Frankenstein

USA, 1910, 16 min

Předloha:

Mary Shelley (kniha)

Charles Ogle

Takýto film sa nedá hodnotiť normálne. Viem si predstaviť ako ľudia na začiatku minulého storočia museli byť pri tomto filme vystrašený. Ak by som nebol roky cvičený Halloweenmi, Freddym, rôznymi ducharinami apod. a ak by to bol jeden z prvých filmov, aké vidím, určite by som skolaboval. No a tak určite reagovalo publikum. Frankensteinovo monštrum vyzerá na tú dobu fakt strašidelne. Príbeh je oproti knižnej predlohe pozmenený a na konci sa skrýva tajomná pointa. Tento historický unikát Vám môžem iba odporúčať. Určite sa po tom poobzerajte, nie je ťažké nájsť toto veľdielo, mimochodom prvé filmové spracovanie Shellyeovej románu.(9.12.2005)

Prvý sfilmovaný Frankenstein, voľne inšpirovaný základným motívom knižnej predlohy - stvorením a jeho dôsledkami. Strašidelno v dnešnom význame chýba (vytvorená bytosť je skôr poľutovania hodná). V tomto spracovaní je, vďaka absencii ďalších dejových kľučiek, najprieraznejšie zdôraznená myšlienka, že za akokoľvek ušľachtilou kreatívnou ideou je takmer vždy v pozadí (alebo v popredí) temná stránka myslenia ( náznak, že ide vlastne o symbolický boj dr. Frankestaina s temnom v ňom samom, svedčí okrem medzitituliek aj zrkadlová scéna v závere). Striedanie farebných filtrov napomáha divákovi identifikovať prostredie, Frankensteinovho domova, laboratória alebo aktuálny pocit - ohrozenie monštrom.(23.2.2006)

[FNŘ 2010] Nejstarší zpracování povídky o Frankensteinovi. Něco málo přes 10 minut se divák může kochat pohledem na naprosto neuvěřitelně směšné stvoření monstra na jakémsi grilu, jeho definitivním vzhledem, kterým se blíží spíše Yettimu, nebo závěrečným zúčtováním, které je provedeno zrcadlem, když je monstrum zmoženo láskou. Je to hrozně amatérský film a to i na rok 1910, ale dost jsem se u něj bavil.(7.8.2010)

Je to dejovo trošku iný Frankenstein než sme zvyknutý z toho množstva sfilmovaných verzii ale aspoň ma tým pádom výhodu neokukanosti scén, aj keď točených v "nemej" jednoduchosti. Po technickej stránke sa jedná o slušnú prácu, miestami to dosiahne aj nejaký ten moment strachu, temnoty. Na obraze je už vidieť nekvalita spôsobená starobou a zachovalosťou, ale vďaka farebným filtrom sa to dá zniesť, minutáž je v norme, neunudí. /70%/(6.5.2009)

Dějově to je velice stručný výcuc z knihy, s koncem, kterým je opravdu originální. Největší masakr představují mezititulky - Frankenstein odchází na vysokou ... střih ... o dva roky později objevil Frankenstein tajemství života. Nebo "Zlo ve Frankensteinově mysli stvořilo monstrum." Popravdě nic moc.(22.1.2010)

• - Natáčení trvalo asi čtyři dny a zahráli si v něm kmenoví herci Edisonova studia Charles Ogle, Augustus Philips a Mary Fuller. (Karlos80)

• - Na počátku 20. století bylo hraní ve filmu bráno oproti divadlu jako podřadné. Edisonovo studio bylo proto v Bronxu - co nejdál od Manhattanu, aby herce nespatřili jejich známí. (Karlos80)

• - Tohle je jediná z adaptací slavného románu Mary Shelley, kde je monstrum doopravdy stvořeno. Všechny následující adaptace pracovaly se spojením částí těl z různých mrtvol, aby se stvořilo monstrum. V tomto filmu doktor Frankenstein ke stvoření používá chemických sloučenin a lektvarů. Scéna stvoření pak byla udělána natáčením hořící figuríny, přičemž se pak natočený materiál ve filmu použil puštěný pozpátku. (JayZak)