Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladý básník Ahmed Ibn Fahdlan se jednoho dne ve svém krásném městě Bagdádu zahleděl do černých očí mladé krasavice. Její žárlivý starý manžel ihned přemluvil kalífu, aby ho poslal daleko do ciziny. A tak se Ahmed vydal v doprovodu věrného přítele Melchisideka na strastiplnou cestu na sever. Po dlouhém putování a mnoha nebezpečenstvích narazí průvod na loď Vikingů. Muži si nejsou jisti, jestli je divocí Vikingové nezabijí, ale díky Melchisidekovi, který se s nimi dokáže dohovořit, se jim nic nestane. Do tábora Vikingů, jimž po smrti krále vládne jeho dědic Buliwyf, v téže době dorazí chlapec – posel ze vzdálené země. Tam řádí Wendolové, podivné příšery, které místní lidé považují za démony a říkají jim „požírači mrtvých“. Vikingové rozhodují, že vyšlou skupinu nejlepších bojovníků, aby se s nimi utkala. Stará vědma vybírá třináct bojovníků a posledním z nich se má stát právě Ahmed... Ahmed se rozloučí s věrným Melchisidekem a vydává se na cestu. Zpočátku si na drsné a divoké Vikingy, kteří si z něj dělají legraci, nemůže zvyknout. Brzy ale pochytí jejich řeč a ukáže se, že nejen oni ho mohou něco naučit, ale i on jim může být díky svým vědomostem a dovednostem, které jsou pro primitivní Vikingy něčím z cela novým, užitečný. Brzy poté, co dorazí do vesnice, dojde k prvnímu střetnutí s Wendoly. Ti se obvykle objevují v době, kdy okolní krajinu pokryje mlha. Bytosti na koních s loučemi v rukou pak vypadají jako „ohnivá saň“, což pověrčivé Vikingy děsí. Když jich ale několik vikingští bojovníci pobijí, „Arab“, jak mu jeho přátelé říkají, zjistí, že to nejsou démoni, nýbrž lidé. Na hlavách nosí hlavu medvěda s podivnými rohy a k boji používají i medvědí drápy. Podle nálezu malé sošky Ahmed usuzuje, že v jejich čele stojí vůdce, poslouchají ale tajemnou Matku, ukrytou pravděpodobně kdesi hluboko ve skalách. I stará žena, se kterou se radí, jim potvrdí, že musí najít tuto Matku a zničit ji... Ahmed se stal právoplatným členem skupiny bojovníků a nikdo by se mu už neodvážil po straně smát. Skupina bojovníků se tedy vydává do jeskyně, kde skutečně narazí na obrovitou sochu Matky, k jejímž nohám přinášejí Wendolové kosti zabitých lidí. V hlubinách jeskyně dojde k tvrdým bojům, které pro Vikingy nezůstanou bez následků. Matku sice naknec zničí, je ale jasné, že Wendolové zaútočí znovu. Je třeba zabít i jejich vůdce… (TV Prima)

(více)

Recenze (550)

POMO 

všechny recenze uživatele

Banderas je pre rolu stredovekého hrdinu ako stvorený, hudba Jerryho Goldsmitha je fantasticky monumentálna a aj jednotlivé (hlavne akčné) scény sú veľmi slušne nakrútené. Nepostrádajú dynamiku, dravosť, temnú atmosféru a občas naháňajú veľmi príjemné zimomriavky (vôbec celá scéna v jaskyniach nemá chybu). Ale všetky tieto slušne nakrútené okamihy sú veľmi divne pozliepané do nekompaktného a strašne deravého celku, ktorý vyvoláva iba veľké rozpaky. Údajne je to vina Michaela Crichtona, ktorý sa rozhodol dať svojmu námetu podobizeň podľa svojho gusta (umožňovala mu to zmula) a začal McTiernanovi drzo zasahovať do jeho práce. Naštvaný McTiernan preto z nakrúcania odstúpil skôr, než bol film hotový a zaprisahal sa, že s Crichtonom nechce mať už nikdy nič spoločné. Film, ktorý sa k nám dostal, tým pádom nie je McTiernanov, ale Crichtonov. A úprimne povedané - stojí za***. Veľká škoda. Táto vecička totiž mohla byť bombastickým filmovým dobrodružstvom. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Co je tady špatně? Vždyť film točil McTiernan společně(?) s Crichtonem. Dva režiséři ať sebelepší tak to málo kdy dělá dobře. Na filmu se to bohužel viditelně podepsalo a jako by se dělil na úplně dva odlišné snímky. v Jednom je Antonio Banderas velký bojovník, který bojuje proti "zvláštním lidem" a v druhém se Antonio promenáduje s mečem v dešti a jen tak porůznu kouká. Film nedrží pohromadě, jak by měl a rozhodně je to na škodu, když máte tak slušné obsazení a docela poutavý námět. Neříkám, že mělo jít o megahit, ale rozhodně to mohl být kvalitní snímek, který si oblíbí (nebo aspoň nezhnusí) milovníci vikingů a Banderase. ()

Reklama

Radyo 

všechny recenze uživatele

Jeden z důkazů, že Američani dokážou i z poměrně dobrého námětu udělat hroznou selanku. Některé kostýmy neměly s vikingským oděvem společné zhola nic, naprosto mě dorazil rychlokurz vikingštiny, při němž stačí sedět s několika bojovníky u ohně pár hodin, a bez problémů se naučíte jejich řeč skoro lépe, než ji umějí oni sami. Děj místy pokulhával na obě nohy, herecké výkony pochybné - proč tomu filmu vlastně dávám dvě hvězdičky ? :) ()

Tosim

všechny recenze uživatele

No, neřek bych, že Michael Crichton je zrovna "pisálek", ale budiž. Ten počáteční nápad, kdy se Arab "octne" mezi Vikingy, tedy exkurz pro něj i diváka, je zajímavý, některé akční scény také, ale např. začátek je zbytečně rychlý a některé scény hlavně v druhé půli naopak moc utahané. A orientální momenty hudby Jerryho Goldsmithe mi velmi výrazně připomněly Mumii. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Nordické hrdinské eposy měly vždycky svoje kouzlo. A to platí i v tomhle případě, i přesto, že větší prznění historie (tím myslím zbroj atd.) předvedl snad jenom První Rytíř:) Protože i tak na vás Vikingové přenesou atmosféru chladného a nevlídného severu, zalejou vás potoky krve a zasypou usekanými končetami:) Není to sice nic extra, ale jde to, zvlášť když vám k tomu zahraje Jerry Goldsmith. Jen a pouze za jeho (výtečnou) hudbu je třetí hvězda. 60% ()

Galerie (23)

Zajímavosti (28)

  • Volně založeno na anglosaské epické básni "Beowulf" od neznámého autora. (Chatterer)
  • Kartografické chyby se filmový štáb dopustil, když na mapě v úvodu filmu umístil město Bagdád do kavkazského pohoří mezi Černé moře a Kaspické moře. Skutečnost je taková, že město leží jihozápadním směrem na řece Tigris. (Conspi)
  • Vikingové ve filmu se posmívají Arabovi, že má malého koně. Ve skutečnosti by tomu mělo být naopak. Arabové měli a dodnes mají krásné a velké koně, kdežto Vikingové té doby jezdili na drobných konících přípomínajících větší poníky. (Rawen616)

Související novinky

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

03.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním…

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je tomu tak – rok 2008 je mimořádně „bohatý“ na pády hvězd z filmového nebe. Ledger, Heston, Newman, Minghella... a teď Michael Crichton. Ten se proslavil hlavně jako bestsellerový spisovatel, ale…

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

10.09.2007

Dávnověcí skandinávští bojovníci se vrací na plátna kin. V posledních letech se jim tam kdovíjak nedařilo. Adaptace Crichtonových Pojídačů mrtvých pod tuzemským názvem Vikingové dopadla tuze neslavně…

Návrat akčního machra

Návrat akčního machra

26.05.2007

Kdysi byl považován za jednoho z nejlepších akčních režisérů. Filmy jako Predátor či Smrtonosná past ho vynesly do pozice žánrové špičky. Pak přišly propadáky jako Vikingové, Rollerball a Zelené…

Reklama

Reklama