Cizí oči

• Česko Oči cizince (neoficiální název) (více)

Reportérka Jane Harrisová (Lauren Tewes) je na stopě brutálnímu vrahovi žen, který terorizuje Miami. Ženy před útokem obtěžuje telefonáty a poté je v jejich bytě přepadne, znásilní a zavraždí. Policie je, kvůli vzrůstajícímu počtu falešných telefonátů na které musí reagovat, bezmocná. Bestiální vrah si vybere za svou příští obět i srdnatou reportérku, ale po vloupání do jejího bytu tam objeví pouze její mladší, krásnější avšak slepou, hluchou a němou sestru (Jennifer Jason Leigh), která trpí traumatem ze násinění z dětství... (PetrPan2)

cariada

Začalo to zajímavě, ale nakonec bych to spíš nazval spíš kriminálkou než čistým hororem. Vidíme sice zajímavé vraždy, i náké ty prsa, ale příběh je až příliš jednoduchý a poměrně brzo se přijde na to kdo to je. ps- nechápu proč ty ženský berou ty telefony, když jim volá úchylák, oni zavěsí a za pár vteřim volá zas a zase to zvednou, když jim musí být jasné, že to je stále on, tak mu to prostě nevemu a je to, nebo vyvěsím sluchátko. ()

tron

Štúdio najskôr poverilo režiséra natočiť komorný a vážny triler, keď však videlo, aké úspešné sú slashery, tak mu nakázalo dodatočne a narýchlo pridať viac vrážd, krvi a gore. Výsledkom je čudný mix Hitchcocka a Jasona Voorheeesa. Raz darmo, nezaprie sa prítomnosť scenáristu Piatka trinásteho 1 a 2 a režiséra Return of the Living Dead Part II. Zaskočila ma zápletka, pretože som si myslel, že to bude o slepej tínedžerke, ktorú doma terorizuje psychopat, ale v skutočnosti to bolo relatívne o niečom úplne inom. Samotná slepá dievčina je fajn a sympatická, hrá ju ostatne 19-ročná Jennifer Jason Leigh. Jennifer je fajn, ale podľa mňa slepé dievča zahrala dosť nepresvedčivo, až príliš na efekt, v skutočnosti sa slepí ľudia v domácom prostredí, ktoré notoricky poznajú, rozhodne nepohybujú takto drevene. Tak ale dobre sa na ňu pozerá, táto herečka mi vždy bola sympatická. ()

choze

Reportérka je na stopě sériovém znásilňovači/vrahovi tak dlouho, až se vrah dostane na stopu jí a její hluchoněmé a slepé sestřičce. Slabý scénář s na sílu naroubovanými krvavými vraždami jako vystřiženými ze slasheru (hlava v akváriu), pod nimiž je podepsaný Savini, zachraňuje pěkná kamera a atmosféra, plus fajn vrah a mlaďounká (devatenáctiletá), neviňoučká a totálně k nakousnutí Jennifer Jason Leigh. Ta je tady ve své první větší roli v kinofilmu, ale bohužel dostane její postava prostor až v povedeném finále, které připomene klasiku Čekej do tmy nebo o tři roky starší Carpiho televizák Someone´s watching me!. Fajn plakát. ()

beso74

Kriminálny thriller, ktorý mal byť počas natáčania prestríhaný na tak módny slasher alebo niečo podobné ako gialo. A scenárista Ron Kurz (zodpovedný za to, kto vlastne v tom Piatku pred štrnástym vraždí) zachraňoval situáciu ako sa dalo. Celý príbeh je dosť priamočiary - vrah a reportérka posadnutá jeho dopadnutím bývajú v tom istom bytovom komplexe v Miami, preto netreba mať prílišne bujnú fantáziu, aby človeka nenapadlo, kde sa odohrá záverečná katarzia. Navyše, jej mladšia sestra je po traume v detstve slepá, hluchá a nemá a tak sa niečo požičalo zo slasheru, niečo z Hitchcockovho Okna do dvora a výsledok je tento hybrid, ktorý však, podľa môjho názoru stojí za zhliadnutie. Nikam se neponáhľa, atmosfére je budovaná, gradovaná, sem tam sa k slovu dostane nejaký ten výbuch brutality a divák sa postupne čoraz väčšmi bojí o dvojicu sympatických sestier (Aj keď ta staršia má vyoperovaný pud sebazáchovy), aby sa im neprihodilo to najhoršie (hmm, ale.. je to americký film, tam to zas až tak často nebýva). Žiadna veľká sláva, ale stále sa to dá pozrieť a jeden moment sa asi vryje do pamäte na dlhšiu dobu - výborne odvedená práca majstra na špeciálne efekty Toma Saviniho a jeho scéna s akváriom... ()

Eldrick

Neprávem zapadlý detektivní slasher, který je raritou, co se struktury vyprávění týče, protože vidíme děj jak z pohledu oběti, tak z pohledu vraha, což vytváří napětí v podobě hry na kočku a myš. Skvělé gore scény od Saviniho, mladá Jennifer Jason Leigh hrající poloslepou, spousta nahoty a pokusů o znásilnění, které už dneska neuvidíte, správně úchylný vrah a prostředí Miami z toho činí neokoukanou záležitost. Neobyčejný kousek. ()

• Pôvodne sa film začal natáčať ako bežný thriller. Až počas natáčania producenti prišli s požiadavkou pridať viac krvi a násilia, a tým sa priživiť na čoraz populárnejšej vlne slasherov. (beso74)
  • Na začiatku filmu fotograf nájde vo vode mŕtve ženské telo. "Mŕtvola" však pohne očnými viečkami. (beso74)