Přirovnal bych to k plastickému chirurgovi, který udělá obstojný nový nos (předloha Eaters of the Dead), aby ho pak pacientovi v okamžiku, kdy vyjde z kliniky na ulici, úderem pěstí zlomil (dotočné Crichtona). Pominu-li detaily dráždící mě u historických filmů v podobě kontur rtů a pěstěných nehtů severských žen, či Banderasovu tvář neustále vypadající jako by před minutou dotočil reklamu pro Gillette, nelze si nevšimnout, že Vikingové absolutně nedrží pohromadě jako celek a krom "Stavitelské pře" nenabídnou jediný zapamatování hodný moment, což přičítám právě vměšování se do práce McTiernana, chabé výpravě a částečně i nechtěné komičnosti Antonia. Ohledně rychlokursu vikingštiny se musím zastat autorů. Čekali jste snad, že se polovina filmu bude věnovat probírání gramatiky, normanských nepravidelných sloves či poslechu mluveného slova z kazetového přehrávače? Ibn byl vzdělaný muž a barbarský jazyk očividně neměl velkou slovní zásobu (zabít, kůň, prasožrout, Valhalla). Vždyť ti kucí ani neuměli psát..(9.9.2008)

"Lo there do I see my father, Lo there do I see my mother, my sisters and my brothers , Lo there do I see the line of my people, back to the beginning. Lo, they do call me, they bid me take my place among them, in the halls of Valhalla, where the brave may live forever." Pátou hvězdu přidávám za úžasný soundtrack.(20.2.2014)

Heavy Metal na de vše. Film Vikingové byl snad natočen pro fanoušky Heavy Metalu. Atmosféra je výborná, od začátku ostrá jako břitva a strach z neznámého nepřítele proniká až do morku kostí. Antonio Banderas je skvělí válečník, stejně tak hudba, která se výborně hodí k tajemné zamlžené krajině. Akční i válečné scény jsou také výborně natočeny - John McTiernan je prostě třída, jako vždy perfektní. Množství napínavých pasáží, které vyvrcholily skvělou scénou v jeskyních, a také režisérovo zvláštní pojetí jak příběhu, jenž je rychlý, dravý a zábavný, tak zmíněného úžasného prostředí. Prostě dobrodružná jízda jak se patří ve stylu Iron Maiden (Heavy Metal na de vše). Jedno malé "ale" tu ovšem mám - jak se mohl hlavní hrdina Antonio Banderas tak rychle pouze z odezírání naučit řeč Vikingů.?(5.7.2015)

• POMO

Banderas je pre rolu stredovekého hrdinu ako stvorený, hudba Jerryho Goldsmitha je fantasticky monumentálna a aj jednotlivé (hlavne akčné) scény sú veľmi slušne nakrútené. Nepostrádajú dynamiku, dravosť, temnú atmosféru a občas naháňajú veľmi príjemné zimomriavky (vôbec celá scéna v jaskyniach nemá chybu). Ale všetky tieto slušne nakrútené okamihy sú veľmi divne pozliepané do nekompaktného a strašne deravého celku, ktorý vyvoláva iba veľké rozpaky. Údajne je to vina Michaela Crichtona, ktorý sa rozhodol dať svojmu námetu podobizeň podľa svojho gusta (umožňovala mu to zmula) a začal McTiernanovi drzo zasahovať do jeho práce. Naštvaný McTiernan preto z nakrúcania odstúpil skôr, než bol film hotový a zaprisahal sa, že s Crichtonom nechce mať už nikdy nič spoločné. Film, ktorý sa k nám dostal, tým pádom nie je McTiernanov, ale Crichtonov. A úprimne povedané - stojí za***. Veľká škoda. Táto vecička totiž mohla byť bombastickým filmovým dobrodružstvom.(12.4.2002)

• Tosim

No, neřek bych, že Michael Crichton je zrovna "pisálek", ale budiž. Ten počáteční nápad, kdy se Arab "octne" mezi Vikingy, tedy exkurz pro něj i diváka, je zajímavý, některé akční scény také, ale např. začátek je zbytečně rychlý a některé scény hlavně v druhé půli naopak moc utahané. A orientální momenty hudby Jerryho Goldsmithe mi velmi výrazně připomněly Mumii.(19.8.2005)

• - Ačkoliv byl král Hrothgar (Sven Wollter) králem Dánů, ve filmu hovoří norštinou. (Conspi)

• - Film byl natočen dva roky před oficiální premiérou, jejíž datum bylo několikrát posunuto. (Bauer)

• - Ahmed Ibn Fadlan byl ve skutečnosti islámským vyslancem, který měl za úkol šířit Islám v zemích Volga Bulgaria. To je stát rozkládající se při soutoku řek Volha a Kama v době mezi 7. a 13. stoletím na území dnešního centrálního Ruska. Po jeho návratu do rodné země v roce 923 se o něm nedochovala žádná dokumentace. (Conspi)