poster

Pošťácká pohádka

Animovaný / Krátkometrážní / Pohádka

Československo, 1961, 21 min

Režie:

Eduard Hofman

Předloha:

Karel Čapek (povídka)

Scénář:

Eduard Hofman

Kamera:

Ivan Masník

Hrají:

Karel Höger
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (10)

 • speedy3
  ****

  Úsměvná klasika na kterou se nezapomíná, i když divadelní zpracování je přeci jenom lepší...(2.9.2010)

 • Rodriguez
  ****

  Jak někdo dokáže nenapsat na dopis adresu, to zdravý rozum nepochopí, ale je to "jen" pohádka a tak nakonec za pomocí dobráckého listonoše Kolbaby svého adresáta přeci jen najde.... 80%(12.9.2015)

 • Monoxid
  *****

  Pošťáka mi bylo vždycky hrozně líto (prototyp dobráka od kosti) a v duchu jsem nadávala Frantíkovi, co se choval hůř než dítě ze základní školy a stejně pro něj všechno dobře dopadlo.(4.6.2011)

 • pursulus
  ***

  Starý harampádí nad nový železo.¬         V 60. a 70. letech minulého storočí natočil v krátkometrážním provedení režisér Eduard Hofman celou řadu pohádkových povídek Karla Čapka, nazývaných podle řemesel — pošťácká, loupežnická, doktorská, vodnická, ba dokonce i psí. Namluvení pohádek provedl náš herec Karel Höger. Zaměřím-li se na pohádku pošťáckou, tak vysoká úroveň animovaných počinů českého filmu v bývalém Československu je zde zachována, a byť se neřadí ke klenotům na koruně královské, svou úrovní se může porovnati s téměř celou dnešní produkcí.(4.12.2017)

 • Master19
  ***

  Asi nejméně oblíbená pohádka od Karla Čapka a ty podivné obrázky tomu taky nepomáhají.(27.2.2019)

 • Matematicka
  *****

  Souhlasím se všemi předchozími komentátory. Díky panu vypravěči Högrovi se podařilo zachovat vyprávěcí styl pohádky Karla Čapka. Oproti studiovému zpracování mě potěšila jednak pouť pana Kolbaby po naší vlasti - ta byla velice hezky a poeticky zpracovaná (a také tu tak nějak víc vyniklo to upozornění, jak je ta naše vlast krásná a že stojí za to po ní putovat) a hlavně závěrečná jízda autem s prudkými změnami rychlosti :-) Zde se ukázaly výhody animovaného filmu pro zpracování pohádek a byly využity v duchu předlohy... Díky za tuto nestárnoucí pohádku, která nám má jistě co říci i dnes, i když jsou dopisy a s nimi i pošťáci tak trochu na ústupu!(26.7.2012)

 • lubospoti
  ****

  Opět nezapomenutelné spojení pohádky Karla Čapka a hlasu Karla Högera.(16.2.2013)

 • Heroine
  ***

  Hezká pohádka. Na rok 61 je to neuvěřitelně nestárnoucí, baví se u toho i dnešní děti.(22.1.2012)

 • josieaddms
  ****

  Hofman si mě dostal ve svých zfilmovaných pohádkách od Čapka hlavně dojemností. Nikdy před tím ani potom, jsem neviděla že by někdo v Čechách dělal pohádky pro děti s tak zvláštními náměty a dojemnou tklivostí. Možná že to tak nevnímají všichni, a možná je to hodně ovlivněné mými pocity z dětství, ale k téhle pohádce se vždycky ráda vracím. Má pro mě své osobní kouzlo.(24.1.2012)

 • rokone
  ****

  chtěl jsem dát 3,ale za Hogera musím jednu přidat(4.9.2011)