Návrat do Modré laguny

Návrat do Modrej lagúny

Dobrodružný / Romantický

USA, 1991, 98 min

Předloha:

Henry De Vere Stacpoole (kniha)

Leslie Stevens

Robert Steadman

William A. Graham

Ronald J. Fagan

Scénografie:

Jon Dowding

Je mi jedno, že tu skoro nikdo nedal 5*! Koukala jsem na to snad pokaždé, když to dávali v televizi. Kdybych to viděla dneska, asi bych to považovala za pěknou blbost, ale tehdy to pro mě byla opravdu srdcová záležitost. Nejsem si jistá, zda mi dokonce neukápla slza. Je zajímavé, že mi v paměti utkvěl především ten milostný příběh, žádné poučky o civilizaci či necivilizaci. Prostě romantika...(možná spíš romantika pro dvanáctileté holčičky, v rámci zachování ideálu v mé mysli se na to už radši nikdy nepodívám)(22.5.2011)

"To je TO, na čo som čakala celý deň?" Hlúpučký a "čistý" príbeh, v ktorom režisér William A. Graham (VRAŽDY DIEVČAT Z KALENDÁRA) kladie dôraz na mladícku sexualitu a ostrovnú výpravu. Tvorcovia sa snažia (s úspechom) nenakrútiť ani jednu zapamätateľnú scénu, napriek tomu má tento návrat do magickej lagúny niečo do seba; deti objavujú tajomstvo a rozmýšľajú nad nesmrteľnosťou chrústa ("Prečo sa ľudia ženia?") a prídu aj kanibali. Nejedná sa o remake, ale o voľné pokračovanie: dej sa odohráva niekoľko dní po udalostiach z "jednotky". Loď narazí na čln s dvojicou mŕtvych protagonistov minulého diela, ale ich blonďavý potomok stále žije a práve ten (+ jediné ďalšie dieťa na palube) stroskotá na úplne rovnakom ostrove. Tomu poviem smola.(19.12.2004)

Na tento film sme boli v kine z neznámeho dôvodu normálne v školskom vyučovacom čase (!) a myslím, že aj zadarmo. Nikto tomu nerozumel prečo, časy socialistickej agitácie už boli preč a toto bol film americký. Až s odstupom rokov v dospelosti som pochopil, že to bola sexuálna výchova, učitelia si takto jednoducho vybavili, čo asi mali predpísané osnovami. My sme za to boli mimoriadne vďační, čakali sme nudu v kine, a mohli sme sa počas vyučovania zabávať na skoro nahej Mille Javovich, vtedy ešte neznámej vychádzajúcej hviezdičke. A zábava to bola naozaj neskutočná, herecké výkony, príbeh a spracovanie bolo na vedľajšom mieste.(27.1.2013)

Když vidím to hodnocení tady, mám prostě pocit, že tse musím obhájit. Nechápu to nízké hodnocení. V porovnání s většinou amerických stupidních romantických komedií, které jedou veskrze podle jednoho osvědčeného scénáře, je tenhle film na úplně jiné úrovni. Nenásilně navazuje na děj první Laguny, herci skvěle zapadají do prostředí, v jakém se ocitli a ačkoli se jedná o sladkobolnou romantiku, vcelku realisticky vykresluje chování postav spolu s problematikou dospívání - stud, zkoumání vlastního těla, žárlivost, potřebu chránit, vzdor a vztek. Na tomhle filmu by se dala učit sexuální výchova. Nehledě na fakt, že se film nesnaží být vtipný (což je za mě plus) a dokáže nás na tu hodinu a půl odpoutat od reality a dá nám zavzpomínat na první lásky, nevinnost, čest a hlavně pocit svobody. Nejedná se o nic světoborného, ale v záplavě kriminálek, Ordinací v růžové zahradě a akčních superhrdinů sena to krááásně kouká.(3.9.2014)

Nedám se strhnout většinou, kritických až vulgárních komentářů. Jako by většině vadila ta "naivní čistota" příběhu, jako by se jí báli. Je tento svět natolik zkažený, že něco podobného vyvolává paradoxně odpor?.. Jedná se snad o "Kameňák", že někteří uživatelé hodnotí tento film jako "odpad"? Nemyslím si. Herecké výkony sic nejsou oslňující, přesto však dobré, kamera kvalitní, režie taktéž. Tento film mě zaujal právě svým "jednoduchým, naivním, romantickým a čistým pohledem", v dnešním filmovém světě plného násilí a vražd. Ta "naivita" je v tomto případě jako pohlazení po duši...(22.3.2009)

• - Režisér mal extrémne nároky na dĺžku doby nakrúcania, čo bolo v rozpore so zákonom o počte odpracovaných hodín maloletých v USA. Rodičia preto prehlásili Millu Jovovich (Lilli) za finančne a právne nezávislú na rodine, a tak sa stala plnoletou počas natáčania filmu. (DJ Rocco iNc)

• - Film byl v roce 1992 nominován hned v 6 z 12 oficiálních kategoriích nechvalně proslulé Nadace zlaté maliny. (Conspi)