Mať tak možnosť zahrať si vo filme, zasníva sa nejedno dievča. Nazrieť do filmárskeho zákulisia, stať sa známou, populárnou možno aj slávnou ... To je jedna strana mince, tá druhá, náročná na disciplínu, sebazaprenie, húževnatosť, nie je pre ľudí už taká atraktívna. Čo všetko musí podstúpiť ôsmačka Viki na svojej ceste za filmovou slávou, aké prekážky zdolať, koľkokrát počas nakrúcania zaťať zuby, o tom rozpráva televízny film Malé zlaté slnko, ocenený roku 1982 na MTF v Plovdive Striebornou truhlicou. (oficiální text distributora)

anderson

Príbeh o dievčati, ktoré sa vďaka svojej výbušnosti dostane do pozornosti filmového štábu akéhosi povstaleckého filmu. Paralelne sa odvíja aj jej vzťah so spolužiakom a jeho malou sestrou, ktorú čaká operácia očí. Nesentimentálny a skvelý detský televízny film z prostredia jedného typického panelákového sídliska. (30.5.2009) ()

Kri-kri

64 minut mi přijde jako strašně krátká stopáž vzhledem k tomu, že hlavní dějová zápletka, tj. kdy Vika začne s filmováním se začne rozvíjet až v polovině filmu, takže těch úskalí spjaté s natáčením, o nichž se zmiňuje oficiální distributor se zase až tolik nestihne. Vlastně jediným problémem Viky bylo, že všem ve škole nakecala, že točí film s Dočolomanským, což nebyla pravda. Jenže mladší sestře svého spolužáka slíbila, že jí ho přivede představit ještě před plánovanou operací očí. Rád bych dal lepší hodnocení, ale Vika ani Robert mi nepřišli zrovna sympatičtí, snad jen ta malá Ema ušla. Navíc mi ve filmu vadily ty časté pohyblivé kresby, podobně tomu bylo i o rok později v Čarbanici. To byla nějaká experimentální filmařská móda začátku 80. let? 40% ()

Autogram

Do krátkeho času sa podarilo celkom dobre vtesnať až tri témy: nevinné detské dospievanie, úskalia hereckého povolania a povinnosť splnenia sľubu, aj keď ide o sľub väčšieho dieťaťa dieťaťu. Neznáma detská herečka v hlavej úlohe v kariére nepokračovala, aj to svedčí o tom, že to nie je pre každého. Zaujímavé je, že ide o slovenský film so slovenskými hercami, ale celý zvyšok tvorivého tímu je český. –––– Túžba, možno dnes priletí. Túžba, čo vraj už nie je pre deti. –––– Za ztvárnění hlavní role jí bylo uděleno malé zlaté slunce. ()

GTS_PUNK

Malé zlaté slnko režiséra Radima Cvrčeka z roku 1981 je typickou ukážkou socialistického televízneho filmu pre deti a mládež. Rozsahom krátky a príbehovo neveľmi pútavý počin sleduje ôsmačku Vieru "Viku" Matúšovú (Andrea Turzová), ktorú vyberú, aby hrala hlavnú postavu v povstaleckom filme. S tým prichádzajú nielen herecké patálie, ale tiež problémy v školskom kolektíve a medzi priateľmi. Ale ako to už v podobných príbehoch býva, nakoniec sa všetko na dobré obráti. A k tomu sa Vika ešte aj spriatelí s jej idolom Michalom Dočolomanským. Dielo režiséra Cvrčeka stavia na pomerne jednoduchých motívoch a ponúka jednoduché riešenia, ku ktorým vedie zdanlivo komplikovaná, ale v praxi jednoduchá cesta. Film sa zameriava na dospievanie, silu priateľstva a dodržiavanie sľubov. Z hereckého hľadiska stojí na prevažne detských protagonistoch, ktorí predvádzajú výkony adekvátne veku a schopnostiam, čo znamená, že diváka veľmi nenadchýnajú. Pri niektorých detských hercoch dokonca možno hovoriť o tom, že  ich vystupovanie pôsobí minimálne trochu otravne. Diskutabilné je tiež použitie pohyblivých kresieb naprieč filmom, ktoré nepôsobia najlepšie. Malé zlaté slnko svieti slabo, ale našťastie aj pomerne krátko. Typický rukopis socialistickej televíznej produkcie, hoc v tomto prípade neponúka príbehovo výraznejší počin, zaujme aspoň výpravou, ktorá v podobne ladených snímkach zachádza na sídliská či do škôl, ponúkajúc tak unikátny súdobý pohľad na ne. ()

clubland

Ziadny uceleny dej, ziadna emocia, pomerne chabe herecke vykony, slaby scenar... A Docolomansky, ktory v celom filme prednesie asi 2 vety to z biedy nevytrhne. ()