• kaylin
  ***

  Jestli je tohle film, který stál Johna Wayna zdraví a způsobil mu rakovinu, je hodně velká škoda, že to nebyl film kvalitnější. Ale sama myšlenka, že John bude hrát mongolského válečníka a dobyvatele je sama o sobě prostě divná. Není to až tak špatné, jsou zde dobré bojové scény, ale je to příliš zdlouhavý rádoby velkofilm, který moc nebaví.(23.2.2015)

 • Jezinka.Jezinka
  **

  Láska sice hory přenáší, ale přenést poušť Gobi blíž k hollywoodským studiím nedokázala. Prérií uhání kůň, na něm modrooký šerif, kterému v tomhle westernu říkají Temüdžin (kdyby se tam vyskytoval džin, tak by mnoho věcí bylo pochopitelnějších) a kromě toho dějem v antických šatech prochází nazrzlá Tatarka Bortai, kterou její současníci vidí černovlasou. Stejně tak nemongolské a netatarské jsou prakticky všechny další osoby, které se ve filmu objeví. Až asi dvacet minut před koncem se tam mihnou aspoň dvě postavy, které vypadají jako obsluha z vietnamského bistra a popravdě, ve společnosti ostatního komparzu působí vlastně dost nepatřičně. Půvabný velbloud, na kterém jezdil šaman (šaman? vážně?), samozřejmě potěšil. Bylo tam dost okamžiků, u kterých jsem věděla, že kdybych film viděla ve svých osmi letech, byla bych nadšená, kdybych film viděla ve dvanácti letech, byla bych dojatá, takhle jsem v těch vypjatých chvílích hýkala smíchy. Na druhou stranu, k natočení tohoto filmu se přistupovalo poctivě, spousta koní, spousta lidí, spousta snahy udělat romantický historický velkofilm. Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov (10.6.2015)

 • majo25
  ****

  Dobrodružný príbeh o vodcovi polky dovtedy známeho sveta, vykreslený trochu inak. Charizmatický J.Wayne a krásna S.Haywardová dodavajú filmu šťavu tak, ako má byť. Vysokokvalitné spracovanie, ktoré môžme vidieť v akčných scénach, v bojoch i prepracovanom scenári a dobre zvolenej hudbe, nekorešponduje s lacnými štúdiovými scénami, čo je však na rok výroby pochopiteľné. Som rád, že Temidžin nie je vykreslený ako nejaký svätec, ktorý chce každému dobre, ale viacmenej ako diktátor, ktorý si vezne, čo chce a ktorého má v hrsti jeho pomsta a jeho túžby po moci. Hodnotenie: 75%(12.11.2013)

 • rikitiki
  ***

  K filmu se nedá přistupovat jako k historickému příběhu - je to pokleslá romantika velice vzdáleně šmrncnutá osudy Čingischána. Kdyby tenhle film viděl sám velký chán, nejspíš by se svou vražednou hordou převálcoval hollywoodská studia, vypálil všechny ateliéry, znásilnil komparzistky i komparzisty a producenty s režiséry napíchal na stativy kamer. ___ Když ale nebudeme přísní a odpustíme modrookého Čingischána, středověkou princeznu s namalovanými nehty a americké herce, kteří předstírají šikmooké Mongoly tím, že úporně mhouří oči, můžeme se pobavit příběhem, který je tak přehnaně stylizovaný, že by to dneska už nikdo nedokázal natočit. ____ Peripetie vášní zchváceného Temüdžina a nepoddajné princezny Bortai jsou poměrně zábavné, ale jakmile se začnou řešit mocenské boje, film upadá - všichni nepřátelé umírají hned po prvním dotyku zbraní a žádný z nich nikdy nestihne ani výkřikem varovat ostatní. Závěr je zbytečně dlouhý a nesmyslný (proč ten konec pokrevního bratrství?) 22. 9. 14.(22.9.2014)

 • Vampireman
  ***

  Vzhledem k natáčení v Utahu, kde ještě r. 1953 probíhaly jaderné testy, se téměř polovina celého tvůrčího ansámblu nakazila nějakou formou rakoviny, včetně velkého Johna Waynea (zamořená země a cigarety si navzájem podaly ruce). Na to, že pro natočení tohoto filmu nakonec zemřelo 46 lidí, se nejedná o žádnou šlehu a spousta lidí ho i bez toho odsuzuje jako jeden z nejhorších filmů. Na IMDB má 3.1 a vyčítají mu i veškerou prezentaci Johna Waynea a jeho hrdinský hlášky jako hrubě utilitární. Propadák jako v případě Nebeské brány. No jedná se o poměrně laciné dobrodružství, ale takovej průser to neni a Victor Young má dobrou hudbu. Akorát ke konci už Powell rezignuje na to, aby točil zajímavý bitky a všichni nesmyslně padaj z koní, tak proto spíš slabší ***.(7.6.2012)

 • - John Wayne bral svou roli Temujina velmi vážně. Byl na nárazové dietě a čtyřikrát denně užíval tablety Dexedrinu. (Mol)

 • - Traduje sa, že producent filmu, Howard Hughes, považoval film za tak zlý, že kúpil všetky kópie a odmietal pustiť film do distribúcie. (kacer4)

 • - Od roku 1955, kdy se tento film natáčel do 80. let onemocnělo 91 lidí z 220, kteří se podíleli na tomto filmu rakovinou a 46 z nich zemřelo, včetně Johna Wayna. Dodnes se přesně neví, co za tím stojí, ale pravděpodobná příčina je, že se film natáčel v Nevadě poblíž oblasti, kde americká armáda testovala atomové zbraně, která byla zamořená radioaktivitou. 220 km od místa filmování se nacházela střelnice, kde proběhlo 11 jaderných pokusů. Důsledkem jaderného záření zemřeli hlavní představitelé John Wayne a Susan Haywardová a také režisér dick Powell. (Ruuzha)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace