Pomerne slusny historicky akcni velkofilm, ktery se sice nemuze radit po bok Statecneho Srdce nebo Gladiatora, ale rozhodne ma co nabidnout. Banderas byl v roli arabskeho vyhnance presvedcivy a proti jeho vykonu nemam vyhrad. Jednotlive postavy vikingu se mi libily, ale nektere mi tam prisly zbytecne a skoro tam ani nepromluvily. Co bych nejvice vyzdvihl je uzasny hudebni doprovod Jerryho Goldsmithe, ktery film neskutecne zvedl. Dej je trosku zmateny ale neni se cemu divit pri problemech, ktere rezii provazely. Nicmene napad je vskutku originalni, ale na druhou stranu, dalo se z nej vytezit mnohem mnohem vice. Ja sem ale spokojeny a jelikoz mam tento zanr rad, moje hodnoceni tomu faktu take odpovida. Moje matka....byla čistá žena z urozené rodiny a já... alespoň vím....kdo byl můj otec, ty jeden....z děvky vzešlý prasožroute.(20.7.2006)

Film je točen podle knihy Michaela Crichtona - Pojídači mrtvých a rozhodně jsem se u něj tak nebavil jako u knihy. Přiznávám, že Banderas arabského vzdělance, který si ze zažitých příhod píše pro sebe a pro svého kalifa denník zahrál na jedničku. To že arabaští cestovatelé a vyslanci se dostali do skutečně vzdálených a podivných končin od Arábie není žádný blábol. Jsou toho důkazem právě různé denníky, cestopisy i popisy oněch podivných zemí v knihách a kronikách arabských učenců... První boje po boku Normanů celkem ušly. Vše táhne napětí a strach z tmy, ve které jsou - oni. Pak už mně to ale bavilo čím dál méně. Konec mi přišel (stejně jako kniha) rychle ukončený. Inu - jako dobrodružný filmík na nějaké odpoledne či podvečer proč ne. Víc od toho ale nečekejte. Standard, který rychle odezní. * * *(17.4.2012)

Chtěla bych mít schopnosti hlavního hrdiny a naučit se cizí jazyk pouze odposloucháváním za několik večerů. Chápu, že jazyková bariéra musela být nějak překonána, ale šlo to jistě i víc uvěřitelnými způsoby. Nicméně mi Vikingové přišli takoví neslaní nemastní, vlastně mě ani nezajímalo, jestli vyhraje dobro nebo zlo a na počmáraných domorodcích není pranic děsivého nebo tajemného. I když se nakrásně obléknou do medvědích kůží. Alespoň, že tam hrál ten Kulich, který měl dost chlapáckého charizmatu, i když jeho jméno moc chlapácké nebylo (Bulvoj) a Banderas také nebyl špatný, jako arab vypadal celkem věrohodně.(20.2.2008)

• Tosim

No, neřek bych, že Michael Crichton je zrovna "pisálek", ale budiž. Ten počáteční nápad, kdy se Arab "octne" mezi Vikingy, tedy exkurz pro něj i diváka, je zajímavý, některé akční scény také, ale např. začátek je zbytečně rychlý a některé scény hlavně v druhé půli naopak moc utahané. A orientální momenty hudby Jerryho Goldsmithe mi velmi výrazně připomněly Mumii.(19.8.2005)

S každým dalším shlédnutím mám ten film raději. Kvůli atmosféře, kvůli dokonalé partě seveřanů, dokonce i Banderase začínám docela oceňovat... A velké plus za to, že v tomto filmu jsou bojovníci opravdu bojovníky. Jasně daný předěl mezi "my" a "oni" a morální/etický přístup tomu dopovídající nejsou zbytečně rozmělněny či relativizovány. Válečníci tady bojují nikoli ve jménu ideálů či spravedlnosti, nýbrž o holý život a za větší slávu. Bravo.(10.8.2002)

• - Ačkoliv byl král Hrothgar (Sven Wollter) králem Dánů, ve filmu hovoří norštinou. (Conspi)

• - Ahmed Ibn Fadlan byl ve skutečnosti islámským vyslancem, který měl za úkol šířit Islám v zemích Volga Bulgaria. To je stát rozkládající se při soutoku řek Volha a Kama v době mezi 7. a 13. stoletím na území dnešního centrálního Ruska. Po jeho návratu do rodné země v roce 923 se o něm nedochovala žádná dokumentace. (Conspi)

• - Pozapomenutých kostýmových úprav je možno si povšimnout při závěrečném boji, kdy se na nohou jednoho z umírajících Wendolů nacházejí boty s gumovou podrážkou a podpatkem. (Conspi)