Noční můra v Elm Street

A Nightmare on Elm Street

Nočná mora v Elm Street

Horor / Thriller

USA, 1984, 87 min

První díl slavné "horrorové" série 80. let ... Craven řádně polevuje v násilí a brutalitě, i když hlavním zlem je ve filmu masový vrah, ale vydává se novou cestou. Nápad s prolínáním reality a snů, hledání tajemství o tom, co se to vlastně děje a kdo je onen hnusák v klobouku, je výborný ... Stejně tak je výborně zpracován film i po technické stránce, perfektní kamera, na svoji dobu dobré triky, docela obstojní herci (mladý Depp!!!). Je to dobrý film, ale spíše takový "teenagerský horror", který rozjel v 80. letech záplavu filmů, které se jako horrory tvářily, ovšem šlo jen o parodie na to, co kdysi horror představoval, totální odklon od chladného brutálního stylu 70. let a přehoupnutí se někam do říše pohádek, kde každý zářez do lidského těla byl tvrdě stíhán a posuzován kritikou s tím, že i samotní tvůrci se nakonec na "větší mordy" ve svých filmech prostě vykašlali... Právě zde někde u a u "Pátků 13th a Freddyho" začíná dlouhé období temna, tedy období trapných "teenagerských horrorů" a téměř zapomenutí na to, že existovaly na plátnech opravdové hrůzy jak už v podobě "tradiční italské gore školy", tak například v podobě "Texasského masakru", "Last House on the Left", "Evil Dead 1", "Hory mají oči 1", "I Spit on Your Grave", "Nightmare in a Damaged Brain" atd. Tyhle skvosty, které se "za nic nestyděly" a drtily diváky scénami, o kterých se mluví dodnes, byly vystřídány "Nočními můrami", čím dál horšími "Pátky" a "Halloweeny", "Loňskými léty" a "Vřískoty", kde se násilí odehrávalo většinou ve 2 vteřinách jednoho střihu, často mimo kameru, odhalené ňadro bylo ukázáno teenagerovi jako ta největší odměna na pouhých pár vteřin a znásilnění bylo v takových filmech absolutní TABU!!! Naštěstí tato doba padla a horror se vrací ke svým pravým, ale moderním, kořenům, které začínají někde kolem roku 1971. A to jak díly novými, tak alespoň těmi remaky ... Tohle již není sice hodnocení filmu "Noční můra v Elm Street", ale spíše hlubší zamyšlení se nad tím, co tento film pro svět horroru do budoucna znamenal ... absolutní zkázu (i když film je to kvalitní). Craven "to" začal "Posledním domem vlevo" a po 12ti letech pohřbil prvním dílem "Nočních můr" ...(2.7.2008)

JEDNA, DVĚ FREDDY JDE... TŘI A ČTYŘI K TOBĚ MÍŘÍ... PĚT A ŠEST KŘÍŽ DEJ V PĚST... SEDUM, OSUM ZTRATÍŠ ROZUM... DEVĚT, DESET STÁT - NIKDY NECHOĎ SPÁT!!! Tohle je horrorový klenot, který děsí nejen svou temnou atmosférou, ale také nápaditými (a nechutnými) scénami, šílenou vizáží hlavního záporáka a skvělým koncem.(28.7.2009)

Zkratkou JFK nemám ode dneška na mysli zastřeleného amerického prezidenta, ale Jedinečného Freddyho Kruegera! Zabiják ze snů - to je přeci parádní hororový nápad, který navíc výborně zhmotnil démonický Robert Englung, i když jsem čekal, že se projeví (fyzickou přítomností) o trochu více. Mordy jsou skutečně děsivé, zvláště ten, ve kterém Tina natře zdi a strop pokoje načerveno. Ale i za Glenovu smrt si může Freddy udělat ve své kotelně na zeď hluboký zářez za hluboký divácký zážitek. A ta scéna ve vaně s rukou... Wau. Napětí bych mohl balit do fólií a po desítkách uchovávat na horší filmy. Dalším prvkem s výraznými rysy je hudba Charlese Bernsteina, zejména ústřední motiv a úvodní elektronická melodie povídačky "Jedna, dvě, Freddy jde...", to je fakt boží! Trochu mínusem byla hlavní hrdinka (mně nesympatická) a příprava na vstup do posledního snu (takové nevhodné, nesedělo mi to příliš do filmu). Závěrečná scéna s "oživlým" autem byla hrozně atmosférická, hlavně ta černočervená střecha, a pak už ... řach... vysklené okýnko... zpomalovačka... a "Jedna, dvě, Freddy jde..." Luxusních a originálních 90% 1,8 miliónů dolarů(rozpočet)/25,5 miliónů dolarů(výdělek v USA)(30.12.2007)

Noční můra v Elm Streeet... Ani po třiceti letech nevyčichla, což je obdivuhodné. Hlavní záporák, (p)opálený kotelník Freddy se smyslem pro dosti brutální humor, je stále jedinečným zjevem a jeho kousky pořád baví i děsí zároveň. Fakt, že triky nevypadají ani trochu směšně (scéna s Tinou) a atmosféra je stále mrazivá až hanba, jenom potvrzuje, že tohle je nejlepší horor Wese Cravena, tohle je nadčasový hit, tohle bude hravě nahánět hrůzu ještě pár generacím diváků.(14.4.2013)

Po více než 20 let už veškeré napětí z filmu vyčpělo. Zůstává film smutně poznamenaný dekadentní módou osmdesátých let. Nejděsivějším elementem celého filmu tak pro mě je trvalá johnyho Deppa. Krom toho je film poznamenám prehistorickými syntetizátory, takže zvuk a hudba působí jako the best of Duran Duran. Jedná se vlastně o klasickou teenagerovskou vyvražďovačku. Pocit strachu se fakt nedostavil. Tu třetí hvězdičku si u mě film vysloužil originální postavou, jejíž příběhy jsem jako teenager hltal.(18.11.2006)

• - Trikový rozpočet filmu byl pouhých 50 000 dolarů. (Veleknez)

• - Wes Craven zvolil do titulu "Elm Street", protože to byl v té době ve Spojených státech jeden z nejpopulárnějších názvů ulic. Dokonce častější než Main Street. (denisafawn)

• - Při uvažování nad tím, jakou zbraň by měl Freddy použít si Wes Craven všiml své kočky, jak vytahuje drápky. To jej přivedlo na nápad s noži místo prstů. Vedoucí sekce speciálních efektů Jim Doyle poté navrhl design. (HellFire)