GEN - Galerie elity národa (TV seriál)

• Česko

GEN - 100 Čechů dneška

• Česko

GEN

Dokumentární / Životopisný

Česko, 1993, 181x14 min

Fero Fenič, Juraj Jakubisko, Ondřej Trojan, Ivan Vojnár, Jan Hřebejk, Vladimír Drha, Milan Šteindler, Jan Němec, Věra Chytilová, Irena Pavlásková, Tereza Kopáčová, Jaromil Jireš, Jiří Věrčák, Jaroslav Brabec, Jiří Menzel, Ladislav Smoljak, Zeno Dostál, Karel Smyczek, Filip Renč, Hana Pinkavová, Jiří Suchý, Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Jan Špáta, Ján Piroh, David Vondráček, Irena Gerová, Robert Sedláček, Josef Císařovský, Igor Chaun, Pavel Koutecký, Petr Skála, Vladislav Kvasnička, Simona Oktábcová, Ján Sebechlebský, Alena Činčerová, Viktor Polesný, Oleg Reif, Dagmar Smržová, Oskar Reif, Zuzana Zemanová-Hojdová, Zdeněk Podskalský ml., Jan Reinisch, Petr Slavík, Ján Fajnor, Jaroslav Hovorka, Tomáš Mináč, Jiří Datel Novotný, Alena Šimíčková-Hynková, Vladimír Morávek, Martin Štoll, Pavel Jandourek, Vladimír Michálek, David Ondříček, Roman Vávra, Petr Nikolaev, Jiří Strach, Břetislav Rychlík, Michal Herz, Dušan Trančík, Petr Zelenka, Jiří Střecha, Linda Kallistová Jablonská, Daniel Špinar, Erika Hníková, Saša Gedeon, Andrea Sedláčková, Martin Kratochvíl, Marie Šandová, Jakub Špalek, Jana Hádková, David Černý, Ondřej Gregor Brzobohatý, Jiří Mádl, Zdeněk Tyc, Andrea Majstorovičová, Radim Špaček, Olga Malířová Špátová, Jakub Sommer, Matej Mináč, Rozálie Kohoutová, Jan Mudra, Adéla Sirotková, Václav Křístek, Jana Počtová, Ondřej Havelka, Šárka Maixnerová, Eva Tomanová, Vít Olmer, Ivan Fíla, Martin Pátek, Radomír Šofr, Marek Bouda, Jitka Němcová, Jakub Hejna, Petra Nesvačilová, David Sís, Zdeněk Kopáč

Adolf Branald, Václav Havel, Ester Krumbachová, Vladimír Jiránek, Ivan Hlinka, Rudolf Hrušínský, Jan Saudek, Karel Gott, Jiří Barta, Věra Chytilová, Radúz Činčera, Pavel Kohout, Josef Škvorecký, Václav Vojta, Jan Špáta, Josef Suk, Vladimír Dlouhý, Bohumil Hrabal, Boleslav Polívka, Vlastimil Brodský, Ctibor Turba, Jiří Suchý, Jan Svoboda, Jiřina Bohdalová, Theodor Pištěk ml., Hana Hegerová, Jan Hammer ml., Josef Kemr, Jiří Menzel, Vlasta Chramostová, Lubomír Lipský st., Svatopluk Beneš, Vladimír Páral, Petr Janda, Karel Svoboda, Radoslav Brzobohatý, Zdeněk Smetana, Jan Tříska, Jaroslava Adamová, Petr Hapka, Zdeněk Tůma, Lucie Bílá, Josef Zíma, Jiří Krejčík, Květa Fialová, Jan Klusák, Miroslav Donutil, Dana Němcová, Jiří Musil, Jiří Kodet, Věra Bílá, Jiří Weiss, Otomar Krejča st., Zdeněk Miler, Helena Vondráčková, Waldemar Matuška, Karel Černý, Olga Havlová, Václav Klaus, Arnošt Lustig, Jaromír Jágr, František Pavlíček, Zdeněk Mahler, Roman Šebrle, Aleš Valenta, David Radok, Eduard Tomáš, Petr Eben, Jan Pirk, Tomáš Baťa (a.z.), Tomáš Jan Baťa, František Dvořák, Miloslav Stingl, Jarmila Šuláková, Pavel Tigrid, Bořek Šípek, Dagmar Havlová, Hana Zagorová, Šimon Pánek, Viktor Preiss, Martina Sáblíková, Eva Herzigová, Jiří Bartoška, Dana Drábová, Madeleine Albright, Jiří Bubeníček, Otto Bubeníček, Milan Uhde, Michal Pavlíček, Josef Somr, Vladimír Beneš, Juraj Herz, Štefan Margita, Radek Baborák, Ivan Passer, Pavel Rychetský, Miroslav Vitouš, Ladislav Smoček, David Koller, Zdena Bauerová, Taťána Gregor Brzobohatá, Richard Konkolski, Karel Hvížďala, Zuzana Růžičková, Julius Lukeš, Petr Pithart, Jáchym Topol, Petr Čech, Michael Žantovský, Václav Cílek, Bohumír Janský, Markéta Irglová, Jan Sokol, Tomáš Rosický, Tomáš Sedláček, František Lízna, Martin Kratochvíl, Jiří Padevět, Martin Hilský, Jaromír Šofr, Eugen Brikcius, Karol Sidon, Petra Kvitová, Blanka Bohdanová, Helena Třeštíková, Ivan M. Havel, Ladislav Fuks, Ivan Král, Jan Hřebejk, Daniel Kroupa, Jan Ponocný, Petr Sís, Olga Sommerová, Dana Zátopková, Radkin Honzák, Pavel Pafko, Charlotta Kotík, Josef Koutecký, Rudolf Firkušný, Meda Mládková, Karel Malich, Dominik Duka, Ladislav Hejdánek, Jiří Gruntorád, Ivana Pintířová, Vladimír Komárek, Zdeněk Rotrekl, Jožka Černý, Zdeněk Sternberg
  • KASUGI

Opomineme-li fakt, že některé politické osoby jsou jakožto elita sporné, tak vrazi Mašínové jsou už těžce přes čáru. Poslední hřebík do rakve však tomu zasazuje Koller. Proboha proč? Průměrný zpěvák, průměrný bubeník. Muzikant, který se neprosadil v zahraničí (ono to ani s těma pražáckýma songama nejde) a v prvé řadě levičácký pičus a havlomrd, který má plnou hubu demokracie, ale rád by zakazoval a přikazoval, kdo kde a s kým smí hrát. Tato osoba má být elitou národa? To mě nebetyčně uráží.(7.12.2019)

• topi80

Pokud jde o první sérii z roku 1993, tam nemám vážnějších výhrad. Doba byla naivní a většina zobrazovaných osobností skutečně tehdy požívala nějakého veřejného respektu. Ovšem, pak přišlo pokračování v roce 2017 a další plejáda "osobností": Kýčařský provokatérský neumětel David Černý, zloděj Marhoul, zajišťovatel logistiky pro teroristické skupiny Pánek, normalizační institucionální aparátčník Drahoš, válečný zločinec Allbrightová, komunista Pitthart... Řekl bych, že větší morální odpad by snad nikdo posbírat nedokázal. Připomíná mi to jeden z posledních komunistických počinů, kdy komunisté stihli ještě na konci 80. let oblažit obyvatele Klementem Gottwaldem na stokoruně.(15.1.2017)

Svatopluk Beneš, Radoslav Brzobohatý, Jiří Weiss, Jiří Kodet, Otomar Krejča, Zdeněk Smetana, Květa Fialová, Jiří Krejčík, Olga Sommerová, Vlasta Chramostová aj. A samozřejmě mnoho dalších velice zvučných jmen osobností, nejen z oblasti filmu, ale i třeba z řad lékařů, vědců, spisovatelů, politiků, fotografů, hudebníků či sportovců v tomto velice dobrém dlouhodobém dokumentárním cyklu, jedním z nejlepších z produkce ČT jako takových, podobně jako třeba původní Manželské etudy, včetně těch Po dvaceti letech, Hledání ztraceného času, nebo Mistrů animovaného filmu. Žádní trapčicí a bezvýznamní rádobyumělci, kteří nám jsou téměř denně představováni a vnucování převážně komerčními televizními stanicemi a pořady tipu Extra, Prásk, zde skutečně nenajdete.(7.3.2007)

Původní záměr zdokumentovat životy sta osobností současnosti byl docela chválihodný. Škoda jen, že kvalita kolísala díl od dílu. Pamatuji si, že jsem měl mnohdy značné výhrady k výběru "osobností", zejména v případě soudobých politiků. Pokračování s názvem GENUS už bylo jen dozvukem původní myšlenky.(11.3.2011)

Jako Češi jsme občas na svůj národ málo hrdí. Klasicky při hokeji a to ještě jen od čtvrtfinále nahoru. Proto podobné projekty vítám. Tím prvním po pádu minulého režimu byl právě GEN – Galerie elity národa (ne moc povedený název). I u nás jsou spousty osobností, které si zaslouží uznání. Zvlášť když se o některých do revoluce nesmělo ani mluvit. Povedl se i formát, krátká stopáž tomu dodávala na atraktivnosti. Sice se nedalo jít moc do hloubky, ale na představení osobnosti to stačilo a kdo chtěl více, musel se zajímat jinde. Do paměti se mi silně zapsala znělka, kterou si vybavím i po mnoha letech. Čtyři hvězdy jsou na místě.(8.1.2021)