Panenka z vltavské tůně (TV film)

Pohádka

Československo, 1976, 55 min

Chvílemi to sice připomíná variantu pořadu V Praze bejvávalo blaze (třeba úvodních pět minut), ale většinou to pohádka je. A hlavně jedna z těch lepších.(10.4.2016)

Sice trochu pomalé tempo vyprávění, ale ten staropražský i "námořní" feeeling to má, i díky použití dobových písniček a určitých reálií.(14.9.2010)

Hezká pohádka s pomládlým Víznerem...(25.10.2008)

"Ptala se mě mořská panna, proč je voda v moři slaná, co mám na to říci, co mám na to říci?" Já bych v otázkách pokračovala, proč má vodník doma dvě velké láhve od okurek, ve kterých má akvarijní rybky. V tak malých nádobách, kulatých navíc, by ty ryby nemohly být šťastné, nemluvě o tom, že proč mít pod hladinou na ryby sklenici, vodníci přeci logicky musejí ryby chovat v klecích, vodu mají všude kolem. Vodníkova dcera je netypická romantická hrdinka, i když hlavně díky své tetičce, ale ať už kvůli komu(čemu)koliv, tak kromě jojikání a omdlévání i aktivně koná, což z ní, při veškerém patetickém přehrávání, dělá o něco menší nablblo, než jakým obvykle éterické, jojikající, omdlévající romantické hrdinky bývají.(10.8.2014)

Zase jedna z těch starých krásných pohádek .-)(7.6.2009)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1978 v režii Jana Bergera i rozhlasová pohádka „Vltavská pohádka". (Miggi90)

• - Ve filmu svou první roli ztvárnila Jarmila Švehlová, která tou dobou ještě studovala na konzervatoři. (M.B)