Zákop nadějí (TV film)

Zákopy nádeje

Zákop nádejí

Drama / Válečný / Psychologický

Francie, 2003, 110 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (8)

Míříme na sebe, míříme já a ty ...(26.7.2014)

Pre mňa úplne neznámy francúzky vojnový film, ktorý na obrazovku STV1 zavítal pri príležitosti 100. výročia od vypuknutia 1. svetovej vojny. Príbeh to nemá zlý, prepojenie zo súčasnosťou nevadilo a vyslovene protivojnový záver bol veľmi dobrý. Príbeh o postupnom spriatelení medzi francúzkymi a nemeckými vojakmi potreboval iba skúsenejšiu režisérsku ruku. Odľahčené scény možno nepôsobia tak vtipne ako režisér zamýšľal, ale spomínaný záver ma nachvíľu zneistil a v istom momente som zvažoval štvrtú hviezdu. Nakoniec solídny a pozerateľný priemer. 60%.(20.9.2014)

Trošku přidávám. Variace na známé téma, že chlapi se vždycky nějak domluví, ale armády a politici nikdy. Námět je již v minulosti dost vytěžený, těžko se asi vymýšlí něco nového. Chvíli trvá, než se děj rozběhne, a i později občas vyprávění ztrácí tempo. Lehký nadprůměr.(2.8.2014)

Předobraz filmu Šťastné a Veselé má několik drobných chybiček, občas ztrácí tempo, ale nikdy se nesníží k patetickému zobrazení. Berteloot byl sice výborný, ale já ho zřejmě budu mít již nastálo zafixovaného v jeho životním výkonu coby Sébastiena terorizujícího Moulina.(30.7.2014)

Celkom slušný film, má vynikajúcu tému : koniec 1. svetovej vojny, zákopy, bitka, po nej ostali 5 francúzski a na opačnej strane 5 nemeckí vojaci, bez spojenias vonkajším svetom, a tak musia čakať v zákope. Až zistia že sa ani jedným ani druhým už nechce bojovať.(16.6.2007)

• slunicko2

Třetí hvězdičku bych přihodil, kdyby režisér vyškrtal tak dvacet minut.(4.8.2015)

V prvom rade si treba uvedomiť, že charakter bojov v Prvej svetovej vojne bol odlišný od bojov v Druhej svetovej. Nebudem tu mudrovať nad zrejmými rozdielmi. Ale jeden rozdiel (z hľadiska filmu podstatný) spomeniem: vojaci všetkých strán ešte neboli ideologicky tak zmanipulovaní (teraz nemám na mysli klasické motivačné kecy typu: "ste lepší, ako tamtí, tak hurá do nich" a podobne). Z tohoto dôvodu voči sebe necítili tak hlbokú nenávisť, ako tomu bolo o 21 rokov neskôr. Prvá svetová vojna bola vo svojej podstate mocenský konflikt, zatiaľ čo tá druhá bola silno motivovaná ideologicky. Preto vojaci v tej prvej navzájom viac či menej súcitili. Prežívali vojnu rovnako, ani jedna zo zúčastnených strán nemala výrazne navrch. Takže udalosti zobrazované vo filme sa skutočne stávali. Napríklad vojaci znepriatelených strán skutočne vyliezli zo zákopov, oslávili spoločne Nový rok, popili, pokecali a na druhý deň opäť zasadli za guľomety a čakali na rozkaz zabíjať. Vo filme je to zobrazené ľahkým spôsobom, nie sú tu zobrazené zlé ani dobré národy, iba zlé alebo správne rozhodnutia jednotlivých vojakov, ktorí sú vojnou unavení (alebo hlboko poznačení). Film má solídny záver, o ktorom som sa trochu bál, že nenastane, poňěvadž režisér akoby sa počas celého filmu snažil vyhýbať radikálnym riešeniam situácií. Ale onen koniec nastal a to rozhodlo o 4-tej. Dôležité ale je, že netreba čakať vojenský film, ale film z prostredia vojny. Rozdiel vidím v tom, že tu sa prakticky nastrieľa. Celý spektákl odohralo cakumpak asi tucet hercov, takže ide o komornejšiu drámu. Minimálne za jedno pozretie to ale určite stojí..(1.8.2015)

Ľudskosť sa dá ťažko potlačiť(26.7.2015)