Reklama

Reklama

Pohádky o mašinkách

(seriál)
Animovaný / Pohádka
Československo, 1985, 1 h 8 min (Minutáž: 6–8 min)

Epizody(10)

Na Smíchovském nádraží je přednostou stanice přísný a pyšný nejvyšší pan železničář. Touží po největší mašince na světě, kterou dokáže sestrojit pouze obávaný černokněžník Zababa. K němu se ale dostanou jenom ti, kteří umí za úplňku kouzelným slovem přehodit výhybku na tajnou kolej… (Česká televize)

Recenze (106)

depony 

všechny recenze uživatele

Asi pro většinu kluků byl toto večerníček číslo jedna. Mašinky, tajemství vyhýbky na Smíchovském nádraží, černokněžník Zababa a malý Pepíček, který měl rád vláčky. Vladimír Ráž a jeho klidný a příjemný hlas dodal večerníčku působivou atmosféru pohádky s několika mravními ponaučeními. Jak já díky tomu chtěl dělat v dospělosti vyhýbkáře :)) ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Jeden z mých dalších TOP 10 Večerníčkových seriálů. Výborný český desetidílný animovaný seriál který jsem měl jako malý srašně moc rád. Vždycky jsem se ptal rodičů co je to za toho pána který tam tak krásně do toho mluví a rodiče mi říkali že je to princ Radovan z pohádky no zase jsem věděl prd ale postupem času kdy jsem rostl a rostl a začal se více zajímat o české filmy tak mi to vše už bylo jasný. Pana Ráže jsem si pak přes všecko hezké i ošklivé, vždycky strašně moc vážil. Jeho kultivovaný a střídmě osobitý projev a především hlas který pohladí na duši nejen malé jsem vždy moc obdivoval podobně jako např. u herců Högera, Růžka či Peška. Pochopitelně nejlepší byl černokněžník Zababa a ty jeho velké obroučkovitě černé brýle ale také hodný pan želežničář Blahoš. ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Absolutní legenda dnes již několika generací - o které jsem si upřímně až doteď myslel, že je mnohem starší:) Pročež jsem si musel opravit dataci některých událostí, zejména tedy toho, že duchovním otcem hipsterských brýlových obrouček není černokněžník Zababa, ale Darek Vostřel v Šíleně Smutné Princezně (a ne naopak:)). Ale k našemu večerníčku - řekněme si to na rovinu, po stránce animační je to docela bída. Na druhou stranu ale všichni, kdo s Mašinkami měli co do činění, jistě potvrdí, že o vizuální stránce to není. Hlas pana Ráže, a hlavně text, který přednášel, to je neopakovatelný zážitek. Zvlášť když jednotlivé pohádky snesou srovnání snad jen s originalitou Čapkova Devatera Pohádek. 90% ()

PKD 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vážení, tak toto je prosím, jediný! večerníček, který sleduji dodnes. Mistrovské dílo, které funguje, ať je vám 5,15, nebo 37. Díky neskutečnému hlasu pana Ráže, to má atmosféru, že by se dala krájet (viď Rákosníčku?) a černokněžník Zababa je postava, na kterou nikdy nezapomenete. Pokud by byl film, musel by ho hrát, Darek Vostřel. Bez debat! Tu postavu museli dělat podle něj. Hudba 90% ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Je neuvěřitelné, jak stále krásně učínkuje v době pendolín na naše malé (a na mně!) tahle série příběhů o panu Blahošovi, nejvyšším panu železničáři a kouzelníku Zababy ze Zababova. Možná díky těmto pohádkám bude děti jednadvacátého století stále vědět jak vypadají parní mašinky (tedy ty, kterým je rodiče naživo ještě neukázaly). A přiznám se, že vznik seriálu bych v klidu posunul nějkam do šedesátých/sedmdesátých let a ne do roku 1987 !!! Ačkoliv se jedná o kreslené příběhy, na člověka až neskutečně dýchnou slova jako - výtopny, depa, staré Smíchovské nádraží... Samozřejmě nelze opomenout magický líbezný hlas pana Vladimíra Ráže, který nás pohádkami provází... Jakoby člověk cítil ten zvláštní pach z kouře po hořícím uhlí... Pohádky o mašinkách patří rozhodně mezi naše nejkrásnější pohádky a večerníčky. * * * * ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama