Tatínek

(festivalový název)

Daddy

Dokumentární

Česko, 2004, 92 min

Nejdřív jsem myslel, že je skoro brzy, točit něco takového, vždyť Zdeněk je bohudík pořád ještě velmi aktivní, ale po shlédnutí a zjištění eventualit jako například to, že většina jeho filmů vychází z jeho života, nebo shrnutí všech filmů, mě přesvědčilo, že je tomu naopak. Zdeněk zde také ukazuje, jak je to se vztahy v jeho divadelním kolektivu a jací jsou vlastně velcí kamarádi už od dětství. Krásné a dojemně udělané.(12.4.2005)

Dle mýho jsou jen dva základní názory na tento dokument: buď máte Zdeňka Svěráka rádi - pak vás dokument vzal za srdce a nepustil ho ... Nebo se o pana Svěráka nijak zvláště nezajímáte a potom jste se podívali, vypli a vypustili. Já patřím do první skupiny. Pan Svěrák, jeho filmy a hlavně DJC mají v mým srdci svoje místo a proto byl pro mě Tatínek krásným, obohacujícím, milým a chytlavým výletem do Svěrákovýho světa a duše.(11.7.2007)

Velmi podařený dokumentární počin, který odhaluje řadu souvislostí mezi životem a tvorbou Zdeňka Svěráka. Jistě, je to hodně nostalgické, jenže taková jsou aspoň v určitých momentech všechna Tatínkova, i Synova díla - a nemůžu si pomoct, mě se to líbí. Pokud v příštím životě nebudu už konečně kosmonautem, chci být Zdeňkem Svěrákem.(28.3.2005)

Očekával jsem sentimentální slint. Dostal jsem strhující výpověď, sice sentimentální, ale taky silnou a zajímavou. Je dobré vědět, že Svěrák má na svědomí obrovskou spoustu mých zamilovaných filmů a je tudíž nedílnou součástí mého filmového světa. Dokument není zdaleka jen opakováním starých pravd a tvrzení. Je natočen dobře, dá se vidět i víckrát. 90%(14.7.2011)

Zdeněk Svěrák vyložil ve svém filmu o sobě Tatínek na stůl naprosto všechny karty co měl. Použil pro to formu dokumentu a , ač nerad, uzavírá tak jednu svou kapitolu svého filmového života. Tatínek je hodně melancholický dokument zaměřený hodně na pocity, vzpomínky a život.Co je jeho doménou je naprostá upřímnost a otevřenost, ukazující autora mnoha kultovních filmů, ale hlavně nespočtu krásných a nezapomenutelných hlášek z oněch filmů jako obyčejného člověka z neobyčejným nadáním, který nadevše miluje svoji minulost, Cimrmany a svoji rodinu a rodiče.Svěrák ve filmu odhaluje některá svá tajemství , která byla doposud obyčejnému divákovi neznáma a myslím si, že pro samotného Svěráka se určitě neříkala snadno. Tatínek je shrnutím jeho minulosti, přítomnosti a budoucnosti, kdy zmiňuje možnost natočení dalšího svěrákovského filmu Vratné láhve.Co se mi moc líbilo byl ten fakt, že si pan Svěrák v dokumentu na nic nehraje a nic ani nikoho nevyzdvihuje či neprotěžuje.Co v dokumentu chce je jen otevřít sebe a svůj příběh a nechat do něj nahlédnout pár věrných diváků, kterých je určitě mnoho. Tatínek je doplněn příjemnými melodiemi z jeho filmů a autorskými písněmi. Dále zde můžeme nalést vyprávění o Cimrmanech kam neodmyslitelně patří a jimž pomohl stát se již teď nesmrtelnými.Také spatříte, kde bral Svěrák inspiraci do svých filmů , hlavně pro Vesničko má středisková a Obecnou školu o které se dozvíte, že vlastně byla téměř celá o něm a jeho rodičích. Vše je vyprávěno z úst pana Svěráka, který má obrovskou schopnost převyprávět téměř cokoliv tak inteligentně a rozumně, že je pak výsledek jeho projevu vždy čitelný a přístupný všem generacím.I když šlo jen o dokument, který se přeci jen sleduje jinak než film, konec tohoto snímku mě opravdu dostal a musím říct, že když tak nad tímpřemýšlím vlastně ani nevím zda-li skončil dobře či ne. Každopádně potvrdil jen to co už většina diváků věděla, že pan Svěrák je velice inteligentní a upřímný člověk.(12.12.2004)

• - Za kamerou stál Ivan Zachariáš, jeden z nejznámějších režisérů reklam vůbec. Na domácí půdě působí jen zřídka, je například režisérem výpravných spotů TV kampaně na pivo Stella Artois aj. (hippyman)

• - Několik záběrů bylo natáčeno v Měcholupech u Žatce, v Žatci samotném, hlavně ve školách, kde Zdeněk Svěrák po absolutoriu VŠ učil a dále pak na žateckém náměstí. (Frontie)