Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Meryl Streepová v roli učitelky, která rozezní tóny svých houslí jednu zapomenutou školu v Harlemu... Počátek příběhu zní docela banálně. Roberta Guaspariová věnuje svůj čas manželovi a dvěma synům. Jenomže Charles od ní jednoho dne odejde s její přítelkyní. Roberta zůstane sama s kluky a musí se rozhodnout, jak naložit se svým životem. Naštěstí má i moudrou matku, která jí nedovolí dlouho zahálet. Roberta si najde práci v obchodním domě. Když tam potká přítele z mládí Briana, je to její osud. Brian jí připomene dávnou lásku k hudbě a houslím. Roberta má praxi i jako učitelka. Ukázala svým malým synům, že hra na housle je radost a vychází přímo ze srdce. A právě Brian ví o jedné základní škole ve východním Harlemu, kde se nedrží jen tradičních metod výuky a kde by Roberta mohla uplatnit svoje schopnosti. Jejím heslem je, že každému se může splnit jeho sen, i když to všichni kolem považují za nemožné. Právě tak děti z chudé čtvrti, kde se denně přepadá a krade, nejsou předem odsouzeny k cynismu a ignorantství. I ony mohou objevit s pomocí Roberty „hudbu v srdci“, přestože se jí nebudou věnovat profesionálně... Snímek, vyprávějící nejen o síle a moci hudby, je postaven i na vynikajícím výkonu Meryl Streepové v roli svérázné učitelky a matky. Film poněkud vybočuje z bohaté filmografie režiséra Wese Cravena, který je podepsán pod řadou horrorů, včetně snímku Vřískot a jeho pokračování. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (49)

eileen 

všechny recenze uživatele

Ano, tak toto je přesně ukázkový americký sladkobolný kýč. Vezmou si jako námět nějaký skutečný příběh, ale pak ho natočí úplně jinak a hlavně to nacpou pořádně přeslazenými dialogy o ničem a nafouknou do neskutečně sladkého "amerického snu". Je to krásná a jistě velmi záslužná myšlenka a je dobře, že to ve skutečnosti funguje a mládež z těchto vrstev má možnost se kulturně vzdělávat a zušlechťovat. To je bezesporu správná a potřebná věc, ale to, jak to tvůrci tohoto filmu pojali, to je opravdu nehorázné oblbování lidí neznalých problematiky hry na nástroj - natož hry na housle. A lidé, kteří vědí, zač je toho loket, jsou po právu znechuceni. Hned na začátek je směšné to učení postoje u houslí, jako když se rozjíždí 3 leté dítě poprvé na bruslích. Nemluvě o těch Meryliných pokřicích "lehčeji", "smyčec výš", "hraješ na jiné struně", a podobné nesmysly. Naprostá neznalost problematiky u filmu o studiu hry na nějaký hudební nástroj mě vždy dokáže vytočit. Houslisté většinou volají na své žáky: "tahej rovně", "nezvedej rameno", "od žabky" a "to je falešné jak prase :-)". Vtipné pak vždy je, že hlavní aktér-učitel pak drží housle jak prase kost a malé harlemské děti oproti němu vlastně dokonale :-) a na rozdíl od kantora i tahají rovně smyčcem. Vrcholem pak je, že diváky oblbují myšlenkou, že na housle se dá naučit na hromadných lekcích a děti pak zahrají jako jeden a dokonale z hlavy a naprosto čistě Bachův dvojkoncert v Carnegie Hall jako nic. Ano, určitě to takto nějak na těch hodinách je, aby se ušetřilo, mastí tam děti jeden přes druhého nějaké jednoduché odrhovačky, ale rozhodně to bude změť falešných a nekultivovaných tónů a způsob držení nástroje bude také děsivý. Možná, pokud se odhalí nějaký talent, dítě je pak posunuto do jiné výuky, kde má individuální přístup. Ale to už bychom byli v úplně jiném filmu. Takže jedna hvězdička za oblíbenou Meryl Streep, která zvládla svou trapně napsanou roli se ctí - lépe to zcela jistě s takovým materiálem nešlo a druhá hvězdička za pány mistry Sterna a Perlmana, kteří si zde zahráli jistě jen z propagačních důvodů tohoto programu, netuše pořádně k jaké trapnosti se tu propůjčují. Pokud si pak film pustili, myslím, že to pro ně musela být rána. ()

Sopholojong 

všechny recenze uživatele

Cely cas som cakal, ze tam nabehne typek so Scream maskou a nozom v ruke, a zacne to tam vykostovat po desiatkach, najma tie otravne decka. Sklamal si ma Wes! :D V hollywoodskych "cukrlandovych" limitoch si iduca agitka za lepsie zajtrajsky o tom, ze i v najproblemovejsom cernoskovi, ci Hispancovi sa skryva driemajuci hudobny (huslovy) talent. Meryl Streep je sice "herecky drzak", hudba hra melancholicky pekne, v rezii je citit odhodlanie, ale je to prilis prepalene dlzkou, nevierohodnostou zmeny spravania deciek, ci komplikovanymi scenami, kde komplikacie nemaju byt. Nadherna piesen v zaverecnych titulkoch! ()

Reklama

prezdivaka 

všechny recenze uživatele

To byl jedním slovem děs. Taková záplava předvídatelného kýče, falše a povrchnosti...asi bych dal i odpad, ale kvůli téhle herečce to nejde. Kdybych sám nevěděl, jak těžká je hra na housle i pro talentované děti, ani tak bych ani na chvíli nevěřil scéně z Carnegie Hall, která byla jediná volná, aby tam mohla hrát černošská třída z Harlemu. A za rok se naučili všichni skvěle hrát. Holt New York. ()

PTuranyi 

všechny recenze uživatele

Veľmi dobre natočený príbeh učiteľky, ktorá si ako samoživiteľka vybojovala prácu učiteľky hry na husle a vo Východnom Harleme. Neľahká práca učiteľky v tejto časti mesta spolu s jej neľahkou osobnou situáciou vytvára príbeh s dostatkom dramatických momentov. Nejde síce o žiadne svetodejinné udalosti no napriek tomu citlivejšie duše poteší a dojme svojím záverom, keď vďaka podpore a troche šťastia zachráni hudobný program výuky vystúpením v Carnegie Hall. Z hercov hviezdi hlavne Meryl Streepová v hlavnej úlohe. 70% Mimochodom ďalší americký film, v ktorom rodič posiela deti na prázdniny inému členovi rodiny lietadlom len tak bez dozoru. ()

tron 

všechny recenze uživatele

Obávam sa, že fakt, že túto snímku režíroval hororový guru Wes Craven je na nej to jediné skutočne zaujímavé. Inak len banálny scenár, mdlá atmosféra, televízna výprava, scenár plný banálnych klišé a nesympatická Meryl Streep v titulnej úlohe. Celé to vyzerá tak, ako keby Wesa do réžie tohto "zázraku" prinútili. Pritom to bolo presne naopak - dal si podmienku, že Vreskot 3 nakrúti iba pod podmienkou, že mu štúdio dá peniaze na Hudbu môjho srdca. Miestami sú niektoré pasáže také citlivé, až pôsobia parodickým dojmom. Po hodine dôjde k prekvapivému zvratu a dej sa posúva o 10 rokov dopredu. Vďaka tomu si Craven so Streepovou mohli dovoliť príjemné dojímanie diváka (na scénu prichádzajú prví žiaci, už dospelí mladí ľudia). Napriek tomu to stále nie je ono. ()

Galerie (49)

Zajímavosti (10)

  • Meryl Streep přiznala, že před natáčením tohoto filmu neviděla žádný z Cravenových filmů, protože žánr hororu ji byl naprosto cizí. K tomu, aby přijala roli v jeho filmu ji přesvědčil její syn Henry, který pochválil Cravenovy dovednosti jako vypravěče. (jezurka42)
  • Původní název filmu zněl 50 Violins. (jezurka42)
  • Michael Angarano se v rámci své role také učil hrát na housle. I několik let po natáčení pořád uměl na housle hrát. (jezurka42)

Reklama

Reklama