poster

The Conqueror

Akční / Dobrodružný / Životopisný / Romantický

USA, 1956, 111 min

 • rikitiki
  ***

  K filmu se nedá přistupovat jako k historickému příběhu - je to pokleslá romantika velice vzdáleně šmrncnutá osudy Čingischána. Kdyby tenhle film viděl sám velký chán, nejspíš by se svou vražednou hordou převálcoval hollywoodská studia, vypálil všechny ateliéry, znásilnil komparzistky i komparzisty a producenty s režiséry napíchal na stativy kamer. ___ Když ale nebudeme přísní a odpustíme modrookého Čingischána, středověkou princeznu s namalovanými nehty a americké herce, kteří předstírají šikmooké Mongoly tím, že úporně mhouří oči, můžeme se pobavit příběhem, který je tak přehnaně stylizovaný, že by to dneska už nikdo nedokázal natočit. ____ Peripetie vášní zchváceného Temüdžina a nepoddajné princezny Bortai jsou poměrně zábavné, ale jakmile se začnou řešit mocenské boje, film upadá - všichni nepřátelé umírají hned po prvním dotyku zbraní a žádný z nich nikdy nestihne ani výkřikem varovat ostatní. Závěr je zbytečně dlouhý a nesmyslný (proč ten konec pokrevního bratrství?) 22. 9. 14.(22.9.2014)

 • diodoros
  *

  Typická ukážka amerického naivného pseudohistorického filmového pátosu z 50. rokov. Ak aj pominieme, že vo filme nehrá takmer žiadny Aziat (a ak sa tu aj niaky objaví, tak je to buď sluha alebo otrok... nevedno, či tým tvorcovia chceli niečo povedať...) a všetky hlavné role majú "exoticky vyzerajúci" alebo "opálení" belosi prípadne nejaká tá blondína (...), tak vidíme, že tvorcovia buď o Mongoloch nič nevedeli alebo im to bolo jedno - kostýmy a zbrane sú založené iba na predstavivosti tvorcov, so skutočnosťou toho veľa spoločného nemajú a v niektorých scénach sú vyslovene katastrofálne (vrcholom všetkého sú opätky, klasické stredoveké šaty, antické ozdoby a najmä kožená "pilotná" bunda Johna Wayna), história je vo filme stiahnutá do niekoľkých mien postáv a kmeňov, ktorých vzťahy sú, rovnako ako všetky historické udalosti spojené s Džingischánom a jeho okolím, prispôsobené hrátkam scenáristov, Mongoli sú tu zobrazení ako púštny národ a posledným klincom do rakvy sú scény z kamenného mesta Wang Chána s jeho tanečnicami v exotických podprsenkách a kostýmčekoch, slúžkami na podpätkoch a penovými kúpeľmi (???), ktoré tento film posielajú na brakové dno, pred ktorým ho nezachránia ani drevené herecké výkony, ktorým nepomáha ani "drsný a mužný" scenár (to sa týka najmä Johna Wayna, ktorý nepredviedol nijaký extra výkon, akurát sa celý film tváril strašne drsne a vážne) s niektorými "nežnými a láskyplnými" výjavmi (ten Temudžin tých Mongolov vlastne zjednotil náhodou, keď sa snažil získať srdce krásnej dcéry svojho nepriateľa...). Jedna hviezdička za na tú dobu pomerne kvalitné bojové a davové scény, celkom dobrú hudbu a nepriamočiary dej (ktorý ale bohužiaľ padá na všadeprítomných intrigách, do ktorých sa nakoniec asi zamotali aj sami autori...). Klasický, ničím významný film (možno akurát tou podozrivou smrťou veľkého počtu štábu po natáčaní, v dôsledku pravdepodobne jadrového ožiarenia...) z 50. rokov, ktorý padá na v tom čase zažitom filmovom princípe, že "láska" je hlavný ťahač deja a treba jej prispôsobiť všetko - aj históriu.(30.12.2013)

 • majo25
  ****

  Dobrodružný príbeh o vodcovi polky dovtedy známeho sveta, vykreslený trochu inak. Charizmatický J.Wayne a krásna S.Haywardová dodavajú filmu šťavu tak, ako má byť. Vysokokvalitné spracovanie, ktoré môžme vidieť v akčných scénach, v bojoch i prepracovanom scenári a dobre zvolenej hudbe, nekorešponduje s lacnými štúdiovými scénami, čo je však na rok výroby pochopiteľné. Som rád, že Temidžin nie je vykreslený ako nejaký svätec, ktorý chce každému dobre, ale viacmenej ako diktátor, ktorý si vezne, čo chce a ktorého má v hrsti jeho pomsta a jeho túžby po moci. Hodnotenie: 75%(12.11.2013)

 • alchac
  *

  Tedy vědět Čingischán, že o něm jednou bude natočeno toto, vykašle se na Čínu a na Maďary a vyhladí raději západní Evropu, aby náhodou nedošlo ke kolonizaci Ameriky a následnému vybudování filmových studií v Holém Údu. A jak tak nejlépe popsat vlastní dílo. Kdyby se Jákl při natáčení svého Jana Žižky inspiroval přístupem tvůrců ČingisWayna, vypadalo by to asi následovně. Obsazení: Jan Žižka - Chow Yun Fat (pochopitelně s páskou přes oko, aby byl od slavného husitského hejtmana k nerozeznání); jeho nejvěrnější přítel až za hrob, Zikmund Lucemburský - Wesley Snipes; proradný padouch, Václav IV. - Hulk Hogan; královna Žofie - Sonakshi Sinha. Celé to bude o tom, jak se Žižkovic Honzík zamiluje do Žofky, kterou s pomocí Zikmunda unese Václavovi, načež se to celé mírně zamotá, protože Žofka napřed Honzíka nechce, ovšem poté, co mu Václavovi drabanti vypíchnou oko, se do něj zamiluje, čili Vašíka nakonec tajně otráví, což je ovšem přišito na vrub chudákovi Zikmundovi, načež je tragédie dovršena tím, že ubohý, zneužitý chudák Ziky po strhující prohrané bitvě u Havlíčkova Brodu prchá do Uher s Janovým selským vojskem v zádech. Výprava, kulisy a kostýmy budou pochopitelně přenechány bollywoodským expertům (to aby vše vypadalo maximálně historicky věrně, tj. jako turecký gay bar plný německých bukvic). Exteriéry se boudou natáčet v jižním Grónsku. P.S.: Mě tak napadá, jestli ten Dick Pavel náhodou neposlouchal cimrmaní přednášky a neinspiroval se revoluční verzí Hamleta z pera tohoto českého génia.(7.6.2015)

 • Vampireman
  ***

  Vzhledem k natáčení v Utahu, kde ještě r. 1953 probíhaly jaderné testy, se téměř polovina celého tvůrčího ansámblu nakazila nějakou formou rakoviny, včetně velkého Johna Waynea (zamořená země a cigarety si navzájem podaly ruce). Na to, že pro natočení tohoto filmu nakonec zemřelo 46 lidí, se nejedná o žádnou šlehu a spousta lidí ho i bez toho odsuzuje jako jeden z nejhorších filmů. Na IMDB má 3.1 a vyčítají mu i veškerou prezentaci Johna Waynea a jeho hrdinský hlášky jako hrubě utilitární. Propadák jako v případě Nebeské brány. No jedná se o poměrně laciné dobrodružství, ale takovej průser to neni a Victor Young má dobrou hudbu. Akorát ke konci už Powell rezignuje na to, aby točil zajímavý bitky a všichni nesmyslně padaj z koní, tak proto spíš slabší ***.(7.6.2012)

 • - John Wayne bral svou roli Temujina velmi vážně. Byl na nárazové dietě a čtyřikrát denně užíval tablety Dexedrinu. (Mol)

 • - Mnoho mongolských herců byli místní indiáni z kmene Navajo, kteří nepoužívali makeup. (Mol)

 • - Traduje sa, že producent filmu, Howard Hughes, považoval film za tak zlý, že kúpil všetky kópie a odmietal pustiť film do distribúcie. (kacer4)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace