Had a duha

• český

Had a duha: Smrtící voodoo

The Serpent and the Rainbow

• slovenský

Scénografie:

David Nichols

Kostýmy:

Peter Mitchell

Být pohřbenej zaživa to je jistě nepříjemný, být zavřenej v rakvi s tarantulí a pohřbenej za živa, to už je ale velkej pech. Vyjma té tarantule ale nejde o nějaký extra děsivý horor. Spíš je to takový atmosférický detektivní thriller, s vůdů tematikou a hlavním hrdinou, který se díky své nešťastné nátuře šťourat se ve všem co smrdí, brzy zaboří až po uši do pěkných sraček. Myslím, že uplně poprvé jsem o Serpent and the Rainbow četl v souvislosti se vznikem pojmu Zombí. Prý jde (do určité míry) o skutečné události. Právě skvělý námět a chaotické a nestabilní prostředí Haiti přidává tomuhle filmu na zábavnosti a originalitě.(19.9.2013)

Nakonec dávám "jen" čtyři hvězdy, ale i tak přiznávám, že mě Had a duha potěšil opravdu hodně. Voodoo tematika není zas tak obvyklá, poslední dobou je to jen samej jupír nebo vlkodlak, popřípadě zombies, kterýma nás po mnoho let zásobuje starej Romero, ale voodoo, to už jsem dlouho neviděl. Parádní horor s výbornou tajemnou atmosférou a originálním prostředím z Haiti. Vřele doporučuju..jediné, co to nepatrně kazí je konec, ale to vem čert. Wes Craven zabodoval.(27.12.2012)

Som ohromený. Filmami od ŘITKA Video sa prehŕňam občas s naozajstnou hrôzou (pri pohľade na to, aké pi*oviny je schopný človek natočiť) a inak tomu nebolo ani v prípade Serpent and the Rainbow. Zbytočné obavy, usmievam sa teraz. Craven ma presvedčil, že aj po kultovej Nočnej more v Elm Street natočil ešte niečo viac než dobre pozerateľné. Pretože na mladého Billa Pullmana sa sakramentsky dobre díva, voodoo rituály ma zaujímajú už od Angel Heart a snová atmosféra mi dáva možnosť príjemného pripomenutia Freddyho veselých dobrodružstiev. Apropo, týmito snovými pasážami (a ešte horiacim / spáleným bokorom) sa Craven tak sympaticky vykráda, že mu to ani nemôžem zazlievať. Naozaj slušne natočený film, pri ktorom nebudem v rozpakoch znova sa k nemu v budúcnosti vrátiť.(17.12.2010)

Parádní béčko, které se snaží o seriozní pohled na tématiku zombie. Samozřejmě, že medicína musí ustoupit magii a voodoo čarodějům, ale Cravenovi se to všechno podařilo zkloubit všechno na výbornou a navíc přidal velmi slušnou atmosféru i nějákou tu lekačku. Bill Pullman podal výborný výkon a říkám si, jestli to nebyl vůbec jeho nejlepší a Cathy Tyson taky stála za to. 75%(13.6.2009)

Wes Craven nenatočil jen legendární Noční můru nebo Vřískot, ale i tenhle neprávem opomíjený a přehlížený kousek. Páč tam, kde je Freddy a Ghostface často i (černo)humorný, je Had a duha psycho od začátku do konce. A to si maestro Wes vystačil i bez litrů krve nebo nějakých extra brutálních scén. Ne ne, tady se jede hlavně na atmosféru a to hned od prvních minut, přičemž samotný závěr je pak inferno jak se sluší a patří. Na voodoo šamany, samozřejmě. A pokud jste chlap, bude vás tenhle horor bolet o to víc... :-)(4.1.2017)

• - Ve scéně, kdy hlavní hrdina běží po tripu od svého mrtvého kamaráda ve vrtulníku, spatří leoparda. Zvíře bylo ale točeno za mřížemi a ty poté neodborně retušovány, což je ve scéně patrné. (Grid)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Wada Davise. (Hans.)