Noční můra v Elm Street

A Nightmare on Elm Street

Nočná mora v Elm Street

Horor / Thriller

USA, 1984, 87 min

Nejsem znalec přes hudbu a většinou ji vůbec neregistruji, ale zde byla opravdu skvělá. Nápad byl taktéž dobrý a až na finální rozuzlení se mi líbil i děj. Další ze starých filmů, který se v současné době těžko hodnotí. Je mi jasné, že v osmdesátém čtvrtém to musela být pěkná krvavá jatka. V současnosti je to, ale slabší průměr. Ale tak dopřejme Cravenovi jedno lepší hodnocení :) 3-4*, 1.12.2014, pc(1.12.2014)

Prostě jeden z nejlepších hororů ze staré školy, který existuje. I když by se tomu dnešní člověk mohl smát, tak se přes to dokážu přenést. I dnes moc dobře nechápu, jak dokázali některé scény tak dobře udělat, jako tu krev vystřikující z postele, která se usazuje na stropě. Co si oblíbíte v mládí, to zůstane oblíbené i nadále.(14.8.2011)

„Raz dva, Freddy ide. Tri štyri, už sa blíži. Päť šesť, ide ťa zjesť. Sedem osem stáť, kríž daj v päsť.“ Kult môjho detstva. Bravúrny, temný, takmer až satanský horor, spoliehajúci sa oveľa viac na geniálnu hororovú atmosféru, než počet mŕtvych. Tých nie je megaveľa, ale keď dôjde na samotné vyvražďovanie, je sa na čo pozerať a väčšina krvavých scén vstúpila do dejín žánru, či už chlapec nechutne rozmixovaný vo vlastnej posteli, alebo "dievča na strope“. Výborné herecké obsadenie (najmä drsňácky šerif John Saxon je boží), výborný scenár (Cravena k jeho napísaniu inšpirovala novinová správa o študentoch, ktorí zomreli v spánku) a legendárny pekelník Fred Krueger (vtedy ešte božsky temný prízrak bez humoru, zábavným „strýkom Freddym“ sa stal až v nasledujúcich častiach). Takto sa to začalo. Bohovsky. Pokračovalo to, bohužiaľ, podstatne horšie a v nasledujúcich dieloch sa z toho stala skôr hororová komédia, čo je podľa mňa zle, lebo humor ničí horor.(20.10.2004)

Wes Craven je rozhodně dost osobitý režisér a nebojí se experimentovat. Zde mu to ale vyšlo výborně a zrodila se jedna z nejoblíbenějších teenegerovských vyvražďovaček, jejíž geniální ústřední myšlenku a s ní spojenou postavu Freddyho Kruegera jí už nikdo nikdy nevezme. Narozdíl od dalších pokračování, které jsou jen trapnou opakující se slátaninou( snad kromě trojky), má jednička pořádně hutnou atmosféru a pár skutečně lahůdkových hororových momentů. Robert Englund je ve své roli naprosto nedostižný. Není to sice moc známý herec, ale ztvárněním této zvrácené a hnusné postavy si zajistil nesmrtelnost. Celkový dojem trochu kazí pitomý závěr, ale za vše ostatní si to zaslouží jak 4*, tak i ocenění "kultovní horor".(11.2.2012)

Noční můru jsem neviděl snad deset let a o to větší je moje překvapení, jak skvěle pořád funguje, jak výborně je to vymyšlený a realizovaný horor. Propojení a prolínání reálného a snového světa je naprosto fascinující, postavy jsou v rámci žánru věrohodné, napětí gradované na max. Co víc si přát? Cravenův opus magnum (a že mám třeba Vřískot zatraceně rád!).(14.8.2006)

• - O roli Glenna, kterou nakonec dostal Johnny Depp, se zajímal také Charlie Sheen. (DareDeer)

• - Celosvětová premiéra proběhla v říjnu 1984 na festivalo Hofer Filmtage (město Hof, Německo). (Varan)

• - Původní scénář podle režiséra Cravena charakterizoval Freddyho jako sexuálního devianta zaměřeného na zneužívání dětí, což je dle něj ta nejhorší myslitelná varianta. Nakonec však byl pozměněn "pouze" na vraha dětí z důvodu mnoha medializovaných případů sexuálního násilí na dětech v Kalifornii v době natáčení. (Zdroj: en. wikipedia) (ajaxx)