Pýcha a předsudek

Orgueil et préjugés

Pýcha a predsudok

Romantický / Drama

Velká Británie / Francie, 2005, 127 min

První pohled se nepovedl, asi jsem si tehdy nevybrala tu nejvhodnější chvíli, ale s krásně vypravenou klasikou o babinci Bennetových, kolem kterého se nesmí mihnout v okruhu 10km chlap s alespoň jednou nohou, jedním okem a pod 80, aniž by se holkám neplašily hormony, jsem se pocitově nesešla. Druhé šance obvykle nechávám na náhodě, protože dát si to pod nátlakem znovu, by mohlo dopadnout ještě hůř, a tak se stalo, že tomu náhoda chtěla, abych lépe viděla a abych lépe slyšela. A ano, mělo to cosi do sebe a tak jdu do sebe i já a zvedám na 4*. Příště .... kdo ví.(18.2.2006)

Rozpočet $28miliónovTržby USA $38,405,088Tržby Celosvetovo $121,147,947Tržby za predaj DVD v USA $79,563,153Keira Knightley s jej nevinné hravými pohľadmi tomu dáva úžasný náboj, ktorý ale naráža o chladný múr v podobe herca Matthewa Macfadyena. Je to pozerateľné ale celkovo dejovo točiace sa len na jednom mieste, strašne tomu chýba hútnejší príbeh. /60%/(30.1.2010)

• Bebacek

Ne, ne, ne a ještě jednou NE! Jsem naprostý ignorant - Jane Austenová si mě nezískala, knížkou jsem se prokousávala dlouho a těžce (a to si objektivně myslím, že jsem knihomol), film není ani o trochu lepší. Užvaněný (zlaté Gilmorky!), až nehezky literární, otrocky se držící předlohy a ve své druhé polovině nudně rozplizlý. Bingley ve mě evokoval představu nagelovaného Kryštofa Hádka (to se do kostýmního filmu moc nehodí, ne? :) ), pozérský pan Darcy se neustále tvářil, jako by právě šlápl do hovna a Keira? Nechápu, co na ní všichni vidíte. Obzvlášť v tomto filmu byla ošklivá jak noc..!(27.1.2007)

Knihu jsem nečetl, takže nemohu srovnávat, ale myslím si, že herecké výkony jsou dobré, (zvláště Keira se v této roli našla), ale mimo to musím vyzdvihnout dokonalou práci s kamerou.(11.11.2007)

Musím uznat, že přenos Anglie z konce 18 století do mého doupěte zvládl Joe Wright na výbornou. Především úžasné dialogy doslova léčily moje ouška. To bych fakt doporučil poslouchat panu Topolánkovi, aby si obohatil svůj zoufale primitivní až fekální slovník. Naprostým šokem pak pro mě bylo sledovat způsoby seznamování muže a ženy v té době. Tanec jako jediný společensky přijatelný způsob na seznamování. No, hezky se na to koukalo, ale jak bych se seznámil tenkrát já, taneční analfabet, už tam nebylo. Zřejmě by pak na mém náhrobku stálo "zemřel jako panic, protože neuměl tancovat." Samotný příběh je ukázkovej cukrářskej výrobek, ale díky skvěle zahraným partům, tady bych si dovoli vypíchnout dvě jména, Donalda Sutherlanda, za to jakým způsobem ztvárnil roli otce jsem měl sto chutí vyhlásit březen /měsíc, kdy jsem film viděl / za měsíc otců a Keiru Knightley, díky jejímu hereckýmu výkonu jsem pochopil, že i žena je člověk, byť se to na první pohled nemusí vždy tak jevit:) Film, který si sám našel moje oči a uši a přes ně zaťukal na moje srdce.(12.3.2008)

• - Filmová hudba, kterou má na svědomí Dario Marianelli, byla nominována na Oscara, leč nominaci nakonec neproměnila. (Parlay)

• - Scéna, kdy si pan Bingley nacvičuje žádost o ruku byla improvizovaná. Původně také měla být kratší, ale Simon Woods byl tak dobrý, že byla prodloužena. (Morien)

• - Kostýmový snímek za 28 milionů dolarů vydělal během úvodního víkendu v USA (11. – 13. 11.) 2,8 milionu v limitovaném počtu kin. Za tři měsíce promítání se celkový obrat vyšplhal na 38,3 mil. dolarů. (imro)