Frankenstein

USA, 1910, 16 min

Předloha:

Mary Shelley (kniha)

Charles Ogle

[FNŘ 2010] Nejstarší zpracování povídky o Frankensteinovi. Něco málo přes 10 minut se divák může kochat pohledem na naprosto neuvěřitelně směšné stvoření monstra na jakémsi grilu, jeho definitivním vzhledem, kterým se blíží spíše Yettimu, nebo závěrečným zúčtováním, které je provedeno zrcadlem, když je monstrum zmoženo láskou. Je to hrozně amatérský film a to i na rok 1910, ale dost jsem se u něj bavil.(7.8.2010)

Frankenstein objevil tajemství života... a i když je krátký filmeček starý více než sto let, je výborný. Za zmínku stojí především dvě věci: jednak samotný okamžik vzniku monstra, kdy se čarodějnicky vyvaří z kotle a kostra se obaluje masem, a především samotné monstrum, quasimodovsky ztvárněné Charlesem Oglem. Na minimální ploše ani ne třinácti minut rozehraje skvělou "monster show", zajímavě využívá - až do svého konce - jekyllovský motiv zrcadla a skutečně vytvoří jemnou, ale důslednou strašidelnou atmosféru.(15.8.2012)

Historický klenot a určite neoddeliteľná časť histórie žánru. Film, ktorí je prvým spracovaním známeho románu sa svojej predlohy striktne nedrží. Monštrum stvárnené Charlesom Ogleom je vytvorené skôr v alchymistickom duchu najmä z dôvodu, že tvorcovia nechceli vtedy dosť konzervatívnu spoločnosť, v ktorej niektoré skupiny mali problém s filmom ako takým, dráždiť otázkami o možnostiach vedy a jej zasahovania do "božích záležitostí". Film ako celok je na svoju dobu spracovaný vynikajúco a má svoju nespornú, aj keď pre niekoho možno skrytú, krásu. Porovnávanie s Whaleovým prevedením sa mi zdá dosť scestné, keďže oba filmy išli úplne inou cestou. 95 %(2.11.2008)

Nejlepší na tomhle krátkém snímku je asi hudba, která se jim skutečně povedla. Jinak jsem se ovšem celkem nudil. Vím, že jde o sto let starý snímek jenže mi to celé přišlo jen jako divadelní groteska, která v době vzniku určitě slavila úspěch ( neúspěch, nepochopení u vyšších představitelů). To však nezmění fakt, že tenhle shot se stal základním pilířem pro své následovníky.(3.1.2010)

Je těžké najít v tom nějaký příběh či souvislost, jelikož němé snímky by (podle mne) neměly být delší než dvě minuty a v těch, které nejsou, nenajdeme nic, co by nás mohlo zabavit na tak “dlouhou“ dobu (a to nemluvím o těch tříhodinových) a díky velmi nezorganizovanému střihu a poněkud amatérským hereckým výkonům (pokud účinkujícím vůbec můžeme říkat herci) je i na tehdejší poměry tenhle kraťas nepříliš povedený. 55%.(13.9.2011)

• - Na počátku 20. století bylo hraní ve filmu bráno oproti divadlu jako podřadné. Edisonovo studio bylo proto v Bronxu - co nejdál od Manhattanu, aby herce nespatřili jejich známí. (Karlos80)

• - Herci dostávali denní mzdu 5 dolarů. (Karlos80)

• - Film stál 500 dolarů - 50 centů pak jedna stopa. (Karlos80)