Panenka z vltavské tůně (TV film)

Pohádka

Československo, 1976, 55 min

"Ptala se mě mořská panna, proč je voda v moři slaná, co mám na to říci, co mám na to říci?" Já bych v otázkách pokračovala, proč má vodník doma dvě velké láhve od okurek, ve kterých má akvarijní rybky. V tak malých nádobách, kulatých navíc, by ty ryby nemohly být šťastné, nemluvě o tom, že proč mít pod hladinou na ryby sklenici, vodníci přeci logicky musejí ryby chovat v klecích, vodu mají všude kolem. Vodníkova dcera je netypická romantická hrdinka, i když hlavně díky své tetičce, ale ať už kvůli komu(čemu)koliv, tak kromě jojikání a omdlévání i aktivně koná, což z ní, při veškerém patetickém přehrávání, dělá o něco menší nablblo, než jakým obvykle éterické, jojikající, omdlévající romantické hrdinky bývají.(10.8.2014)

Zrovna ve stejný den komentuji ještě jinou pohádku "O malíři Adamovi (r.2006)" (podobný formát - necelá hodinka) a je straně poznat ten rozdíl třiceti let. Dříve se i takové malé televizní záležitosti věnovala péče a láska. Herci jedou na 110% a taky to jsou úplně jiné váhové kategorie.....postavte vedle sebe například mladého Víznera a Bohadla. Navíc ten staropražský šmrnc, to se pak ztratí i fakt, že příběh není žádnou originální peckou.(11.4.2016)

Milá pohádka, jen trochu málo vody na tolik vodníků. Míla Myslíková je rozená tetka hastrmanka (nebo vyškolená z dr. Mráčka). Příjemný pohled na tehdy opravdu mladičkého rošťáka Vydru, po letech docela pobavilo. Oceňuji dostatek hezkých písniček, zejména Široký, hluboký, která mě vrátila do školních let na hodiny hudební výchovy.(16.3.2013)

Vodník - pan Tau, teta Žanda -Frýda (podle ní se jmenuje naše kočka), sice unylá vodnická holka Jarmila Švehlová a hrnčíř Olda Vízner, co dělá tak nádherný hrníčky, ale hlavně nezapomenutelnej Vašek Vydra...sice v epizodní roli, ale skvěle zahrané....a nádherná písnička - Ptala se mne mořská panna, proč je voda v moři slaná.....(18.8.2009)

Pocházím z města na Vltavě, chodila jsem celé dětství sedávat na jez na Vltavě, mé letní lásky byli často vodáci sjíždějící Vltavu, studovala jsem ve měste na Vltavě a znám všechna města, hrady, zámky nesoucí přízvisko "nad Vltavou". Mám proto k této pohádce velmi blízko. Navíc je ozdobená krásnou písničkou, tklivější než jakýkoli vykalkulovaný hit z amerického velkofilmu..."široký hluboký ty vltavský tůně, měl jsem já panenku, měl jsem já panenku, teď mi srdce stůně...."(31.3.2013)

• Josef Bek

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1978 v režii Jana Bergera i rozhlasová pohádka „Vltavská pohádka". (Miggi90)

• - Ve filmu svou první roli ztvárnila Jarmila Švehlová, která tou dobou ještě studovala na konzervatoři. (M.B)