Nová noční můra

Nová nočná mora

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1994, 112 min

• honajz

Každá sranda jednou končí. Dokud se však z úspěšné série dají mačkat nějaké peníze, často se konec stále posunuje. A tak ani díly Noční můra 5: Dítě snu (z roku 1989), Freddyho smrt: Poslední noční můra (1991) a Nová noční můra Wese Cravena (1994) nejsou, navzdory třeba názvu prostředního z nich, posledními. Po Nové noční můře se Freddy objevil na filmových plátnech po nějaké chvilce znovu, a to ve snímku Freddy vs. Jason (2003), a v rok nato v kompletním rekmaku prvního z filmů, moderním a akčnějším. Nová noční můra možná chtěla být tributem, poctou, prvnímu dílu, také ji režíroval opět sám Wes Craven, ale nepovedlo se. Na příběhu filmového štábu, který točí Noční můry (takže se zde znovu objeví herci z prvních filmů), se měl kopírovat příběh samotného filmu, kdy se Freddy stane reálnou postavou, zasahující svými vraždenými snovými výpady do průběhu natáčení. Jenže - kdo zhlédl všechny dosavadní filmy, asi bude podobným ozvláštněním na druhou trochu zklamán, protože v podstatě až o takové překvápko nejde.(10.4.2012)

Pro mě jedno z nejlepších zakončení jaké si Freddy Krueger vůbec mohl zasloužit. Inteligentní, temnější, zlejší. Méně černého humoru zde není vůbec na škodu, stejně jako pojetí konceptu film ve filmu. Vše zde hraje svou podstatnou roli a spolu s Noční můrou 1 a 3 tvoří Nová noční můra trilogii toho nejlepšího, co bylo o Freddym kdy natočeno. Bravo Roberte Englunde!(11.9.2011)

tu je vidieť, keď nad vecami niekto naozaj rozmýšľa a nie sa iba vyžíva v rôznych efektoch a exhibíciách, kto pracuje s citom pre motívy a pre celkový odkaz a legendu, ktorá z freddyho od jeho vzniku narástla - ostatne, jedná sa o jeho stvoriteľa... ale posledná tretina to trocu zhodila, celé to postupne budované a šperkované napätie, atmosféru a pripravovanú pôdu pre veľkolepý návrat - jeho veľkoleposť nebola napokon výnimočná ničím iným, než novým klobúkom a koženými nohavicami... ale aj tak je toto veľmi vydarené zakončenie desaťročie trvajúcej série (freddy vs. jason je už len taký fanúšikovský zábavný dovetok, veľmi vydarený, no nie priamy príbuzný z rodiny nočných mor... a rebootovanú novú nočnú moru považujem za úplný odpad); heather je krásna, jemná a úplne ju žeriem!(26.12.2014)

Zajímavý nápad, ale nuda. Heather (Nancy) tu hraje sama sebe a s tím jak Wes Craven píše novou Noční můru, Freddy jí skrze hrdinčina malého syna začne pronikat do reality. Wes si s tím pohrál, ale moc to nedopadlo. Fred je jiný, ďábelštější, ale moc se na něj nedostane, většinu filmu se totiž řeší ten kluk a jeho zlé sny, kterých přitom ani nejsme svědky(!). A jelikož chybí i pořádná atmosféra, Heather to prostě neutáhne.. Je to sice TA Nancy, ale jako herečka za moc nestojí a hrozně rychle se okouká (už ve trojce mě štvala). Tak tedy pro mě zklamání – oproti dílu 6 to není blbost, ale zkrátka mě to ničím pořádně nezaujalo. Přesto vnímám jako relativně důstojné zakončení série – má blíže ke svaté jedničce. 6/10.(29.5.2010)

Série Nočních můr už se zdála být totálně pohřbena špatným 6. dílem a ejhle, Wes Craven se vrátil a se ctí napravil zkaženou reputaci. Nová noční můra je jakousi fiktivní reality show, ve které sledujeme osudy herců a natáčecího štábu Nočních můr. Robert Englund se nám tak představí nejen jako zlomyslný Freddy, ale i jako sympatický chlapík, potěší i role režiséra Wese Cravena. Hlavní úlohu zde má Heather Langenkamp (v prvním dílu hrála mladou dívku Nancy), a její synek, který má problémy s nočními můrami. Ač se tento díl tak trochu liší od konceptu série, napětí a hororová atmosféra mu rozhodně neschází.(10.6.2005)

• - Dcera Wese Cravena, Jessica Craven, se ve filmu objeví jako zdravotní sestra. (Chatterer)

• - Lin Shaye, která zde hraje zdravotní sestru, hrála v Noční můře v Elm Street učitelku. (BLStryker)

• - Mezi pracovní názvy filmu patřil také A Nightmare on Elm Street 7: The Real Story. (Chatterer)