Had a duha

• český

Had a duha: Smrtící voodoo

The Serpent and the Rainbow

• slovenský

Scénografie:

David Nichols

Kostýmy:

Peter Mitchell

Nie najhorší film o zombíkoch.V niektorých scénach bola vytvorená nepríjemná atmosféra,že niečo desivé číha za každým rohom,za každými dverami.A tiež pocit,že každú chvíľu sa stane niečo zlé.Craven naplno využil haitský náboženský kult voodoo,to sa musí nechať.Že vraj bol tento film robený podľa skutočnej udalosti,ale to treba brať s rezervou,aj keď samotný film môže vychádzať z reality,pretože kult voodoo je na Haiti nielen kultom ale aj náboženstvom.A tie cintoríny boli dosť strašidelné a tajomné.Takže celkom slušný film o voodoo a zombíkoch.(30.3.2009)

Již jen exotika Haiti je zaručeným tahákem pro neukojitelné hltače, této tématiky(vždy natolik přitažlivé).. Proto Wes Craven nedokázal odolat nabízené výzvě a se zanícenosti sobě vlastní se vypravil do niterné hloubky "zombiismu" a mistrnou formou vyprávění, nastolil nový rozměr fenoménu zvaného voodoo. Kde lze pokaždé najít tolik neprobádaného.. :-)(13.11.2009)

Voodoo filmy já rád... Začátek filmu je geniální dost slušně mě navnadil. Jenže potom přišla dost nudná půlhodina, kde se pořád jen kecalo a kecalo, ale akce žádná. Kdyby tam nehrála ta solidní herečka, tak jsem to asi přepl na rychlé přetáčení. Jakmile se však začnou hlavnímu hrdinovi zdát sny, tak se vše vrátí do starých kolejí a Craven mě docela mile překvapil. Jeho filmy mám rád a tohle byla příjemná změna. Jenže konec naprosto zbabral. Ty vizuální efekty si mohl odpustit. Připadal jsem si jako při sledování Krotitelů duchů.(29.4.2010)

Wes Craven nenatočil jen legendární Noční můru nebo Vřískot, ale i tenhle neprávem opomíjený a přehlížený kousek. Páč tam, kde je Freddy a Ghostface často i (černo)humorný, je Had a duha psycho od začátku do konce. A to si maestro Wes vystačil i bez litrů krve nebo nějakých extra brutálních scén. Ne ne, tady se jede hlavně na atmosféru a to hned od prvních minut, přičemž samotný závěr je pak inferno jak se sluší a patří. Na voodoo šamany, samozřejmě. A pokud jste chlap, bude vás tenhle horor bolet o to víc... :-)(4.1.2017)

"Had a Dúha". V legendách o voodoo je had symbolom Zeme a dúha symbolom Neba. Medzi týmito dvoma elementami musia všetky živé bytosti žiť a zomrieť. Ale keďže človek má dušu, môže byť uväznený na hrôzostrašnom mieste, kde smrť je len začiatok trápenia. Napínavý exotický výlet s režisérom Wesom Cravenom na čierno-čierny ostrov Haiti ma bavil. V tomto karibskom štáte vzniklo koncom sedemnásteho storočia toto tajuplné náboženstvo a má svojich oddaných vyznavačov i súčasnosti. Americký doktor Dennis Alan tam na vlastnej koži pocíti jeho ukrutnú a temnú silu. Voodoo zombie horror. ***(1.12.2015)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Wada Davise. (Hans.)

• - Ve scéně, kdy hlavní hrdina běží po tripu od svého mrtvého kamaráda ve vrtulníku, spatří leoparda. Zvíře bylo ale točeno za mřížemi a ty poté neodborně retušovány, což je ve scéně patrné. (Grid)