Pohádky o mašinkách (TV seriál)

Animovaný / Pohádka

Československo, 1987, 10x9 min

Eduard Hofman

Vladimír Ráž

Knížka byla mojí nejoblíbenější dětskou četbou a tudíž jsem měl zafixovanou i její výtvarnou podobu, která má k té televizní dost daleko. Snad nejvíc je to vidět na černokněžníku Zababovi - v knížce vypadá jako výsledek genetického experimentu s křížením ještěrky a člověka (pane Zababo promiňte, ale je to tak), zatímco v televizní verzi je to spíš animovaný Darek Vostřel. Ale nic to nemění na tom, že jsem vždycky rád, když tenhle večerníček dávají.(25.1.2008)

Nutnost nejen pro dětské pro milovníky železnice. Jednoduchá animace, vynikající příběhy s mírně hororovým nádechem, s polepšeným nejvyšším panem železničářem i kouzelníkem Zababou, chytrým Pašíčkem a spoustou mašinek s lidskými vlastnostmi. PS: doporučuji číst dětem i knihu, nádherný jazyk. Poselství: 10/10 modelářů doporučuje hrát si s mašinkami ...(3.1.2017)

Pamatuju si jak mě fascinoval díl o mašince která jela sklidit úrodu na pole na které nevedly koleje. Železničáři to vyřešili jednoduše, rozebrali trať za vlakem a znovu ji postavili před ním. Co na tom že se cesta protáhla až do zimy, hlavně že úkol splnili. Občas když sedím v rychlíku který neplánovaně zastavil někde uprostřed polí, tak si říkám, jestli se České Dráhy tou pohádkou nenechaly inspirovat.(12.2.2014)

Vážení,tak toto je prosím,jediný! večerníček,který sleduji dodnes! Mistrovské dílo,které funguje,ať je vám 5,15,nebo 37. Díky neskutečnému hlasu pana Ráže,to má atmosféru,že by se dala krájet(viď Rákosníčku?) a černokněžník Zababa,je postava,na kterou nikdy nezapomenete. Pokud by byl film,musel by ho hrát,Darek Vostřel. Bez debat! Tu postavu museli dělat podle něj.(21.6.2017)

Jeden z mých nejoblíbenějších večerníčků, co říct víc. V dětství jsem si samozřejmě užíval ty samotné příběhy a vnímal personifikované vlastnosti neživých strojů, hlavní melodii nebo přednes V. Ráže. Dneska už coby člověk s lepším povědomím o okolí Prahy vnímám navíc i místopisné názvy - Zadní Třebaň, Liteň nebo Všenory. Mimochodem od dětství si pamatuji, že ze Smíchovského nádraží vede kouzelná výhybka do jakéhosi tajemného Zababova. Když jsem si už v dospělosti projel trať č. 122 vedoucí ještě zastávkou Praha-Smíchov severní nástupiště přes dva viadukty až na Zličín, vlastně jsem se na takové tajemné trati ocitl. Kdo si tzv. Pražský Semmering někdy projel, mi dá jistě za pravdu. Jen místo kouzelného Zababova se člověk ocitne na sídláku v Řepích a těžko očekávat, že by se tamní zlí obyvatelé změnili na hodné, jako se to stalo černokněžníku Zababovi. :-)(6.3.2016)