Nová noční můra

New Nightmare

Nová nočná mora

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1994, 112 min

Hm, původní hodnocení jsem zvedl o jednu hvězdu. S časovým odstupem musím uznat, že Craven se snad ani lépe s Freddym rozloučit nemohl. Půvabná Heather se vrací na scénu, aby znovu prožila děsivý sen a zachránila nejen sebe. Zemětřesení (samo o sobě dosti děsivé), havárie, pitevna, nemocnice, dálnice. Připomenutí scének z prvního dílu - Julie válející krvavé sudy po stěnách a stropě, schody, které se roztékají pod nohama, filmový otec - šerif v závěru a navrch pohádka O perníkové chaloupce. Skvělá hudba, výtvarná kamera.Překvapivě povedené...(24.1.2017)

Návrat otce série o Freddym Kruegerovi na scénáristickou a režisérskou stoličku je opravdu znát. Řeč je samozřejmě o Wesu Cravenovi, který v tomto sedmém díle dokonce ztvárnil sebe sama a přišel s netradičním koncepčním pojetím "filmu ve filmu". Vrací se k duchu původního dílu, přinaší staré známé postavy, které také hrají svojí maličkost a jsou nazývány svým pravým jménem. Freddy taktéž prošel proměnou a je hrozivější než předtím. Člověk si říká, že je po těch předchozích paskvilech všechno v pořádku, ale tento návrat a zakončení celé ságy je dle mě nepříliš vydařený. Možná o něco koukatelnější a záživnější než všechno ostatní (dvojka, čtyřka, pětka, šestka), ale rozhodně bych ho neřadil k dílům, které vám utkví výrazně v paměti. Freddyho pojetí bez špetky jeho osobitého černého humoru je nezajímavé až šedé jako myška. Má zde opravdu málo prostoru a jeho charakter takřka nemá žádný význam. To samé příběh, který se přílíš upíná na malého kastrolovitého chlapečka a jeho noční děsy - postrádá atraktivnost ke sledování. Čekal bych od Cravena o dost víc, ale Nová noční můra je docela zklamání, která jako satisfakce po pochybných pokračování nefungovala, jak měla. P.S. Po poctivém shlédnutí celé sedmidílné série mám jasno. Pokud chcete ušetřit čas a seznámit se s filmy o Freddym Kruegerovi, pusťe si první díl Noční můra v Elm Street a následně navazující třetí díl Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna. Zbylé s klidem přeskočte, protože o nic vskutku nepřícházíte. Možná tak o drahocený čas a ukousané nehty z nudy.(16.8.2017)

Hodně nedoceněný film! Wes Craven si pohrává s realitou, herci hrají sami sebe, místo Freddyho z filmů je tu nový Freddy a skoro všechno funguje jak má. Snad jen ten konec mohl být originálnější. Škoda, že diváci nevzali Novou noční můru za svou, protože je zábavná, chytrá a znepokojující... *** 1/2(15.8.2006)

Ako sa to všetko začalo, tak sa to aj skončí...Pod rukami stvoriteľa Nočnej Mory Wes Cravena. Tak ako sa zmenil Freddy Krueger zmenila sa aj celková atmosféra filmu. Dôležitým aspektom bolo, vyradenie tých otrepaných pesničiek z 80-tich rokov a namiesto toho prišla narad klasická hudba, ktorá by sa v hororoch mala objavovať. Žiadny spev len orchester či syntetizátory dodávajú filmu už aj tak dosť dobrú atmosféru, ktorá vie navodiť husiu kožu. A ďalším aspektom bolo, že už nejde o hororový subžáner slasher. Craven úplne vynechal teenagerov, ktorých Freddy posielal na druhý svet v ostatných dieloch série. Tu sú hlavnými hrdinami, alebo len hlavnou hrdinkou o niečo staršia žena. Má svoju rodinu, manžela dieťa a posledné čo bude vo filme robiť je ziapať o život ako všetci teenageri. To, že sa človek dokáže stotožniť s nejakou z postáv nie je nič nové. Ale pri tomto filme je dosť možné, že vám bude ľúto že práve táto osoba zomrela. V predošlých dieloch som len čakal, keď už konečne niekto zomrie, "ja už chcem počuť Freddyho hlášky a nech tie čepele zaborí poriadnu hlboko". V tomto filme som až tak s Freddym nesympatizoval. Tento krát som sa ho nie že bál, ale išiel z neho riadny strach a keď už zmizol všetok vtip Freddy je len ZLO...Toto je dosť nedocenená časť série. Režisér Wes Craven nám dal totálne niečo nové, to čo tu ešte nebolo. Herci hrali nielen klasické postavy, ale aj samých seba. Dej sa predeľoval na realitu a na tú temnú stránku. Objavil sa nový a hlavne iný Freddy. Všetko bolo tak ako má byt, len ten koniec mohol byt trošku viac dotiahnutý. U mňa je to tretí najlepší diel série. Po kultovej jednotke, vydarenej trojke prichádza originálna sedmička, ktorá to všetko zakončila . Celá recenzia: TU(4.5.2006)

Rozhodně mi tenhle díl nepřipadá jako nejslabší článek série. Třeba ve čtyřce nebo pětce se nenajde tolik pěkných motivů, které všechny mají Cravenův rukopis. Čili všude tam, kde Cravena alespoň přizvali ke spolupráci, vidím úspěch. Ať už je nápad Freddyho vstupu do reálného světa sebepitomější, noční můry v tomhle díle jsou nesrovnatelné se čtvrtým, pátým i šestým dílem (o dvojce hanba mluvit). Třeba když Heather spí a zpod prostěradla se dere Freddyho rukavice, rozřezává prostěradlo na cáry a blíží se k jejímu obličeji. Nebo špičková noční můra na hřbitově, když Freddy stáhne malého Dillona do rakve a Heather mu jde na pomoc. A také se mi moc líbí ta popraskaná zeď v domě Porterových po zemětřesení- spáry připomínají řezné rány od Freddyho rukavice a neustále se zvětšují...zatímco některé díly mě skoro uspávají, na tenhle se klidně ráda podívám znovu. Stačilo aby se vrátil Freddyho otec Wes Craven a hned to jinak vypadá!!!(25.11.2008)

• - Děj tohoto dílu měl Craven připravený už v době natáčení třetího dílu, ale studio mu jeho nápad tenkrát odmítlo. (BLStryker)

• - V jedné scéně má Wes Craven, který si ve filmu zahrál sám sebe, u svého počítače ve filmu knihovnu, v níž lze zahlédnout titul „Cujo“ od Stephena Kinga. (Folky)

• - V titulcích je představitel Freddyho Kreugera uveden jako on sám, ale samozřejmě ho hrál Robert Englund. (facojurka)