poster

Noční můra v Elm Street

 • USA

  A Nightmare on Elm Street

 • Slovensko

  Nočná mora v Elm Street

Horor / Thriller

USA, 1984, 87 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • JohnnyD
  *****

  Brilantný znepokojivý a krásne snový horor. Tu bol Freddy ešte strašidelná postava a nie popkultúrna figúrka ako v ďalších dieloch. Ten film vôbec nestarne. Geniálne nasvietenie, atmosferická hudba, skvelá gradácia, kultové scény a najmä božský príbeh, na ktorý každý zabúda, lebo z Freddyho sa stála súčasť popkultúry. V prvom filme to celé stojí na skvelo vygradovanom tajomstve s nočnými morami a tieňom minulosti, ktorý roky ticho spal, až zasiahol deti tých, ktorí na neho chceli zabudnúť. A Heather je na zožranie! PS: rebríček nočných mor: N1, N3, N7, N4, N5, N2, N6 Inak možno jediná z dlhých hororových sérií, ktorá nemá zlý diel (i keď šestka je na hrane; dvojka je moje guilty pleasure).(29.5.2007)

 • Bloody13
  *****

  Do dneška nezapomenu, jak jsem vůbec poprvé viděl v televizi Noční můru. Máma měla za to, že už dávno spim, mezitím co já za dveřma vesele šmíroval. Ve školce jsem si pak dlouho poté kreslil toho pána v klobouku, vyprávěl o něm kamarádům, což učitelky vůbec nechápaly. Jen jedna z nich měla pro mě pochopení, a nosila mi různé obrázky a plakáty s filmovou tematikou. Pěkný časy, jen co je pravda... Craven tu zkrátka vytvořil kultovní postavu, se svým charakterem a černým humorem natolik odlišnou od ostatních zabijáků té doby. Freddy Krueger byl zkrátka zábavnější, i právě proto se tenhle břitoruký hrdina stal postupem času výdělečnou značkou a popkulturní ikonou.(19.9.2012)

 • J*A*S*M
  *****

  Opravdu úžasný horor. Viděl jsem ho už kdysi jako děcko, ale tehdy na mě nějak nezapůsobil, moc jsem ho totiž nechápal. Dnes jsem se na něj podíval znovu a jsem nadšen. Skvělý záporák, výborná atmosféra a docela vynalézavé mordy (i když vzhledem k námětu mohly být ještě lepší) vyšvihly tento snímek do mé osobní topky. A dokonce jsem se místy trochu bál, takže plné hodnocení je opravdu na místě. Horror movie of the year(6.6.2008)

 • Dudek
  ***

  Noční můra v Elm Street patří bez přehánění mezi nejznámější horory, které kdy vznikly. Oprávněně. Už zabití první osoby, která byla od začátku prezentovaná jako hlavní postava, a tedy jako ta co by neměla umírat, tedy rozhodně ne hned na začátku, je velmi překvapivé. Nápad se zabijákem, který se ve snech mstí potomkům svých vrahů, je perfektní. Bohužel v prvním díle se jej nepovedlo zcela rozvinout. Důvod je nasnadě. Tvůrci se snažili o co nejuvěřitelnější prolínání mezi reálnými a snovými pasážemi. Nechtěli využít veškerý prostor snu k realizaci šílených nápadů, které by bouraly již tak vratkou atmosféru, a bohužel zcela rezignovali i na vyobrazení bezmocnosti, kterou museli, resp. mohli, jednotlivě postavy zažívat (zejména neprávem obviněný Rod a hlavní hrdinka). V konečném důsledku tak sledujeme spíše komorní podívanou, ve které je jediná hlavní postava opakovaně konfrontovaná se světem Freddyho Kruegera. Je ovšem třeba vyzdvihnout fakt, že hlavní postava prochází neustálým vývojem a k Freddymu se vrací vždy obohacena o nové myšlenky, které může a chce využít. Jejich souboj je čím dál vyrovnanější, což přináší větší napětí v důsledku očekávání dobrého, či špatného konce. Problém je, že toho napětí je na začátku co by se za nehet vešlo a na konci to není zase až o tolik lepší. Nervydrásající atmosféra a okusování prstů ze strachu o hrdiny se bohužel nekoná. Takovým hřebíčkem do rakve je pak závěr, který je nejslabším článkem celé série.(6.6.2010)

 • 2-Xtreme
  *****

  "Come to Freddy". Originalita. Toto slovo vás určite napadne, ked si spomeniete na tento kulový horor. Niet čudo, že najúspešnejším hororom dekády sa stal film Nočná Mora z Elm Street, ktorým sa na scénu uviedol spálený vrah detí Freddy Krueger. Jeho otec, režisér Wes Craven, geniálne využil "objavy" svojich predchodcou. Nancy, hlavná hrdinka, nielen behá a jačí, ale má aj svoje city a problémy ako vačšina jej vrstovníkov: pochádza z rozvedenej rodiny jej matka pije, a čo je najhoršie, trpí nedostatkom spánku. Len čo si na chvílu zdriemne, už je tu Freddy.A jeho úmysly nie sú čestné... Parazitný sposob existencie Freddyho Kruegera poskytol filmárom široké manévrovacie pole: v snoch sa može stat naozaj hocičo. Ked vás počas spánku Freddy poreže, zobudíte sa s ranou na ruke. Ked vás zabije už sa neprebudíte :) Freddy je nepredvídatelný, zákerný a má zmysel pre humor, samozrejme, že ten najčiernejší. Nečudo, že sa s neho stal Mickey Mouse hororu. Film je vdaka ustavičnému striedaniu snových a reálnych scén krásne neprehladný a nás divákou sprevádza pocit neustáleho ohrozenia. TOTO JE KULT! Celá recenzia: TU(4.5.2006)

 • - Při uvažování nad tím, jakou zbraň by měl Freddy použít si Wes Craven všiml své kočky, jak vytahuje drápky. To jej přivedlo na nápad s noži místo prstů. Vedoucí sekce speciálních efektů Jim Doyle poté navrhl design. (HellFire)

 • - Jediný film ze série „Nightmare on Elm Street“, kdy Freddy nemá pruhy na rukávech svého slavného svetru. (fanda124)

 • - Režisér Wes Craven v interview promluvil o znetvořeném bezdomovci, který ho inspiroval ke zjevu Freddyho. Viděl jej z okna domu jeho rodiny, když mu bylo 11 let. Muž prý patrně musel cítit, že jej někdo sleduje, a tak se zastavil a podíval se mu přímo do obličeje. Malý Wes Craven se tehdy vyděsil a uskočil zpět. Dlouho čekal, než nabyl dojmu, že muž odešel. Poté se vrátil k oknu, ale muž stál stále na místě a nejen že jej sledoval, ale navíc pohnul hlavou směrem kupředu. Potom muž zamířil ke dveřím domu. Vyděšený Wes vyběhl z pokoje a běžel do spodního patra, kde uslyšel kroky na chodbě domu. Jeho o deset let starší bratr popadl baseballovou pálku a vyběhl na chodbu, ale muž tam již nebyl. (Zdroj: en. wikipedia) (ajaxx)