Princ Valiant

• Kanada

• Austrálie

Dobrodružný / Drama / Romantický

USA, 1954, 100 min

Na to, jak vypadá, se princ Valiant umí dost dobře o sebe postarat. Škoda, že mu nedali na ty nožičky nějaké slušivé gatě. Ovšem v závěrečné bitvě je to fakt frajer, a to snad ani nemá dubléra. Jinak je příběh celkem průměr, už také s ohledem na dobu vzniku. Edit - po druhém zhlédnutí musím přidat, protože je to opravdu milá rytířská podívaná se vším, co k tomu patří - stateční artušovci, krásné ženy, podlý zrádce, velká bitva a samozřejmě finální souboj, kdy do toho oba protivníci fest řežou, až se štíty ohýbají. Příjemná zábava. /// Mimochodem, narazila jsem na stránku o původním Fosterově komiksu - ten účes je věrně převzat právě odtamtud. (http://www.militaria.cz/cz/clanky/komicka-sekce/harold-r-foster-prince-valiant.html)///(18.8.2016)

Dobrodružný príbeh z čias Artuša a hradu Camelot o mladom kresťanskom vikingovi, ktorý sa chce stať rytierom. Chce splniť svoj sľub, k tomu však potrebuje vykonať hrdinský čin a premôcť nepriateľov. Mason je slabší záporák, preto príbeh nemá také napätie. Lepšie vyznievajú ortodoxní vikingovia a ich súboje. Hlavne akčné súboje a oheň na hrade vyzerajú veľmi dobre. Dokonca aj dialógov v akčných scénach je pomenej, čo pridáva na dramatičnosti, a to kvitujem. Príbeh je však jednoduchý, do toho klišé s romantickou líniou, sem-tam slabší humor. Hodnotenie: 65%(28.6.2014)

Přicházel jsem tomuhle filmu celkem dlouho na chuť. Mezi největší klady skvělé fyzické herectví hlavních představitelů - možná se mlátěj dřevěnýma mečema, ale rozhodně u toho nevisí na drátech, nejsou zpomalováni či zrychlováni ani střiháni v tempu tlukotu srdce běžícího geparda. Výsledkem je naprosto jiné chápání a snímání akčních scén a musím říct, že tohle živočišné podání má něco do sebe. Stejně tak naivita, nesofistikovanost a nekorektnost hollywoodu 50.let.(26.12.2012)

Stupidní účes hlavního hrdiny, to je první věc, na kterou myslím, když si vybavuji tento snímek. Po opadnutí počátečních antipatií (zapříčiněných touto účesovou vraždou) můžu dále poznamenat, že film je tak líbivě vyveden v Technicoloru, až se neodbytně dostavují mdloby - ze všech těch nevhodně použitých barev a karnevalových kostýmů oči až přechází (ve vytouženou slepotu). Na druhou stranu, jde o dobrodružné skotačení, jak dělané na 50. léta, takže nostalgie musí chtíc nechtíc zapracovat :-) Ok, za účes(y), rozjívené kostýmy, dějovou vypatlanost a meče jak plácačky na mouchy body dolů, za nostalgii, slušné lokality, povedený model Camelotu (o 100% lepší, než např. přeslazená hrůza z PRVNÍHO RYTÍŘE) a výrazné ženské tváře (Janet "díky PSYCHU nemůžu být nikdy zapomenuta" Leighová a uhrančivá Debra Pagetová) body nahoru... II Scénář: Dudley Nichols (na motivy původní komiksové stripové série Hala Fostera, která spatřila světlo světa už v roce 1937). 60%(17.11.2012)

Vikingové, družina krále Artuše, turnaj (s gumovými dřevci), dobývání hradu, souboj tělo na tělo (plech krásně řinčí), hudba Franze Waxmana, půvabné ženy a vlasový sestřih titulního hrdiny, který zrecykloval Burton v Karlíkovi a továrně na čokoládu. Co víc si od širokoúhlého technicolorového dobrodružství přát?!(9.4.2012)

• James Mason