Stav obležení

State of Siege

Drama / Thriller

Francie / Západní Německo / Itálie, 1972, 115 min

• danecek24

31. Zlatý Glóbus za rok 1973 - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Francie(3.1.2009)

Po Z další Costa-Gavrasův film (a takové jsou asi všechny), který se mi skutečně líbil, ale neskutečně mě naštval. Příběh amerického dopravního specialisty Philipa Michaela Santora (Yves Montand), který je v Uruguay unesen levicovou guerillou a který se v očích diváka postupně mění z neškodného civilisty v mocného a vlivného amerického agenta cvičícího represivní složky uruguayského polofašistického zřízení. Zase - levicová guerilla uvědomělí bojovníci za sociální rovnost, státní moc banda zkorumpovaných, z USA ovládaných latifundistů a pravicové organizace skupina kriminálních živlů ovládaných několika fašisty a placených z kdovíčeho. Opět se nejedná o žádnou fikci - film pojednává o skutečném případě amerického agenta Daniela Mitrioneho, opět je zkreslení a levicovost snímku do nebe volající. Jinak výborný politický thriller, který se sice Z nevyrovná, ale několika místy (represálie mezi studenty, schůzka vlivných vládních činitelů) ho připomene a celkově je natočen velmi svižně a zručně. Hodně zajímavé je obsazení hlavní role - kdy si konservativního a poněkud fašistického agenta zahrál socialista z nejpřesvědčenějších Yves Montand. Costa-Gavras zamýšlel diváky naladit na jasně revoluční a protiimperialistickou notu, já jsem si tím nenechal zkazit chuť, litoval jsem toho "nesprávného", fandil těm zlým (Renato Salvatori naprosto bezchybný) a film jsem si tak vychutnal naplno. Na Oscary mohl tentokrát Costa-Gavras zapomenout - byl rád, když mu tenhle film v USA vůbec odvysílali. :))(5.8.2005)

Mrazivý film o událostech všedního dne v Latinské Americe popisuje skutečnost bez příkras v neznámé "bílé" zemi této části světa. Akční film se musí červenat vedle této pozoruhodné non fiction. Subkontinent teologie osvobození nemůže nebýt levý; vyhrocenost sociální otázky ani jiná alternativní řešení neumožňuje. Zadní dvorek USA, skutečné působiště Monroovy izolacionistické doktríny, v novodobých dějinách počínaje španělsko-americkou válkou 1898 zacházel s blízkými americkými sousedy vždy jako s přistěhovalci x-té kategorie; možnosti a limity hnutí odporu zachycuje STAV OBLEŽENÍ přesně, s důsledností kronikáře a pečlivostí znalce. Montand si v ničem nezadá s příležitostmi, kterých se mu dostalo v jiných filmech, např. v DOZNÁNÍ. Bezvýchodnost, "kolovrátkovitost" situace naznačuje závěrečná scéna - rakev jednoho protiteroristického Američana střídá prakticky okamžitě rodina Američana druhého. Je a zůstane pravdou, že v bipolárním poválečném světě stíny jedné strany vyvažovaly neméně stíny strany druhé. A to bez ohledu na to, vnímáte-li svět politicky zprava nebo zleva. Proč toto pozoruhodné a stále svěží dílo není dostupné na DVD nosičích?(14.10.2013)

Mrazivý příběh z direktivně řízené Uruguaye šedesátých a sedmdesátých let. Costa Gavras opět prokazuje absolutní pochopení pro tento temný žánr zdaleka neprobádaného území.. v roli amer.diplomata-policisty si neumím představit nikoho jiného než Montanda nebo Venturu.. Nemá chybu!(17.11.2013)

Už vím, kde čerpá Gere inspiraci, když chce předstírat, že je pln šarmu. Na rozdíl od Montanda mu to nejde. Ale to není až tak podstatné. I když dopředu víte, jak to se Santorem dopadne, napjatě čumíte na velmi zručně natočený politický thriller. A možná trošku doufáte, že tentokrát to se Santorem nedopadne tak špatně. Ono je totiž dost těžké přitažlivému chlapovi nefandit, i kdyby to byl tak trošinku masový vrah. A stále mi vrtá hlavou, jak moc si Costa-Gavras s Montandem užili tu scénu s rakví přehozenou americkou vlajkou. Dle tohoto filmu lze usuzovat, že hodně.(8.10.2013)

Gavrasovu tvorbu mám rád a tento snímek jednoznačně splnil mé očekávání, byť z něj cítím trochu levičácký směr. Nicméně o to v tomto snímku ani tolik nejde. Spíše jde o poukazování na vměšování mocných zemí do struktur ekonomicky nebo vojensky nestabilních zemí, ovšem nikoli z důvodu přinášení stability, jistot nebo bezpečí, ale především pro vytvoření vlastního organizačního aparátu s vlastními lidmi, kteří následně zemi ekonomicky či politicky ovládají, těží její suroviny a tím posilují vlastní ekonomiku na úkor těch menších zemí. Vše pečlivě zabalené do úhledných a bezobsažných vět politiků a převázané mašličkou participování na každém takovém "projektu". Yves Montand byl mimořádně přesvědčivý a Renato Salvatori dokonale bez skrupulí.(29.12.2011)

Běhal mi po zádech mráz, když film končil. Taková bezcitnost, lidé jen jako figurky, které se zkrátka vymění. Další skvělý politický film, tentokrát o americkém agentovi, který je na své misi zajat místními revolucionáři. Ne, nedalo se moc fandit nikomu, protože z jakéhokoli pohledu je politika jen špína a svinstvo. I v tomto filmu. Yves Montand, přestože jeho postava nebyla vůbec kladná, hrál skvěle a člověk s ním i sympatizoval.(26.5.2017)

Vynikajici a az elegantne natoceny politicky thriller/drama Costy Gavrase, film je zaroven velmi striktni kritikou zavrzenihodne zahranicni politiky Spojenych statu v Latinske Americe, Montand opet famozni, opet dalsi Gavrasuv film s durazne vyjadrenym nazorem/postojem, nekomu by mozna mohla vadit prilisna levicova orientace jeho filmu, ale i tak urcite doporucuju, proste skvely film s nazorem...(22.6.2012)

Zcela politický film zabývající se vlivem USA na ostatní státy. Amerika si vždy najde nějakou slabší zemi, které ze začátku pomůže. Nastrčí do státu svoje lidi, průmysl, ovlivňuje ekonomiku dané země a svojí vylepšuje. Kdo nesouhlasí, je potichu odstraněn. Velice pomalé vyprávění a zcela bez přikrášlování. Nebezpečné filmové téma pro všechny státy, co takto praktikují svojí ekonomiku.(3.1.2011)

Výborný politický thriller se skvělým Montandem. Costa-Gavras ukázal začarovaný kruh korupce a nadnárodních společností, které diktují slabým státům co mají dělat. Horké hlavy v Jižní Americe revoltují, ale nic nezmůžou. Vlády nikdy neustoupí.(26.8.2014)

Yves Montand hraje Daniela Anthonyho Mitrione (1920 – 1970), který byl popraven querillovou skupinou Tupamaros v Montevideu, vlastně ani ne rok před natáčením filmu, které rok předcházelo další "událostí" v Jižní Americe, svržení demokracie v Chile (dobře si to pamatuji, zrovna jsem nastoupil do školy v NDR, všude samé manifestace, vůbec jsem nevěděl, o co jde). Takže si to poskládej každý sám, co je to demokracie, kde se uplatňuje a co my s ní máme společného... Přestože příliš nevěřím v čistou korektnost Tupamaros (jak byla zobrazena ve filmu), kontra-polici, kontra-soudnictví a kontra-rozsudek a jeho provedení je fascinující - ovšem stejně tak jako postupné demaskování Mitrioneho aka Santora... Costa-Gavrasovy filmy (kdo chce: politické thrillery) jsou vrcholnými akčními filmy; naopak: co se za akčními filmy obvykle označuje jsou jen pomatené a bezkrevné (i když krve tečou potoky) slátaniny... Pozn.: Těmito událostmi a vzájemnými spojitostmi se zabývá kniha A. J. Langgutha “Skrytý teror”, vydaná v roce 1979 - s analýzou Costa-Gavrase není v rozporu.(25.2.2018)

• bubblebobble

Ja tieto politické filmy asi nedávam. A hlavne sa mi nepáči forma akou bol práve tento natočený. Je to také realistické až si kladiem otázku či nebolo zbytočné natočiť hraný film miesto dokumentu.(28.8.2017)

Sice slabší 4*, ale já je dám. Dobrých politických thrillerů není nikdy dost a na tomhle navíc ani tolik nezapracoval zub času. Levičáci jsou tu sice vymalovaný, jak partička posledních skautíků, ale když se přes tu jednoznačnost, že pravice jsou fašouni a levice zastánci lidu, přenesete, zbyde vám asi ne až tak fantaskní ukázka toho, jak se dělá mezinárodní politika a jak velmoci hájí svoje zájmy - ne svobodu a demokracii. Tomu snad nikdo nemůže věřit. Vždycky jde "jen" o zájmy.(18.9.2012)

Costa Gavras to myslí dobře. Dnes to může řadě lidí - diváků, připadat nesmírně naivistické, ale ono to tak opravdu bylo, i když pro objektivitu je nutné dodat, že míra černobílosti u levicových tvůrců je stejná jako u tvůrců podporujících spíše pravici až ultrapravici. Problematika vměšování mocnosti typu USA do politiky jiného suverénního státu je dnes rafinovaněji prezentovaná spíše filmy jako je Syriana. Zároveň je nutné vtipně podotknout, že pokud vše řídí rusové a číňané, musí si spokojeně mnout ruce, protože obecenstvo se zabývá výhradně americkou špinavou hrou.(6.1.2013)

Dopřál jsem si dalšího Gavrase a opět jsem nelitoval. Po famozním Doznání je tu o něco slabší, ale i přes to vysoce kvalitní politický thriller o američanovi uneseném v Uruguayi a vyslýchaném rebelama. Ten se během výslechu mění z obyčejného diplomata v agenta z USA který vycvičuje prorežimní policajty a vojáky. Rebelové jsou vyobrazeni jako spravedlivý a mírumilovní bojovníci a hlavní hrdina jako parchant, který jak dopadne zjistíme hned na začátku i když na konci dojdeme k poznání že jeho smrt nic nevyřeší. Gavras opět pomalu vše odhaluje a dotahuje do konce. V hlavní roli Yves Montand naprosto bez chyby zvládá roli dokonale. Chtěl bych ještě vidět film Z, snad se mi ho podaří ulovit abych si zkompletoval tuhle temnou trilogii.(28.11.2013)