• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1975 - Najlepšia réžia (Costa-Gavras)(19.1.2013)

Francouzi by mohli o vykonstruovaných procesech vyprávět. Costa Gavras a jeho odsouzení poměrů v okupovaném soudnictví. Poměrně neznámý segment neslavného období fr. dějin (obvykle známe z této doby především komedie, ty patří k těm nejlepším a v mém žebříčku stojí hodně vysoko; méně často se pak objevují dramata, ty se zase obvykle odehrávají na venkově) zpracovává zprvu poněkud rozvláčně, když ale nadejde proces, lítá to ráz na ráz. Nemám důvod nevěřit, že se tohle nestalo. Ve filmu se objevuje celá plejáda známých herců, v čele s extremistickým novinářem Bruno Cremerem. Viděl jsem francouzskou verzi s anglickými titulky - dobře si u toho procvičíte rychločtení.(26.10.2017)

Známe dobře s čsl dějin, vykonstruované je tak jednoduché.. a nebo není?!(16.6.2020)

Situace ve Vichistické Francii je pro běžného člověka tak nepřehledná, že to raději nechá odborníkům. Bohužel jim potom do toho nesmí mluvit. Costa-Gavras bezesporu odborníkem je, odborníkem na politiku, to znamená skoro na všechno. Je to vidět hned při první disputaci studentů, kdy si za svůj vzor zvolili hrdinu jedné Maupassantovy povídky "Otec Milon (Le Pére Milon)" - kdyby si zvolili hrdiny z jiných jeho povídek z doby Francouzsko-Pruské války, třeba Svatého Augustýna nebo Matku Divošku, nemělo by to patřičné ostří. Nebo vlastně ještě předtím při "titulkové" opeře, Moussorgského Borise Godunovova. Rozbuškou děje je atentát ne německého kadeta Mosera (attentat du métro Barbès). Následně jde už jen o to, najít či vymyslet zákon, dle kterého by bylo možno odsoudit v podstatě každého za cokoli. Navíc je to zákon retroaktivní, tj. platný až po činu. Pozn. 1: Costu-Garvase jsem tím nechtěl zhlehčit, naopak si velice vážím jeho nekompromisní angažovanosti. Je nejen skvělým politologem, ale i výborným filmařem. Pozn. 2: Vyučte se náročnému a zodpovědnému řemeslu: montér gilotin (francouzština povinná) . Pozn.3: Souhlasím s dopitakem ****: "Viděl jsem francouzskou verzi se španělskými titulky - dobře si u toho procvičíte rychločtení.(20.1.2018)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(14.2.2006)

• - Costa-Gavras získal na filmovém festivalu v Cannes v roce 1975 cenu za nejlepší režii. (Snorlax)