Nová noční můra

Nová nočná mora

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

USA, 1994, 112 min

• Frajer42

A tohle mělo být sakra co? Pod tohle bych svůj podpis nedal ani kdyby mě mučili. Slovo nuda nabírá monstrózních rozměrů. V polovině filmu jsem si musel udělat kávu, abych tu druhou byl schopen dokoukat. Možná mi něco uteklo. Pár minut jsem prospal, a tak se to rozhodně nedá vyloučit. Přesto si troufám říct, že tady nemělo utéct co, tady totiž nic koukatelného nebylo. Lze si po tomhle průseru vůbec ještě zachovat úctu k Wes Cravenovi? No nic, alespoň že mám zase jednu ,,kultovní" sérii za sebou. Jestli dva díly série za něco stály, tak je to možná moc. A hodnocení? Samozřejmě že odpad. A jedinci hodnotící tenhle megaprůser plným hodnocením by mě mohli seznámit s jejich dealerem.(18.8.2011)

tu je vidieť, keď nad vecami niekto naozaj rozmýšľa a nie sa iba vyžíva v rôznych efektoch a exhibíciách, kto pracuje s citom pre motívy a pre celkový odkaz a legendu, ktorá z freddyho od jeho vzniku narástla - ostatne, jedná sa o jeho stvoriteľa... ale posledná tretina to trocu zhodila, celé to postupne budované a šperkované napätie, atmosféru a pripravovanú pôdu pre veľkolepý návrat - jeho veľkoleposť nebola napokon výnimočná ničím iným, než novým klobúkom a koženými nohavicami... ale aj tak je toto veľmi vydarené zakončenie desaťročie trvajúcej série (freddy vs. jason je už len taký fanúšikovský zábavný dovetok, veľmi vydarený, no nie priamy príbuzný z rodiny nočných mor... a rebootovanú novú nočnú moru považujem za úplný odpad); heather je krásna, jemná a úplne ju žeriem!(26.12.2014)

So sériou Nočnej mory v Elm Street to už po štvrtom diele nevyzeralo príliš ružovo a šiesty diel bol len akýmsi hluchým výkrikom do tmy... Wes Craven však našťastie jedného dňa dostal (skvelý) nápad ako priviesť Freddyho späť k životu a napraviť tak jeho pokazenú reputáciu. Myslím, že sa mu to v celku podarilo. Originálny príbeh, umiestnený do „reálneho“ života skutočných predstaviteľov pôvodného filmu (resp. filmov), kvalitná atmosféra a nádherná Heather Langenkamp. To sú hlavné klady tohto snímku. Škoda, že samotný Freddy už nie je tak desivý ako v prvom diele a už vôbec nie tak vtipný ako v ďalších častiach. A samotná maska sa mi tiež bohvieako nepáčila...(9.1.2007)

Tento film je diametrálne niekde úplne inde ako predchádzajúce časti. A mne to celkom vadí. Režisér Wes Craven sa pokusil po rokoch oživiť legendu, ktorú sám stvoril. Sám seba zakomponoval do deja, tiež sa opäť do príbehu vracia Heather Langenkampf (Nancy Thompsonová), ktorá si v tomto filme taktiež zahrala samú seba. Scenár je dosť prepracovaný a svojim spôsobom i zaujímavý, ale veškeré kúzlo Freddyho Kruegera je preč. Osemdesiate roky skončili, jeho doba pominula. Z "Novej Nočnej Múry" som bol dosť sklamaný. ***(23.12.2016)

Wes sa vratil, aby zakoncil seriu, ktoru pred rokmi zacal. A urobil to s ozajstnou paradou! Atmosferou sa film vracia k prvemu dielu a preto sa tu nedockate ziadneho humoru, je to cistokrvny horor. Spaja v sebe stare s novym. Znova som dostal porciu skvelych snovych scen, ktore ma podobne ako v jednotke uspesne pletu a nechavaju na pochybach, co je vlastne sen a co realita. Dockate sa starych znamych tvari, hlasok a citacii, film vsak svojich predchodcouv nevykrada, ale im vzdava hold. Cely scenar je vysperkovany podobnymi drobnostami, ktore skvelo ozivuju atmosferu. Cele je to zabalene vo vybornom originalnom pribehu, ktoreho rezia a scenar daleko prevysuju svojich predchodcov, a dovolujem si tvrdit ze aj uplne prvy diel. Freddy dostal novy slusivy look, avsak stale je to ten stary krvilacny bastard, sipajuci hlasky jednu za druhou. A s radoustou som zistil ze film je skutocnym hororom, dokonca jednym z najatmosferickejsich a najmrazivejsich ake som videl. Ziadny humor, ziadne nadsadene vtipky. Toto je skutocny HOROR. Freddy je hrozostrasnejsi a zlovestnejsi ako kedykolvek predtym. A este trosku mimo misu - neprijemne bolo pre mna zistenie, ze jeden z mojich najoblubenejsich hororov - Verbinskeho Kruh, v istych veciach kopiruje tento film takym sposobom, az je to nechutne. Ale preco som vlastne prekvapeny....je to predsa Hollywood. (9/10)(19.7.2007)

• - Lin Shaye, která zde hraje zdravotní sestru, hrála v Noční můře v Elm Street učitelku. (BLStryker)

• - Všechny sekvence se zemětřesení se ve skutečnosti natočily měsíc před skutečným zemětřesením v Los Angeles v roce 1994. Opravdové zemětřesení se událo necelé dva týdny před koncem natáčení, následovně byl vyslaný štáb, aby natočil stopáž z projíždějícího auta z oblastí města poškozených skutečným zemětřesením. Herci a štáb původně měli dojem, že scény se zemětřesením natočené před skutečnou událostí byly trochu přehnané, ale autentičnost scén je při pozdějších projekcích vyděsila. (BLStryker)

• - Když Wes Craven viděl celou sérii filmů v Elm Street, došlo mu, že nemá smysl pokračovat v dějové linii, tak dal napsat scénář, který funguje i samostatně. (Bioscop)