Hi no tori 2772 : Ai no CosmoZone

Space Firebird

Phoenix 2772

Animovaný / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 1980, 95 min

Pozoruhodný sci-fi film, který audiovizuálním zpracováním přpomene spíše filmy studia Disney než japonskou animovanou tvorbu, dokonce obsahuje i několik muzikálových čísel. Technické zpracování je na svou dobu brilantní, jindy statická kamera začne v některých scénách poletovat kolem postav, vrcholem je v tomto ohledu dechberoucí scéna jízdy po dálnici z počátku filmu. Děj, který se dotýká věčných témat jako láska a nesmrtelnost, se točí okolo hledání a lovení vesmírné bytosti označované jako "ohnivý pták 2772" (Fénix 2772), který je poslední nadějí na záchranu umírající Země. V průběhu sledování mi film připoměl snad všechny starší sci-fi, co jsem viděl od Metropolis přes Vesmírou odyseu až po Vetřelce. Problémem tohoto snímku je, že i přes dvouhodinovou stopáž má děj místy opravdu překotné tempo a obzvláště ke konci se toho stane tolik, že to člověk ani neodkáže vstřebat a jednotlivé scény tak nemohou mít ten správný dopad. Seriálové zpracování by dle méno názoru dalo vyniknout příběhu více.(31.12.2007)

Prastaré anime s nádherným příběhem, krásnou hudbou a animací, která vypadá spíše na Disneyho. Jinak v podstate 100% souhlas s hodnocením "mandelbrota".(11.4.2013)