Historický film z Koreje vypráví příběh Gyu-yupa a Ji-hwana, kteří společně vyrůstali a sloužili v elitní vojenské skupině „Měsíční meče“. Během krvavé revoluce se ovšem jejich cesty rozdělí a každý se dostane na jinou stranu. Gyu-yup, aby zachránil životy mužů ve svém oddíle, přísahá věrnost novému usurpátorovi trůnu a stane se jedním z jeho nejlepších obránců. Ji-hwan se naopak dostane mezi odbojáře, kteří usurpátorovi usilují o život. Setkávají se tak po několika letech odloučení a musí se rozhodnout mezi novými povinnostmi a starým přátelstvím. (Tamten)

tombac

Poutavá, výpravná, tradičně vystavěná historická podívaná, plná soubojů na ostří katan, jejímž leitmotivem jsou přátelství, zrada a čest... Snímek, jehož stěžejní dějovou liní je duel drsného velitele palácových gard a dvou nebezpečných asassinů, je formálně na vysoké úrovni, a i když boje mohly být více přehlednější, příběh dramatičtější a postavy propracovanější, dokáže zaujmout a nechává takový novější Duelist daleko za sebou. 7/10 ()

sniper18

Je to nadpriemerný akčný historický film. Má dosť dobrý príbeh vernom generálovi, ktorý dostane za úlohu dostať nemilosrdného zabijaka likvidujúceho politikov, ale zistí, že to nie je nikto iný, ako jeho bývalý najlepší priateľ, s ktorým boli spolu vo vojenskej škole a navyše mu pomáha aj spoločná priateľka. Ale vernosť k pánovi je prvoradá. Spracovanie je celkom slušné, ale dalo sa to podať aj lepšie. Dej zaujme už od začiatku sériou brutálnych úmrtí, ktoré má na svedomí neznámy páchateľ, čo pôsobí tak správne tajomne, takmer až hororovo, ale už čoskoro začne klasický príbeh o rozdelenom priateľstve, čo mám v tomto žánri rád a celkovo sa na to stále celkom dobre pozerá, nenudilo ma to ani na okamih, ale napriek tomu po celý čas tomu niečo k ideálu chýba. Film si od začiatku nastaví svoju mierne nadpriemernú úroveň, pričom stále som mal pocit, že ju už konečne prekročí a začne skutočne vydarený film, ale to sa nanešťastie nestane a už to tak zostane až do konca. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom slušná. Tvoria ju len samé súboje na meče, takže ju hodnotím vo svojej kategórii, síce sa tu nenájde žiadna bojová scéna, ktorá by ma výrazne zaujala, ale prakticky všetky sú obstojne natočené, aj keď nejaký nevhodne zvolený strih alebo záber kamery sa tiež nájde prakticky v každom súboji, aj choreografia je na dobrej úrovni, v rámci možností pôsobia pomerne uveriteľne, väčšinou sa držia výrazne na zemi, aj keď nejaký nereálny skok sa tiež občas objaví, čo ale akciu len osvieži a poteší aj niekoľko drsnejších prvkov, hlavne tých pár výborne natočených useknutých hláv. Herecké obsadenie je iba priemerné, žiadna postava nie je zlá, ale hlavné duo stojace na opačných stranách nie je dostatočne charizmatické a ani k jednému som si nedokázal vytvoriť vzťah. A tak najlepšia je ich spoločná známa Kim Bo-Kyung. Réžia a technická stránka sú bez väčších problémov, v rámci žánru slušný nadpriemer. Nemôžem povedať, že by som bol sklamaný, bavilo ma to a žiadna stránka nie je podpriemerná, ale ako som spomínal, potenciál sa dal využiť aj lepšie. 64% ()

molotov

I přes drobné výtky nemůžu nedat maximální hodnocení. Formální dokonalé, výpravné, krásně nasnímané. Drsní muži, krásné ženy, krvavé souboje, osudovost... Škoda jen, že většina soubojů se odehravá v noci a děj je dost složitý na pochopení, nakonec do sebe ale všechno zapadne. ()

Vavča

Svého času tuším můj první korejský film, který jsem viděl a v zásadě se mi líbil, ale nijak více mě před lety nezaujal. Dnes s odstupem musím uznat, že jde o vynikající snímek, který dovedně kombinuje více žánrů. Příběh z dob japonské invaze do Koreje (1592-1598) a těsně poté o dvou šermířích se mi prostě zamlouvá z mnoha důvodů. Jednak dobrá hudba, slušná výprava, precizní kamera, ale především skvělá akční složka, která si bere trošku z wuxia, jinak si to jde svojí cestou. Události, co rozdělí hlavní trojici hrdinů jsou patřičně dramaticky vykresleny a tak člověk může plesat nejen z toho jak meče o sebe křesají. K tomu perfektní obsazení hlavních postav, kombinace wuxia, bojového filmu, dobového dramatu, GWG, ale hlavně heroic bloodshed po korejsku, přátelství mužů nadevše. Kdo by této kombinaci mohl nepodlehnout? Pro milovníky výše zmíněných žánrů a subžánrů povinnost, relativně nenápadný film, který prošuměl, aniž vzbudil větší pozornost, ale svoje místo ve vaší sbírce si zaslouží. Nezapomentelných scén kromě závěrečné pasaže je zde totiž více. ()

Lacike

Po technickej stranke velmi slusne. Aj ked by sa nemusela velka cast subojov odohravat v noci. Ale po dejovej stranke to bolo dost neprehladne. Mal som v tom riadny chaos. A niekde v polovici filmu sa u mna vytratila snaha tie vztahy pochopit, takze som to len doklikal do konca. Podla ostatnych hodnoteni, to vyzera, ze ak budete mat dostatocnu trpezlivost, tak vas caka nadpriemerny film. Bohuzial, ja som ju nemal. 4/10. ()

majo25

Bohužial, príbeh ide od desiatich k piatim. Škoda, že som sa zase v ázijskom filme strácal v menách i tvárach. Je tam aj dost hluchých miest, hlavne v druhej polke filmu a príliš intelektuálne reči na historický a akčný snímok. Kvitujem dobré spracovanie bojových scén a sem-tam aj hudbu. Ale to bojovné dievčatko si mohli odpustiť, iba čo tam prekážalo. Hodnotenie: 60% ()

Tamten

Standardní asijský historický velkofilm, celkem příjemný na koukání, žádné zásadní filmové nedostatky, solidně vypadající boje a pro evropana trochu problém zorientovat se v postavách. A stejný problém jako obdobné filmy - druhý den si z něj prakticky nic nepamatujete. ()

HKstars

Korejské historické spektákly posledních několika let byly fajn. Plné záběrů, které by šlo bez okolků zarámovat, hudby, která je zimmerovštější než celá současná Media Ventures tlupa a solidních mečovic. Vždycky jste věděli, že od nich můžete očekávat kvalitu a jen málokdy jste šlápli vedle. Sword in the Moon má stejný kořínek, dneska mu to ale bude houby platné. Korea se totiž v tomhle žánru evidentně zastavila na mrtvém bodě a produkuje film, které jsou si podobné jako vejce vejci. Už při zběžném pohledu na děj si můžete fixkou označit klíčové body a po prvních patnácti minutách doplní zbytek tajenky i ti největší zelenáči. Dva kamarádi, příslušníci elitní vojenské jednotky Sword in the Moon, spolu po nástupu nové vlády bojují na život a na smrt. Yun si myslel, že Choie kdysi zabil, když se do hry bělostných ideálů zamíchali politici a několikanásobné intriky postavily dva odvěké kamarády proti sobě. Jenže Choi přežil a přísahal pomstu všem, kteří zapříčinili smrt jeho přátel. To znamená novopečenému králi a několika vysoko postaveným oficírům. Díky svým schopnostem tak ministři s tradičními korejskými cylindry padají jako mouchy a Yun pokaždé přijde pozdě, takže mu Choi (pro změnu s raydenovským kloboukem) neustále uniká. Režisér Kim Ui-seok táhne děj tím nejpomalejším způsobem, takže dlouhé pohledy do zdí, vodopádů a mrtvých protivníků jsou pravidelně prokládány flashbacky, ve kterých se Choi zmůže na dřevěnou figurku lososa a tradiční moudro, které v závěru dojde svého naplnění. Je tu zkrátka všechno, včetně bambusového pralesa, až otravně dokonalých kamerových jízd a filtrů, snad jediné, co se dá filmu vytknout jsou akční scény, které připomínají spíš mihotání stínů (v detailech si naopak režisér pomůže vyhozením několika frameů, viz úvodní bitka) a technicky jsou dost nezvládnuté, což nezachrání ani necenzurovaná brutalita a řada odkazů na hongkongské klasiky od Shaw Brothers (závěrečný masakr na mostě). Sword in the Moon tak až příliš zapadá mezi konkurenci a dokonale se v ní ztrácí, bez ohledu na to, že jeho příběh je zajímavý a pokud přímo nevyžadujete pravidelné dávkování akčními scénami, hravě překousnete i pomalejší tempo (tolik typické pro Bichunmoo... tyhle korejské filmy, ve kterých se toho za 90 minut stane víc, než v amerických tříhodinovkách, jsou mi záhadou ;). Jenže... politická hrana scénáře je sice neokoukaná, ale omezuje se víceméně jen na kostýmové orgie (díky nimž všichni s cylindrem a bradkou vypadají stejně ;). Proč sakra ze dvou hlavních hrdinů, kteří jsou opakovaně označováni za nejlepší swordsmany na světě udělal režisér cool oblečené, ale trestuhodně nevyužité týpky? Yun řekne za celý film asi deset vět, Choi tak možná dvě, zbytek času oba sedí v sošných pozicích a mlčky kamsi koukají. Proč tedy neobsadit dva řezníky a nedat akčním scénám šťávu, která jim tolik chybí. Bože, vždyť spousta masakrů se odehraje dokonce mimo zájem kamery a je nám poskytnut jen majestátný pohled na hromadu těl. Takhle by to halt nešlo, machři z Koreje. Uctívají vás miliony lidí (většina z nich až nezdravě, když projíždím hodnocení některých uživatelů na ČSFd a vidím ty chvalozpěvy, směřované obecně na korejskou kinematografii, občas přemýšlím nad tím, jestli někdy nahlédnuli dál, než za úspěšné tituly, které to dotáhnou do celosvětové distribuce) a pokud si to chcete zasloužit, musíte se snažit trochu víc. Podesáté stejně leštěné zlato už zkrátka začíná nudit a jeho třpyt není co býval. 50% () (méně) (více)

Raziel811

Korejci zkrátka umí. Obecně asiaté dokáží do filmu dát náboj, který zapříčiní dokonalé sžití s postavami i když hrdinové mnohdy dopadnou velmi špatně. Samořejmě platí i extrémní smysl pro detail a estetiku. ()