poster

Qivitoq – duch hor (festivalový název)

 • dánský

  Qivitoq

 • dánský

  Qivitoq: Fjeldgængeren

Drama / Rodinný / Romantický

Dánsko, 1956, 119 min

Režie:

Erik Balling

Scénář:

Leck Fischer

Kamera:

Poul Pedersen

Střih:

Carsten Dahl

Scénografie:

Kai Rasch
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • vitac.
  ***

  Decentní romantika - hlavní hrdinka Eva vyrazí z Dánska překvapit svého snoubence do kolonie v Grónsku, ten však nemile překvapí ji:( Ona chce z tama logicky co nejrychleji vypadnout, ale možná to nepůjde tak lehce... a konec konců, pořádnejch chlapů je tam celkem dost:) Krom hlavní dějové linie nakoukneme pod pokličku nelehkého života grónských domorodců, pocítíme střet jejich původní kultury a zvyků s pokrokem importovaným z Dánska a v neposlední řadě se pokocháme krásou zeleno-modro-bílého chladného severu. Pekelný hukot tajícího ledovce, masy ledu odlamující a hroutící se do moře kontrastují s neslyšným pádlováním lovce v kajaku, rychlým jako šíp letící po hladině. Současnému divákovi asi neunikne již mírná "dřevnatost" filmu (afektovanější způsob hraní, hudba, ...), na druhou stranu vidět např. reálný plovoucí škuner, odřenej, špinavej a opotřebovanej častým používáním v těžkejch podmínkách, bez vylepšení počítačem - to bylo pro mě dost osvěžující. Tři a půl. Můžu jet s Tebou... mám rok a půl dovolené, kterou jsem si zatím nevybral.:) (Severská filmová zima, kino Art, 19. 2. 2015.)(20.2.2015)

 • Houdini

  Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film . . . . . . . . Zlatá Palma - výběr(22.11.2005)

 • d-fens

  ocenenia : Oscar 1957 - Nominácia na najlepší zahraničný film ◘◘◘◘ Cannes 1957 - Zvláštna cena poroty(31.1.2012)

 • sskrblik
  ***

  V podstatě je to klasický příběh lásky, ovšem z prostředí Grónska. Nebýt na tomto filmu v kině, tak bych asi doma u televizóru usnul kvůli pomalému začátku, kdy až po cirka půl hodince jsem si začal osvojovat tamní atmosféru. Co se mě nelíbilo bylo jak si Dánové tento ostrov přivlastňují. Omračující ledová krajina, dobrosrdeční lidé bojující s přírodou o přežití v nehostinném prostředí, všechny krásy kolem jsou v podstatě jen kulisou pro románek. Proto je můj celkový dojem rozporuplný.(19.2.2015)

 • BuddyO
  ****

  Krásný film s krásnou krajinou. Moc rád jsem do těchto končin zaplul...(26.7.2012)

 • - První dánský film nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. (Cheeker)

 • - "Qivitoq" je výraz původem z Grónska a představuje dobrodruha z hor, který přežívá v divočině a je zobrazován jako zlý a velmi nebezpečný člověk. (Cheeker)

 • - První film, který se natáčel v Grónsku. (Cheeker)