Had a duha

• český

Had a duha: Smrtící voodoo

The Serpent and the Rainbow

• slovenský

David Nichols

Kostýmy:

Peter Mitchell
  • JohnnyD

Treťotriedna báchorka, kde mi ostáva rozum stáť, že to Craven nakrútil len štyri roky po geniálnej Nočnej more. Navyše Serpent and the Rainbow (wtf?) je skôr dobrodružným filmom ako nejakým serióznym hororom. Najhoršie na tom je, že v podstate všetky rádoby-strašidelné scény sú klasické hlúpe snové pasáže, ktoré sa končia prebudením, kde Bill Pulman pomaly nerozbije kameru, ako vyskočí. Podobne vyzerá zvyšok filmu. Nuda, klišé, rutina...(18.7.2014)

Nakonec dávám "jen" čtyři hvězdy, ale i tak přiznávám, že mě Had a duha potěšil opravdu hodně. Voodoo tematika není zas tak obvyklá, poslední dobou je to jen samej jupír nebo vlkodlak, popřípadě zombies, kterýma nás po mnoho let zásobuje starej Romero, ale voodoo, to už jsem dlouho neviděl. Parádní horor s výbornou tajemnou atmosférou a originálním prostředím z Haiti. Vřele doporučuju..jediné, co to nepatrně kazí je konec, ale to vem čert. Wes Craven zabodoval.(27.12.2012)

Wes Craven sa filmom Had a Duha opat predviedol ako skuseny filmar : scenar nam ponuka daleke exoticke Haiti premiesane s mysteriami zombie tematiky. Takto postavenemu dobremu scenaru treba pripocitat hustu atmosferu, solidne hercke vykony /Pullman, Cathy Tyson ..../ a plno zaujimavych lokalit. Zaverecna bitka dobra so zlom sice mala svoje muchy /trochu pobabrane efekty...../ ale aj tak je Had a Duha vyborny mystifikacny horor o Haiti a ich kulture voodoo, ktora nie je uplne znama ani dnes. 77 %(2.2.2013)

Wes Craven umí překvapit, to se mu musí nechat. "Had a duha" je bezpochyby jedním z jeho nejlepších filmů, ale klasický zombie horor určitě nečekejte. Většina snímku připomíná spíš mysteriózní thriller, občas nějaká ta lekačka. Výborně je vystižená atmosféra cizí země plné magie a zla, podpořená výtečnou kamerou i hezky padnoucím soundtrackem. Herci jsou kupodivu přesvědčiví a budiž režisérovi přičteno ke cti, že se nenechal zlákat a neudělal z toho politický thriller, protože pak by se jednalo o dokonale průměrnou kravinku, jakých na nás zdejší televize chrlí stovky. Craven nezapomněl ani na snové sekvence, které mu šly vždycky od ruky, ale jinak se jedná o veskrze seriózní horor, který se snaží vnést trochu světla do světa zombies. Což lze jedině pochválit, nikdo jiný si to dosud netroufnul. Ovšem to, co se odehrává v posledních cca 15-ti minutách, se skutečně vzpírá uvěření. Těžko říct, jestli šlo o důsledek tlaku ze strany producentů anebo o Cravenovo pomatení mysli, každopádně na konci zkurvil všechno, co šlo. Závěr jakoby Shockerovi z řitního otvoru vypadl. Jedno klišé za druhým a jinak krev, krev a trapnost. Škoda, ale za pozornost tenhle film určitě stojí a nepovedené finále je vlastně jediný důvod, proč strhávám jednu hvězdu.(10.3.2007)

• lamps

Billa Pullmana mám rád, ale jeho přítomnost a výkon je asi tak to jediné, co mě na tomto snímku výrazněji zaujalo. A není to možná ani tak chyba režiséra, jako spíše samotného námětu, ze kterého se snad ani nic pořádného vytěžit nedá. Ale Craven rozhodně mohl mnohem více přitlačit na pilu co se týče atmosféry nebo lekaček a nesnažit se diváka vyděsit jen samými vidinami odehrávajícími se ve snu( asi síla zvyku). Příběh směřuje k závěru bez výraznějších emocí a na konci ve mně zbyl spíše pocit prázdnoty než uspokojení, proto musím z 2,5* zaokrouhlit dolů.(7.1.2012)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Wada Davise. (Hans.)

• - Ve scéně, kdy hlavní hrdina běží po tripu od svého mrtvého kamaráda ve vrtulníku, spatří leoparda. Zvíře bylo ale točeno za mřížemi a ty poté neodborně retušovány, což je ve scéně patrné. (Grid)