Msta přichozího z močálu

Swamp Thing

Horor / Sci-Fi

USA, 1982, 91 min

• Nin

Mizérie. Vše to začíná ale poměrně nadějně. Úvodní seznamovačka je fajn, Ray Wise jako Alec Holland je před svoji proměnou v monstrum docela sympaťák, ta jeho holka má pěkný prsa... Ale najednou tu je Swamp Thing, po kterém jdou extrémně vypatlaní vojáci. Samotný Bažináč dokonce ale v prvních záběrech nepůsobí nejhůř. Naopak působí docela dobře. Sice je na hroudu bahna nějak moc hubený a příliš připomíná člověka, ale zvlášť třeba v blízkých záběrech zezadu, kde vidíme, jak je obrostlý bůhvíčím, vypadá velmi dobře a hodně připomíná jeho komiksový předobraz. Ale pak příjde ten největší průser - záběr na jeho obličej. Jakýkoliv zbytek respektu z monstra je fuč a v tu ránu máme před sebou superbéčkovou příšerku, která vypadá jako něco, co vypadlo ze starých hororů od Universalu. Prostě pomalovanej zelenej ksicht (ještě k tomu blbě, protože spodní víčka jsou většinou normálně oranžová) nějakýho starýho chlapa, co se snaží působit děsivě. Nevím, jestli to měla být nějaká pocta starým hororům; jestli jo, tak je Craven prostě blázen. Co určitě ale nebude žádná pocta jsou desítky nelogičností a chyb (např. na konci závěrečného souboje Swamp Thing meč zvedne nahoru a meč je přesto, že s ním před vteřinou "dodělával" padoucha, úplně celý čistý a nablýskaný). Celkově je film hrozně hloupý a nudný. Dialogy jak z knížky "nejpatetičtější filmové hlášky", postavy jak ze Žhavých výstřelů a monstrum, který je spíš k smíchu. Mimochodem podle Aleca Hollanda bude v roce 2001 6,5 miliard hladovějících lidí, takže už chápu ten žánr "sci-fi" ;) (3/10)(15.8.2009)

• MM_Ramone

Začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia sa v nepreskúmaných a nezmapovaných močiaroch na juhu Spojených Štátov Amerických stretol tvorivý génius jedného muža (Dr. Alec Holland) s diabolským snom druhého (Dr.Anton Arcane). Z ich konfrontácie vzniklo monštrum. Zrodil sa "Swamp Thing". Netvor príliš silný, aby mohol byť zničený a príliš inteligentný, aby sa nechal chytiť. Rozsiahle bažiny sú jeho teritoriom. Tento snímok je jedným z prvých celovečerných filmov z dielne horrorového mága Wesa Cravena. Béčkový monster horror s nádherne gýčovými prelínačkami medzi scénami. **(4.11.2015)

• eraserhead666

No je tam pár hezkých předností a zajímavých okamžiků, ale celkově je to takové nějaké celé mdlé, unylé a prostinké. Chápu, že cílovka byla zřejmě trošku jiná, než u ostatních Cravenových filmů, ale jako by se nemohl rozhodnout, rozkoukat a rozjet a tak raději celých cca 90 minut nervózně přešlapoval na místě a jen tu a tam ojediněle nechal naznat, kým vlastně je.(21.11.2013)

Celkem zajímavé béčko. Filmy podle komiksu mám celkem rád, Swamp thing jsem sice nikdy nečetl. No a navíc jsem k tomuhle dílu přistupoval dost skepticky, i když to natočil Craven tak jsem si nebyl jist jestli chci vidět ještě nějaký filmy odehrávající se v bažinách. Ty co jsem viděl mě spíše zklamaly(Man thing). No a nakonec jsem tohle dokoukal bez problémů. Sice to není ani moc hororové ale dobře se na to kouká. Herci v podání Wise a Hesse kterej je zase za hajzla byly dobří, Barbeau jsem nikdy nijak moc nemusel a ani tady se nic nezměnilo. Atmosféra močálu byla ucházející ale trošku pro tenhle film zbytečná. Nejlepší byla asi hudba od Manfrediniho která zase jak je jeho zvykem evokovala dokonalej Theme z Pátku 13. Craven zručně natočil takovej průměrnější horůrek kterej ale na víc jak na 50% nemá.(3.3.2012)

Ničím výjimečný, nicméně roztomilý sci-fi horor. Vědec doplatí na svoji vlastní geniální kašičku a když se pak vyhrabe z močálu, je z něj zmutovaný bahenní bouchač, člověk smíchaný s kytkou. Odlehčená podívaná, hlavně dík hlavnímu hrdinovi a v závěru i jeho úhlavnímu nepříteli, jejichž kostýmy vzbuzují spíš úsměv než hrůzu a respekt.(23.8.2009)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu Lena Weina a Berniho Wrightsona. (Hans.)

• - Kostýmy příšer se ve vedru neustále rozpadaly, a to dokonce i na hercích, a musely se tedy stále lepit. (LION-MR.T)