PKD

Prostřední ze svaté the best trojice posledních 3 dílů této fansérie, která je už dávno ne paradoxně, trekovější než všechno to pseudotrekovoprofíkovské řádění od 2009 dál. Jde o jasné volné pokr. nejen dle mého, totálně nejlepší ve všech směrech ST episody od slavného SF buřiče a pruďase Harlana Ellisona...´City on the Edge of Forever´. Podařilo se zde nějakým zázrakem (aniž bych chtěl nějakým způsobem snižovati celý výrobní štáb, to ani omylem) vytvořit atmosféru, která opravdu evokuje onoho předchůdce. James Cawley jako kpt. Kirk zmizel a skryl se pod pláštíkem producenta, načež ho nahradil v tomto a posl. realizovaném dílu sympatický Brian Gross, který je sice jako Kirk méně razantní než jeho předchůdce (příjde mi že někdy je až moc rozto/milý) , ale jako nový Kirk mi nevadí. Pomáhá tomu fakt, že jde o profesionálního herce. Za to dr.McCoy, kterého už nehraje dle mého o dost lepší John. M. Kelly, který je zde mylně uveden, ale Ron Boyd, který je opravdu velmi nesympatický a vypadá jako by chtěl vyvraždit polovinu posádky a na Spocka je v tomto konkrétním díle fakt hnusný, že bych mu dal nejraději před hubu, s prominutím. Už jeho orig. mě párkráte vytočil, ale nikdy ne takto. Krátka bitva s Klingony nad planetou Strážce, která využívá asi jediný kůl prvek od JarJara E. tj. otáčení lodí vzhůru nohama (v př. ST snad raději vzhůru talířem) kupodivu i v TOS prostředí vypadá stále kůl. A dokazuje mi tak, že pouze tento prvek (šmarjá, ještě tak čočkoodrazy do TOS, ugh) ST obecně vylepšil do budoucna. Což je ovšem sakra malý přínos, ale to teď nebudeme rozebírati. Jak už název napovídá, jde o nechvalně proslulý Klingonský Prosévač Mysli, který použil (byť jsme to přímo neviděli) legendární kpt. Kor (kterého zde hraje Clay Sayre, který je pův. Korovi opravdu podobný, jen mi příjde poněkud tělnatější;) na Spocka v díle ´Errand of Mercy´ a kterýžto má možnost konečně toto vskutku ďábelské zařízení použiti i na Kirka kdysi Baronera. Popisovati podrobně zápletku zde nechci. Jen zmíním, že Kirk v dosti podroušeném stavu projde Strážcem Věčnosti a ocitne se na Zemi, tentokrát v 50tých letech. Je umístěn do blázince, kde se o něj stará pěkná a zajímavá dr. Hamlinová a kde se Kirk setká v jedné scéně i s Cawleym, díky čemuž vznikne pro zasvěcené ftypná bžunda, ve které nabručený pan XY (Cawley) něco zamumlá naštvaně na nynějšího Kirka, načež dr.Hamlinová odvětí ,,Toho si nevšímejte. Je zde snad odjakživa. Myslí si, že je Elvis´´. :))) P.s. v tomto ději se mluví mj. i o jisté planetě Nimbus III, která figuruje v mém naprosto nejmilovanějším ST filmu vůbec. ()