Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Realisticky pojatý sovětský velkofilm popisuje ve dvou dílech osudové boje, které určily vývoj 2. světové války. Zatímco úvodní část zachycuje zoufalou obranu strategicky významného města na Volze, druhý film se soustředí na rozhodující ofenzivu Rudé armády proti Hitlerovským vojskům. Generálové Vatutin, Rokossovskij a Jeremenko i celý sovětský lid do posledních sil nepolevili a dovedli nakonec protivníka ke kapitulaci. Stalingradská bitva měla ohromný politický i strategický význam a byla začátkem přelomu ve válečných událostech. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (14)

Véča 

všechny recenze uživatele

Stalingradská bitva je film, který mi svou koncepcí připomínal spíše něco na pomezí mezi hraným filmem a dokumentem. Plány vojenských akcí a bitev jsou provázeny mluveným komentářem a záběry bojujících vojáků a politických jednání vypadají jako by plnily pouze ilustrativní funkci. Postavy ve filmu sice vykazují známky života, ale zároveň nemají žádnou hloubku a pokud vůbec projeví emoce, tak výsledný dojem vyznívá jako loutkové divadlo, jakoby hercům někdo cizí vkládal slova do pst a tahal za provázky, kterými je ovládá. Rudoarmějci jsou lidé bez bázně a hany a nekonají se tedy žádné čistky zbabělců z vlastních řad, protože podle tohoto snímku neexistují. Oproti stejně starému Pádu Berlína zde chybí dějová linie zaměřená na vztah obyčejných lidí a není se na co jiného soustředit než na suchopárná data, v 2. díle filmu okořeněná alespoň Hitlerem zamotaným do pásky z telegrafu a Stalinem, jež komentuje notýsek jednoho ze členů svého štábu. JInak se zde jen kumulují fakta ovlivněná propagandou vrcholící v druhém díle vítězstvím bitvy. ()

Arsenal83 odpad!

všechny recenze uživatele

Propagantistickejšie dielo by snáď nenatočil ani samotný majster propagandy Goebbels. Komunisti sa v tom ale vždy vyžívali. S históriou to má veľmi málo spoločné. Hraný Stalin, dobrák od kosti, tam začal pripomínať deduška Večerníčka. Jediným ospravedlnením je fakt, že v dobe natočenia filmu ešte tento "Oceľový muž" stále žil... ()

Reklama

`barocco odpad!

všechny recenze uživatele

Ak by niekto mohol tvrdit ze vie co je to agitka tazkeho kalibru tak to budu isto ti skor narodeni ktori boli podobnymi agitkami krmeni za cias komunisktickych v skole velmi casto. A tato agitka je este o to tazsieho kalibru ze bola tocena priamo v casoch ked sovieti prezivali tie najtvrdsie casy kultu osobnosti sudruha Stalina ktory je aj v tomto filme zobrazeny ako otec naroda, najvacsi myslitel, najvacsi strateg, a snat ten najpokojnejsi a najrozvaznejsi kludas na celej planete. Nech uz sa bojove operacie ci rekonstrukcia Stalingradskych bitiek (mimochodom bol som v tom meste a presiel nie par muzeami a pamiatkami po tejto strasnej bitke kde sa bojovalo doslova o kazdy jeden dom) drzia historickych udalosti akokolvek verne ci neverne, uz spominane tazko agitacne zobrazenie postavy Stalina ako otca vlasti a najgenialnejsieho cloveka vsetkych cias robia z tohto filmu po poznani skutocnych vlastnosti "geniealneho otca naroda" nablblu frasku... ()

magu 

všechny recenze uživatele

Vďaka Bohu za to, že player má funkciu Fast. Inak by som to tie tri hodiny asi ťažko vydržal. Aj preto, že výsledok je dopredu známy. Aj tak som mal dostatok času na to, aby som porozmýšľal, kto sa od koho učil propagandu: Jožko Goebbelsovie od Rusákov alebo oni od neho. Ale je celkom možné, že mali spoločných učiteľov niekde za mlákou... V každom prípade je toto viac hraný dokument ako film. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Film, ktery de facto pojednava o strategickem mysleni Stalina ( a to hodne prehnane ). Prave jeho rozpravy nad mapami s Vasiljevskym a rozprava nad vinem s jakymsi kamaradem film dost degraduje. I tak dam slabe 4 hvezdicky, nebot si myslim, ze film je zdarilejsi nez Pad Berlina ze stejne doby. A skvele, az dokumentaristicke vyobrazeni valky okolo Stalingradu nebo nalet na mesto. Jiz jako malemu klukovi se mi take vzdy na sovetskych valecnych filmech libily graficke sipky na mapach, ktere postupuji ci ustupuji se zatisim valky... ()

Zajímavosti (2)

  • Křišťálový glóbus na MFF v Karlových Varech v roce 1949. (M.B)

Reklama

Reklama