Reklama

Reklama

Noční můra v Elm Street

  • USA A Nightmare on Elm Street (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Nancy (Heather Langenkamp) prožila smrt svých přátel. Matka a její blízké okolí si myslí, že se zbláznila a vytváří si vlastní postavu, která je zabila. Jenže postupem času napovrch vyplouvají důkazy, že vrahem je Freddy Krueger (Robert Englund), který se jí zjevuje prostřednictvím snů. Nancy zjistí, že v minulosti zabil 20 dětí a rodiče se sami pomstili, když selhaly vyšetřující orgány. Nezbývá jí než se vydat do posledního nerovného boje s Freddym a záchranou jí může být právě její otec (John Saxon). (Rodriguez)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (716)

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele

Jak už to u filmových sérií bývá, i v případě NOES jsou některé díly slabší a jiné silnější. Původní Cravenova Můra patří jednoznačně k těm druhým. Navíc jde o nejhorrorovější film série. Ještě zde není tak patrná comicsová estetika, nadhled a černý humor pozdějších sequelů, ovšem napětí a správně dávkovaná hrůza vytěžují originální nápad více než dobře. Mou srdeční záležitostí je sice zejména Můra č.3 (aka Dream Warriors), ale debut Freddyho K. má i tak můj plný respekt. ..... Často se vedou spory o tom, zda NOES je či není slasher (tedy zástupce horrorového subžánru, zabývajícího se vyvražďováním teenagerů). Osobně se kloním k názoru, že tenhle snový svět je se svými zvláštními pravidly přece jen trochu jinde, než svět Halloweenů, Pátků třináctého či Vřískotů. Ostatně, i to, že Craven si vymínil, že po celou dobu natáčení nesmí na place padnout slovo "slasher", o něčem vypovídá. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Je tu R.E.M., ale nepůjde se na koncert. To jen jeden zuhelnatělý pederast začne teenagerům lézt do snu, aby jim dosti názorně předvedl, co je to ztráta nevinnosti, bezpečného předměstí a hlavně krve! Legendární Cravenovo dílo těžící z nápaditého prolínání snu s realitou, znepokojivých syntezátorů C.Bernsteina, masky neposedného klienta popáleninového centra a pár skutečně skvostných scén (smrt Tiny, konec s kabrioletem). Objektivní kvality opaku krásného snu z Jilmové ulice jsou i díky ostrému chrupu času na hranici žánrového průměru, ale je potřeba ocenit originalitu, která se, jak ukázal čas, dostává do slasher filmů jen velmi obtížně. Dokonce bych řekl, že je jednodušší donutit Freddyho dát ten svetr do pračky.. ()

Reklama

mzss1 

všechny recenze uživatele

(85%) Tato původní NOČNÍ MŮRA V ELM STREET se opravdu vydařila. Takže si myslím, že i po letech se dá tento slavný starý horor ocenit. Abych shrnul a popsal to podstatné, tak co se týče žánru (v tomto případě hororu) tak to podle mě až tak úplně nepůsobí. Což ale vůbec není žádný velký problém. Ani skutečnost, že tu máme málo vražd. Podstatná je velmi slušná atmosféra, výborné a uvěřitelné postavy a skvělé nápady zakomponované i v dobrém scénáři. Za zmínku stojí i solidní hudba, zejména ve scénách s Freddym, kdy jsem měl pocit, že poslouchám nejen filmovou hudbu, ale i náznaky klasických songů z 80.let – takže celkově bych soundtrack excelentně zvládnut a krásně ladil s atmosférou snímku. Freddy Krueger je ikonická postava a v každé scéně jsem si ho užil. Nebyl nijak zvlášť strašidelný, ale byl prostě cool. Jeho hlášky „Jdu si pro tebe“ atd – to mi bohatě stačilo. Zpočátku jsem byl u filmu zmaten, myslel jsem, že vidím hlavní hrdinku a poté zmizela ze scény a nahradila ji jiná, ale to není chyba filmu, pak už jsem nemohl odtrhnout oči od obrazovky. Krvavé scény byly na tu dobu slušné. Stejně tak i technická stránka a i režie. Když si vezmu třeba prvních pár dílů z hororové série PÁTEK TŘINÁCTÉHO, tak tam někdy režie opravdu vázla. Myslím tím krvavými scény atd – zde to bylo ještě slušně točené. A celé ty pasáže se sny byly dobré, kdy jsem chvílemi nevěděl, zda-li je to reálné či ne. Závěrečná pointa byla jednoduchá, ale obstojná. Rád bych tomuto dílku dal plný počet hvězd, ale k tomu bych potřeboval, aby byl film delší asi tak o 15-20 min, přidat nějakou scénu navíc a úplné finále (posledních pár minut) bych udělal trochu jinak. Přesto to nemůžu moc kritizovat. Jsem spokojen, tohle se dá vidět opakovaně. Slušná klasika. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

První díl slavné "horrorové" série 80. let ... Craven řádně polevuje v násilí a brutalitě, i když hlavním zlem je ve filmu masový vrah, ale vydává se novou cestou. Nápad s prolínáním reality a snů, hledání tajemství o tom, co se to vlastně děje a kdo je onen hnusák v klobouku, je výborný ... Stejně tak je výborně zpracován film i po technické stránce, perfektní kamera, na svoji dobu dobré triky, docela obstojní herci (mladý Depp!!!). Je to dobrý film, ale spíše takový "teenagerský horror", který rozjel v 80. letech záplavu filmů, které se jako horrory tvářily, ovšem šlo jen o parodie na to, co kdysi horror představoval, totální odklon od chladného brutálního stylu 70. let a přehoupnutí se někam do říše pohádek, kde každý zářez do lidského těla byl tvrdě stíhán a posuzován kritikou s tím, že i samotní tvůrci se nakonec na "větší mordy" ve svých filmech prostě vykašlali... Právě zde někde u a u "Pátků 13th a Freddyho" začíná dlouhé období temna, tedy období trapných "teenagerských horrorů" a téměř zapomenutí na to, že existovaly na plátnech opravdové hrůzy jak už v podobě "tradiční italské gore školy", tak například v podobě "Texasského masakru", "Last House on the Left", "Evil Dead 1", "Hory mají oči 1", "I Spit on Your Grave", "Nightmare in a Damaged Brain" atd. Tyhle skvosty, které se "za nic nestyděly" a drtily diváky scénami, o kterých se mluví dodnes, byly vystřídány "Nočními můrami", čím dál horšími "Pátky" a "Halloweeny", "Loňskými léty" a "Vřískoty", kde se násilí odehrávalo většinou ve 2 vteřinách jednoho střihu, často mimo kameru, odhalené ňadro bylo ukázáno teenagerovi jako ta největší odměna na pouhých pár vteřin a znásilnění bylo v takových filmech absolutní TABU!!! Naštěstí tato doba padla a horror se vrací ke svým pravým, ale moderním, kořenům, které začínají někde kolem roku 1971. A to jak díly novými, tak alespoň těmi remaky ... Tohle již není sice hodnocení filmu "Noční můra v Elm Street", ale spíše hlubší zamyšlení se nad tím, co tento film pro svět horroru do budoucna znamenal ... absolutní zkázu (i když film je to kvalitní). Craven "to" začal "Posledním domem vlevo" a po 12ti letech pohřbil prvním dílem "Nočních můr" ... ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Noční můru jsem neviděl snad deset let a o to větší je moje překvapení, jak skvěle pořád funguje, jak výborně je to vymyšlený a realizovaný horor. Propojení a prolínání reálného a snového světa je naprosto fascinující, postavy jsou v rámci žánru věrohodné, napětí gradované na max. Co víc si přát? Cravenův opus magnum (a že mám třeba Vřískot zatraceně rád!). ()

Galerie (178)

Zajímavosti (132)

  • Hlavními Cravenovými inspiracemi pro film byla popová píseň Garyho Wrighta z roku 1970 "Dream Weaver" a série článků ze 70. let o hmongských uprchlících, kteří po útěku do Spojených států kvůli válce a genocidě v Laosu, Kambodži a Vietnamu trpěli znepokojivými nočními můrami, odmítali spát a někteří z nich ve spánku zemřeli. (ajaxx)
  • Elm Street je také název ulice v Dallasu, ve které byl zastřelen bývalý americký prezident John F. Kennedy. (Witta)
  • Jediný film ze série Noční můry v Elm Street, ve kterém Freddy Krueger (Robert Englund) nemá pruhy na rukávech svého slavného svetru. (ČSFD)

Související novinky

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (více)

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými… (více)

Remake Noční můry v Elm Street na cestě

Remake Noční můry v Elm Street na cestě

26.12.2018

Noční můra v Elm Street už se jednoho remaku dočkala. Snímek z roku 2010 byl ale těžký propadák, a to jak po stránce finanční, tak i mezi diváky a kritiky. Studio New Line Cinema ale o pět let… (více)

Wes Craven (1939-2015)

Wes Craven (1939-2015)

31.08.2015

Ve věku 76 let nás včera opustila hororová legenda Wes Craven. Slavný režisér podlehl rakovině, která ho trápila mnoho měsíců, přesto mu ale nezabránila v tom, aby se věnoval svému milovanému žánru.… (více)

Reklama

Reklama