Na Západ (TV seriál)

Cesta na západ

Western / Dobrodružný / Drama

USA, 2005, 6x90 min

Geoff Zanelli

Matthew Settle, Josh Brolin, Gary Busey, Will Patton, Skeet Ulrich, John Terry, Gordon Tootoosis, Simon Baker, Rachael Leigh Cook, Tyler Christopher, Alan Tudyk, Keri Russell, Nathaniel Arcand, Sean Astin, Irene Bedard, Tom Berenger, Francesco Quinn, Jessica Capshaw, Beau Bridges, Keith Carradine, Balthazar Getty, Joanna Going, Graham Greene, Lance Henriksen, Christopher Heyerdahl, Matthew Modine, David Paymer, Tyler Posey, Kalani Queypo, Judge Reinhold, Clayton Rohner, Jonathan Scarfe, Eric Schweig, Craig Sheffer, Richard Speight Jr., Wes Studi, Jeremiah Bitsui, Emily Holmes, Derek de Lint, Michael Spears, David Midthunder, Tinsel Korey, Samuel Patrick Chu, Christian Kane, Eddie Spears, Tonantzin Carmelo, Sean Wei Mah, Tokala Clifford, Shaun Johnston, Jesse Moss, Gil Birmingham, Ryan Robbins, Chaske Spencer, James Kirk, Dennis E. Garber, Arron Shiver, Daniel Gillies, Lawrence Santiago, John Pyper-Ferguson, Greyston Holt, Warren Kole, Nakotah LaRance, Mia Stallard, David Richmond-Peck, Myrton Running Wolf, Serge Houde, James Blackburn, Jay Tavare, Aldred Montoya, Anthony Parker, Steve Reevis, John Novak, Tatanka Means, Robert Moloney, Thom Schioler, Sean Blakemore, Zahn McClarnon, Roseanne Supernault, Chris Browning, Glen Powell, Kevin McNulty, George Aguilar, Forrest Fyre, Alexandr Kuzněcov, Alejandro Rae, Teach Grant, Brent Stait, Kevin Wiggins, Duane Howard, José Vargas, Scott Heindl, Kwesi Ameyaw, Sheila Tousey, Joe Peracchio, Greg Lawson, Dave Trimble, Rod Rondeaux, Dave Bald Eagle, Boots Southerland, William Sterchi, Darcy Laurie, Christian Bocher, Gerald Auger, James Dugan, Geno Silva, J.D. Garfield, Tony Whitecrow, Rutherford Cravens, Rio Alexander, Jason E. Hill, J. Michael Oliva, Mark Sivertsen, Jack Burning, Ricardo Andres, Kirk Ellis, Joshua Bryant, Stewart Finlay-McLennan

Larry Rapaport

Scénografie:

Marek Dobrowolski

Kostýmy:

Michael T. Boyd

Velice silný příběh mapující sedmdesát let historie Nového Světa, a nutno dodat, že to bylo, z pohledu lidskosti, velmi krutých a smutných sedmdesát let, který bez jakéhokoli závoje ukazuje nejen pohnuté osudy jižanského koláře, jeho rodiny a lakotského šamana, ale zejména pohnuté osudy národů, které tito lidé představují. Musím říct, že moje srdce bylo velice smutné, když jsem si při sledování této série znovu naplno uvědomoval, jak hluboko klesl národ bílých při dobývání Divokého Západu, které nebylo ničím jiným, než systematickým vyhlazováním hrdého národa původních obyvatel amerického kontinentu. Je to, po všech stránkách, vynikající filmový počin, který se dívá pravdě přímo do očí, a to je moc dobře. 100%(18.1.2009)

Zo všetkých starovekých i novovekých civilizácií mi sú tie americké najmenej sympatické a aj s prihliadnutím na ich bohatú kultúru a mytológiu sa musím priznať, že ich jednoducho nemám rada. A práve z toho dôvodu ma sonda do indiánskej spoločnosti a všetky tie košaté reči o duchoch dosť rozčuľovali. Na druhej strane vďaka nim sa zakaždým zvýrazňoval kontrast medzi pôvodnou Amerikou a prisťahovalcami, ktorí si prinášali vlastné zvyky a ničili všetko, čo im prišlo pod ruku. Krásne to zhrnul jeden z "hlavných" hrdinov, že chce zažiť divoký západ, pokiaľ je ešte divoký. Každopádne najviac ma zaujala úvodná titulková sekvencia, konkrétne meniaca sa mapa Spojených štátov, kde zmenu a "pokrok" bolo vidieť zrejme najviac (Zmenšovanie územia patriaceho indiánskym kmeňom bolo skutočné desivé). Obľúbená epizóda: Dreams and Schemes Obľúbená postava: Mladý Jacob Wheeler(6.4.2012)

Doterajšia moja skúsenosť mi hovorí, že do čoho vopchá prsty Spielberg tak to väčšinou stojí za to. Aj v tomto seriály bol, aj keď nie režisérom, tak producentom A naozaj seriál stojí za to. Množstvo príbehov dvoch generácií rodín indiánskej i belošskej zachytáva takmer celé XIX. storočie z obľúbenej témy "objavovanie a dobývanie amerického Západu a jeho osídľovanie" . Príbehy belochov a ich rodín sa striedajú so smutnými, dramatickými až tragickými príbehmi domorodého obyvateľstva - indiánov.(12.2.2017)

Je to niečo ako výlet na divoký Západ, pri ktorom sledujeme kroky mladého dobrodruha, ktorý je dosť nevýrazný, ale asi to bol zámer, aby sa s nim dalo lepšie stotožniť. Napriek všetkým nečakaným úmrtiam mi tam chýba trochu surovosti, je to skôr dobrodružný film pre najmenších. V prvej časti dodávajú filmu potrebnú charizmu Brolin a Patton, mystická časť s indiánmi ma veľmi nebavila. Druhá časť o karavane je síce veľmi napínavá, ale zdalo sa mi, že to zlé, čo ich mohlo postihnúť bolo akosi veľa. Akoby spojili viaceré príbehy. Ten koniec bol však výborný.(9.7.2015)

Vynikající. Šestidílná sága rodiny Wheelerů si vytyčila za úkol vyprávět tak široké obdoví jako dobyvání americké západu v letech 1820-1891. Rozsah je to vskutku obdivuhodný. Od počátku je ústřední postavou Jacob Wheeler- v prvních dvou dílech sledujeme jeho dobrodružnou cestu Západem, posléze jeho úlohu převezmou synové a vzdálení Wheelerové (David, Robert...). Příběh také sleduje situaci indiánů, vše se točí kolem vypravěče Milován bizonem, který má vizi s příchodem bílých a snaží jí předejít. Jenže vize se čím dál více naplňuje, bílí vetřelci zabírají čím dál více půdy, až je nakonec nahrnou do rezervací. První dva díly jsou ještě docela optimistickým úvodem. Celá cesta Jacoba (výborný Matthew Settle) nna Západ, potažmo do Californie je drsná, dobrodružná, napínavá a má vyjimečný westernovský záběr. Vrcholem je bez debat druhý díl Manifest Of Destiny, seznamuje s množstvím nových postav. Sledujeme zde napínavou cestu kolony do Kalifornie, díky ní jsme svědky mnoha skvěle gradovaných scén a krásných scenérií. Několik jich je vrcholem celé minisérie (strhující sekvence přechodu vozů skrze řeku, spouštění vozů ze strmého kopce) a připočtěme si k tomu nové zajímavé postavy, se kterými bohužel scénář nezachází v rukavičkách (ano, smrti mnoha hlavních postav působí neotřele, Beau Bridges coby "kapitán" kolony excentricky přehrával, ale zazářil v každém okamžiku). Z konce mi spadla čelist- stačil jen záběr na indiány a kořalky. V třetím díle jsme seznámeni se zlatou horečkou v Kalifornii a dovídáme se, jak kolonisté pokročili se záborem nových území. Ano, dočkáme se i pověstných hádek o zlato (které tak kazí lidský charakter jak víme) a jedné povedené smrti hlavního hrdiny. Zde v druhé polovině přebírá po Settlovi úlohu Jacoba veterán John Terry (Jackův otec v Lost) a otěže příběhu spíše svírají v rukou Jacobovy děti. V indiánské části máme první masakr, velmi sugestivně podán a již pomalu přichází deprese (vybíjení indiánů). Díly 4-6 jsou zcela jiné, spíše než na rodinu Wheelerů se těžiště děje orientuje na vyhlazování indiánů a jejich poslední boje (tolik jsem se těšil na pověstný Little Big Horn a nafoukaného generála Custera v podání Jonathana Scarfeho- tak jsem si vždy Custera představoval, ovšem bitva mohla být delší a nepůsobit jakoby z rychlíku). A také proslulá, ale náročná stavba železnice spojující dva oceány (zajímavý Christian Kane v roli Abrahama Wheelera potěšil). Od druhé poloviny pátého dílu jsme svědky stále smutnějších sekvencí- indiáni v rezervacích, zejména kruté "odindiánštění", procesy převýchovy dětí. Nejobtížnější je bez debat poslední díl Ghost Of Dance, plný zoufalství, beznaděje, temnoty... Máme tu po čertech hodně silných a mrazivých momentů, z nichž vyčnívá sugestivní sekvence masakru indiánů u Wounded Knee. Výsledek umocňuje výpravná kamera a působivá (leč neoriginální a repetetivní) hudba Geoffa Zanelliho, který byla odměněna cenou Emmy. Další kapitolou jsou herci, kterých je tu skutečně mnoho a i na malém prostoru jsou působiví (nezvykle drsný Sean Astin z LOTR TRILOGY, přesvědčivý Skeet Ulrich v úloze Jethra Wheelera, Christopher Heyerdahl z SGA, Balthazar Getty z Aliasu atd...). Přičtěme si desítky vedlejších rolí nejslavnějších představutelů indiánských náčelníků. S tím souvisí i skvěle natočené indiánské obřady (Tanec slunce, Tanec duchů). Z toho mála, co by se dalo Into The West vytknout je časté (a zbytečné) střídání herců u stárnoucích postav. Tak se mnohdy stalo, že jednu postavu hráli i 4 herci. Lehce jsem byl zklamán z mála akce, kterou minisérie nabízí, příležitostí má však tolik- slavná bitva u Little Big Horne je odbytá a vyprávěna z "rychlíku". Bohužel se zřejmě nenašlo více financí na pořádné akční sekvence (vzpomeňme si na Bratrstvo). Nejlepší akční scénou se paradoxně stává hned ta první- vyjimečně natočená sekvence lovu bizonů Lakoty (plus velice cool způsob jakým je loví- však uvidítě). Jinak se bezesporu jedná o vyjimečný Spielbergův počin se skvělým scénářem a vypointovanými dialogy. Takhle by měl přívěh z Divokého západu vypadat. 100%.(15.8.2008)