Na Západ

(seriál)
  • USA Into the West (více)
Western / Dobrodružný / Drama
USA, 2005, 9 h (Minutáž: 90 min)

Geoff Zanelli

Matthew Settle, Josh Brolin, Gary Busey, Will Patton, Skeet Ulrich, John Terry, Gordon Tootoosis, Simon Baker, Rachael Leigh Cook, (více)

Epizody(6)

Roku 2005 se na obrazovkách amerických televizí objevila šestidílná minisérie Into the West (Na Západ), na které se jako vedoucí výroby (producent) podílel slavný Steven Spielberg. Epizody seriálu jsou dlouhé zhruba 90 minut a velmi věrně mapují historii amerického západu v letech 1820-1890. Na pozadí příběhu dvou hlavních hrdinů- jižanského koláře Jacoba Wheelera a lakotského šamana Milovaný Bizony, se velmi důvěrně seznámíme s reáliemi té doby i hlavními historickými postavami. Znalci mohou ocenit dobové oděvy, prostředí a nesmírně citlivě zpracované téma lakotských obřadů, kde se vystřídala plejáda snad všech nejlepších indiánských herců v rolích legendárních náčelníků té doby. (tuwanakha)

Faidra

Jdi na Západ, mladý muži... a nenech tam kámen na kameni. Poučení někdy přijde se zpožděním aneb jednou se tak Barack Obama vydal za indiánským šamanem požádat ho o radu a dotyčný mu po pár potáhnutích z dýmky sdělil: "Být tebou, zaměřím se na imigrační politiku. My jsme svého času tento problém poněkud podcenili..." ()

Zeck

Perfektní sumár nejvýznamnějších událostí 19. století, kdy byl "dobyt" západ USA. Seriál má pro-indiánský (objektivní) pohled, což je příjemná změna po té protiindiánské propagandě, kterou předváděl Hollywood v minulém století. Právě a především o indiánech tento seriál je a díky jejich smutnému osudu je i on sám neskutečně smutný. Všechny ty události, které popisují poslední tři díly jsem už znal z jiných dokumentů, případně filmů, přesto všechno mě právě tyto tři díly dostaly nejvíce. Je zde skvěle zachycen spiritismus a hrdost indiánů, což tento seriál dostává vysoko, navíc se zde objeví ty největší herecké hvězdy s indiánským původem. Dokonalý je i soundtrack, který celý seriál posouvá o level výš. Díky prvním dvoum nudnějším dílům a solidnímu zmatku v postavách, které se po třetím díle neskutečně kupí, musím dát jen 4*, ale co do vykreslení indiánů a schopnosti zachytit to nejzajímavější ze západu USA 19. století, nemá tento seriál konkurenci v jiných seriálech ale ani v mnohých filmech! 84% ()

T2

Rozpočet $50miliónov║ Ma to celkom príjemnú úroveň, škoda že to nemá na danej minutáži lepší spád a prepracovanosť príbehu, uvidím možno ďalšie časti povedia viac: 1.diel série /65%/ __ Druhá časť má výborný rozbeh a lepšie oboznámenie s prostredím a postavami ale opäť tu v zlom zaváži postupne nekompaktnosť deja, odohrávajúca sa v rýchlom časovom slede, čo sa začína stávať dosť premrštená koncepcia tohto seriálu, s množstvom zle poskladaných scén, hlavne keď sa niekedy nechcene až moc na seba podobajú, teda kopírujú ako úmrtia pri ceste do Kalifornie. 2.diel série /60%/ ()

Superpero

Hrozně smutná podívaná. Úpadek a skorovyhlazení indiánů je tu vylíčeno dosti podrobně a úplně mne bolelo jak se z tak hrdé rasy díl po dílu stavájí čím dál více zbědování ubožáci, kterým pak už není dovoleno ani tančit! Americké dějiny jsou podány poutavě a řemeslně zdařile. Postavy, kterých je opravdu požehnaně, byly dobré a všechny příběhy a dějové linie mne opravdu chytaly za srdce. Přesto nejradši mám asi druhý díl. Herci se skládají z televizní špičky a filmových béčkařů či veteránů. Zde ale své party hrají všichni přinejmenším slušně. Minisérie je to skvělá, ale do smíchu vám rozhodně nebude. ()

Fiftis

Veľmi kvalitný 6 dielny seriál z prostredia westernu. Nečakajte však western plný pištolníkov, ale indiánov. Jedná sa totiž o western zo skoršieho obdobia a nie toho okolo moderného roku 1900. Tešil som sa na tento miniseriál kvôli Joshovi Brolinovi, ktorý na obrázkoch vyzerá naozaj cool a ono bum a umrel skôr, než som sa stihol usadiť. To neberte ako spoiler! On to má naozaj za sebou už v prvej časti! To bolo obrovské sklamanie. Obsadia takú hviezdu a okamžite sa jej zbavia. Každopádne seriál je to naozaj veľmi kvalitný. Všetko je na vysokej úrovni, ale je pravda, že to všetko pôsobí ako lacný TV film. Ja som dal ale len 4 hviezdičky, pretože som znalec westernov (aj westernových seriálov) a poznám ich oveľa viac lepších. ()