Modrý kosatec (TV film)

Pohádka

Československo, 1983, 61 min

• EKLEKTIK

"Podívej se, jak všichni čekají s pusami dokořán, co se bude dít." Nesmírně zdlouhavá a nudná studiová pohádka, z pouštního království s králem botanikem, ornitologem a entomologem v jedné osobě, s proradným ministrem a s panovačnou a rozmařilou princeznou, která by chtěla to, co nemůže mít a kteří společně vládnou svým poddaným, nerozhodnému zahradníkovi a ušlechtilé dívce, která však nebyla chytřejší než militaristický princ, jehož si princezna měla vzít za muže a tak nakonec všechno dobře dopadlo, aby v tomto pohádkovém příběhu, mohl naplno zaznít její pacifistický odkaz, za doprovodu hypnotické hudby skladatele Milana Dvořáka.(24.9.2015)

• honajz

Líbily se mi pokusy o slovní hrátky a vtípky, kterých si asi nejvíc užíval Ilja Prachař, ale jinak mi to celé přišlo zvláštně zmatené, protože povahy těch postav mi nepřišly až tak divné, aby měly tak divná skrytá přání (třeba u té armády věřím, že to Jankovi prolétlo hlavou, ale těžko by šlo o nejhlubší přání). Janek navíc neví, kterou holku by si vzal dřív. A jak bylo pouštní království zobrazené dekoracemi během děje, tak závěrečné studánky s vodou a stromů a květů se dočkáme jen v řečech lidí okolo. Ivan Richter mi přišlo, že buď to neumí, nebo nechce dávat najevo nějaké emoce, takže jsem mu vlastně nevěřil ani ty kytky. Jo, a na závěr ta patetická promluva Adamové! Ne že by na tom nebylo pravdy, ale prostě to znělo jak z nějaké agitky. Také mi přijde, že kromě zmatenosti postav je zmatený i děj samotný, kde se rozebírají nepodstatné detaily, a poté se rychle skočí někam jinam. Jinak atmosféru má ta pohádka zajímavou, až jsem si říkal, jestli to není od Šiktance. Btw, jak to, že Rozárka nezkameněla?(29.4.2019)

"Co oči nechtějí ani vidět, pro to srdce pláče bez ustání." Sice je to klasická studiovka, ale se zajímavym motivem splněných přání ovšem nikoli těch vyřčených, nýbrž těch v hlobi srdce ukrytých. Plusem je i rozpolcená postava zahradníka/prince. A neméně mě potěšilo obsazení: Pan Prachař v příjemné úloze krále, mistr Křiváček, kterého člověk často nevidí, přitom tak osobitý herec..., I. Richter se svým zvláštně uměřeným a přitom zajímavým projevem a konečně zajímavá J. Bermanová, kterou jsem neznal vůbec. V součtu nadprůměr.(26.9.2015)

• otík

Velmi těžká, hutná a hlavně naprosto nepohádková pohádka. Sice je tu král, princezna, rádce a princ, dokonce i toho zahradníka máme, ale dějově je to tak strašně prázdné a tak hloupé, že ani žánr pohádky to neunese. Tohle mělo mít případně 30 minut a pak by to snad mohlo mít trochu tempo. Takto je to hodina filmu, který nikomu nic nedá a nic nepřinese. Hudba: Milan Dvořák(13.7.2016)

"Ty mi pořád nevěříš, Rozárko ??" - "Ale věřím, Janku, to víš, že věřím !! Jen člověk často nezná ani sám sebe.."(26.9.2015)