Televízna adaptácia rovnomennej novely slovenského spisovateľa Stanislava Rakúsa. Baladický príbeh zo slovenského vidieka o zhubnej túžbe po majetku. Do rodiny Gendúrovcov - medzi citlivých ľudí, milujúcich umenie, prichádza za nevestu Anna Mútová, dcéra hazardného hráča a samovraha, plná trpkosti a zúfalstva. Veď z plánov pyšného Múta o bohatstve a spoločenskom postavení ostala len hanba. A predsa Anna verí, že raz naplní otcovu ctižiadosť. Tomuto cieľu fanaticky podriadi svoju morálku, vášne, manželstvo i materstvo. Na Anninej tvrdej, nekompromisnej ceste za ilúziou šťastia ostávajú zmrzačené city, zlomení ľudia, nevinné obete, strach a osamelosť. (oficiální text distributora)

tron

Gendúrovci, pôsobivý TV filmík podľa Rakúsovej novely. Mám rád príbehy z krásneho a tvrdého prostredia slovenskej dediny. Je zabývaná dobre známymi problémami (medziľudské vzťahy, alkohol) a obkolesená lesmi. Žena bez muža (a naopak, o tom ale tento film nie je) to má ťažké. So zvieratami sa tu nejedná v rukavičkách; teľce porážané v priamom zábere, koňom sa šklbe za uzdu jedna radosť. Horšie sú na tom už iba ľudia – prežijú. ()

• Natáčelo se ve skanzenu Martin. (M.B)