Panenka z vltavské tůně (TV film)

Pohádka

Československo, 1976, 55 min

• MeGab

Když si nevíš rady s dějem, vraž tam nějakou odrhovačku, čím debilnější text, tím líp, protože to bude znít lidově. Pokud budeš mít v hlavě pořád vygumováno, přidej druhou, případně třetí, čtvrtou, pátou. Nic to nestojí, natočí se to na rpvní dobrou, ušetří se na střihu a zmákne se to za pár natáčecích hodin. Ono se to na obrazovce bude trochu hejbat i s nima a ti čumiči před ní ti to sežerou. A za pár let ještě budou vzdychat nad tím, jaký se točily za jejich mládí krásné pohádky. * * * Netočily. Na téhle je to ukázkově vidět.(20.12.2014)

Pocházím z města na Vltavě, chodila jsem celé dětství sedávat na jez na Vltavě, mé letní lásky byli často vodáci sjíždějící Vltavu, studovala jsem ve měste na Vltavě a znám všechna města, hrady, zámky nesoucí přízvisko "nad Vltavou". Mám proto k této pohádce velmi blízko. Navíc je ozdobená krásnou písničkou, tklivější než jakýkoli vykalkulovaný hit z amerického velkofilmu..."široký hluboký ty vltavský tůně, měl jsem já panenku, měl jsem já panenku, teď mi srdce stůně...."(31.3.2013)

Koukám, že v šestasedmdesátém roce se muselo žít. Kam člověk flusnul, tam čuměl vodník či vodnice, samá pařba a bezva zpěvy. V bolševickým Československu mohla navíc aspoň v pohádce přísná paní hrnčířka klidně neschválit mladýmu cucákovi cácoru z protějšího břehu. Takže hvězdu navíc za fašistickonacistickou, xenofóbní a extrémistickou drobnou podnikatelku. Dnes by ji zavřeli.(10.4.2016)

Zrovna ve stejný den komentuji ještě jinou pohádku "O malíři Adamovi (r.2006)" (podobný formát - necelá hodinka) a je straně poznat ten rozdíl třiceti let. Dříve se i takové malé televizní záležitosti věnovala péče a láska. Herci jedou na 110% a taky to jsou úplně jiné váhové kategorie.....postavte vedle sebe například mladého Víznera a Bohadla. Navíc ten staropražský šmrnc, to se pak ztratí i fakt, že příběh není žádnou originální peckou.(11.4.2016)

Kolegyně Jezinka.Jezinka chválí, že Bělička kromě omdlévání a jojikání občas dokáže i něco udělat. Schvaluji, na druhou stranu nemohu přejít, že na svou roli už přestárle působící Vízner se právě na nic jiného než na nářky celou dobu nezmůže. To má být nějaký příklad pro zamilované mládence? Je to pometlo a na tom trvám. Za kladné hodnocení tak může (vedle neobvykle sympatické Myslíkové) hlavně Jarmila Švehlová. Jo, hezké holky u nás byly vždycky.(30.5.2017)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1978 v režii Jana Bergera i rozhlasová pohádka „Vltavská pohádka". (Miggi90)

• - Ve filmu svou první roli ztvárnila Jarmila Švehlová, která tou dobou ještě studovala na konzervatoři. (M.B)