poster

Frankenstein

Krátkometrážní / Horor

USA, 1910, 16 min

Předloha:

Mary Shelley (kniha)

Hrají:

Charles Ogle
 • molcan2
  **

  Táto krátka adaptácia Frankensteina nie je to, čo by ste nazvali výnimočný film. Je to skôr zhustená verzia knihy s novým koncom a nemá to nič spoločné so zrnitosťou filmu. Tomuto filmu sa dá odpustiť len jedno, a to jeho vek, a konekcia na Thomasa Edisona, ktorého produkčná spoločnosť natočila film. Príbehu by viacej sedelo divadlo než toto. Nič moc film, ale skôr kúsoček histórie. Stojí za to pozrieť pre filmových nadšencov.(5.9.2010)

 • dwi
  ****

  Atraktivnost, poutavost a jistý pocit mystéria života se ukrýval ve slavné knize Mary Shelley, kterou poprvé na plátno převedl J. S. Dawley. V produkci Edisonovy společnosti tak vznikl zajímavý filmový přepis, jenž se v mnohém odlišuje od pozdějších adaptací. Zrod monstra je tu prezentován jako čarodějnický pokus, v němž Frankenstein hází do obřího kotle všemožné pokoutné ingredience. Výsledným produktem se pak stává osoba - vypadající jako hastroš - s notně protáhlým obličejem (nejedná se o žádnou pekelnou kreaturu, spíše o člověka stiženého mírnou fyzickou dysfunkcí á la Quasimodo). Církev, přesto šokována takovýmto obsahem, záhy po uvedení film zakázala pro jeho údajné svatokrádežnictví. Ten postupně upadal v zapomnění a dlouho byl považován za nenávratně ztracený. V roce 1980 však filmový sběratel Alois F. Dettlaff zjistil, že je majitelem jediné existující kopie (35 mm) a ihned z toho chtěl vytřískat, co se jen dalo. Po majetnických peripetiích je dnes tento fenomenální kousek běžně k sehnání. Pokud jste milovníky němých monster-movies, první Frankenstein by vám rozhodně neměl uniknout.(21.1.2005)

 • Oktavianus
  ****

  Frankenstein objevil tajemství života... a i když je krátký filmeček starý více než sto let, je výborný. Za zmínku stojí především dvě věci: jednak samotný okamžik vzniku monstra, kdy se čarodějnicky vyvaří z kotle a kostra se obaluje masem, a především samotné monstrum, quasimodovsky ztvárněné Charlesem Oglem. Na minimální ploše ani ne třinácti minut rozehraje skvělou "monster show", zajímavě využívá - až do svého konce - jekyllovský motiv zrcadla a skutečně vytvoří jemnou, ale důslednou strašidelnou atmosféru.(15.8.2012)

 • Radko
  ****

  Prvý sfilmovaný Frankenstein, voľne inšpirovaný základným motívom knižnej predlohy - stvorením a jeho dôsledkami. Strašidelno v dnešnom význame chýba (vytvorená bytosť je skôr poľutovania hodná). V tomto spracovaní je, vďaka absencii ďalších dejových kľučiek, najprieraznejšie zdôraznená myšlienka, že za akokoľvek ušľachtilou kreatívnou ideou je takmer vždy v pozadí (alebo v popredí) temná stránka myslenia ( náznak, že ide vlastne o symbolický boj dr. Frankestaina s temnom v ňom samom, svedčí okrem medzitituliek aj zrkadlová scéna v závere). Striedanie farebných filtrov napomáha divákovi identifikovať prostredie, Frankensteinovho domova, laboratória alebo aktuálny pocit - ohrozenie monštrom.(23.2.2006)

 • T2
  ****

  Je to dejovo trošku iný Frankenstein než sme zvyknutý z toho množstva sfilmovaných verzii ale aspoň ma tým pádom výhodu neokukanosti scén, aj keď točených v "nemej" jednoduchosti. Po technickej stránke sa jedná o slušnú prácu, miestami to dosiahne aj nejaký ten moment strachu, temnoty. Na obraze je už vidieť nekvalita spôsobená starobou a zachovalosťou, ale vďaka farebným filtrom sa to dá zniesť, minutáž je v norme, neunudí. /70%/(6.5.2009)

 • - Na počátku 20. století bylo hraní ve filmu bráno oproti divadlu jako podřadné. Edisonovo studio bylo proto v Bronxu - co nejdál od Manhattanu, aby herce nespatřili jejich známí. (Karlos80)

 • - Natáčení trvalo asi čtyři dny a zahráli si v něm kmenoví herci Edisonova studia Charles Ogle, Augustus Philips a Mary Fuller. (Karlos80)

 • - Film byl dlouho považován za ztracený, kopie se našla až v polovině 70. let ve Wisconsinu. (Mr.Ocek)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace