Pýcha a předsudek

Orgueil et préjugés

Pýcha a predsudok

Romantický / Drama

Velká Británie / Francie, 2005, 127 min

Porovnám-li to s knihou, porovnám-li to s o deset let starším seriálem, je to chabé. Samo o sobě je to moc pěkný příběh, ač trochu kostrbatý (nebo to je pocit vyvolaný znalostí knihy?). Co mě ale rušilo nejvíc byl ten pohledný pan Bingley. Tomu bych dala poslední drobné na holiče. Nebo aspoň na hřeben. Možná na pytel na hlavu.(31.8.2010)

Snad nejlepší adaptace románu od Jane Austen. Film, na který se můžu dívat pořád a vždycky mi je u něho strašně dobře. Člověk u něho nemusí přemýšlet, ale jen si odpočine a to tím nejkrásnějším způsobem. Joe Wright jakoby mi vlezl do hlavy a natočil film přesně pro mě. Dechberoucí vizuál. Nádherné obrazy, nádherná hudba, nádherný příběh. Ano, Pýcha a předsudek je už moje srdeční záležitost.(18.1.2011)

Tyhle předmanželské rošády plné poslouchání za dveřmi, dvoření, urážek a nedorozumění se jednou za čas vrací a diváky zřejmě pořád baví. Košatý svět Bennetových je obratně předložený, vizuálně líbivý a hlavně herecky naprosto famózní. Odpovídající pocta klasice Jane Austen z konce 18. století se toho nebojí. Sice se drží té tlusté bichle, ale tvůrci našli cestičky, které jsou snesitelné, a vlastně je docela příjemné se po nich vydat. Nedokážu posoudit, jak moc je u těchhle klasik pochopený duch předlohy, respektive jak moc se krátí, ale Wrightova verze je plná spontánnosti, dynamičnosti a temperamentu, a zvládnou ji i milovníci jiných žánrů. Hodně pomáhají herci v čele s tehdy nepříliš známou Keirou Knightley, která jednoznačně září. Moc fajn výprava, hudba a kostýmy.(17.12.2016)

Hodně povedený pohodový romantický film, který mi uběhl jak voda. Nebyl takovej umazanej jak některé jiné romantické filmy a celkově (i po vizuální stránce) se povedl. lepší 4 PS: Jediná postava, kterou bych nechal zahrát někým jiným, byl otec Bennet. Ten Sutherland se mi tam prostě nejak nehodil... PPS: Miluji Tvář Keiry Knightley :-))(20.5.2009)

Rád bych šel výš, ale u romance, která mi nerozbušila srdce prostě nemůžu. Pěkná atmosféra a malebná kamera tak akorát na míru, ale Keira mi úplně neseděla, některé holky včetně Imeldy přehrávaly a ty vizuální manýry s dvouminutovými jízdami mi nějak nešly do kupy s literárně rozkecanými dialogy. Asi jsem moc konzervativní a příliš přízemní, když vidím v zamilované slečně na útesu kýčařinu, ale... s tím člověk nic moc nenadělá. :-)(12.2.2006)

• - Než dostal roli Mr. Darcyho, Matthew Macfadyen nikdy knižní předlohu od Jane Austen nečetl. (helianto)

• - Děj filmu je zasazený do roku 1797. Jane Austenová v něm napsala první verzi své knihy „Pýcha a předsudek“. Z dalších děl spisovatelky jsou často zfilmované Rozum a cit (1995) a Emma (1996). (imro)

• - Režisér Joe Wright původně nebyl nadšený obsazením Keiry Knightley do hlavní role, zdála se mu příliš atraktivní. Názor změnil, až když ji viděl naživo, přesvědčilo ho její nezbedné chování. (imro)