Na Západ (TV seriál)

Cesta na západ

Western / Dobrodružný / Drama

USA, 2005, 6x90 min

Geoff Zanelli

Matthew Settle, Josh Brolin, Gary Busey, Will Patton, Skeet Ulrich, John Terry, Gordon Tootoosis, Simon Baker, Rachael Leigh Cook, Tyler Christopher, Alan Tudyk, Keri Russell, Nathaniel Arcand, Sean Astin, Irene Bedard, Tom Berenger, Francesco Quinn, Jessica Capshaw, Beau Bridges, Keith Carradine, Balthazar Getty, Joanna Going, Graham Greene, Lance Henriksen, Christopher Heyerdahl, Matthew Modine, David Paymer, Tyler Posey, Kalani Queypo, Judge Reinhold, Clayton Rohner, Jonathan Scarfe, Eric Schweig, Craig Sheffer, Richard Speight Jr., Wes Studi, Jeremiah Bitsui, Emily Holmes, Derek de Lint, Michael Spears, David Midthunder, Tinsel Korey, Samuel Patrick Chu, Christian Kane, Eddie Spears, Tonantzin Carmelo, Sean Wei Mah, Tokala Clifford, Shaun Johnston, Jesse Moss, Gil Birmingham, Ryan Robbins, Chaske Spencer, James Kirk, Dennis E. Garber, Arron Shiver, Daniel Gillies, Lawrence Santiago, John Pyper-Ferguson, Greyston Holt, Warren Kole, Nakotah LaRance, Mia Stallard, David Richmond-Peck, Myrton Running Wolf, Serge Houde, James Blackburn, Jay Tavare, Aldred Montoya, Anthony Parker, Steve Reevis, John Novak, Tatanka Means, Robert Moloney, Thom Schioler, Sean Blakemore, Zahn McClarnon, Roseanne Supernault, Chris Browning, Glen Powell, Kevin McNulty, George Aguilar, Forrest Fyre, Alexandr Kuzněcov, Alejandro Rae, Teach Grant, Brent Stait, Kevin Wiggins, Duane Howard, José Vargas, Scott Heindl, Kwesi Ameyaw, Sheila Tousey, Joe Peracchio, Greg Lawson, Dave Trimble, Rod Rondeaux, Dave Bald Eagle, Boots Southerland, William Sterchi, Darcy Laurie, Christian Bocher, Gerald Auger, James Dugan, Geno Silva, J.D. Garfield, Tony Whitecrow, Rutherford Cravens, Rio Alexander, Jason E. Hill, J. Michael Oliva, Mark Sivertsen, Jack Burning, Ricardo Andres, Kirk Ellis, Joshua Bryant, Stewart Finlay-McLennan

Larry Rapaport

Scénografie:

Marek Dobrowolski

Kostýmy:

Michael T. Boyd

Je to niečo ako výlet na divoký Západ, pri ktorom sledujeme kroky mladého dobrodruha, ktorý je dosť nevýrazný, ale asi to bol zámer, aby sa s nim dalo lepšie stotožniť. Napriek všetkým nečakaným úmrtiam mi tam chýba trochu surovosti, je to skôr dobrodružný film pre najmenších. V prvej časti dodávajú filmu potrebnú charizmu Brolin a Patton, mystická časť s indiánmi ma veľmi nebavila. Druhá časť o karavane je síce veľmi napínavá, ale zdalo sa mi, že to zlé, čo ich mohlo postihnúť bolo akosi veľa. Akoby spojili viaceré príbehy. Ten koniec bol však výborný.(9.7.2015)

Velmi krásný seriál o kolonizaci Severní Ameriky v 19. století, který si na nic nehraje. Příběhy jsou podávány někdy až velice drsně. Ale tak to prostě bylo. Divák je vtažen do děje a je nucen téměř na vlastní kůži cítit, jak bylo toto období amerických dějin drsné a krvavé. Tento seriál je velice kvalitní po všech stránkách - herci počínaje, exteriéry konče. Seriál bych rozhodně doporučil mládeži ze vzdělávacích důvodů.(15.10.2012)

Nad týmto seriálom budú slintať všetci tí, ktorí milujú dobrodružstvo, históriu, drámu, romantiku a všetko to, čo robí film dobrým. Je tu z každého rožka troška a tak správne namixované. Prvé diely sú vôbec najlepšie, pravé zálesácke a jedno veľké dobrodružstvo, v ktorom sa nezabudlo ani na nečakané situácie, romantiku, napätie, zvraty a ani na smutné udalosti. Zároveň máme možnosť na pozadí jednej veľkej rodinnej ságy v rozpätí rokov 1825-1890 sledovať aj históriu dobývania amerického západu, samozrejme hlavne vo vzťahu na pôvodnú americkú populáciu - indiánov a ich postupné hubenie. Niektoré scény a bitky ma teda riadne chytili za srdce. Vlastne si tu v špirále známych historických udalostí divák prejde všetkým tým najdôležitejším, čo utváralo americké dejiny. Posledné dve časti a hlavne tá posledná už však čo sa mňa týka stratili to kúzlo dobrodružstva z predchádzajúcich častí, všetko sa tu točí už len okolo smutnej indiánskej agónie. Síce emotívne, no zbytočne natiahnuté. Inak, chcel by som prežiť život Jacoba Wheelera, tomu poviem využitý čas. Silný nadpriemer. 85/100(6.6.2017)

Velice silný příběh mapující sedmdesát let historie Nového Světa, a nutno dodat, že to bylo, z pohledu lidskosti, velmi krutých a smutných sedmdesát let, který bez jakéhokoli závoje ukazuje nejen pohnuté osudy jižanského koláře, jeho rodiny a lakotského šamana, ale zejména pohnuté osudy národů, které tito lidé představují. Musím říct, že moje srdce bylo velice smutné, když jsem si při sledování této série znovu naplno uvědomoval, jak hluboko klesl národ bílých při dobývání Divokého Západu, které nebylo ničím jiným, než systematickým vyhlazováním hrdého národa původních obyvatel amerického kontinentu. Je to, po všech stránkách, vynikající filmový počin, který se dívá pravdě přímo do očí, a to je moc dobře. 100%(18.1.2009)

Zo všetkých starovekých i novovekých civilizácií mi sú tie americké najmenej sympatické a aj s prihliadnutím na ich bohatú kultúru a mytológiu sa musím priznať, že ich jednoducho nemám rada. A práve z toho dôvodu ma sonda do indiánskej spoločnosti a všetky tie košaté reči o duchoch dosť rozčuľovali. Na druhej strane vďaka nim sa zakaždým zvýrazňoval kontrast medzi pôvodnou Amerikou a prisťahovalcami, ktorí si prinášali vlastné zvyky a ničili všetko, čo im prišlo pod ruku. Krásne to zhrnul jeden z "hlavných" hrdinov, že chce zažiť divoký západ, pokiaľ je ešte divoký. Každopádne najviac ma zaujala úvodná titulková sekvencia, konkrétne meniaca sa mapa Spojených štátov, kde zmenu a "pokrok" bolo vidieť zrejme najviac (Zmenšovanie územia patriaceho indiánskym kmeňom bolo skutočné desivé). Obľúbená epizóda: Dreams and Schemes Obľúbená postava: Mladý Jacob Wheeler(6.4.2012)