Cizí holka (TV film)

Drama / Rodinný

Československo, 1984, 65 min

Jo, jsem asi starý sentimentální trouba. Dvě scény mi vehnaly slzy do očí. Poprvé, když Kateřina u nové rodiny popisuje, jaké to bylo, když jí máma nechala na rozloučenou řízek a ona na něj ani neviděla, protože jim odpojili nezaplacenou elektriku. Druhá, když na konci říká do ticha: "vy jste se rodičům narodili a nemůžou vás vrátit. Mně si ale naši vybrali." Co se týče poznámek o "odbornících" a citlivosti, co nejen zde v pár komentářích zaznělo. Ano, dnes na všechno potřebujeme znalecký posudek a pět výchovných poradců. Já za sebe říkám, že to je na hovno (odpusťte mi klačtinu). Tzv. odborníkem na výchovu dítěte a rodinnou psychologii není nikdo a tím méně osoba, která začasto ani sama děti nemá. Chovám k těm lidem dost značný odpor, ve skutečnosti tito lidé tak akorát do všeho kafrají, všemu rozumí, nařizují a tak dále, ale ve skutečnosti celý proces odlidšťují a ti jeho protagonisté, na kterých skutečně záleží, na něj nemají vliv. Kromě toho je podezírám, že to dokonce přečasto nedělají ani s dobrým úmyslem, že jim jde jen o koryta a o vykazování činnosti. Proti tomu radši zvolím tohle trochu drsné, ale na druhou stranu skutečně průkazné řešení "tady máte dítě na dva dny, vyzkoušejte si to oboustranně."(5.12.2016)

• Véronique

Tento televizní příběh určitě není špatný, herecké výkony jsou poměrně dobré a děj je citlivě převyprávěn. Přesto na mě to působilo až příliš komorně, nostalgicky - depresivně. Představitelka malé Katky je určitě talentovaná, přesto mě moc nepřesvědčila. Největším kladem filmu tak vidím přítomnost mé oblíbené herečky, jako vždy okouzlující Jany Preissové. Ta to však celé neutáhne. Takže 45%(15.8.2008)

Kdysi jsem viděl ve Studiu kamarád. Jde o dětský film, který jsem si rád ve stáří zopakoval. Příběh je oproštěn od všech zbytečností a složitostí a zjednodušeně "táhne přímo na bránu", což filozofům asi nebude vyhovovat. Témata adopce dětí z dětských domovů mají u nás tradici (Indiáni z Větrova aj.), i tady se jedná o "cizí holku", která přijde do nové rodiny. Pomalu ale jistě zapadá do trošku zidealizovaného prostředí rodiny a propracovává se mezi spolužáky ve škole. Lucie Matoušková v roli cizí holky je výtečná a rodičové Preissová+Štěpnička dodají humor a nadhled. Koření Věra Galatíková...70%(10.11.2013)

Nejen interiéry bytu, dětského domova a školy působí v tomto filmu archaicky. Jsou to zejména mezilidské vztahy - učitelé x žáci, rodiče x děti, rodiče x učitelé, paní doktorka z "děcáku" x její bratr.....to vše z dnešního pohledu vypadá až neuvěřitelně, ale přesto, problematika dítěte, nejdříve opuštěného matkou, potom internovaného v dětském domově a nakonec adoptovaného je aktuální i 30 let po natočení této inscenace. Příběh stojí na skvělých hercích (Jana Preissová a Jiří Štěpnička tvoří harmonický pár a jejich nejistota nad zásadním životním krokem je přesvědčivá. Naprosto odpornou roli si zahrála Taťjana Medvecká, její otřesná obrýlená učitelka v učitelském mundůru je, bohužel, až ukázkově filmová - to by mě zajímalo, kdo zavedl do československé filmařiny úzus, že učitelka na ZŠ musí být protivná bába s květákem na hlavě, oděná v nemožný neženský šat a na nose má nezbytné obrovské skleněné okuláry...) I role dětské hrdinky je ze strany Lucie Matouškové dobře zahraná. Téma příběhu je silné a přestože děj nakonec vede k dobrému konci, stejně zůstává spousta nevyřčeného k zamyšlení.(24.2.2013)

Ludvík Ráža uměl točit rodinné dramata s velkou věrohodností. Patří k nim i televizní hra Cizí holka o dívce, kterou si z děcáku vezme nová rodina. Malou výhradu bych měl k hudbě Jaroslava Uhlíře, ten jeden pořád dokola se opakující emotivní klavírní motiv už byl nudný až vtíravý, chtělo to aspoň s tou melodií více pracovat. Výborné herecké a přirozené výkony podávají Lucie Matoušková jako bezprostřední svérázná Kačka a Jana Preissová jako její nová maminka.(4.2.2018)

• - Hlavní představitelka Lucie Tomášová hraje ve filmu spolu se svou tetou, herečkou Janou Hlaváčovou. (M.B)