Na Západ (TV seriál)

Cesta na západ

Western / Dobrodružný / Drama

USA, 2005, 6x90 min

Geoff Zanelli

Matthew Settle, Josh Brolin, Gary Busey, Will Patton, Skeet Ulrich, John Terry, Gordon Tootoosis, Simon Baker, Rachael Leigh Cook, Tyler Christopher, Alan Tudyk, Keri Russell, Nathaniel Arcand, Sean Astin, Irene Bedard, Tom Berenger, Francesco Quinn, Jessica Capshaw, Beau Bridges, Keith Carradine, Balthazar Getty, Joanna Going, Graham Greene, Lance Henriksen, Christopher Heyerdahl, Matthew Modine, David Paymer, Tyler Posey, Kalani Queypo, Judge Reinhold, Clayton Rohner, Jonathan Scarfe, Eric Schweig, Craig Sheffer, Richard Speight Jr., Wes Studi, Jeremiah Bitsui, Emily Holmes, Derek de Lint, Michael Spears, David Midthunder, Tinsel Korey, Samuel Patrick Chu, Christian Kane, Eddie Spears, Tonantzin Carmelo, Sean Wei Mah, Tokala Clifford, Shaun Johnston, Jesse Moss, Gil Birmingham, Ryan Robbins, Chaske Spencer, James Kirk, Dennis E. Garber, Arron Shiver, Daniel Gillies, Lawrence Santiago, John Pyper-Ferguson, Greyston Holt, Warren Kole, Nakotah LaRance, Mia Stallard, David Richmond-Peck, Myrton Running Wolf, Serge Houde, James Blackburn, Jay Tavare, Aldred Montoya, Anthony Parker, Steve Reevis, John Novak, Tatanka Means, Robert Moloney, Thom Schioler, Sean Blakemore, Zahn McClarnon, Roseanne Supernault, Chris Browning, Glen Powell, Kevin McNulty, George Aguilar, Forrest Fyre, Alexandr Kuzněcov, Alejandro Rae, Teach Grant, Brent Stait, Kevin Wiggins, Duane Howard, José Vargas, Scott Heindl, Kwesi Ameyaw, Sheila Tousey, Joe Peracchio, Greg Lawson, Dave Trimble, Rod Rondeaux, Dave Bald Eagle, Boots Southerland, William Sterchi, Darcy Laurie, Christian Bocher, Gerald Auger, James Dugan, Geno Silva, J.D. Garfield, Tony Whitecrow, Rutherford Cravens, Rio Alexander, Jason E. Hill, J. Michael Oliva, Mark Sivertsen, Jack Burning, Ricardo Andres, Kirk Ellis, Joshua Bryant, Stewart Finlay-McLennan, Brandon Oakes, Fredrick Lopez, Peter Skagen, Malachi Tsoodle-Nelson, Maureen Thomas

Larry Rapaport

Scénografie:

Marek Dobrowolski

Kostýmy:

Michael T. Boyd

Rozpočet $50miliónov║ Ma to celkom príjemnú úroveň, škoda že to nemá na danej minutáži lepší spád a prepracovanosť príbehu, uvidím možno ďalšie časti povedia viac: 1.diel série /65%/ __ Druhá časť má výborný rozbeh a lepšie oboznámenie s prostredím a postavami ale opäť tu v zlom zaváži postupne nekompaktnosť deja, odohrávajúca sa v rýchlom časovom slede, čo sa začína stávať dosť premrštená koncepcia tohto seriálu, s množstvom zle poskladaných scén, hlavne keď sa niekedy nechcene až moc na seba podobajú, teda kopírujú ako úmrtia pri ceste do Kalifornie. 2.diel série /60%/(16.9.2008)

Zo všetkých starovekých i novovekých civilizácií mi sú tie americké najmenej sympatické a aj s prihliadnutím na ich bohatú kultúru a mytológiu sa musím priznať, že ich jednoducho nemám rada. A práve z toho dôvodu ma sonda do indiánskej spoločnosti a všetky tie košaté reči o duchoch dosť rozčuľovali. Na druhej strane vďaka nim sa zakaždým zvýrazňoval kontrast medzi pôvodnou Amerikou a prisťahovalcami, ktorí si prinášali vlastné zvyky a ničili všetko, čo im prišlo pod ruku. Krásne to zhrnul jeden z "hlavných" hrdinov, že chce zažiť divoký západ, pokiaľ je ešte divoký. Každopádne najviac ma zaujala úvodná titulková sekvencia, konkrétne meniaca sa mapa Spojených štátov, kde zmenu a "pokrok" bolo vidieť zrejme najviac (Zmenšovanie územia patriaceho indiánskym kmeňom bolo skutočné desivé). Obľúbená epizóda: Dreams and Schemes Obľúbená postava: Mladý Jacob Wheeler(6.4.2012)

Doterajšia moja skúsenosť mi hovorí, že do čoho vopchá prsty Spielberg tak to väčšinou stojí za to. Aj v tomto seriály bol, aj keď nie režisérom, tak producentom A naozaj seriál stojí za to. Množstvo príbehov dvoch generácií rodín indiánskej i belošskej zachytáva takmer celé XIX. storočie z obľúbenej témy "objavovanie a dobývanie amerického Západu a jeho osídľovanie" . Príbehy belochov a ich rodín sa striedajú so smutnými, dramatickými až tragickými príbehmi domorodého obyvateľstva - indiánov.(12.2.2017)

Děj seriálu "uhání jako splašená herka", těžko se orientovat ve všech souvislostech. Často jsem sahal po mapě a dějepisném atlase. Tempo je drtivé, emoce taky, lehkost a preciznost obdivuhodná. Všechna hollywoodská klišé jsou zde, nevadí a kupodivu fungují. Během sledování jsem si několirát říkal, že není vůbec těžké natočit dobrý film, každý okamžik má totiž svou sílu. Druhá půle je už jen tragedií národa, myslím nikoho nenechá chladným. Jsem rád, že Češi nemají na svědomí genocidu tohoto ražení. Nechtěl bych se učit v dějepise, že "naši pradědečkové vyvraždili indiány".... 90 %(12.12.2010)

Perfektní sumár nejvýznamnějších událostí 19. století, kdy byl "dobyt" západ USA. Seriál má pro-indiánský (objektivní) pohled, což je příjemná změna po té protiindiánské propagandě, kterou předváděl Hollywood v minulém století. Právě a především o indiánech tento seriál je a díky jejich smutnému osudu je i on sám neskutečně smutný. Všechny ty události, které popisují poslední tři díly jsem už znal z jiných dokumentů, případně filmů, přesto všechno mě právě tyto tři díly dostaly nejvíce. Je zde skvěle zachycen spiritismus a hrdost indiánů, což tento seriál dostává vysoko, navíc se zde objeví ty největší herecké hvězdy s indiánským původem. Dokonalý je i soundtrack, který celý seriál posouvá o level výš. Díky prvním dvoum nudnějším dílům a solidnímu zmatku v postavách, které se po třetím díle neskutečně kupí, musím dát jen 4*, ale co do vykreslení indiánů a schopnosti zachytit to nejzajímavější ze západu USA 19. století, nemá tento seriál konkurenci v jiných seriálech ale ani v mnohých filmech! 84%(10.7.2012)