Pýcha a předsudek

Orgueil et préjugés

Pýcha a predsudok

Romantický / Drama

Velká Británie / Francie, 2005, 127 min

Tyhle předmanželské rošády plné poslouchání za dveřmi, dvoření, urážek a nedorozumění se jednou za čas vrací a diváky zřejmě pořád baví. Košatý svět Bennetových je obratně předložený, vizuálně líbivý a hlavně herecky naprosto famózní. Odpovídající pocta klasice Jane Austen z konce 18. století se toho nebojí. Sice se drží té tlusté bichle, ale tvůrci našli cestičky, které jsou snesitelné, a vlastně je docela příjemné se po nich vydat. Nedokážu posoudit, jak moc je u těchhle klasik pochopený duch předlohy, respektive jak moc se krátí, ale Wrightova verze je plná spontánnosti, dynamičnosti a temperamentu, a zvládnou ji i milovníci jiných žánrů. Hodně pomáhají herci v čele s tehdy nepříliš známou Keirou Knightley, která jednoznačně září. Moc fajn výprava, hudba a kostýmy.(17.12.2016)

Nikdy by som nepovedal, ze by som mohol niekedy prist na chut romanom od Jane Austenovej a to som necakal ani pri tomto filme. Vobec netusim, cim to bolo, ale bavilo ma to a to mam niekedy problem zapamätat si mena postav, ak ich je tam prilis vela. Ale v tomto filme to vsetko fungovalo a zapadlo do seba ako puzzle, takze ma zaujimal jasny skryty zaujem Keiry Knightley o lasku na prvy pohlad chladneho pana Darcyho, dalej preco bohaty pan Bingley zrazu stratil zaujem o jej sestru Jane, ale najviac ma potesila uloha tak trochu flegmatickeho otca vsetkych piatich dcer Donalda Sutherlanda hlavne v zavere filmu :-) Len skoda, ze som nemohol vidiet reakciu nesympatickej grofky Judi Dench na to, co sa stalo v zavere filmu, bud to Markiza stopla o nieco skor, alebo to reziser naozaj nenatocil, ale to je jedno. Film ma prekvapivo bavil, mal krasnu hudbu, (hlavne melodie na klaviri) a to je naznak toho, ze sa mozem pomaly pustit aj na nenavideny a nudny ROZUM A CIT (1995), ktory som videl v case, ked som vyrastal asi len na akcnych blockbusteroch :-). Nemecka Cinema ohodnotila tento film iba na 25 %, co je pre mna nepochopitelne. Na Oscara bola nominovana Keira Knightley za herecku v hlavnej ulohe, avsak z Oscara sa v tejto kategorii mohla tesit Reese Witherspoon za ulohu v drame WALK THE LINE (2005) . _______ Keira Knightley - (Elizabeth Bennet) +++ Rosamund Pike - (Jane Bennet) +++ Jena Malone - (Lydia Bennet) +++ Talulah Riley - (Mary Bennet) +++ Carey Mulligan - (Kitty Bennet) +++ Donald Sutherland - (Pán Bennet) +++ Brenda Blethyn - (Pani Bennetová) +++ Matthew Macfadyen - (Pán Darcy) +++ Simon Woods - (Pán Bingley) +++ Tom Hollander - (Pán Collins) +++ Judi Dench - (Grófka Catherine de Bourg) +++ Produkcia: Eric Fellner +++(7.10.2010)

Ano, pěkná malebná vesnička, přitažlivé záběry do přírody a koneckonců i na vznešené "indoor" prostředí, jenže ačkoliv to je sice příjemné, až tolik mě to nezajímá, místy se do snímku prostě malinko vkrádala nuda. Na romantický film mě to taky zanecháválo poměrně chladným, tedy ke konci už to se mnou možná trochu hlo, to jo, ale ne více, než na 7/10(3.2.2008)

Rozpočet $28miliónovTržby USA $38,405,088Tržby Celosvetovo $121,147,947Tržby za predaj DVD v USA $79,563,153Keira Knightley s jej nevinné hravými pohľadmi tomu dáva úžasný náboj, ktorý ale naráža o chladný múr v podobe herca Matthewa Macfadyena. Je to pozerateľné ale celkovo dejovo točiace sa len na jednom mieste, strašne tomu chýba hútnejší príbeh. /60%/(30.1.2010)

• Bebacek

Ne, ne, ne a ještě jednou NE! Jsem naprostý ignorant - Jane Austenová si mě nezískala, knížkou jsem se prokousávala dlouho a těžce (a to si objektivně myslím, že jsem knihomol), film není ani o trochu lepší. Užvaněný (zlaté Gilmorky!), až nehezky literární, otrocky se držící předlohy a ve své druhé polovině nudně rozplizlý. Bingley ve mě evokoval představu nagelovaného Kryštofa Hádka (to se do kostýmního filmu moc nehodí, ne? :) ), pozérský pan Darcy se neustále tvářil, jako by právě šlápl do hovna a Keira? Nechápu, co na ní všichni vidíte. Obzvlášť v tomto filmu byla ošklivá jak noc..!(27.1.2007)

• - Konečnou verzi scénáře doladila herečka Emma Thompson, známá z fimů Láska nebeská (2003) nebo Rodinné sídlo, za který získala v roce 1993 hereckého Oscara. V roce 1995 taky získala Oscara za scénář k Rozum a cit. (imro)

• - Jena Malone (Lydia) hraje mladší sestru postavy Keiry Knightley. Ve skutečnosti je ale starší než Keira. (LukeN73)

• - Aby scénám příjezdu a odjezdu jednotek dodali potřebnou autenticitu, oslovili filmaři s prosbou o pomoc sdružení Napoleonic Society. (Michelle75)