Trojdielny televízny film " Anička Jurkovičová ", ktorý v roku 1983 nakrútil režisér Ján Lacko sa sústreďuje okolo dcéry Samuela Jurkoviča, učiteľa v Sobotišti v 40. rokoch 19. storočia. Osud tejto prvej slovenskej herečky bol úzko spätý s najvýznamnejšími členmi štúrovskej družiny, ktorí neskôr tak významne zasiahli do slovenských dejín. (oficiální text distributora)

Autogram

Oproti seriálu Štúrovci, ktorý som ani nedokázal pozerať, je to veľký pokrok. Príbeh je zaujímavý, prináša trochu nezáživné obdobie v príjemnom vydaní z divadelneho prostredia. Keď ešte v divadle hrali muži všetky ženské role, panna Anička bola jediná, ktorú matka pustila do divadla. Zuzana Frenglová má potrebnú charizmu na talentovanú herečku. –––– Poznám. Milé dievča. Veselé, sčítané, odvážne, pekné. –––– Viete, aký je môj názor na ženy, ženitbu a rodinu. Aby vás takéto starosti od veci národnej neodvádzali. Od žien je iba kúsok k meštiactvu, teplému kozubu, krpcom. Koľkí naši nadaní vzdelanci, národovci takto zakapali. (Ľudovít Štúr) –––– Keď pristaneme na Michalovu gramatiku, celé generácie nás budú za ypsilon preklínať! ()

Arsenal83

Zo života štúrovcov. Ako sa preli o to, ako slovenčina vyzerať bude a doplnili aj ypsilony aj mäkčene, no a dodnes ich väčšina Slovákov na 100% nevie správne rozlíšiť či vysloviť. Aj vznik hymnu tu bol, ako inak, v nesprávnom znení, hoci pamätná tabuľa už dávno stojí. A hoci vizuál bol naozaj predpotopný, niečo sa človek dozvie z tých detailov, aký postoj mal Štúr k ženám a alkoholu a opäť ak porovnáme s dneškom - úspešný nebol. „Verná dcéra slovenského národa“ Anna Jurkovičová je tu ústrednou, ale aj vedľajšou postavou v spleti tých historických udalostí. ()

Marina111

Seriál (nie film!), ktorý dokazuje, že aj história slovenského národného obrodenia môže byť vyobrazená zaujímavo a záživne (čo sa nie vždy darilo inému seriálu z dielne stv o tomto období -- Štúrovci), a to vďaka zaujímavej postavičke. V tomto prípade ňou je prvá slovenská herečka, ktorá sa okrem tohto prvenstva môže hrdiť i tým, že svojho času počarila hneď dvom veľkých spisovateľom -- Franciscimu a Hurbanovi, a tomu druhému dala i syna, ktorým zároveň dala Slovensku i jedného z najväčších autorov realizmu; Svetozára Hurbana Vajanského... Milý, komorný, zlatučký - taký je tento seriál. Čakám na podobný projekt, ktorý by podobným spôsobom priblížil i iné ženy pohybujúce sa v štúrovských kruhov a srdciach - trebárs Sládkovičovu Marínu alebo priamo Štúrovu Adelu Ostrolúcku... ()

• Natáčanie filmu prebiehalo na hrade Červený Kameň, v meste Svätý Jur a obci Tatranská Štrba. (dyfur)
  • Predlohou pre TV spracovanie bol rovnomenný román slovenskej prozaičky Anny Lackovej-Zory z roku 1948, ktorá je matkou režiséra Jána Lacka. (corona)