Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Hollywoodske spracovanie veľkolepého historického príbehu Džingischána.  V dávnych dobách sa mongolský vojenský veliteľ Temüdžin (John Wayne) musí postaviť proti nepriateľskému kmeňu, ktorý zabil jeho otca. V Temüdžinovom živote však bitky začnú hrať sekundárnu úlohu, potom čo sa zamiluje do červenovlasej tatárskej zajatkyne Bortai (Susan Hayward), ktorú si privlastnil počas nájazdu. Zároveň sa musí vysporiadať s rozmanitými intrigami, ktoré jeho rivali podnikajú priamo vo vnútri jeho paláca. Nakoniec však Bortai podľahne jeho mužnému šarmu a Temüdžin porazí svojich nepriateľov vnútri jeho ríše i za hranicami. Je korunovaný za všemocného mongolský panovníka menom Džingischán. (Incantator)

(více)

Recenze (15)

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Láska sice hory přenáší, ale přenést poušť Gobi blíž k hollywoodským studiím nedokázala. Prérií uhání kůň, na něm modrooký šerif, kterému v tomhle westernu říkají Temüdžin (kdyby se tam vyskytoval džin, tak by mnoho věcí bylo pochopitelnějších) a kromě toho dějem v antických šatech prochází nazrzlá Tatarka Bortai, kterou její současníci vidí černovlasou. Stejně tak nemongolské a netatarské jsou prakticky všechny další osoby, které se ve filmu objeví. Až asi dvacet minut před koncem se tam mihnou aspoň dvě postavy, které vypadají jako obsluha z vietnamského bistra a popravdě, ve společnosti ostatního komparzu působí vlastně dost nepatřičně. Půvabný velbloud, na kterém jezdil šaman (šaman? vážně?), samozřejmě potěšil. Bylo tam dost okamžiků, u kterých jsem věděla, že kdybych film viděla ve svých osmi letech, byla bych nadšená, kdybych film viděla ve dvanácti letech, byla bych dojatá, takhle jsem v těch vypjatých chvílích hýkala smíchy. Na druhou stranu, k natočení tohoto filmu se přistupovalo poctivě, spousta koní, spousta lidí, spousta snahy udělat romantický historický velkofilm. Viděno během Challenge tour 2015 Speciál: Filmový lov ()

Dale 

všechny recenze uživatele

V Hollywoode si nedali veľa práce s kostýmami ani kulisami a keď sa objaví John s tou nalepenou srandou pod nosom, tak to vyzerá ako pravá paródia. Vpodstate podobne pôsobia všetci herci v tomto veľkofilme, kde exoticky pôsobí jedine ťava.. Bohužiaľ, nejde o paródiu, aspoň nie chcenú. Ak to ale budete brať ako dobrodružnú rozprávku z "exotického" prostredia, dá sa to zvládnuť bez vážnejšej ujmy na zdraví. Keby to aspoň nebolo také nudné. Jediné vzrušenie príde, keď sa objaví nápad, že budú Johnovi odrezávať časti tela po kúskoch, ale nič z toho... ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Jestli je tohle film, který stál Johna Wayna zdraví a způsobil mu rakovinu, je hodně velká škoda, že to nebyl film kvalitnější. Ale sama myšlenka, že John bude hrát mongolského válečníka a dobyvatele je sama o sobě prostě divná. Není to až tak špatné, jsou zde dobré bojové scény, ale je to příliš zdlouhavý rádoby velkofilm, který moc nebaví. ()

curunir 

všechny recenze uživatele

,,BUDÚCNOSŤ S TEBOU SĽUBUJE VEĽA NEPRÍJEMNOSTÍ." __ Do svojej postavy zanietený John Wayne by zrejme nezobral úlohu v tomto filme, ak by vedel, ako nielenže negatívne poznačí jeho zdravotný stav, ale pritom mu zároveň ešte bude vo filmografii zastávať nelichotivé renomé jeho azda najmenej vydareného počinu. Väčšinu času sa Wayne so pseudohistorickým výzorom ozdobený orientálne pôsobiacimi fúzikmi preháňa na tátošovi v typických westernových lokáciach vydávaných za púšť Gobi (od ktorej má značne ďaleko), čím kade koho dostáva do pomykova. Za seba môžem s kľudným svedomím napísať, že to nebolo až také zlé. Samozrejme diodoros tu vypísal všetky nepresnosti, ktoré sa z filmu valia prakticky pri každom zábere (Džingischánova pilotná bunda iritovala aj mňa), ale ak sa od týchto, nie až toľko dôležitých negatív oprostíme, nebudeme sa hrabať v histórii a zameriame sa na len na dej, čaká nás typické rýdze hollywoodske dobrodružstvo tých čias založené na tradičných schémach a postupoch, ktorému však nechýba spád a gradácia, keď už ničím iným, podporené aspoň nanajvýš solídnou hudobnom kompozíciou trocha nedoceneného Victora Younga. Isté plus tiež vidím v trocha neortodoxne tragickom Jamugovom osude. Pre priaznivcov podobných kúskov film aspoň za jedno pozretie stojí. (24. hodnotenie, 5. komentár k filmu) ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

K filmu se nedá přistupovat jako k historickému příběhu - je to pokleslá romantika velice vzdáleně šmrncnutá osudy Čingischána. Kdyby tenhle film viděl sám velký chán, nejspíš by se svou vražednou hordou převálcoval hollywoodská studia, vypálil všechny ateliéry, znásilnil komparzistky i komparzisty a producenty s režiséry napíchal na stativy kamer. ___ Když ale nebudeme přísní a odpustíme modrookého Čingischána, středověkou princeznu s namalovanými nehty a americké herce, kteří předstírají šikmooké Mongoly tím, že úporně mhouří oči, můžeme se pobavit příběhem, který je tak přehnaně stylizovaný, že by to dneska už nikdo nedokázal natočit. ____ Peripetie vášní zchváceného Temüdžina a nepoddajné princezny Bortai jsou poměrně zábavné, ale jakmile se začnou řešit mocenské boje, film upadá - všichni nepřátelé umírají hned po prvním dotyku zbraní a žádný z nich nikdy nestihne ani výkřikem varovat ostatní. Závěr je zbytečně dlouhý a nesmyslný (proč ten konec pokrevního bratrství?) 22. 9. 14. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (6)

  • Excentrický miliardář Howard Hughes film finančně podpořil. Zaplatil za přivezení 60 tun zeminy do Hollywoodu, aniž by věděl, že je radioaktivní. Později zaplatil 12 milionů dolarů za každou existující kopii filmu kvůli vině poté, co bylo mnoha lidem ze štábu diagnostikováno rakovina. Po celá léta film pevně držel, dokonce ani nedovolil, aby byl uveden v televizi. Společnost Universal koupila práva na film v roce 1979 a podle časopisu „The Hollywood Reporter“ jej veřejnost neviděla 21 let. Hughes označil výběr místa natáčení filmu za nejhorší chybu svého života. (sator)
  • Mnoho mongolských herců byli místní indiáni z kmene Navajo, kteří nepoužívali makeup. (Mol)
  • John Wayne bral svou roli Temujina velmi vážně. Byl na nárazové dietě a čtyřikrát denně užíval tablety Dexedrinu. (Mol)

Reklama

Reklama