Pohádky o mašinkách (TV seriál)

Animovaný / Pohádka

Československo, 1987, 10x9 min

Eduard Hofman

Vladimír Ráž

Je neuvěřitelné, jak stále krásně učínkuje v době pendolín na naše malé (a na mně!) tahle série příběhů o panu Blahošovi, nejvyšším panu železničáři a kouzelníku Zababy ze Zababova. Možná díky těmto pohádkám bude děti jednadvacátého století stále vědět jak vypadají parní mašinky (tedy ty, kterým je rodiče naživo ještě neukázaly). A přiznám se, že vznik seriálu bych v klidu posunul nějkam do šedesátých/sedmdesátých let a ne do roku 1987 !!! Ačkoliv se jedná o kreslené příběhy, na člověka až neskutečně dýchnou slova jako - výtopny, depa, staré Smíchovské nádraží... Samozřejmě nelze opomenout magický líbezný hlas pana Vladimíra Ráže, který nás pohádkami provází... Jakoby člověk cítil ten zvláštní pach z kouře po hořícím uhlí... Pohádky o mašinkách patří rozhodně mezi naše nejkrásnější pohádky a večerníčky. * * * *(24.4.2012)

Knížka byla mojí nejoblíbenější dětskou četbou a tudíž jsem měl zafixovanou i její výtvarnou podobu, která má k té televizní dost daleko. Snad nejvíc je to vidět na černokněžníku Zababovi - v knížce vypadá jako výsledek genetického experimentu s křížením ještěrky a člověka (pane Zababo promiňte, ale je to tak), zatímco v televizní verzi je to spíš animovaný Darek Vostřel. Ale nic to nemění na tom, že jsem vždycky rád, když tenhle večerníček dávají.(25.1.2008)

Večerníček s tajemnou, pohádkovou atmosférou, kterou aspoň z poloviny vytváří Rážův hlas, byla to výborná volba vypravěče. První díly jsou nejpovedenější, ke konci už je obsah trochu pochybný, ale proč ne. Až v dospělosti jsem si uvědomil, že zlý černokněžník vlastně nikdy nic špatného neudělal, každému vyhoví – říká se mu tak patrně jen proto, že lidem nahání strach. Ostatně, kdyby byl zlý, nejezdí se k němu pro pomoc. Jako přidanou hodnotu vidím ještě zasazení do skutečného prostředí Prahy a okolí, jako je Smíchovské nádraží nebo stanice v Litni (kousek od Karlštejna), kam jeli pro brambory – děti se pak na ta místa mohou těšit a porovnávat je s večerníčkovou realitou.(15.6.2017)

Nutnost nejen pro dětské pro milovníky železnice. Jednoduchá animace, vynikající příběhy s mírně hororovým nádechem, s polepšeným nejvyšším panem železničářem i kouzelníkem Zababou, chytrým Pašíčkem a spoustou mašinek s lidskými vlastnostmi. PS: doporučuji číst dětem i knihu, nádherný jazyk. Poselství: 10/10 modelářů doporučuje hrát si s mašinkami ...(3.1.2017)

Nádherně namluvený večerníček s hlasem Vladimíra Ráže, který vypráví výrazně tajemně a přitom pro děti nesmírně jemně. Animace pro malé děti dostatečná, škoda jen že nevzniklo více příběhů. Na druhou stranu - než poněkud rozpačité pokračování jako třeba Jája a Pája 2 nebo nové díly Pata a Mata, tak raději ať je jen deset dílů, ale úžasných. Hudba: Miloš Vacek(3.11.2013)