poster

Dvanáct měsíčků (TV film)

Pohádka

Československo, 1992, 24 min

 • sportovec
  ****

  Je otázka jak vlastně hodnotit toto dílko přechodu? Přechodu mezi špičkovou dětskou tvorbou normalizace a faktickým rozvolněným postupným rozpadem tvorby pro mládež a děti po listopadu. Není to ani jednoduché, ani snadné. Pokusím se proto o velmi volnou a poněkud zjenodušenou bilanci kladů a záporů této napolo zapomenuté pohádky. Obstojný scénář se slušnou režií a lehce ekologizujícím výkladem literární předlohy Boženy Němcové zachraňují herecké výkony Blanarovičové, Vetchého, Wilhelmové a zejména Marty Vančurové; potvrzuji bezradnost Markéty Hrubešové, více deklamující než hrající svou studeně a neurčitě působící Marušku (vedle diletantismu protagonistů KOUZEL KRÁLŮ však i její výkon působí jako profesionální). Základní dějové linky byly dodrženy a překročen podle všeho nebyl ani rozpočet, který už více seškrtán být nemohl. Výsledkem je sice poněkud chudokrevný dojem, který si však přesto uchoval rezidua základních znaků české školy filmové pohádky československého období. Určitě tedy není na místě nadměrný jásot, případné truchlení by však bylo ještě nemístnější.(26.12.2008)

 • Matematicka
  ****

  Předloha Boženy Němcové je upravena mírně enviromentálně (To mi přišlo dost zajímavé: Řekni nám, který měsíc v roce máš nejraději a PROČ?), ale i v mrazíkovském ladění (Maruščin nápadník se objevuje ještě před tím, než se Maruška zbaví - bez svého přičinění - macechy a Holeny, a o Marušku se uchází). Nutno podotknout, že už předloha má ale některé styčné body s pohádkou Mrazík, takže toto využití se přímo nabízí. Pohádka je citelně studiová a nízkorozpočtová (úsměvné bylo například "rozkvétání" květin uprostřed sněhu), nelíbil se mi ani herecký výkon Markéty Hrubešové (ač byla krásná, její Maruška byla dost nepřesvědčivá). Co se týče scénáře a v něm obsažených myšlenek, je ale pohádka příjemná pro děti i dospělé - každý si v ní může přijít na své. A v tom je myslím nadčasová. Celkově příjemně strávená půlhodinka. Zajímavé komentáře: sportovec, triatlet, otík, zdeny99.(31.12.2012)

 • Gig
  ****

  Malebná pohádka o dvanácti měsíčkách, i když televizní. Za Gabrielu Wilhelmovou, Vetchého a Blanarovičovou musím jít s hodnocením nahoru. Byla to u mě ta nejkrásnější pohádka o dvanácti bratrech, dokud jsem neuviděl tu ruskou z roku 1972. Obě dvě studiové, v obou dvou hrají živá zviřátka, i když v té sovětské jich bylo víc, tady jen pes Bodryk. Tam byl navíc bratr Měsíc, tady roztomilá sestra Vesna v podání Marty Vančurové. Ale mám-li hodnotit obé pohádky, vyhrává u mě ta ruská.(3.1.2014)

 • Karlos80
  **

  Na tv produkci docela dobré, nečekejte žádné velké efekty, honosné kulisy atd. Vše je velmi jednoduché a malebné. Matně si vzpomínám, kdy jsem tuto pohádku viděl poprvé někdy v mých dvanácti letech a už tehdy se mi tato klasická pohádka od Boženy Němcové moc líbila..Takže z nostalgie a za měsíčky za 2*. Markéta Hrubešová mi v roli Marušky však moc neseděla...(26.12.2008)

 • Lish84
  **

  Nejvíc mě pobavila Gabriela Wilhelmová pronášející veselé průpovídky jako že "Ondrášek má rád hezky prostřeno" nebo že "je trochu ťululum" :) Jinak jde o dost slabé televizní zpracování klasické pohádky. Z herců ještě stojí za pochvalu Marta Vančurová, v kontrastu s ní a Wilhelmovou ovšem zamrzí poněkud bezradná Markéta Hrubešová. Yvettě Blanarovičové sice nelze nic zásadního vytknout, ale podobnou hereckou polohu mnohem lépe předtím rozvinula v O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Pohádku hodně kazí technické zpracování - pozadí jsou sice pěkná, ale použití "klíčování" dojem z jejich malebnosti kazí.(27.8.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace