Za druhé světové války se Malta se svou specifickou polohou ve Středozemním moři stala strategickým bodem pro obě znepřátelené strany. Britové ovládající ostrov mohli napadat Rommelovy konvoje, blízkost italského území ovšem přinášela i trvalou hrozbu fašistické invaze a tvrdé bombardování. Boj o Maltu se stal významnou kapitolou světových válečných dějin.

Náš příběh začíná v době, kdy Maltě vinou silného nepřátelského bombardování a částečné námořní blokády začínají docházet zásoby, pohonné hmoty i lidské zdroje. V té době přistává na ostrově britský archeolog poručík Peter Ross směřující do Egypta. Po náhlém ataku nepřítele je Ross nucen na ostrově zůstat a stává se průzkumným pilotem-fotografem. Spojenci netrpělivě vyčkávají posily a zásobovače, mezi civilisty i vojáky se šíří obavy z italské invaze. Začíná boj o čas. (dopitak)

majo25

Čiastočne romantická dráma, v ktorej je núdza o akciu a hlavne o drámu. Práve tá romantická linka zbytočne odvádza pozornosť od hlavnej témy, ktororu je záchrana ostrova. Film sa pomaly vlečie a záverečná pasáž so zostrelením hl. hrdinu nestačí veľmi na to, čo sme videli doposiaľ. Herecké výkony tiež neoslnia. Hodnotenie: 60% ()

liborek_

Upřímně řečeno, Malta Story je pro mě zklamáním. Jelikož jde o jeden z mála filmů, popisujících události Bitvy o Maltu v letech 1941-42, těšil jsem se jako malý kluk na strhující drama podepřené vynikajícím výkonem Aleca Guinesse a doplněné množstvím autentických záběrů na bombami poškozená maltská města. Bohužel jen část z toho se vyplnila.___ Bitva o Maltu je významnou kapitolou II. světové války a maltské historie vůbec, jejíž připomínku lze spatřit v kříži britského krále Jiřího VI, který dnes tvoří součást maltské vlajky. Malta byla za války důležitým strategickým bodem Středozemního moře, který Britové se statečnou a hrdou pomocí maltských obyvatel využívali k napadání zásobovacích plavidel pro Rommelovy jednotky Afrikakorpsu - ostrov byl Angličany nazýván "nepotopitelná letadlová loď" . Tento film, částečně inspirovaný osudem anglického pilota Adriana Warburtona, v kostce popisuje značnou část této bitvy, včetně honby na tanker Ohio; neopomene zmínit strádání obyvatel nedostatkem potravin, udělení zmíněného ocenění (což činí s náležitým patosem) nebo načrtnout skutečný příběh domorodého špiona sloužícího italské vládě.___ Historická věrnost je však jedna věc a zvládnutí filmařského řemesla věc druhá. Scénář je totiž strašně slaboučký a nepříjemně schématický: Anglický archeolog por. Peter Ross, má namířeno do Egypta, ale nepřízní osudu je mu souzeno zůstat na nepřátelskými nálety sužované Maltě. Zde se jako průzkumný pilot zapojí do válečných akcí a ve chvílích volna se zamiluje do maltské dívky, která pracuje v operační místnosti RAF. Jedním z velkých zklamání je též mizerné herectví všech zúčastněných, včetně hvězdného Aleca - toporné, minimum emocí i když občas patetické... Úsměv vyvolávají mnohé situace korunované hloupými dialogy (např. okamžik, kdy na zamilovanou dvojici po vystoupení z pověstného maltského autobusu zaútočí německý Messerschmitt... ten smích a úsměv v dívčí tváři tam působí jaksi nepatřičně).___ Samostatnou kapitolou, o které by se dalo dlouze diskutovat, je použití archivních týdeníkových záběrů. Film jimi překypuje, naprosto všechny bojové akce jsou vlastně sestříhané autentické záběry. Díky nim se můžeme opravdu na okamžik přenést do roku 1942 a pozorovat, jak z dělostřeleckých baterií, umístěných v pevnostech Fort St. Elmo či Fort Ricasoli při vstupu to Velkého přístavu, britové ostřelují německé bombardéry. Můžeme zhlédnout trosky budov ve Vallettě, letecký pohled na města Vittoriosa, Senglea, záběry na Lower Barracca Garden vedle níž ještě nestojí Great Siege Bell, postavený až později na památku právě bitvy o Maltu. Toto přidává filmu na dokumentární hodnotě. Ovšem je otázka, jestli to zvyšuje kvalitu vlastního filmu - vždyť je to vlastně chlubením se cizím peřím... Neshledávám nic zajímavého na záběru dvou vojáků pronášejících toporným způsobem špatně napsaný dialog a za nimiž současně běží jeden z archivních záběrů vojáků stojících u kanónu.. To je důvod, proč jsem byl z filmu značně rozčarován - minimum napětí, špatní herci a do toho romantické záběry na ostrov Filfla a procházka megalitickým chrámem Ħaġar Qim... Pokud bych se díval očima nezaujatého člověka, který nemá k Maltě žádný vztah, propadl by film zcela (v 50. letech se dá najít tolik o třídu i dvě lepších válečených filmů). Za lokace, závěrečnou scénu v operační místnosti a ze sentimentu - 2 a 1/2* () (méně) (více)

dopitak

Kolega liborek_ už vše podstatné napsal, já jen dodám, že dokumentární záběry nijak film neruší a často s hranými pasážemi téměř splývají. Souhlasím, že děj je poněkud druhořadý, kvituji přesně takový konec, jaký má. Ve filmu se v malé roli spojeneckého vojáka představil i Gordon Jackson, budoucí šéf CI5 z Profesionálů. ()

drankeryth

Toto je moj prvy film, kde je zainteresovana Malta, pocas druhej svetovej vojny. Najprv som si myslel, ze to bude nejaka romantika, ale hned zo zaciatku som zmenil nazor a film sa uberal vojnovym dejom, kde sa aj dostal priestor pre romantiku, ale nie v prilis moc castych scenach, co je len dobre ku prospechu sledovanosti filmu. Filmu nechybala ani akcia a to konkretne letecka, ktora sa dala zniest, ale mohlo by to byt aj zmaknute lepsie, ale co by som chcel od tohoto filmu, ked uz nie je najmladsi, co sa tyka datumu vyroby. Na svoju dobu je to uchadzajuce a aj ma film dost bavil sledovat. ()

sigf07

Málo známý příběh ostrova, který je jako jediný ostrov na světě nositelem vyznamenání Svatojiřského kříže a to právě za statečnost a odhodlání projevené během druhé světové války. Film se točí okolo milostného románku kapitána leteckého průzkumu, ale nechybí ani patřičné napětí během bombardování, čekání na zásobovací lodě a stísněný pocit obleženého ostrova, očekávajícího invazi. ()

Tormentor665

Po stánce příbehu samotné Malty je to slušná rekonstrukce odpovídající skutečným událostem, takové mírné shrnutí doplněné pár pěknými (dokumentárními) záběry. Ovšem ta milostná linie je plná klišé a Guinness jakožto výborný herec má tentokrát slabší období. Ovšem netváří se to jako velký epos, navíc stopáž není zbytečně natahovaná, takže jako celek hodnotím pozitivně. ()