Frankenstein

USA, 1910, 16 min

Předloha:

Mary Shelley (kniha)

Charles Ogle

Je těžké najít v tom nějaký příběh či souvislost, jelikož němé snímky by (podle mne) neměly být delší než dvě minuty a v těch, které nejsou, nenajdeme nic, co by nás mohlo zabavit na tak “dlouhou“ dobu (a to nemluvím o těch tříhodinových) a díky velmi nezorganizovanému střihu a poněkud amatérským hereckým výkonům (pokud účinkujícím vůbec můžeme říkat herci) je i na tehdejší poměry tenhle kraťas nepříliš povedený. 55%.(13.9.2011)

Takýto film sa nedá hodnotiť normálne. Viem si predstaviť ako ľudia na začiatku minulého storočia museli byť pri tomto filme vystrašený. Ak by som nebol roky cvičený Halloweenmi, Freddym, rôznymi ducharinami apod. a ak by to bol jeden z prvých filmov, aké vidím, určite by som skolaboval. No a tak určite reagovalo publikum. Frankensteinovo monštrum vyzerá na tú dobu fakt strašidelne. Príbeh je oproti knižnej predlohe pozmenený a na konci sa skrýva tajomná pointa. Tento historický unikát Vám môžem iba odporúčať. Určite sa po tom poobzerajte, nie je ťažké nájsť toto veľdielo, mimochodom prvé filmové spracovanie Shellyeovej románu.(9.12.2005)

Historicky první filmová adaptace románu Frankenstein od Mary Shelley. Kouzlo a duch doby vás okamžitě zasáhne ale prakticky se toto dílo nedá hodnotit spravedlivě. Kdyby naprosto to stejné někdo natočil nyní, hodnocení by se velmi lišilo. To mi ale nebrání dát tomuto dílu alespoň čtyři hvězdičky, které si zaslouží už jenom proto, že je vůbec první. Na dnešního diváka zhýčkaného milionovými blockbustery to sice nezanechá jakékoli známky strachu ale věřím, že dříve lidem tuhla krev v žilách. Akorát mě trochu zklamalo, že Frankensteinovo Monstrum v podání Charlese Oglea nebylo detailněji ukázáno, ale nadruhou stranu chápu, že už takhle vystrašeného diváka nechtěli ještě více stresovat :).(15.11.2009)

• bari68

Prvý hraný film dnes už o kultovej predlohe Mary Shellyovej o Frankensteinovi.Jeden z prvých vtedy ,,hororov,, , ktorý dneska nám pripadá ako groteska.Veľmi dôležitým faktorom, na ktoré sa asi kládol dôraz bola hudba, ktorá za pomoci hrania hercov hraje dôležitú úlohu.Pár scén o znovu zrodenom monštre v časovom posune takmer 100 rokov je ale ťažké hodnotiť.(15.11.2008)

• Tom_Lachtan

Ok, připadám si trochu jako hajzlík, protože dobové filmy nemám absolutně nakoukané a nebudu příliš hodný, ovšem co, nemůžu se na datum vzniku otáčet příliš.. První filmová adaptace a první pořádné zprznění předlohy (a pak že je to moderní problém, cha!), kdy ctihodné monstrum není zrozeno sešitím a blesky, ale je to rozkošný homunkulus z kádinky (0= Problém je, že přestože má monstrum adekvátní zavile-padouško-bezdomovecké-vzezření, tak není absolutně děsivé a nejtemější věc co spáchá je, že... Pozoruje spícího profesora a omakává cizí krk a mužský hrudník..? Ano, milé děti, tady zub času docela zahlodal a jelikož jsem si zapomněl své růžové brýle, tak prostě v hodnocení hodný nebudu, není to povedené, byť díky roku 1910 úctyhodné.(16.5.2016)

• - Natáčení trvalo asi čtyři dny a zahráli si v něm kmenoví herci Edisonova studia Charles Ogle, Augustus Philips a Mary Fuller. (Karlos80)

• - Film byl dlouho považován za ztracený, kopie se našla až v polovině 70. let ve Wisconsinu. (Mr.Ocek)

• - Film stál 500 dolarů - 50 centů pak jedna stopa. (Karlos80)