Baramui jeonseol

• angličtina

Dance With The Wind

Romantický / Drama / Poetický

Jižní Korea, 2004, 132 min

Taneční, dramatické, srdceryvné, a zase taneční. Musím říct, že tancovali a to hodně, občas až moc. Prostě všechno řešili tancem. Zápletka lehce kriminální propletená láskou (k tanci) a láskou partnerskou. Možná to bylo moc dlouhé, na mě určitě. ..si jít takhle trsnout, to by bylo príma.. (25.4.2012)

Je to dosť dobrá mierne romanticky ladená dráma. Má celkom dobrý príbeh o policajtke, ktorá dostane za úlohu zistiť pravdu o údajnom podvodníkovi, ktorý mal od žien podvodom získavať peniaze a tak sa s ním v utajení zoznámi, aby sa všetko dôležité dozvedela a tak jej porozpráva svoj príbeh o láske k tanci a z toho vyplývajúceho vzťahu k ženám. A časom sa mení aj jej postoj k celej situácii. Spracovanie je na tom dobre, po priemernejšom úvode, ktorý hlavne zoznámi s prípadom už začne údajný podvodník rozprávať svoj príbeh a toto sa mi dosť páčilo, samotný tanec je vlastne v tomto filme aj to najdôležitejšie a tak sa prakticky celá prvá polovica sa venuje hlavne mužovi a jeho vzťahu k tanci, ktorý ho spočiatku vôbec nezaujímal, ale časom spoznal jeho čaro a úplne mu prepadol a toto sa mi veľmi páčilo, zaujalo ma aj všetko, čo sa malo týkať toho údajného pôvodu, takže polovica filmu je skvelo zvládnutá, potom už dej pokračuje ďalej a síce to už nie je až tak príjemné a zaujímavé, ako prvá polovica, ale našťastie si to stále udrží slušnú úroveň, nenudil som sa ani na okamih a to ani napriek tejto výrazne nadpriemernej dĺžke, takže som dosť spokojný. A hlavne chválim všetko, čo sa tu týka tanca, scény s ním majú skvelý náboj a celkovo pôsobia veľmi dobre. Len si úplne nie som istý so žánrom, žiadny moc nevyniká, hlavne to funguje ako čistý film s príbehom a postavami a k tomu je tu aj trochu tej romantiky, drámy, krimi alebo aj komédie, pár scén mi prišlo dosť vtipných. Herecké obsadenie je na tom dobre, prvoradé sú dve postavy, Lee Sung-Jae ako údajný podvodník si ma získal, hlavne v scénach, kde mohol prejaviť svoju radosť z tanca, k tomu veľmi príjemná Park Sol-Mi, ale aj plno zaujímavých vedľajších postáv, hlavne prvá hlavná tanečná partnerka. Réžia a technická stránka sú výborné, väčšinu času pôsobia skôr na úrovni lepšieho nadštandardu, ale tie najdôležitejšie scény sú zvládnuté skvelo. Škoda, že druhá polovica už o niečo zaostáva, ale aj tak je to veľmi príjemný film, ktorý si rád pozriem znovu. 78%(2.9.2012)

• Lacike

Mna prilis nebavila ani prva poeticka polovica filmu, pretoze uz v nej mi vadilo ako nezodpovedne sa sprava hlavny hrdina voci svojej rodine. Akonahle ale v druhej polovici rozbehol tie svoje podvody naplno, tak ma film stratil a nepomohlo ani to, ze si hlavny hrdina neuvedomoval, ze sa stal gigolom. A vdaka tej jeho neskutocnej blbosti ma potom uz ani nejak extra nenadchlo, ked ochutnal so svojej vlastnej gigolovskej mediciny z druhej strany. Vysledkom je film s chytlavymi tanecnymi scenami ale amoralnym hrdinom, ktoreho asi ma v ociach divakov ospravedlnit to, ze si vo svojej naivite az hluposti neuvedomuje cim sa stal. U mna sa mu to nepodarilo a tanec mi este viac znechutil. Mozno preto, lebo nie som naivna zenska, ako vsetky tie obete, ktore mu podlahli. Film je objektivne za 3* pretoze celkom slusne odsýpa, ale vdaka hlavnej postave to znizujem na 2*.(7.12.2011)

Přiznám se bez mučení, že během filmu mě několikrát bičovaly podobné choutky jako kolegy okolo, přestože větší poleno na tanec aby pohledal... :-) V Baramui jeonseol je tanec hodně pocitová záležitost. Uděláte první krok, vánek vám rozčísne vlasy a vy náhle uchváceni, jste ztraceni... začnete tančit a už nikdy nepřestanete. Tanec se stal vašim osudem, vašim životem... Je s podivem, kolik vášně a erotického jiskření dokáže taková zdánlivě decentní taneční klasika vyprodukovat. Jen kdyby toho tance bylo ve filmu více... Ale nebuďme zbytečně nároční - příběh chlapíka, jenž se nadchl pro tančení natolik, že procestoval zem a učil se od samotných mistrů oboru, je i přes pár hluchých pasáží dostatečně poutavý a dobře zahraný. Když už si budete říkat, že hrdinových monologů už bylo příliš, vezme chlápek noblesně dámu kolem pasu a taneční parket je od té chvíle jen jeho. Nakonec se opět k něčemu přiznám - já ostuda na taneční nikdy nechodil a na parketu nedám ani ránu :-) Stejně v případě Baramui jeonseol tu bílou čtvrtku s hodně slušnou čtyřkou vytáhnu.(16.1.2007)

Kung-fu staříci, bezdomovci, zemědělci a další učitelé tance byli fajn, stejně jako tanec samotný...Bohužel ten největší hajzlík na sever od od řeky Han už tak přitažlivý nebyl :) Tato poměrně neurčitá a morálně ambivalentní postava ve mně nebyla schopna vyvolat ty správné romantické emoce, takže zatímco nohy se chtěly pohupovat do rytmu, srdce zůstalo netknuto a bez něj se tančit nedá...(9.3.2011)