Little Women

Drama / Rodinný / Romantický

USA, 1949, 122 min

Rodinný "dievčenský" román bol viackrát sfilmovaný, lebo v krajine svojho vzniku je považovaný za významné dielo a filmári sa k nemu radi vracajú. Toto je druhá verzia, zrejme najlepšia. Zásluhou na tom má režisér LeRoy, ktorý príbeh z Nového Anglicka zo 60-tych rokov 19. storočia zabalil do príjemných farieb, romantického šatu a vnútornej pohody. Niekedy je tej presladenej romantiky nad mieru, vtedy film stráca na ťahu, našťastie situáciu v tej chvíli vždy zachráni nejaká akcia. Herecké kvarteto sestier je castingovo zvládnuté excelentne, osobitne treba vyzdvihnúť výkon June Allyson.(25.10.2013)

Nejsem velký milovník klasiky, která se převádí do filmu, ale příběh "Malých žen" je přece jen dost zajímavý na to, aby to i v tom filmovém provedení mohlo fungovat, alespoň ve chvíli, kdy máte zajímavé herce. Tohle ztvárnění je díky vybraným herečkám podáno dobře a je uvěřitelné. Ty emoce jsou tak nějak přirozené.(28.2.2017)

Chvílemi až příliš přeslazené, ale když to skončilo, tak jsem si to v paměti znovu projel a uvědomil jsem si, že se mi to vlastně líbilo a vzpomínal na to, jak sestry ještě bydleli u matky, jako by to nebylo před hodinou, ale před rokem. Jako první jsem viděl novou verzi s Winonou, tak mě chvílemi trochu štvalo, že vím, co bude následovat, ale tahle verze se mi i tak líbila více. Nakonec dávám čtyři, ale spíše tak 3,6.(2.1.2015)

June Allyson je jako Jo excelentní. A celá adaptace celkově je výborná. Jen bych ráda věděla, proč tvůrci oproti knize otočili pořadí sester - plachá Beth má být předposlední ze sester, v této adaptaci je však nejmladší. Trošku pak uniká smysl, proč je její sestra Amy, tedy třetí ze sester rozmazlená, když má ještě mladší sestru. 80%(20.8.2013)

Romantizující, z maloměstských pozic mírně kritický, realismus, jemuž nechybí kousající ironie a snesitelný sentiment, s kterým si spojujeme často svět dětství a dospívání. Filmu velmi rádi odpustíme, že italská mužská hvězda Rossano Brazzi hraje německého učence Bhaera, zvláště když okouzlené Jo zpíva Goetheho zhudebněné verše tak věrojatně v duchu poloviny 19. století, kdy se film odehrává.(18.2.2012)

• - June Allyson a Peter Lawford si zopakovali svoje filmové úlohy aj v rozhlasovej adaptácii románu, ktorá bola odvysielaná 13. marca 1949. (Michal74)

• - Mary Astor a Margaret O'Brien sa spolu predstavili v úlohe matky a dcéry už vo filme Meet Me in St. Louis (1944). (Michal74)

• - Košík, ktorý nosí Margaret O'Brien (Beth) je ten istý, ktorý nosila Judy Garland vo filme The Wizard of Oz (1939). (Michal74)