Vypravěčem událostí z roku 922 je arabský cestovatel Ahmed Ibn Fadlán, setkávající se ve střední Asii s bájnými Vikingy. Proti své vůli se stane jedním ze třinácti bojovníků, kteří se musí na dalekém severu utkat s tajemnými nepřáteli, sužujícími zemi krále Hrothgara. Děsiví netvoři Wendolové jsou ve skutečnosti kanibalové v medvědích kůžích, kteří útočí pod příkrovem mlhy a kteří nikoho nešetří. Vzdělaný Ahmed jen zvolna nachází vztah k drsným, neurvalým a věčně popíjejícím Vikingům. Záhy však objevuje jejich kladné vlastnosti a postupně se s nimi sbližuje. Díky nim vyspívá i on v neohroženého bojovníka. V krutém boji, kdy mají Vikingové první ztráty, se od jednoho místního starce dozvědí, že mohou zvítězit, jen když zabijí dobře ukrytou "matku" a jejich vojevůdce. (TV Nova)

POMO

Antonio Banderas je pre rolu stredovekého hrdinu ako stvorený, hudba Jerryho Goldsmitha je fantasticky monumentálna a aj jednotlivé (hlavne akčné) scény sú veľmi slušne nakrútené. Nepostrádajú dynamiku, temnú atmosféru a občas naháňajú zimomriavky. Scéna v jaskyniach nemá chybu. Ale všetky tieto slušne sfilmované momenty sú zvláštne pozliepané do nekompaktného a deravého celku, ktorý vyvoláva rozpaky. Údajne je to vinou Michaela Crichtona, ktorému zmluva umožňovala zasahovať režisérovi do výslednej podoby filmu. Naštvaný John McTiernan preto odstúpil z projektu skôr, ako bol hotový. Výsledok tým pádom nie je McTiernanov, ale Crichtonov. A úprimne, nestojí za veľa. Škoda. Mohol byť bombastickým dobrodružstvom. ()

Cival

Docela vtipnej velkopropadák. Ale hlavně těžkej paskvil, jehož kouzlo je založeno na bojových scénách. Ty jsou chytře natočeny v absolutní tmě, takže z nich není nic vidět - a my nemůžeme být zklamaní. Možná. ()

Gemini

Nordické hrdinské eposy měly vždycky svoje kouzlo. A to platí i v tomhle případě, i přesto, že větší prznění historie (tím myslím zbroj atd.) předvedl snad jenom První Rytíř:) Protože i tak na vás Vikingové přenesou atmosféru chladného a nevlídného severu, zalejou vás potoky krve a zasypou usekanými končetami:) Není to sice nic extra, ale jde to, zvlášť když vám k tomu zahraje Jerry Goldsmith. Jen a pouze za jeho (výtečnou) hudbu je třetí hvězda. 60% ()

Tosim

No, neřek bych, že Michael Crichton je zrovna "pisálek", ale budiž. Ten počáteční nápad, kdy se Arab "octne" mezi Vikingy, tedy exkurz pro něj i diváka, je zajímavý, některé akční scény také, ale např. začátek je zbytečně rychlý a některé scény hlavně v druhé půli naopak moc utahané. A orientální momenty hudby Jerryho Goldsmithe mi velmi výrazně připomněly Mumii. ()

Radyo

Jeden z důkazů, že Američani dokážou i z poměrně dobrého námětu udělat hroznou selanku. Některé kostýmy neměly s vikingským oděvem společné zhola nic, naprosto mě dorazil rychlokurz vikingštiny, při němž stačí sedět s několika bojovníky u ohně pár hodin, a bez problémů se naučíte jejich řeč skoro lépe, než ji umějí oni sami. Děj místy pokulhával na obě nohy, herecké výkony pochybné - proč tomu filmu vlastně dávám dvě hvězdičky ? :) ()

Marigold

Musím se přiznat, že ve své době mě film dostal, neboť jsem zrovna silně ulítával na vikingském black metalu a pouhé vyslovení jména Odin či Valhalla ve mně vyvolávalo návaly emocí. S odstupem času vidím hlavně film s velmi zajímavým námětem, který ale totálně pohřbil nelogický střih. Pusťte k tomu autora předlohy a je z toho binec, kterému možná rozumí on sám, ale divák z toho musí být na větvi. Nechybělo mnoho a Vikingové byli skvělým dobrodružným filmem z exotického prostředí. Takhle zůstává rozmazaný patvar s dobrým Banderasem a několika pěknými sekvencemi. Jako celek ale nepopsatelně sypké... Pane Crichtone, držte se probůh pera (svého)!!! ()

Djkoma

Co je tady špatně? Vždyť film točil McTiernan společně(?) s Crichtonem. Dva režiséři ať sebelepší tak to málo kdy dělá dobře. Na filmu se to bohužel viditelně podepsalo a jako by se dělil na úplně dva odlišné snímky. v Jednom je Antonio Banderas velký bojovník, který bojuje proti "zvláštním lidem" a v druhém se Antonio promenáduje s mečem v dešti a jen tak porůznu kouká. Film nedrží pohromadě, jak by měl a rozhodně je to na škodu, když máte tak slušné obsazení a docela poutavý námět. Neříkám, že mělo jít o megahit, ale rozhodně to mohl být kvalitní snímek, který si oblíbí (nebo aspoň nezhnusí) milovníci vikingů a Banderase. ()

gouryella

Obdivuji a zcela chapu McTiernana, ze nakonec dal od sveho nepovedeneho dilka ruce pryc, protoze se tento film opravdu libit nemuze. ()

Radek99

Je to čistě popkulturní dílo, v němž tvůrci zjevně přehlížejí nějaké historické reálie a autentičnost, postmoderně lehkovážně (v tom nejhorším slova smyslu) splácají dohromady prvky z různých historických epoch a koutů světa a k nordickému (severskému) hrdinskému eposu se nepřiblíží ani z desetiny, ale přesto má film svoje skryté kouzlo - atmosféru chladu, mlhy, příšeří, noci, vytí vlků, tajemných všehoschopných bojovníků, pohanských kultů a barbarské zběsilosti... ale většinou je to jen hollywoodsky plytké... (přesto, rychlost, s kterou se tu hrdinové učí cizím jazykům, je záviděníhodná...:-)) Podobné filmy: Centurion ()

Pohrobek

Ano - je to historická slátanina a s Douglasovými Vikingy ani Widmarkovými Dlouhými loděmi se to měřit nemůže. Jenže - který dnešní pokus o "historický" film není slátaninou a to včetně tak oslavovaných kousků jako Gladiátor nebo i Statečné srdce? U tohoto filmu jsem rezignoval na logiku a překvapivě dobře jsem se bavil sekáním hlav a nejrůznějším vražděním lidí i jiných zrůd. U tohohle by měl Banderas zůstat. ()

Fr

Vikingové nefungujou ani jako horor, ani jako historickej film, kterej má bejt sondou do jejich života. Tohle mohl bejt trhák, ovšem jak je u filmů podle Crichtonových knih zvykem… Tři za Banderase a Vikingy. Když byli v akci, dalo se na to koukat. ()

Dever

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Old Bagdad ,2. Exiled ,3. Semantics ,4. The Great Hall ,5. Eaters of the Dead ,6. Viking Heads ,7. The Sword Maker ,8. The Horns of Hell ,9. The Fire Dragon ,10. Honey ,11. The Cave of Death ,12. Swing Across ,13. Mother Wendol's Cave ,14. Underwater Escape ,15. Valhalla/Viking Victory ,16. A Useful Servant , ()

tron

Spoilery. "Nie som bojovník." - "Čoskoro budeš." Prvý raz som sa s týmto príbehom (ak nerátam knihu) stretol koncom r. 1999, v kine. Keď som sa večer vracal domov po vyľudnenej, pochmúrnej, jesenno-zimnej ulici, nebál som sa prepadnutia. Bál som sa, že by som Vikingov musel ešte niekedy v živote vidieť. Obrovské očakávania sa v kine premenili na sklamanie kolosálnych rozmerov. Na filme je strašne vidieť, v akých problémoch sa rodil. Dofrasa, niektorí nevedia ani len jazdiť na koňoch! Banderasovi cudzí chlapi povedia, že s nimi má ísť desiatky, ku*va možno stovky kilometrov preč do smrteľne nebezpečných lesov a v druhej scéne bez reptania osedláva koňa. K tomu drasticky prekročený rozpočet (daktoré šialené odhady tvrdia, že to pod 16O miliónov nemalo šancu ísť), niekoľkonásobný odklad premiéry (vlastne sa čudujem, že to u nás nešlo rovno na video), ponižujúca celosvetová tržba 29 miliónov, brutálne prestrihávanie (miznú kľúčové postavy, nie sú dokončené dejové línie, niektorí Vikingovia sa objavia v jednom max. dvoch záberoch a umrú, hoc treba objektívne dodať, že s týmto mali problém aj niektoré vedľajšie postavy vojak v Cameronovej kultovke Votrelci) a otvorená vojna medzi režisérom McTiernanom a Crichtonom, ktorý snímku produkoval (a ktorá samozrejme vznikla podľa jeho bestselleru). McTiernan bol "odídený", Crichton množstvo scén povyhadzoval a natočil nové. Celé je to strašná škoda, pretože v jednotlivostiach film vôbec nie je zlý. Banderas sa do filmu prekvapivo hodí. Ostatne, jeho postava pôsobí ako päsť na oko už v románe, kde okrem iného ide práve o kultúrne rozdiely medzi "civilizovaným" Arabom a pohanskými Vikingami. Samotní Vikingovia sú typovo vybratí výborne (sympaťáci Tonny Curran a Dennis Storhøi, masívny vodca Vladimír Kulich), atmosféra je mimoriadne silná a mnohé scény sľubné a polokultové (prieskum napadnutého domu hlboko v lesoch, matka Wendelov). Lenže čo z toho, keď je to celé zle? Vinou WTF strihu vzniká veľa kurióznych momentov, ktoré vás zbytočne zmätú. Naučil sa hrdina reč Vikingov behom jednej noci, alebo ide o viacero nocí? Počasie sa v danej scéne prudko mení, čo naznačuje, že ide o viacero nocí, ale pokojne mohlo ísť o jednu noc s premenlivým počasím. Rovnako je to so psami: prišli s Vikingami, alebo sa k nim pridali až po vylodení? Vikingovia sa správajú akoby im patrili, ale na lodi som si ich nevšimol. Otázkou je, kam sa podel obrovský rozpočet, lebo avizované veľkolepé horské kráľovstvo sa zdrclo do pár trápnych drevených domov uprostred zablateného lesa. Na druhej strane, práve takáto výprava pôsobí realisticky, toto nie je rozprávka s naleštenými zámkami. Ono nedáva logiku už ani to, kde taká obrovská masa nepriateľov žila. Stovky bojovníkov logiky museli mať stovky žien a detí. To všetci žili v jaskyniach? Aj s koňmi? Čo celoročne také kvantum ľudí a zvierat jedlo? Z dlhodobého hľadiska (ak teda nekočovali, čo nekočovali - jeden z Vikingov hovorí, že "oni" tu žijú odnepamäti a prichádzajú s hmlami) by nebolo možné žiť v takom utajení, v podstate len kúsok od kráľovstva. V knihe to bolo riešené logickejšie. Napriek tomu všetkému sa musím priznať, že mám Vikingov rád a vždy si ich rád pozriem. Napriek tomu, akí nevydarení sú. Veľmi ma každopádne sklamalo, že obávané príšery sú v skutočnosti len... ups, spoiler (každopádne v knihe to bolo mrazivejšie). Kino Považan NMnV 1999 () (méně) (více)

B!shop

Fakt nechapu to nizky hodnoceni, i kdyz to nema kdovijak promakanej scenar, tak je to zabavna, svizna a napinava podivana. Vsech 12 vikingu mi prislo docela nabusenejch, ale trochu drsnejsi jeste bejt mohli a Banderasovi role skvele sedla. Bitvy jsou hodne dobry a ve spojeni s vybornou hudbou hodne svizny a drsny. Mozna bych dal i 5*, ale precejen mam k filmu trochu kritiky. 3 sceny jsou hodne naivni - nauceni vikingskeho jazyka, nabrouseni mece, dokazani vikingum jak ma Banderas skvelyho kone. A co se tyce triku, ty byli dobry, ale nezdala se mi ta vikingska lod, to bylo hodne pocitacovy. Taky to je misty zbytecne roztahany. Ale krome tohohle nemam filmu co vytknout. Mozna kdyby se do rezirovani necpal Crichton mohlo to bejt jeste lepsi. ()

Gimli

Půl hodiny je vážně, na co koukat. Banderasovi coby vyhnanci z exotických krajů, který se dostane na drsný sever mezi Vikingy, to opravdu sekne, a onen nespatřený nepřítel budí skutečně hrůzu. A k tomu všemu nádherná, tajemná mlhavá krajina. Jenomže pak, jakmile se toho troška poodhalí, to upadá do zdlouhavosti a nudnosti, takže nám nezbývá nic jiného, než se těšit na pořádnou řež v nadcházejících bitvách. Jenže najednou nám mrzne úsměv na rtech, když místo bitev vidíme nějakou nepřehlednou změť sem tam se mihnoucí oceli, koňských nohou, lidí atd... Takže i v jednom z hlavních důvodů, proč jsme na Vikingy do kina šli, nás zklamali :-( ()

movie

Českej dabing (hroznej) mi sprznil celkem pěknej (4 1/2*) zážitek z kina...Kdyby Crichton nebyl taková guma a nemotal se do toho, mohla to být celkem slušná podíváná! ()

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

27.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené… (více)