• POMO

Banderas je pre rolu stredovekého hrdinu ako stvorený, hudba Jerryho Goldsmitha je fantasticky monumentálna a aj jednotlivé (hlavne akčné) scény sú veľmi slušne nakrútené. Nepostrádajú dynamiku, dravosť, temnú atmosféru a občas naháňajú veľmi príjemné zimomriavky (vôbec celá scéna v jaskyniach nemá chybu). Ale všetky tieto slušne nakrútené okamihy sú veľmi divne pozliepané do nekompaktného a strašne deravého celku, ktorý vyvoláva iba veľké rozpaky. Údajne je to vina Michaela Crichtona, ktorý sa rozhodol dať svojmu námetu podobizeň podľa svojho gusta (umožňovala mu to zmula) a začal McTiernanovi drzo zasahovať do jeho práce. Naštvaný McTiernan preto z nakrúcania odstúpil skôr, než bol film hotový a zaprisahal sa, že s Crichtonom nechce mať už nikdy nič spoločné. Film, ktorý sa k nám dostal, tým pádom nie je McTiernanov, ale Crichtonov. A úprimne povedané - stojí za***. Veľká škoda. Táto vecička totiž mohla byť bombastickým filmovým dobrodružstvom.(12.4.2002)

• Cival

Docela vtipnej velkopropadák. Ale hlavně těžkej paskvil, jehož kouzlo je založeno na bojových scénách. Ty jsou chytře natočeny v absolutní tmě, takže z nich není nic vidět - a my nemůžeme být zklamaní. Možná.(16.6.2002)

Nordické hrdinské eposy měly vždycky svoje kouzlo. A to platí i v tomhle případě, i přesto, že větší prznění historie (tím myslím zbroj atd.) předvedl snad jenom První Rytíř:) Protože i tak na vás Vikingové přenesou atmosféru chladného a nevlídného severu, zalejou vás potoky krve a zasypou usekanými končetami:) Není to sice nic extra, ale jde to, zvlášť když vám k tomu zahraje Jerry Goldsmith. Jen a pouze za jeho (výtečnou) hudbu je třetí hvězda. 60%(21.4.2003)

• Tosim

No, neřek bych, že Michael Crichton je zrovna "pisálek", ale budiž. Ten počáteční nápad, kdy se Arab "octne" mezi Vikingy, tedy exkurz pro něj i diváka, je zajímavý, některé akční scény také, ale např. začátek je zbytečně rychlý a některé scény hlavně v druhé půli naopak moc utahané. A orientální momenty hudby Jerryho Goldsmithe mi velmi výrazně připomněly Mumii.(19.8.2005)

• Tom Hardy

Jeden z mála filmů, jehož dokoukání mi v několika momentech činilo skutečné potíže...(30.10.2002)

• Radyo

Jeden z důkazů, že Američani dokážou i z poměrně dobrého námětu udělat hroznou selanku. Některé kostýmy neměly s vikingským oděvem společné zhola nic, naprosto mě dorazil rychlokurz vikingštiny, při němž stačí sedět s několika bojovníky u ohně pár hodin, a bez problémů se naučíte jejich řeč skoro lépe, než ji umějí oni sami. Děj místy pokulhával na obě nohy, herecké výkony pochybné - proč tomu filmu vlastně dávám dvě hvězdičky ? :)(17.7.2002)

• Djkoma

Co je tady špatně? Vždyť film točil McTiernan společně(?) s Crichtonem. Dva režiséři ať sebelepší tak to málo kdy dělá dobře. Na filmu se to bohužel viditelně podepsalo a jako by se dělil na úplně dva odlišné snímky. v Jednom je Antonio Banderas velký bojovník, který bojuje proti "zvláštním lidem" a v druhém se Antonio promenáduje s mečem v dešti a jen tak porůznu kouká. Film nedrží pohromadě, jak by měl a rozhodně je to na škodu, když máte tak slušné obsazení a docela poutavý námět. Neříkám, že mělo jít o megahit, ale rozhodně to mohl být kvalitní snímek, který si oblíbí (nebo aspoň nezhnusí) milovníci vikingů a Banderase.(30.7.2004)

Rozpočet $160miliónovTržby USA $32,698,899Tržby Celosvetovo $61,698,899/70%/(27.6.2005)

• gouryella

Obdivuji a zcela chapu McTiernana, ze nakonec dal od sveho nepovedeneho dilka ruce pryc, protoze se tento film opravdu libit nemuze.(31.7.2002)

Musím se přiznat, že ve své době mě film dostal, neboť jsem zrovna silně ulítával na vikingském black metalu a pouhé vyslovení jména Odin či Valhalla ve mně vyvolávalo návaly emocí. S odstupem času vidím hlavně film s velmi zajímavým námětem, který ale totálně pohřbil nelogický střih. Pusťte k tomu autora předlohy a je z toho binec, kterému možná rozumí on sám, ale divák z toho musí být na větvi. Nechybělo mnoho a Vikingové byli skvělým dobrodružným filmem z exotického prostředí. Takhle zůstává rozmazaný patvar s dobrým Banderasem a několika pěknými sekvencemi. Jako celek ale nepopsatelně sypké... Pane Crichtone, držte se probůh pera (svého)!!!(1.2.2004)

Je to čistě popkulturní dílo, v němž tvůrci zjevně přehlížejí nějaké historické reálie a autentičnost, postmoderně lehkovážně (v tom nejhorším slova smyslu) splácají dohromady prvky z různých historických epoch a koutů světa a k nordickému (severskému) hrdinskému eposu se nepřiblíží ani z desetiny, ale přesto má film svoje skryté kouzlo - atmosféru chladu, mlhy, příšeří, noci, vytí vlků, tajemných všehoschopných bojovníků, pohanských kultů a barbarské zběsilosti... ale většinou je to jen hollywoodsky plytké... (přesto, rychlost, s kterou se tu hrdinové učí cizím jazykům, je záviděníhodná...:-)) Podobné filmy: Centurion(28.4.2007)

Ano - je to historická slátanina a s Douglasovými Vikingy ani Widmarkovými Dlouhými loděmi se to měřit nemůže. Jenže - který dnešní pokus o "historický" film není slátaninou a to včetně tak oslavovaných kousků jako Gladiátor nebo i Statečné srdce? U tohoto filmu jsem rezignoval na logiku a překvapivě dobře jsem se bavil sekáním hlav a nejrůznějším vražděním lidí i jiných zrůd. U tohohle by měl Banderas zůstat.(18.6.2005)

• Rob Roy

Námět není špatný, ale ta režie nestojí za nic. Akční scény jsou krátké a není skoro nic vidět.(10.4.2003)

rozpocet-160 million trzby-$61,698,899(28.9.2006)

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Old Bagdad ,2. Exiled ,3. Semantics ,4. The Great Hall ,5. Eaters of the Dead ,6. Viking Heads ,7. The Sword Maker ,8. The Horns of Hell ,9. The Fire Dragon ,10. Honey ,11. The Cave of Death ,12. Swing Across ,13. Mother Wendol's Cave ,14. Underwater Escape ,15. Valhalla/Viking Victory ,16. A Useful Servant ,(13.5.2011)

Vikingové nefungujou ani jako horor, ani jako historickej film, kterej má bejt sondou do jejich života. Tohle mohl bejt trhák, ovšem jak je u filmů podle Crichtonových knih zvykem… Tři za Banderase a Vikingy. Když byli v akci, dalo se na to koukat.(11.8.2005)

• tron

"Nie som bojovník." - "Čoskoro budeš." Prvý raz som sa s týmto príbehom (ak nerátam mrazivú Crichtonovu knihu) stretol koncom roka 1999 v našom kine. Keď som sa večer vracal domov po tichej, vyľudnenej, pochmúrnej, jesenno-zimnej, temnej ulici, nebál som sa prepadnutia. Bál som sa, že by som Vikingov musel ešte niekedy v živote vidieť. Obrovské očakávania sa v kine premenili na obrovské sklamanie. Na filme je strašne vidieť, v akých problémoch sa rodil. Drasticky prekročený rozpočet (niektoré šialené odhady tvrdia, že to pod 170 miliónov nemohlo ísť), niekoľkonásobný odklad premiéry, brutálne prestrihávanie (miznú kľúčové postavy a nie sú dokončené celé dejové línie!!!) a otvorená vojna medzi režisérom McTiernanom a Crichtonom, ktorý snímku produkoval. McTiernan bol nakoniec "odídený", Crichton vraj množstvo scén povyhadzoval a nakrútil nové. Celé je to strašná škoda, pretože v jednotlivostiach ten film vôbec nie je zlý. Banderas sa do filmu prekvapivo hodí (ostatne, jeho postava pôsobí ako päsť na oko už v románe, kde okrem iného ide o kultúrne rozdiely medzi "civilizovaným" Arabom a "primitívnymi" Vikingami, viď. scéna rannej hygieny), jednotlivé postavy Vikingov sú typovo vybraté veľmi dobre (sympaťáci Tonny Curran a Dennis Storhøi, masívny vodca Vladimír Kulich...), atmosféra je mimoriadne silná a mnohé scény polokultové (prieskum napadnutého domu hlboko v lesoch, matka Wendelov). Lenže čo z toho, keď je to celé zle? Vinou WTF strihu vzniká veľmi veľa kurióznych momentov, ktoré vás zbytočne zmätú (naučil sa hrdina reč Vikingov behom jednej noci, alebo ide o viacero dní? Počasie sa v danej scéne mení, čo naznačuje, že ide o viacero nocí... ale pokojne mohlo ísť o jednu noc s premenlivým počasím, ehm). Otázkou je, kam sa podel obrovský rozpočet, lebo avizované "veľkolepé horské kráľovstvo" sa v skutočnosti zdrclo do pár trápnych drevených domčekov uprostred zablateného lesa. Napriek tomu všetkému sa musím priznať, že mám Vikingov rád a vždy si ich rád pozriem. Napriek tomu, akí nevydarení sú. Veľmi ma každopádne sklamalo, že obávané príšery sú v skutočnosti len... ups, spoiler. Viac v mojej recenzii: http://www.studna.net/reviews/663/ Kino Považan NMnV 1999(20.10.2004)

Fakt nechapu to nizky hodnoceni, i kdyz to nema kdovijak promakanej scenar, tak je to zabavna, svizna a napinava podivana. Vsech 12 vikingu mi prislo docela nabusenejch, ale trochu drsnejsi jeste bejt mohli a Banderasovi role skvele sedla. Bitvy jsou hodne dobry a ve spojeni s vybornou hudbou hodne svizny a drsny. Mozna bych dal i 5*, ale precejen mam k filmu trochu kritiky. 3 sceny jsou hodne naivni - nauceni vikingskeho jazyka, nabrouseni mece, dokazani vikingum jak ma Banderas skvelyho kone. A co se tyce triku, ty byli dobry, ale nezdala se mi ta vikingska lod, to bylo hodne pocitacovy. Taky to je misty zbytecne roztahany. Ale krome tohohle nemam filmu co vytknout. Mozna kdyby se do rezirovani necpal Crichton mohlo to bejt jeste lepsi.(8.8.2005)

• Gimli

Půl hodiny je vážně, na co koukat. Banderasovi coby vyhnanci z exotických krajů, který se dostane na drsný sever mezi Vikingy, to opravdu sekne, a onen nespatřený nepřítel budí skutečně hrůzu. A k tomu všemu nádherná, tajemná mlhavá krajina. Jenomže pak, jakmile se toho troška poodhalí, to upadá do zdlouhavosti a nudnosti, takže nám nezbývá nic jiného, než se těšit na pořádnou řež v nadcházejících bitvách. Jenže najednou nám mrzne úsměv na rtech, když místo bitev vidíme nějakou nepřehlednou změť sem tam se mihnoucí oceli, koňských nohou, lidí atd... Takže i v jednom z hlavních důvodů, proč jsme na Vikingy do kina šli, nás zklamali :-((1.8.2002)

Českej dabing (hroznej) mi sprznil celkem pěknej (4 1/2*) zážitek z kina...Kdyby Crichton nebyl taková guma a nemotal se do toho, mohla to být celkem slušná podíváná!(6.9.2002)

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26