Nerudovy "Povídky malostranské" jsou pramálo idylické. Vrchol jeho prozaické tvorby je ve své podstatě především kritický pohled na život lidí a lidiček Malé Strany, tohoto "světa pro sebe" - pohled, v jehož tragikomické notě je však patrný láskyplný a nesentimentální vztah. V televizním přepisu Povídek malostranských se podařilo zachovat to, co si sám autor položil jako základ díla - psát o těch, "kterýchž cit nemá nikdy rukaviček a pravda má pořád ještě více váhy než celá sebepikantnější lež". Přepis povídky "Psáno o letošních dušičkách" vypráví příběh staropanenské slečny Máry, která žije tiše a spořádaně, dokud si její samoty nepovšimne dvojice stárnoucích elegánů. Máry se mezi nimi těžce rozhoduje a vkládá do pozdního štěstí všechny své naděje... (Česká televize)

Aky

Pavel Háša Nerudovi opravdu rozumí. Dávno zemřelý klasik by mu měl platit za to, jak ho svými dramatizacemi tahá z prachu školních učebnic a udržuje ho stále v aktuální kondici. ()

WANDRWALL

5 hvězdiček nedávám často. Vlastně minimálně. Zde je dávám hlavně pro J. NERUDU, a pak dlouho nikomu, a pak hned hercům a režisérovi. Ať se mi přihlásí ten uživatel, co má doma všechny sebrané Spisy od J. Nerudy. Jestli tady někdo je má, a svede o nich vědět víc než já, tak potom to bude nkonečný dialog. Ale obávám se, že zde takového nadšence pro dílo J. Nerudy a jemu podobných nenajdu. Nevadí. Nepřekvapuje mě to. Do nebe se taky nedostane kdekdo. ()

Marthos

Co bylo vloni, nikdo nedohoní. O nelehkém údělu osamělých žen, o zaplašených snech mládí, o nadějích i iluzích a o nevydařených žertech. Hadrbolcová, Galatíková, Kostka a Postránecký jsou herci s vysokým uměleckým kreditem, o němž nelze ani v nejmenším pochybovat. ()

NinonL

Smutný příběh stárnoucí slečny Máry, o níž se konečně uchází nápadník. Ba dokonce dva. Jak tento příběh dopadne, podívejte se na tuto další krásnou Malostranskou povídku. ()

honajz2

Lhal bych, kdybych řekl, že Slečna Máry nepotřebuje o něco zkrátit. To ano, ale fakt jenom minimálně, o pár minut. Vadilo mi zde ale něco jiného a to to, že se zde mohlo víc zapracovat na emocích. Takhle mi to přišlo poněkud "vlažnější", ale jinak se mi tenhle díl Povídek malostranských celkem líbil, líbilo se mi i herecké obsazení, ale celkově tenhle díl na Přivedla žebráka na mizinu pro mě nemá. 4* ()

otík

Uvedeno pod názvem Psáno o letošních Dušičkách v rámci pořadu Povídky malostranské 2. Zbytečně dlouhá a nudná povídka o postarší dámě a jejích dvou nápadnících, kteří si z ní ve výsledku udělají srandu, což je přijde ve výsledku setsakramentsky draho. ()