Reklama

Reklama

Obsahy(1)

O úspěšných českých operních primadonách na amerických jevištích hovoří J. Králík, G. Beňačková, L. Dvořáková, N. Kniplová a další.

Je až neuvěřitelné, kolik Čechů se prosadilo v Americe, zejména v oblasti hudby. Slavnou řadu zahájil Antonín Dvořák, který nejen že vytvořil pro mladý americký kontinent Novosvětskou symfonii, ale založil tu v New Yorku konzervatoř a byl mezi prvními, kdo prorocky odhadl, že východiskem pro národní hudební americkou kulturu je jazz a černošské spirituály. I když se k němu připojili další slavní synové českého národa, např. Rudolf Friml, Jan i Rafael Kubelík, Rudolf Firkušný, Bohuslav Martinů, Karel Husa, Oskar Moravec, Karel Ančerl, vavříny slávy sbíraly za velkou louží především české ženy – zpěvačky. Mezi těmi nejzářivějšími byla Ema Destinnová, která tu vystupovala po boku božského Carusa pod taktovkou Artura Toscaniniho. Její zásluhou se tu ve světové premiéře proslavila nová Pucciniho opera Děvče ze zlatého Západu a za řízení Gustava Mahlera poprvé provedla Smetanova Prodaná nevěsta. K hýčkaným divám Metropolitní opery během II. světové války a těsně po ní patřila Jarmila Novotná, jejíž malovaný portrét v roli Violetty mohou spatřit návštěvníci tohoto stánku umění hned při vstupu do budovy. Pokud bychom rozšířili působení i na jihoamerický světadíl neměli bychom zapomenout na altistku Klementinu Kalašovou, pronikavé vítězství Věry Soukupové v pěvecké soutěži v Rio de Janeiro, ale též wagnerovské kreace Ludmily Dvořákové, či newyorskou Rusalku Gabrielu Beňačkovou. Češkou byla rovněž proslulá primadona Maria Jeritza, která se pod jménem Jedličková narodila v roce 1887 v Brně. Z poslední doby pak máme radost zejména z Evy Urbanové, která prokazuje, že s českým pěveckým uměním to není vůbec tak špatné, jak se všeobecně tvrdí u vltavských břehů. (oficiální text distributora)

(více)

Zajímavosti (2)

  • Komponovaný večer Čeští muzikanti v Americe představil úspěchy skladatelů, instrumentalistů a zpěváků především v USA. Kromě již natočených dokumentů Dvořák a Amerika a novince Návrat Karla Husy představili v dokumentu České pěvkyně v Americe úspěchy E. Destinnové, J. Novotné, L. Dvořákové. (NinadeL)

Reklama

Reklama