Zvláštní zpravodajství (festivalový název)

Da shi jian

大事件

Dai si gin

Breaking News

Akční / Drama / Krimi

Hong Kong, 2004, 90 min

Překvapivě velice povedený snímek pojednávající o jednom perném dni, ve kterém bojuje policie proti skupině zlodějů. Film otevírá osmi minutový nesestříhaný záběr, ve kterém režisér stihne úvodní titulky i první masivní přestřelku, která pokračuje přes další ulice města až do obydleného činžáku. Snímek zaujme převážně vizuální stránkou (již zmíněný dlouhý záběr a ještě jeden podobný v autobuse ke konci filmu) a realisticky ztvárněnými přestřelkami, kterých je více než v některých akčních filmech. Občas se sice někteří zúčastnění chovají podivně (třeba takové krytí při přestřelkých jim nic neříká a jeden ze zlodějů se snaží tvářit jak Yun-Fat Chow, kráčící s dvěma bouchačkama) a zbytečně kazí reálné vyznění filmu ale po celou dobu jsem se nenudil a tuto zdařilou kriminálku si náležitě užíval.(18.4.2009)

Zvláštne spravodajstvo má veľa terčov. Strieľa sa do nich zhusta, no málokedy padne desiatka. Alebo inak: na veľa munície primálo úlovku. A tak sa zločinci bránia dlho a účinne proti hromade policajtov. Nevadí. Jedným z cieľov urputnej snahy dopadnúť gangstrov je uvarenie mediálnej kaše. Cieľom je nakŕmiť ňou diváka spravodajských kanálov tak, aby získal atraktívnu šou a s ňou presvedčenie o efektívnej a účinnej práce polície. Obratné manipulácie sa však zvrhávajú na neohrabané výstupy. Zmanipulované obrazy sú totiž korigované videami gangstrov o skutočnej povahe útokov. Všeobecné poznanie, že každá zo strán konfliktu sa snaží pritiahnuť spravodajstvo na svoju stranu, je známe. V prospech toho sa ohýba pravda ďaleko za hranice prípustného prifarbenia reality. No mediálne prebíjanie sa tvorí len pozadie hlavnej ratatata-bum šou, kde sa strieľa jedna radosť, no málokedy sa trafí. Metaforicky to platí i pre mediálnu rovinu filmu, ktorá síce v hrubých obrysoch opíše postup, no bohvieako manipulačné hry nepitve, pretože prioritou filmu je hra na efekt.(17.9.2014)

• EvilPhoEniX

Smůla tohle mi nesedlo. Určitě se nejedná o žádný akční nářez, akčních scén je minimum a skládají se pouze z přestřelek, které nejsou krvavé,výživné ani napínavé a než se divák dočká, tak musí hutnou stopáž prozívat. Dějově mě to nezaujalo vůbec, byť hloupé a naivní to vyloženě není. Přehajpované spíš kriminální drama. Nůůďo za 45%(2.1.2016)

Akční drama o bitvě mezi skupinou zločinců a policií, kdy jsem paradoxně fandil té horší straně, neboť policejní šéfka Wong(Kelly Chen) se nestydí manipulovat informacemi z místa činu, aby měla policie hezkou mediální tvář, zločinci se samozřejmě nedají a využijí internet a webkamery pro skutečnou verzi událostí. Psychologická bitva vrcholí v mnoha násilných střetech, kdy výsledek by měl být jasný, ale vůbec to tak nevypadá. Hodně napínavý film s výbornými akčními scénami a v hercích zcela jednoznačně vede Nick Cheung v roli nezničitelného a neúnavného policisty, proti němu stojí "zloduch" Yuen- Richie Yuen.(26.4.2009)

Nebezpečné zločince musíme nejen zatknout, ale zároveň uspořádat šou, která napraví obraz policie a pomůže navrátit její ztracenou důvěru.... Svět médií určuje obraz všeho a každého. Herců, sportovců, vás, tak proč ne policie? Ono je taky v Hong Kongu na co koukat, protože tady evakuovat panelák je jako vystěhovat v Praze jednu čtvrť. A zvlášť, když se v tom baráku ukrývají zločinci, kteří také vědí, jak zapracovat na svém mediálním obraze. Film o policejní šou, banditech s výdrží i charakterem, neodbytným poldou (tedy také s výdrží) a s největší koncentrací nejhorších střelců na jeden panelák mi občas připadal jako komedie. Nebo jako špatnej vtip? Každopádně to má styl. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Jsem náčelník obvodního oddělení PČR a v okolí se o ,,nás“ nemluví hezky. 2.) Přesvědčím se, že je lepší mít chytrýho tátu. 3.) Všichni se mi smějí, že neumím střílet. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(6.9.2010)