Noční můra v Elm Street

A Nightmare on Elm Street

Nočná mora v Elm Street

Horor / Thriller

USA, 1984, 87 min

50% - Horror plný dobrých nápadů a dost možná i milník ve svém žánru. Bohužel jsem prošvihnul ideální věk, abych se fakt bál -dnes bych potřeboval, aby David Lynch udělal remake... Ale i tak jsem pochopil slávu toho filmu, co běžel tak pozdě v noci, že jsem se na něj jako malej nesměl koukat :o)(21.6.2013)

Jedna, dvě, Wes Craven boduje. Tři, čtyři, na vaši fantazii silná zbraň míří. Pět, šest, strachem zatni pěst. Sedm, osm, sekvělí scénář, kamera. Devět, deset, hororová legenda. Dosti poezie ve stylu Elmstreet, teď k serióznímu (no jen se nesmějte) hodnocení. V hororové historii se oběvilo několik legendárních postav, Dráculou počínaje, přes frankensteinovské monstrum, Mychaela Myerse, Jasona Voorhese a samozdřejmě Fredyho Krugera. A když se postava kterou si vymyslíte stane legendární, pak už o filmu nelze říct nic záporného. Nápad a pointu jež je životně nutná pro přežití příběhu to má a mít vždycky bude. A kontrast sen/realita, který dává scénáristovi úplně volnou ruku je využit bezezbytku. Jasně mohlo to být ještě lepší, ale u takovéhleho typu příběhu už by to byla sázka do loterie. Opravdu dobře jsem se bavil a Johnny Depp byl ve své první filmové zkušenosti naprosto přesvědčivý. Zkrátka jeden z těch nezapomenutelných hororů let 80tých co ani v současné uspěchané době neztratil nic ze své působivosti. danke mistr Craven.(23.6.2004)

Noční můra v Elm Street patří bez přehánění mezi nejznámější horory, které kdy vznikly. Oprávněně. Už zabití první osoby, která byla od začátku prezentovaná jako hlavní postava, a tedy jako ta co by neměla umírat, tedy rozhodně ne hned na začátku, je velmi překvapivé. Nápad se zabijákem, který se ve snech mstí potomkům svých vrahů, je perfektní. Bohužel v prvním díle se jej nepovedlo zcela rozvinout. Důvod je nasnadě. Tvůrci se snažili o co nejuvěřitelnější prolínání mezi reálnými a snovými pasážemi. Nechtěli využít veškerý prostor snu k realizaci šílených nápadů, které by bouraly již tak vratkou atmosféru, a bohužel zcela rezignovali i na vyobrazení bezmocnosti, kterou museli, resp. mohli, jednotlivě postavy zažívat (zejména neprávem obviněný Rod a hlavní hrdinka). V konečném důsledku tak sledujeme spíše komorní podívanou, ve které je jediná hlavní postava opakovaně konfrontovaná se světem Freddyho Kruegera. Je ovšem třeba vyzdvihnout fakt, že hlavní postava prochází neustálým vývojem a k Freddymu se vrací vždy obohacena o nové myšlenky, které může a chce využít. Jejich souboj je čím dál vyrovnanější, což přináší větší napětí v důsledku očekávání dobrého, či špatného konce. Problém je, že toho napětí je na začátku co by se za nehet vešlo a na konci to není zase až o tolik lepší. Nervydrásající atmosféra a okusování prstů ze strachu o hrdiny se bohužel nekoná. Takovým hřebíčkem do rakve je pak závěr, který je nejslabším článkem celé série.(6.6.2010)

'' Jedna, dvě Freddy jde, Fredy si jde pro tebe. Tři a čtyři- k tobě míří. Pět a šest- kříž dej v pěst. Sedm, osm- ztratíš rozum. Devět,deset-STÁT !, nikdy nechoď spát !'' Zcela po právu kultovní hororová záležitost, kam se hrabe Pátek třináctého či Halloween...(13.3.2011)

Nancy, po chodbách se neběhá.(17.5.2007)

• - Spoiler: Když se Nancy snaží přivést Freddyho do reality, řekne otci, ať na 20 minut zavře dveře. Od této chvíle je to do konce filmu přesně 20 minut. (HellFire)

• - Zdravotnícke úrady označujú úmrtie počas spánku ako jav ázijského smrteľného syndrómu, stav, ktorý postihuje zväčša východoázijských mužov vo veku medzi 19 a 57 rokom. Zároveň je považovaný za formu syndrómu nevysvetliteľného náhleho úmrtia. (Raccoon.city)

• - První záběr, ve kterém se vyskytuje Freddy Krueger, je když rukavicí protrhne a rozsápe špinavé plátno v kotelně. V tomto záběru však nehraje Freddyho Robert Englund, ale asistent speciálních efektů Charles Belardinelli. (DareDeer)