Reklama

Reklama

Francie s ozvěnou domova

(seriál)
všechny plakáty
Dokumentární
Česko, 2008, 16x17 min

Režie:

Jan Boněk

Hrají:

Pavel Rímský

Obsahy(1)

Vzájemná historická souvztažnost míst, událostí i osobností mezi Francií a Čechami od středověku do 20. století. Francie patří mezi země, které odedávna rádi navštěvujeme. Její rozmanitost, daná zeměpisnou rozlohou, nám středoevropanům nabízí z přírodních krás leccos z toho, čeho se nám doma nedostává. Její kultura, která má své kořeny až v antice, nás ovlivňuje již od středověku. Naše řeč obsahuje řadu slov, pocházejících z francouzštiny. Historické události, které považujeme za součást naší minulosti, jsou úzce svázány i s dějinami Francie. Je příjemné se tam vydávat už proto, že na mnoha místech s údivem zjistíme, že jsme najednou dostiženi ozvěnou domova. Před námi se vynoří osoby či příběhy, které už vlastně dobře známe, spatříme umělecké vzory, jimiž jsme se často inspirovali. Všechna ta místa jsou důkazem nepopiratelné spřízněnosti, kterou můžeme pocítit, pokud však o nich vůbec víme. Přitom na území Francie takových míst můžeme najít desítky.
Tvůrci cyklu (autor Ivan Fučík, režisér Jan Boněk a kameraman Josef Nekvasil) procestovali celkem 12 000 km, aby se zastavili na zajímavých místech, která mají zcela konkrétní vztah k české historii. Dokumentární cyklus vznikl ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze.

Seznam jednotlivých epizod:  1. Alsasko
2. Burgundsko
3. Lotrinsko
4. Champagne
5. Z Pikardie do Normandie
6. Kamenná Bretaň
7. Z jižní Bretaně k Loiře
8. Z Tours do Berry
9. Podél Loiry
10. Historická Paříž
11. Umělecká Paříž
12. Île-de-France
13. Na jih do Languedocu
14. Provence
15. Krajinou Otakara Kubína
16. Francouzi v Praze (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (5)

Marze 

všechny recenze uživatele

Nezaměřeno na přírodu, zaměřeno na města. Francouzi včetně přistěhovalců jsou velmi svérázní lidé. ()

Brtniik 

všechny recenze uživatele

V premiéře mi seriál utekl, ale nyní (viděl jsem díl Alsasko) toho hrubě lituji, neboť se mi zdá báječný. ČT se (před sedmi lety) zase jednou něco povedlo. Nejspíš mne to bere kvůli přesahu do minulosti. Pravda, zde se o mne, kvůli zašlé slávě našich panovníků, pokouší trudnomyslnost. Poslední území, které naši volení zástupci prošustrovali, bylo Slovensko. Seriál mne inspiroval k návštěvě ukázaného. Na stránkách ČT má báječnou podporu vč. interaktivní mapy: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169537773-francie-s-ozvenou-domova/208572231100001-alsasko ()

Reklama

sator 

všechny recenze uživatele

Procestovat Francii je nádhera, jenže nešvar dnešních dokumentů hustit informaci za informací prostor pro krásu, rozjímání či kochání žádný....ach jo...doba uplkaná .... ()

Galerie (27)

Reklama

Reklama