Doktorská pohádka

Eduard Hofman

Ivan Masník

Jiří Srnka

Karel Höger

Způsob, jakým byly do filmové, zvláště nesnadné řeči animovaného filmu převedeny pohádky bratří Čapků, je dnes možno považovat za klasický a normotvorný. Hodně tomu napomáhá hlas dalšího klasika svého oboru - dávno zesnulého Karla Högra. Kvalita převyprávění klasické pohádkové látky je z čapkovské strany natolik tvůrčí, že připomíná mladší, ale neméně tvořivou podobnou aktivitu Werichovu (FIMFÁRUM).(24.3.2008)

Asi nejpovedenější adaptace Čapkových pohádek. Skoro to vzbuzuje dojem, že tahle forma je optimální cesta, jak při převodu do dramatické podoby zachovat co nejvíce Čapka.(5.8.2012)

Moc hezká klasika ....škoda , že se vytrácí :-((10.6.2010)

Novější verzí je Lotrando a Zubejda, kdy DRvoštěp vyléčí princezninu pobledlou pleť tím, že trochu vyseká jejich obrostlé království a naučí ji jíst chleba s tvarohem. 90%(12.9.2015)

Nejkrásnější je podle mě ta část, kdy doktor obvazuje víle nohu pavučinkou, která řeže jako provaz, nebo motýlími křídly, která tlačí jako kámen. Když tak na to koukám, stejně nechápu, jak se může tak úžasný, rozmanitý a rozsáhlý příběh odehrávat jen 16 minut.(4.6.2011)

Veľmi kvalitná farebná animovaná rozprávka nahovorená špičkovým českým hercom.(24.9.2009)

Souhlasím se všemi komentáři, kromě Bohemáka, který hodnotí studiové zpracování této Čapkovy pohádky. Její animovaná verze se mi velice líbila v mnoha směrech: pěkné bylo celkové zpracování v duchu obrázků Josefa Čapka i drobné detaily - např. měsíc jako lampa nebo sultán Solimán s drvoštěpem, sklánějící se společně nad princeznou Zubejdou, přičemž drvoštěpovi nadskakoval klobouk hrůzou :-) Samozřejmě také skvělý vypravěč... zajímavý komentář: sportovec(27.7.2012)

Čapkovo spojení "jedla jako vlčinka" je zaneseno i v SSJČ.(29.3.2017)

Škoda, že Karel Čapek nestihl napsat více pohádek. Jsou vtipné i moudré, oproti obrozeneckým pohádkovým příběhům mají něco navíc. Dobrá sešlost herců, i když už dnes trošinku může otravovat, že z toho tak čiší to studiové provedení.(31.12.2010)

Čapkovská klasika v dokonalé animované podobě a znovu ve spojení se skvělým vyprávěním K. Högera.(25.2.2013)

Sice je tam opravdu hodně, hodně řečí, jsou to docela zajímavé pohádky. Celkově je animace příjemná, vyprávění vtipné, a jako malé se mi to celkem líbilo.(22.1.2012)

Jedna z nejlepších pohádek z mého dětství. Když jsem byla nemocná, nebo jsem jen měla chvilku volna u televize, často se tam objevovali Čapkovi pohádky se specifickou animací, zábavně namluvené panem Högerem, a doprovázené velmi tklivou hudbou. A Doktorská Pohádka patří k jedné z nejlepších. (Však se ní nakonec inspiroval v roce 1996 Karel Smyczek ve své nyní velmi populární pohádce Lotrando a Zubejda)(16.1.2012)

Miniaturní klenot z dílny Eduarda Hofmana, který k textu pohádky Karla Čapka "oživil" ilustrace jeho bratra Josefa Čapka. Karel Höger pak svým hlasem odvádí mistrovský výkon a každé postavičce vštěpuje osobitý ráz. Mimochodem, jeho Dr. Voštěp připomíná hlas jiného českého herce, o generaci staršího Jaroslava Vojty. Atmosféru vhodně dotváří hudba Jiřího Srnky (např. klavírní motiv v úvodu). Je neuvěřitelné, že se tak plnokrevný a vtipný (např. měsíc při ošetřování rusalky) příběh vešel do necelých 17 minut.(10.5.2012)