Nová noční můra

New Nightmare

Nová nočná mora

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1994, 112 min

Ako sa to všetko začalo, tak sa to aj skončí...Pod rukami stvoriteľa Nočnej Mory Wes Cravena. Tak ako sa zmenil Freddy Krueger zmenila sa aj celková atmosféra filmu. Dôležitým aspektom bolo, vyradenie tých otrepaných pesničiek z 80-tich rokov a namiesto toho prišla narad klasická hudba, ktorá by sa v hororoch mala objavovať. Žiadny spev len orchester či syntetizátory dodávajú filmu už aj tak dosť dobrú atmosféru, ktorá vie navodiť husiu kožu. A ďalším aspektom bolo, že už nejde o hororový subžáner slasher. Craven úplne vynechal teenagerov, ktorých Freddy posielal na druhý svet v ostatných dieloch série. Tu sú hlavnými hrdinami, alebo len hlavnou hrdinkou o niečo staršia žena. Má svoju rodinu, manžela dieťa a posledné čo bude vo filme robiť je ziapať o život ako všetci teenageri. To, že sa človek dokáže stotožniť s nejakou z postáv nie je nič nové. Ale pri tomto filme je dosť možné, že vám bude ľúto že práve táto osoba zomrela. V predošlých dieloch som len čakal, keď už konečne niekto zomrie, "ja už chcem počuť Freddyho hlášky a nech tie čepele zaborí poriadnu hlboko". V tomto filme som až tak s Freddym nesympatizoval. Tento krát som sa ho nie že bál, ale išiel z neho riadny strach a keď už zmizol všetok vtip Freddy je len ZLO...Toto je dosť nedocenená časť série. Režisér Wes Craven nám dal totálne niečo nové, to čo tu ešte nebolo. Herci hrali nielen klasické postavy, ale aj samých seba. Dej sa predeľoval na realitu a na tú temnú stránku. Objavil sa nový a hlavne iný Freddy. Všetko bolo tak ako má byt, len ten koniec mohol byt trošku viac dotiahnutý. U mňa je to tretí najlepší diel série. Po kultovej jednotke, vydarenej trojke prichádza originálna sedmička, ktorá to všetko zakončila . Celá recenzia: TU(4.5.2006)

• Mr.Apache

Rachel "tak jsem vám zabila Freddyho" Talalay se sice hodně snažila, aby byl šestý film o Nočních můrách z Elm Street tím nejhorším z celé série, nutno však uznat, že Wes Craven jí svou Novou noční můrou konkuruje více než zdatně. Co na tom, že znovu uvidíme Heather Langenkamp, Johna Saxona a některé další herce z předchozích filmů, když celá New Nightmare je taková slátanina. Přijít s tím, že herci budou ve filmu hrát sami sebe, se sice může jevit jako zajímavý nápad, bohužel zábavné je to jenom chvíli. Příběh je křečovitý, nefunguje, a sledovat ho, je utrpením. (Zkoušel jsem to od poloviny 90. let až doteď několikrát, a nikdy jsem to nezvládnul na jeden zátah.) Dokonce ani Freddy už vůbec není tím, čím býval. Jen té Heather to v kostýmku stále osmdesátkově sluší. Při posledním pokusu o soustředěné zhlédnutí (před časem v TV) jsem chvílemi uvažoval i o tom, že dám dvě hvězdičky alespoň za tu Wesovu snahu o nevšední pojetí. To by ale Novou můru nesměla stáhnout ke dnu postava "syna" Heather Langenkamp. Jak netrpím žádnou averzí k dětem ve filmech, ani přílišnými nároky na herecké výkony, tak tenhle chlapec byl opravdu na zabití. Jeho toporná, a po čase žel téměř neustálá přítomnost, zkazila co se ještě dalo. Dlouho jsem hodnocení tohoto filmu odkládal. Nechtěl jsem k němu být nespravedlivý. A i teď jsem ještě váhal: Přece jen se mi tuhle Postmůru nikdy nepodařilo vidět v původním znění. Ale co, stejně by jí to nakonec víc než jednu hvězdičku nepřidalo. Resumé: Je to úplně jiné než šestka, ale v podstatě to vyjde nastejno. Magie 80. let je v tahu - zůstalo jen u rozpačitého pokusu o trochu jiný vstup do vyschlé řeky.(24.11.2013)

• Djkoma

Tak neuvěřtitelně průhledný film od první minuty jsem hodně dlouho neviděl, ale aspoň jsem mohl své okolí udivovat jednuchou předvidatelností kroků scénáristových. Jako by to psal žák pomocné školy, který zná všechny postupy nazpamět, lehce je protne a sem tam mu někdo poradí malé zkrášlení. Pro znalce celé série je ve filmu dostatek odkazů, které potěší, ale kdo chce vidět pořádný horror pekně narazí.(26.6.2006)

• Nautila

Wesova onanie nad sebou samým, nic víc. Námět působí jak poslepovaný z několika jiných filmů, od všeho trochu nakousnuto, ale nedojedeno. Nový Freddie je maskérsky a kostýmově směšný panák v kožených gaťkách (a vůbec se mi zdá, že triky jsou v nových můrách umělohmotnější než ve starých). Jedinými světlými místy jsou vražda na stropě a 'reálný' Englund.(23.1.2012)

Craven musel vědět, že se v New Nightmare pouští na tenký led a spoustu fandů popudí, ale já jsem s filmem více než spokojený. Vynikající nápad, kdy se příběh NOES prolíná do života představitelů hlavních rolí, je trošku zabitý mytologií kolem postavy nového Freddyho a několika podivnými hereckými výkony. Především režisér by měl pro příště zůstat pouze za kamerou. Nejsilenjsi jsou pak bezesporu momenty, ve kterých se oba světy prolínají. Když se z Johna Saxona najednou zas stal šerif....paráda.(25.1.2004)

• - Všechny sekvence se zemětřesení se ve skutečnosti natočily měsíc před skutečným zemětřesením v Los Angeles v roce 1994. Opravdové zemětřesení se událo necelé dva týdny před koncem natáčení, následovně byl vyslaný štáb, aby natočil stopáž z projíždějícího auta z oblastí města poškozených skutečným zemětřesením. Herci a štáb původně měli dojem, že scény se zemětřesením natočené před skutečnou událostí byly trochu přehnané, ale autentičnost scén je při pozdějších projekcích vyděsila. (BLStryker)

• - Herci Heather Langenkampová i John Saxon nosí ke konci filmu stejné oblečení jako v Noční můře v Elm Street. (BLStryker)

• - Wes Craven uvažoval nad znovuobsazením Johnnyho Deppa, který si zahrál v prvním díle, ale bál se ho oslovit. Později, když už byl film hotový, se oba setkali a Wes se Deppa ptal, zda by v tom filmu byl ochoten hrát. Depp odvětil, že je velká škoda, že nebyl osloven, protože by neodmítl. (Ghostface2)