Televizní hra přináší příběh desetileté Kačky, o kterou se přestane starat matka, a holčička se tak dostává do dětského domova. Lékařka z domova chce rodině svého bratra, které zemřelo jedno z dětí, obstarat dítě k adopci. Vybírá Kačku, která zprvu v nové rodině není příliš vítaná, matka totiž chtěla dítě co nejmenší. Kačka přichází nejprve na zkoušku, ale později natrvalo v nové rodině zakotví. Svou bezprostřední, otevřenou povahou si nakonec všechny získá. Kačka nachází nový trvalý domov a pevnou důvěru v dobré rodinné vztahy. A jak sama říká dětem: „Vy všichni jste se svým rodičům narodili, ale mne si naši vybrali.“ (Česká televize)

vitekpe

Nadprumerna tv inscenace, o celkem statecne desetilete holce z decaku. Libilo se mi to ted po letech mnohem vic, nez kdysi...stoji za videni. 3++ ()

klukluka

Ležíte na kavalci, vosmej kousek v hrdle, pětatřicátej čvaňhala, fotbal jenom na óó dvojce, tak si dáte osmou reprízu téhle holčičky, se kterou jste v dětství rozhodně nechtěli kamarádit a najednou div ne s nudlí u nosu zjišťujete, že byste ji adoptovali. Takovej je to doják. Jestli to takhle nějak funguje i v reálu? Rád bych tomu věřil, ale nějak se zdráhám. ()

Dejvi21

Pěkný film plný krásných a citlivých momentů, který poslední věty hlavní postavy povznesly na ještě vyšší level. ()

Haniczka

Moc povedená adaptace knižní předlohy. Je o dost lepší než kniha, hlavně díky hereckému výkonu Lucie Matouškové a citlivé režii Ludvíka Ráži. ()

Bozvav

Krásná ukázka toho, že za socialismu se s dětskou duší zacházelo dosti prachbídně. Moc hezký příběh. Lucie Matoušková byla výborná. Za mne 85%. ()

Véronique

Tento televizní příběh určitě není špatný, herecké výkony jsou poměrně dobré a děj je citlivě převyprávěn. Přesto na mě to působilo až příliš komorně, nostalgicky - depresivně. Představitelka malé Katky je určitě talentovaná, přesto mě moc nepřesvědčila. Největším kladem filmu tak vidím přítomnost mé oblíbené herečky, jako vždy okouzlující Jany Preissové. Ta to však celé neutáhne. Takže 45% ()

GIK

Filmy ze školního prostředí uměl točit Ráža dokonale. K tomu vynikající herecké výkony a skvělá hudba Jaroslava Uhlíře. ()

nwx

Jeden z nekrásnějších a nejdojemnějších filmů které jsem v životě viděl. Lucie Matoušková byla jako dětský herec excelentní. Také hudba Jaroslava Uhlíře k tomuto filmu je prostě světová. Smekám. ()

topi80

Osmdesátá léta byla plná zajímavých námětů filmů a inscenací pro děti a mládež, zpracování tohoto patří k těm zdařilejším. Těžko říci, jak se na podobné inscenace dívají dnešní děti, ale to se asi jen tak nedozvím. Minimální prostředky, zajímavý příběh a skvělé herecké výkony dělají z tohoto filmu něco, co stojí za zhlédnutí. ()

Havala

Upřímně řečeno hodně odfláknuté. Otřesné kostýmy, kamera, i ty herecké výkony nejsou zrovna hitparáda. Mohli se s tím trochu filmaři pomazlit. Na druhou stranu jednou budeme našim dětem ukazovat drsnou socialistickou realitu. Mimochodem nebylo o co stát. ()

Pitryx odpad!

Přeslazená blbina bez větší zápletky. Nebo jsem ji nepostřehl. Zvukaři taky zaspali. Nevadí že tohle není moje parketa, prostě to byla konina. ()

ostravak30

Bylo by to citlivá televizní hra, kdyby byla propracovanější. Lucie Matoušková sice dokáže skvěle vyjadřovat emoce, byla to jedna z nejtalentovanějších dětských hereček, jenže zároveň s tím je přirozená až moc. Je tak přirozená, že docela klidně přijímá přesunutí do jiné rodiny a fakt, že se jí matka vzdala. V jednu chvíli říká, že si pro ni maminka jistě přijde, v druhou jako by někdo přepnul ovladačem se se situací smiřuje. Šedesát pět minut je docela krátkých, abych tvůrci postihli všechyn potíže spojené s adopcí. Divák má tak akorát možnost sledovat ukradení prstýnku a sourozenecké pletichy. Zároveň se vcelku klidně ukazuje, jak se děti v domově stávají kusem hadru s nímž se šibuje sem a tam a mluví se o nich, jako by ani nebyli lidskými bytostmi. Jako by na jejich názoru a životě nezáleželo. Alespoň tak na mě působila rozmluva mezi Věrou Galatíkovou a Gabrielou Vránovou. A tak jediné, k čmeu dle mě tato inscenace slouží je uvědomění si, jak moc jsou děti citlivé a že jsou to také lidské bytosti, byť mají dětský rozum, mají ho. Možná právě proto je třeba s nimi pořádně mluvit a vše vysvětlovat. Že zkrátka i oni mají své city, byť to někdy dávají najevo svérázným způsobem. ()

Nonna

Nejen interiéry bytu, dětského domova a školy působí v tomto filmu archaicky. Jsou to zejména mezilidské vztahy - učitelé x žáci, rodiče x děti, rodiče x učitelé, paní doktorka z "děcáku" x její bratr.....to vše z dnešního pohledu vypadá až neuvěřitelně, ale přesto, problematika dítěte, nejdříve opuštěného matkou, potom internovaného v dětském domově a nakonec adoptovaného je aktuální i 30 let po natočení této inscenace. Příběh stojí na skvělých hercích (Jana Preissová a Jiří Štěpnička tvoří harmonický pár a jejich nejistota nad zásadním životním krokem je přesvědčivá. Naprosto odpornou roli si zahrála Taťjana Medvecká, její otřesná obrýlená učitelka v učitelském mundůru je, bohužel, až ukázkově filmová - to by mě zajímalo, kdo zavedl do československé filmařiny úzus, že učitelka na ZŠ musí být protivná bába s květákem na hlavě, oděná v nemožný neženský šat a na nose má nezbytné obrovské skleněné okuláry...) I role dětské hrdinky je ze strany Lucie Matouškové dobře zahraná. Téma příběhu je silné a přestože děj nakonec vede k dobrému konci, stejně zůstává spousta nevyřčeného k zamyšlení. ()

Igy007

Celkově hodnotím kladně, ale pět hvězd dávám na tuty HEREČCE v hlavní roli. A co se týká věcné stránky, naprosto souhlasím s flanker.27 ... svatá slova ! ()

UnCool

Jsem opravdu překvapen, viděl jsem to jen shodou náhod, ale bylo to opravdu skvěle natočeno, je vidět že pan Ráža byl pan Režisér s velkým R a podařilo se mu se skromnými prostředky vytvořit silný příběh. ()