Pomsta

Československo, 1968, 14 min

Jiří Brdečka

Jiří Brdečka

Jan Klusák

Na svoje celovečerní filmy si půjčoval ty nejúspěšnější komediální režiséry, zatímco pro svoje krátká animovaná díla si vždy uměl vybrat osobitého kreslíře, který kongeniálně ztvární tu kterou jeho vidinu, to které téma - to je Brdečka, pan Nedostižný v umění zhmotnit kdejaký esprit. Pro tuto nedostižnost je králem parodie. Tak je tomu i s mixtózní Pomstou, někde mezi renesanční Itálií, rokokovou Francií a meyrinkovskou Prahou oscilujícím příběhem jednoho škrabáka.(4.10.2015)

-3* tento Brdečkův kraťas nepatří mezi jeho neljlepší. Námět je zajímavý a provedení slabší - hlavně kvůli křečovitému a neplynulému ději, přesto za zkouknutí stojí a já si ho našel tady [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ](15.2.2017)

Animovaný romantický horor o nešťastně zamilovaném muži a pomoci temných sil zaujme hlavně výtvarnou stránkou čerpající ze starých rytin.(6.7.2017)

Tento kreslený, téměř hororový film podle námětu Gérarda de Nervala vypráví o mladém, nesmělém muži, který se zamiluje do jedné dívky. Než jí to ovšem stačí sdělit, dívku okouzlí jiný, mnohem větší a silnější muž. Mladík zatouží po pomstě a aby dokázal svého soka přemoci, uplatí zlého čaroděje, který očaruje jeho ruku. Ale vše skončí bohužel jinak, než si mladík představoval. Zvláštní jednoduchá kresba tohoto filmu, umocněná vynikající hudbou a zvukovými efekty nás dokáže skvěle přimrazit do židle.(29.9.2004)

• LadyPupu

Snažím se. Opravdu se snažím porozumět anifilmu. Ale u tohoto jsem opět bezradná. Děj ok, výtvarná stránka se mi tedy moc nelíbila a hudba... Agresivní kakofonie zvuků. Možná vidět to tak před 15-ti lety pod vlivem psychotropních látek... Dávám dvě hvězdičky za příběh. Předpokládám, že občanky si kvůli tomu trhat nebudeme.(8.2.2016)

• - Výtvarník Miroslav Štěpánek se inspiroval rytinami ze 17. století a dílem Jacquesa Callota. (Zdroj: MFF Karlovy Vary)