GEN - Galerie elity národa (TV pořad)

• Česko

GEN - 100 Čechů dneška

• Česko

GEN

Dokumentární / Životopisný

Česko, 1993, 181x14 min

Fero Fenič, Juraj Jakubisko, Ondřej Trojan, Ivan Vojnár, Jan Hřebejk, Vladimír Drha, Milan Šteindler, Jan Němec, Věra Chytilová, Irena Pavlásková, Tereza Kopáčová, Jaromil Jireš, Jiří Věrčák, Jaroslav Brabec, Jiří Menzel, Ladislav Smoljak, Zeno Dostál, Karel Smyczek, Filip Renč, Hana Pinkavová, Jiří Suchý, Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Jan Špáta, Ján Piroh, David Vondráček, Irena Gerová, Robert Sedláček, Josef Císařovský, Igor Chaun, Pavel Koutecký, Petr Skála, Vladislav Kvasnička, Simona Oktábcová, Ján Sebechlebský, Alena Činčerová, Viktor Polesný, Oleg Reif, Dagmar Smržová, Oskar Reif, Zuzana Zemanová-Hojdová, Zdeněk Podskalský ml., Jan Reinisch, Petr Slavík, Ján Fajnor, Jaroslav Hovorka, Tomáš Mináč, Jiří Datel Novotný, Alena Šimíčková-Hynková, Vladimír Morávek, Martin Štoll, Pavel Jandourek, Vladimír Michálek, David Ondříček, Roman Vávra, Petr Nikolaev, Jiří Strach, Břetislav Rychlík, Michal Herz, Dušan Trančík, Petr Zelenka, Jiří Střecha, Linda Kallistová Jablonská, Daniel Špinar, Erika Hníková, Saša Gedeon, Andrea Sedláčková, Martin Kratochvíl, Marie Šandová, Jakub Špalek, Jana Dvořáková-Hádková, David Černý, Ondřej Gregor Brzobohatý, Jiří Mádl, Zdeněk Tyc, Andrea Majstorovičová, Radim Špaček, Olga Špátová, Jakub Sommer, Matej Mináč, Rozálie Kohoutová, Jan Mudra, Adéla Sirotková, Václav Křístek, Jana Počtová, Ondřej Havelka, Šárka Maixnerová, Eva Tomanová

Adolf Branald, Václav Havel, Ester Krumbachová, Vladimír Jiránek, Ivan Hlinka, Rudolf Hrušínský, Jan Saudek, Karel Gott, Jiří Barta, Věra Chytilová, Radúz Činčera, Pavel Kohout, Josef Škvorecký, Václav Vojta, Jan Špáta, Josef Suk, Vladimír Dlouhý, Bohumil Hrabal, Boleslav Polívka, Vlastimil Brodský, Ctibor Turba, Jiří Suchý, Jan Svoboda, Jiřina Bohdalová, Theodor Pištěk ml., Hana Hegerová, Jan Hammer ml., Josef Kemr, Jiří Menzel, Vlasta Chramostová, Lubomír Lipský st., Svatopluk Beneš, Vladimír Páral, Petr Janda, Karel Svoboda, Radoslav Brzobohatý, Zdeněk Smetana, Jan Tříska, Jaroslava Adamová, Petr Hapka, Zdeněk Tůma, Lucie Bílá, Josef Zíma, Jiří Krejčík, Květa Fialová, Jan Klusák, Miroslav Donutil, Dana Němcová, Jiří Musil, Jiří Kodet, Věra Bílá, Jiří Weiss, Otomar Krejča st., Zdeněk Miler, Helena Vondráčková, Waldemar Matuška, Karel Černý, Olga Havlová, Václav Klaus, Arnošt Lustig, Jaromír Jágr, František Pavlíček, Zdeněk Mahler, Roman Šebrle, Aleš Valenta, David Radok, Eduard Tomáš, Petr Eben, Jan Pirk, Tomáš Baťa (a.z.), Tomáš Jan Baťa, František Dvořák, Miloslav Stingl, Jarmila Šuláková, Pavel Tigrid, Bořek Šípek, Dagmar Havlová-Veškrnová, Hana Zagorová, Šimon Pánek, Viktor Preiss, Martina Sáblíková, Eva Herzigová, Jiří Bartoška, Dana Drábová, Madeleine Albright, Jiří Bubeníček, Otto Bubeníček, Milan Uhde, Michal Pavlíček, Josef Somr, Vladimír Beneš, Juraj Herz, Štefan Margita, Radek Baborák, Ivan Passer, Pavel Rychetský, Miroslav Vitouš, Ladislav Smoček, David Koller, Zdena Bauerová, Taťána Kuchařová, Richard Konkolski, Karel Hvížďala, Zuzana Růžičková, Julius Lukeš, Petr Pithart, Jáchym Topol, Petr Čech, Michael Žantovský, Václav Cílek, Bohumír Janský, Markéta Irglová, Jan Sokol, Tomáš Rosický, Tomáš Sedláček, František Lízna

Původní záměr zdokumentovat životy sta osobností současnosti byl docela chválihodný. Škoda jen, že kvalita kolísala díl od dílu. Pamatuji si, že jsem měl mnohdy značné výhrady k výběru "osobností", zejména v případě soudobých politiků. Pokračování s názvem GENUS už bylo jen dozvukem původní myšlenky.(11.3.2011)

Myšlenka vytvoření filmové galerie osobností je nesporně přínosná a neustále potřebná. Řemeslné zpracování je v tomto případě téměř podřadné. Daleko významnější je v tomto případě společenský přínos. A to z toho prostého důvodu, že společnost vždy potřebuje mít nějaké vzory, u kterých se může každý inspirovat. Lékaři, vědci, umělci, spisovatelé, fotografové, a další silné osobnosti společenského života, mohou prostřednictvím tohoto projektu promluvit a ovlivnit mnoho lidí. A to je nesporně příležitost pro mnoho každého, aby seč o něco snažil, a přestal jenom kecat. A to také považuji za největší přínos.(11.8.2017)

Výborný dokumentární cyklus o výjimečných lidech o kterých je dobře, že se divákovi zvedne povědomí. Jen si neodpustím konstatování, že DEGEN v České Sodě byl taky dost dobrý http://www.youtube.com/watch?v=bIvonXWEFE4 (prosím nebrat vážně :-) )(30.8.2010)

• Chajimwitz

Každý má asi jiný názor,co to vlastně ta ,,Elita" je.Já osobně se spoustou jmen souhlasím,na druhou stranu při pouhém přečtení některých se mi svírají pěsti a otvírá kudla v kapse.Dost dílů jsem viděl a celkem to ujde,takže dvě a půl hvězdičky.Naštěstí to před lety točila veřejnoprávní televize,takže mezi elitou chybí různí ,,baviči" či vítězové různých reality show.(27.7.2011)

• Alexis74

Elita národa? Děláte si legraci? Někdo vymyslel styl pořadu, v kterém mezi pár lidí, o kterých by se možná dalo říci, že jsou elita schoval špínu, která nemá obdoby, ale je na druhou stranu poplatná tomuto režimu a době. Prostě je zařadil mezi slušné lidi. Tak si třeba ty své Mašíny vezměte a jděte s nimi vyfotit před Havlovo sochu, ale rozhodně nechtějte, aby jsem svým dětem vykládal lži o slušných vrazích a banditech, kteří střílejí do lidí, protože bojují proti režimu a chtějí do americké armády. Jen tak mezi námi, když tak koukám v našich nemocnicích po lékařích a nebo v některých městech jako třeba Teplice po lidech, tak si říkám jestli by se pomaličku neměl připravovat další GEN? Navrhuji zařadit tam Usáma bin ládina, víte jak to je? Natočené to mít můžete, protože nikdy nevíte jak se to tu zvrhne a jak to příjde tak máte náskok a budete politicky připravený s dalším GENem. Budete mít fóra a budete za to také patřičně vysoko hodnoceni. Třeba z Vás díky tomu bude i prezident a na balkóně s Vámi bude zpívat třeba Shadia Mansour ve stylu arabského hip hop "Ať mír dál zůstává". A teď vážně lidi, jste jen tupé stádo čehož je i tenhle pořad důkazem, stačí natočit pár upravených vizitek a necháte se zblbnout a za dolar prodáte i vlastní matku, předky a zdravý selský rozum. Jak jednoduché je s takovým stádem manipulovat. Bože to je bída.(21.10.2017)