GEN - Galerie elity národa (TV pořad)

• Česko

GEN - 100 Čechů dneška

• Česko

GEN

Dokumentární / Životopisný

Česko, 1993, 181x14 min

Fero Fenič, Juraj Jakubisko, Ondřej Trojan, Ivan Vojnár, Jan Hřebejk, Vladimír Drha, Milan Šteindler, Jan Němec, Věra Chytilová, Irena Pavlásková, Tereza Kopáčová-Vrabelová, Jaromil Jireš, Jiří Věrčák, Jaroslav Brabec, Jiří Menzel, Ladislav Smoljak, Zeno Dostál, Karel Smyczek, Filip Renč, Hana Pinkavová, Jiří Suchý, Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Jan Špáta, Ján Piroh, David Vondráček, Irena Gerová, Robert Sedláček, Josef Císařovský, Igor Chaun, Pavel Koutecký, Petr Skála, Vladislav Kvasnička, Simona Oktábcová, Ján Sebechlebský, Alena Činčerová, Viktor Polesný, Oleg Reif, Dagmar Smržová, Oskar Reif, Zuzana Zemanová-Hojdová, Zdeněk Podskalský ml., Jan Reinisch, Petr Slavík, Ján Fajnor, Jaroslav Hovorka, Tomáš Mináč, Jiří Datel Novotný, Alena Šimíčková-Hynková, Vladimír Morávek, Martin Štoll, Pavel Jandourek, Vladimír Michálek, David Ondříček, Roman Vávra, Petr Nikolaev, Jiří Strach, Břetislav Rychlík, Michal Herz, Dušan Trančík, Petr Zelenka, Jiří Střecha, Linda Kallistová Jablonská, Daniel Špinar, Erika Hníková, Saša Gedeon, Andrea Sedláčková, Martin Kratochvíl, Marie Šandová, Jakub Špalek, Jana Dvořáková-Hádková, David Černý, Ondřej Brzobohatý, Jiří Mádl, Zdeněk Tyc

Adolf Branald, Václav Havel, Ester Krumbachová, Vladimír Jiránek, Ivan Hlinka, Rudolf Hrušínský, Jan Saudek, Karel Gott, Jiří Barta, Věra Chytilová, Radúz Činčera, Pavel Kohout, Josef Škvorecký, Václav Vojta, Jan Špáta, Josef Suk, Vladimír Dlouhý, Bohumil Hrabal, Bolek Polívka, Vlastimil Brodský, Ctibor Turba, Jiří Suchý, Jan Svoboda, Jiřina Bohdalová, Theodor Pištěk ml., Hana Hegerová, Jan Hammer ml., Josef Kemr, Jiří Menzel, Vlasta Chramostová, Lubomír Lipský st., Svatopluk Beneš, Vladimír Páral, Petr Janda, Karel Svoboda, Radoslav Brzobohatý, Zdeněk Smetana, Jan Tříska, Jaroslava Adamová, Petr Hapka, Zdeněk Tůma, Lucie Bílá, Josef Zíma, Jiří Krejčík, Květa Fialová, Jan Klusák, Miroslav Donutil, Dana Němcová, Jiří Musil, Jiří Kodet, Věra Bílá, Jiří Weiss, Otomar Krejča st., Zdeněk Miler, Helena Vondráčková, Waldemar Matuška, Karel Černý, Olga Havlová, Václav Klaus, Arnošt Lustig, Jaromír Jágr, František Pavlíček, Zdeněk Mahler, Roman Šebrle, Aleš Valenta, David Radok, Eduard Tomáš, Petr Eben, Jan Pirk, Tomáš Baťa (a.z.), Tomáš Jan Baťa, František Dvořák, Miloslav Stingl, Jarmila Šuláková, Pavel Tigrid, Bořek Šípek, Dagmar Veškrnová-Havlová, Hana Zagorová, Šimon Pánek, Viktor Preiss, Martina Sáblíková, Eva Herzigová, Jiří Bartoška, Dana Drábová, Madeleine Albright, Jiří Bubeníček, Otto Bubeníček, Milan Uhde, Michal Pavlíček, Josef Somr, Vladimír Beneš, Juraj Herz, Štefan Margita, Radek Baborák, Ivan Passer, Pavel Rychetský, Miroslav Vitouš, Ladislav Smoček, David Koller, Zdena Bauerová, Taťána Kuchařová, Richard Konkolski, Karel Hvížďala, Zuzana Růžičková, Julius Lukeš

Kaleidoskop životních a uměleckých osudů význačných československých umělců je jedním z nejzdařilejších projektů veřejnoprávní televizní tvorby. Citlivý přístup, připomínající vděčné naslouchání zvědavých vnuků prarodičovským vzpomínkám, spoluvytváří i autentické prostředí zpovídaných protagonistů. I v tak minimálním rozsahu byl poodhalen nejeden nelehký nebo naopak úspěšný životní osud a všechna ta útržkovitá svědectví dohromady vytvářejí jedinečný celek, který svým způsobem reflektuje různá dějinná období našeho státu. Je sice diskutabilní, máme-li právo označit někoho za elitu národa, ovšem ve většině případů tomu tak skutečně je.(17.4.2010)

Původní záměr zdokumentovat životy sta osobností současnosti byl docela chválihodný. Škoda jen, že kvalita kolísala díl od dílu. Pamatuji si, že jsem měl mnohdy značné výhrady k výběru "osobností", zejména v případě soudobých politiků. Pokračování s názvem GENUS už bylo jen dozvukem původní myšlenky.(11.3.2011)

Svatopluk Beneš, Radoslav Brzobohatý, Jiří Weiss, Jiří Kodet, Otomar Krejča, Zdeněk Smetana, Květa Fialová, Jiří Krejčík, Olga Sommerová, Vlasta Chramostová aj. Stačí? A samozřejmě i několik dalších velice zvučných jmen, které stále něco znamenají nebo znamenali, nejen z oblasti filmu, ale i třeba z řad lékařů, vědců, spisovatelů, politiků , fotografů, hudebníků i sportovců v tomto velice dobrém dlouhodobém dokumentárním cyklu, jedním z nejlepších z produkce ČT jako takových podobně jako třeba původní Manželské etudy, ale i ty po dvaceti letech, Hledání ztraceného času, nebo Mistrů animovaného filmu. Žádní trapčicí a nic neznamenající rádobyumělci, kteří se nám denně představují a s úžasem na rtech k nám vzhlíží, převážně z komerčních televizních stanic a z pořadů typu Extra, Prásk, atd.(7.3.2007)

• topi80

Pokud jde o první sérii z roku 1993, tam nemám vážnějších výhrad. Doba byla naivní a většina zobrazovaných osobností skutečně tehdy požívala nějakého veřejného respektu. Ovšem, pak přišlo pokračování v roce 2017 a další plejáda "osobností": Kýčařský provokatérský neumětel David Černý, zloděj Marhoul, zajišťovatel logistiky pro teroristické skupiny Pánek, normalizační institucionální aparátčník Drahoš, válečný zločinec Allbrightová, komunista Pitthart... Řekl bych, že větší morální odpad by snad nikdo posbírat nedokázal. Připomíná mi to jeden z posledních komunistických počinů, kdy komunisté stihli ještě na konci 80. let oblažit obyvatele Klementem Gottwaldem na stokoruně.(15.1.2017)

Výborný dokumentární cyklus o výjimečných lidech o kterých je dobře, že se divákovi zvedne povědomí. Jen si neodpustím konstatování, že DEGEN v České Sodě byl taky dost dobrý http://www.youtube.com/watch?v=bIvonXWEFE4 (prosím nebrat vážně :-) )(30.8.2010)