Had a duha

• český

Had a duha: Smrtící voodoo

The Serpent and the Rainbow

• slovenský

Scénografie:

David Nichols

Kostýmy:

Peter Mitchell

Som ohromený. Filmami od ŘITKA Video sa prehŕňam občas s naozajstnou hrôzou (pri pohľade na to, aké pi*oviny je schopný človek natočiť) a inak tomu nebolo ani v prípade Serpent and the Rainbow. Zbytočné obavy, usmievam sa teraz. Craven ma presvedčil, že aj po kultovej Nočnej more v Elm Street natočil ešte niečo viac než dobre pozerateľné. Pretože na mladého Billa Pullmana sa sakramentsky dobre díva, voodoo rituály ma zaujímajú už od Angel Heart a snová atmosféra mi dáva možnosť príjemného pripomenutia Freddyho veselých dobrodružstiev. Apropo, týmito snovými pasážami (a ešte horiacim / spáleným bokorom) sa Craven tak sympaticky vykráda, že mu to ani nemôžem zazlievať. Naozaj slušne natočený film, pri ktorom nebudem v rozpakoch znova sa k nemu v budúcnosti vrátiť.(17.12.2010)

Parádní béčko, které se snaží o seriozní pohled na tématiku zombie. Samozřejmě, že medicína musí ustoupit magii a voodoo čarodějům, ale Cravenovi se to všechno podařilo zkloubit všechno na výbornou a navíc přidal velmi slušnou atmosféru i nějákou tu lekačku. Bill Pullman podal výborný výkon a říkám si, jestli to nebyl vůbec jeho nejlepší a Cathy Tyson taky stála za to. 75%(13.6.2009)

Být pohřbenej zaživa to je jistě nepříjemný, být zavřenej v rakvi s tarantulí a pohřbenej za živa, to už je ale velkej pech. Vyjma té tarantule ale nejde o nějaký extra děsivý horor. Spíš je to takový atmosférický detektivní thriller, s vůdů tematikou a hlavním hrdinou, který se díky své nešťastné nátuře šťourat se ve všem co smrdí, brzy zaboří až po uši do pěkných sraček. Myslím, že uplně poprvé jsem o Serpent and the Rainbow četl v souvislosti se vznikem pojmu Zombí. Prý jde (do určité míry) o skutečné události. Právě skvělý námět a chaotické a nestabilní prostředí Haiti přidává tomuhle filmu na zábavnosti a originalitě.(19.9.2013)

Jeden z veľmi dôležitých zombie filmov, ktorý sa ako tak snaží objasniť, čo sú tí nemŕtvi vlastne zač. Čiže žiadny flesh-eaters ale poctivé voodoo rituály, ktoré v tomto divokom a krvavom filmovom období priveľmi nefrčali. Každopádne, Wes sa zhostil látky pomerne dobre a našiel si aj zadné dvierka ako popustiť uzdu aj svojím krvavým výjavom. Pre mňa jednoznačne skvelá záležitosť, ktorú by si mal pozrieť každý jeden fanúšik zombie hororu a to ja napriek tomu, že do žiadneho čreva sa tu nezahryzne.(1.6.2016)

„Opatrne, biely. Nie je druhá šanca.“ Už keď som to videl prvýkrát (mohol som chodiť do školy), zarazilo ma, že je niekto schopný TAKÚTO FANTASY KONINU drzo v úvode vyhlásiť za „inšpirované skutočnými udalosťami“. Mám Wesa Cravena rád (HORY MAJÚ OČI, NOČNÁ MORA V ELM STREET), ale toto je naozaj troška tuhá káva, Wes. Vyhlásiť za „skutočné udalosti“ film, v ktorom vstávajú mŕtvi zo živých? Pritom príbeh sa ZA URČITÝCH OKOLNOSTÍ MOHOL STAŤ: prvopočiatok legiend o „živých mŕtvych“ siaha hlboko do minulosti, krvavo sa rodili na Haiti a v Afrike, kde šamani (tzv. bocorovia) dokázali človeku tajomne namiešaným práškom „učarovať“ tak, že ho ním (ak ho vdýchol) uviedli do stavu tak podobného kóme až smrti, že nebolo možné zistiť, že je v skutočnosti živý (rýchlosť srdca sa obmedzila dajme tomu na jediný úder za minútu, takže v lekársky necivilizovaných podmienkach nebolo problém dotyčného vyhlásiť za mŕtveho). Len čo nešťastníka pochovali, ešte v tú noc ho bocor vykopal a odvtedy mu zombík slúžil: bol síce živý, ale drogami neustále držaný v „zaspatom móde“. Obete boli spravidla zneužívané na prácu, keď na plantážach dreli dňom nocou za kus surového mäsa. TAKTO legendy začali – že z nich hollywoodsky či talianski režiséri a scenáristi urobili to, čo urobili, je vedľajšie. V SMRTIACOM WOODOO sa talentovaný Craven vracia k týmto „koreňom“ – vysielajúc sympatického amerického antropológa (Bill Pullman) na Haiti. Pôsobivá atmosféra z prvej polovice, sa bohužiaľ v zbytočne akčnej druhej preklopí v „tradičného Cravena“ (zbytočná krv, halucinácie, sny v snoch, vízie, nočné mory, proste bordel, chaos a zmätok).(15.12.2004)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Wada Davise. (Hans.)

• - Ve scéně, kdy hlavní hrdina běží po tripu od svého mrtvého kamaráda ve vrtulníku, spatří leoparda. Zvíře bylo ale točeno za mřížemi a ty poté neodborně retušovány, což je ve scéně patrné. (Grid)