Velmi svižně natočený akční horor, který ani chvilku nenudí (málokdy se mi stane, že kouknu na hodinky, kolik zbývá do konce, až po skoro hodině filmu), jen mne mrzí, že konec je poněkud odfláklý (jak Araba vítali doma? Vzal si s sebou tu bloncku domů? Na rohy si měl dát pozor ne u bohyně, ale vůdce...), protože pár otázek zbylo a šlo to ještě trošku poposunout v samotném doznění do dokonalosti. Mně se na tom líbilo, že film nebyl pojat až tak drsné, jako třeba Maso a krev od Verhoevena (tedy surově a syrově naturalisticky), ale že se drží nějaká rytířská čest (čímž snímek odkazuje spíše ke středověkým legendám o Artušovi) a že filmu nechybí ani občasný humor. Téma berserků vůbec by stálo za větší zpracování, ostatně tento kult měl vliv i na Tolkiena při psaní Pána prstenů.(20.8.2018)

Dobrá téma, zlé spracovanie. Takto zjednodušene by sa dal popísať inak komplikovaný vznik filmu, ktorý je vlastne McTiernanov iba napoly, ak vôbec. Pre Vikingov mám slabosť rovnako ako pre historické filmy celkovo, ale od McTiernana sme všetci čakali viac. Film zbehne, nenudí, ale výsledok naozaj vyzerá ako zlepec a jediné nezabudnuteľné na ňom je nádherne monumentálna Goldsmithova hudba. 60%.(25.10.2009)

• Djkoma

Co je tady špatně? Vždyť film točil McTiernan společně(?) s Crichtonem. Dva režiséři ať sebelepší tak to málo kdy dělá dobře. Na filmu se to bohužel viditelně podepsalo a jako by se dělil na úplně dva odlišné snímky. v Jednom je Antonio Banderas velký bojovník, který bojuje proti "zvláštním lidem" a v druhém se Antonio promenáduje s mečem v dešti a jen tak porůznu kouká. Film nedrží pohromadě, jak by měl a rozhodně je to na škodu, když máte tak slušné obsazení a docela poutavý námět. Neříkám, že mělo jít o megahit, ale rozhodně to mohl být kvalitní snímek, který si oblíbí (nebo aspoň nezhnusí) milovníci vikingů a Banderase.(30.7.2004)

Začnu klasickým klišé - kniha je mnohem lepší. Na filmu je opravdu znát, že jeho vznik nebyl zrovna hladký. Očividně vysoký rozpočet vykoukne na diváka jen občas, jindy se topíme v laciné inscenaci. Banderas se do role hodí, stejně tak jako většina seveřanů, špína a zima opravdu lezou až za nehty a občas aby se jeden fakt bál. Ale mnoho hloupých nedotažeností a hloupostí sráží na průměrné tři hvězdy....Těšil jsem se na to, jak se ve filmu zhostí Fadlánova porozumění řeči seveřanů, no dostal jsem teda pořádnou facku!:-)(4.2.2006)

Heavy Metal na de vše. Film Vikingové byl snad natočen pro fanoušky Heavy Metalu. Atmosféra je výborná, od začátku ostrá jako břitva a strach z neznámého nepřítele proniká až do morku kostí. Antonio Banderas je skvělí válečník, stejně tak hudba, která se výborně hodí k tajemné zamlžené krajině. Akční i válečné scény jsou také výborně natočeny - John McTiernan je prostě třída, jako vždy perfektní. Množství napínavých pasáží, které vyvrcholily skvělou scénou v jeskyních, a také režisérovo zvláštní pojetí jak příběhu, jenž je rychlý, dravý a zábavný, tak zmíněného úžasného prostředí. Prostě dobrodružná jízda jak se patří ve stylu Iron Maiden (Heavy Metal na de vše). Jedno malé "ale" tu ovšem mám - jak se mohl hlavní hrdina Antonio Banderas tak rychle pouze z odezírání naučit řeč Vikingů.?(5.7.2015)

• - Ačkoliv to skutečný Ibn Fadlan ve svých zápiscích zdůrazňuje, ve filmu ani jeden ze seveřanů nemá žádné výrazné tetování. Stejně tak jsme ochuzeni i o poněkud pikantnější průběh pohřbu velmože na začátku. Obětovaná dívka totiž musela strávit noc se všemi muži z jeho družiny, než byla zabita a spálena na lodi plné darů. (Rawen616)

• - Mezi knihou a filmových zpracováním lze nalézt několik rozdílů. V knize Michaela Crichtona "Eaters of The Dead" například Buliwyf (Vladimir Kulich) nežádá o radu stařenu, nýbž skrytou kolonii trpaslíků. (Conspi)

• - Film měl původně vyjít v roce 1998 pod názvem Eaters of the Dead. (Chatterer)