Gigant Shaolinu

3 Evil Masters

Akční / Drama

Hongkong, 1980, 92 min

Run Run Shaw

Absolutní hodnocení není ovlivněno nostalgií, ale zároveň platí v rámci žánru, přirozeně. Asi před dvěma lety jsem to rozkoukal a film způsobil, že jsem skončil s kung-fu - už mě to schéma (přehrávání a expresivní gesta, pomsta, učitel, bratr, komická figura, zvířecí styly) fakt nebavilo a zavrhl jsem v podstatě žánr jako mladický výstřelek. Další důkaz jak hodnocení filmů může být ovlivněno momentálním rozpoležením. Čirou náhodou jsem se k té roztomilé orig. VHS z výprodeje (ano Der Shaolin Gigant se slyšitelnou němčinou) teď dostal a nestačil jsem zírat. Fakt jízda a ne ledajaká SPOILER a ten konec je neuvěřitelnej, probodnutí, ENDE, zapomeň - žádné shledání a kudrlinky, boží.(10.1.2008)

Tak toto je klasika. Videl som to prvý krát počiatkom 90tých rokov na VHSke. Možno neskôr ešte raz, ale po toľkých rokoch sa prebudila nostalgia a musel som si to zohnať a pozrieť opäť. Bol to taký dabing, keď všetkých dabuje jeden hlas a v pozadí ešte znela aj nemčina, ale v pohode. Ten bojovník čo používa vlasy ako bič je proste nezabudnuteľný.(15.9.2015)

S Kuan Tai Chenem i karatistou Wang Lung Weiem jsem prozatím zhlédl asi 30 snímků různých kvalit. Až zde v 3 Evil Masters (1980) pro mne oba předvádí nejlepší výkony. Může za to úžasná choreografie rychlých a propracovaných soubojů akčního režiséra Hsu Hsia (má i menší roli), práce kamery a nepochybně mrštný um akrobata Tak Yuena. Dlužno dodat, že skvělým soubojem se tu blýskne i akční režisér Yuen Fai vs Tak Yuen.(13.2.2015)

Jedna z kung-fu klasik od Intersonicu a nemyslim si, ze by ma stale bavila len vdaka nostalgii. Pribeh je klasicky jednoduchy, ale perfektne funkcny. Jedna sa o klasicku pomstu mladika (Yuen Tak) za smrt jedneho z jeho majstrov. To ze ma vlastne dvoch majstrov je jedinou inovaciou v deji. Jeden ho prilis dobre kung-fu neuci, ale kedze ho k sebe prichylil, ked bol na ulici, tak mu je vdacny. A druhemu zachrani docasne zivot, tak ho na oplatku stihne naucit poriadne kung-fu. Ale trojica zaporakov vedenych diabolskym bielovlasym sefom (Johnny Lung), ktory v boji pouziva aj cop zakratko druheho majstra dostihne a zabije, takze mladik môze pomaly nastupit na cestu pomsty a jedneho zlosyna za druhym pozabijat. Napriek nametu film nema temnu atmosferu, ale prave naopak. Je podany v Jackie Chanovskom komedialnom style. Mlady Yuen Tak tu dokazuje, ze mal celkom slusny komedialny talent a aj herecku charizmu. Bohuzial sa nasledne zacal venovat choreografii a pred kamerou sme ho uz videli malokedy. V tomto filme ale v bitkach predvadza svoj talent naplno. V bitkach este citit pozostatky fazovanej choreografie, ale casto je tak dynamicka az je skoro uplne plynula. No a to mnozstvo kombinacii na jeden zaber je nieco ohromujuce. Na Shaw Brothers produkciu bitky obsahuju aj mnozstvo skvelych akrobatickych kuskov. V tomto smere sa Yuen Takovi vyrovna len Yuen Biao alebo Hsiao Ho. Ani Jackie take kusky vo svojich filmoch nepredvadzal. Na rozdiel od dalscih spickovych kaskaderov ako Chin Kar Lok alebo Mars, ktory vo svojich solovkach v bitkach prilis nezaziarili, kedze boli zamerane len na vsemozne pady, Yuen Tak tu predvadza v bitkach pekne pestru choreografiu. Drobnym minusom filmu je len klasicka studiovost kulis v ktorych sa film odohrava. Plus zaporaci mohli mat aj nejaku lepsiu motivaciu ako to, ze su proste zli. Celkovo sa jedna o skvele komedialne kung-fu, ktore by malo uspokojit kazdeho fanusika Chanovskych oldschoolov. 9/10.(19.11.2018)

Můj první Kung-fu film, který si vybavuji a taky nejoblíbenější. Film jsem viděl nesčetněkrát a stále baví. Souboje jsou skvěle natočené, místy vtipné, místy vážné. Příběh je povedený a baví. Celkové pojetí filmu je vtipnějšího ražení, díky dvojici šašků, kteří dělají hlavnímu hrdinovi naschvál. Pro mě je i nezapomenutelný skvělý dabing, pod kterým je slyšet němčina, a který mě vždy pobaví svými hláškami. Pro mě nestárnoucí klasika, které dávám 100% :)(14.7.2016)