Vikingové

Vikingovia

Akční / Dobrodružný / Historický

USA, 1999, 102 min

• Radyo

Jeden z důkazů, že Američani dokážou i z poměrně dobrého námětu udělat hroznou selanku. Některé kostýmy neměly s vikingským oděvem společné zhola nic, naprosto mě dorazil rychlokurz vikingštiny, při němž stačí sedět s několika bojovníky u ohně pár hodin, a bez problémů se naučíte jejich řeč skoro lépe, než ji umějí oni sami. Děj místy pokulhával na obě nohy, herecké výkony pochybné - proč tomu filmu vlastně dávám dvě hvězdičky ? :)(17.7.2002)

Všechno dobré, ani ty vyloženě "kecací" pasáže mě v obzvláště historicko-dobrodružných snímcích nevadily. Ale sakra něco mi tu nesedí. Velkofilm a hodinu a půl ? Ano, skvělé scénky, bojové i jsem se někdy zasmál. Chtělo to podle mě více těch komerčních a bechderoucích scének typu 1000 lodí na oceánu, velké bojiště atd. Celkově ale tento snímek neodsuzuji, i když pravda, moc do nebes ho také nevyzdvihuji.(4.1.2006)

Zlý jazykové tvrdí, že tenhle film propadl, protože se Crichton začal Tiernanovi montovat do řemesla. Chtělo by se zvolat: Dobrá zpráva, Crichton už prdí do Valhally, točte klikou kamery, co váš měšec ráčí! Hledal bych ale pravý důvod ještě před tímto aktem montování, protože veškeré filmy podle jeho předlohy jsou větší či ještě větší píčoviny. Samozřejmě kromě Jurského parku, kde řádí děsivý Tyrannosaurus rex a Velké vlakové loupeže, kde řádí Connery. Ty jsou svaté. V tomto kontextu nedopadli Vikingové zase tak blbě. Jsou všichni do jednoho neotesanci, kteří nejdou pro jadrné slůvko daleko, ale i z vyhřezlého střeva a vlastní setnuté kebule si umí udělat legraci. I když jsou trochu špindírové, za ušima už jim malinko pučí mech a koule si myjí společným mýdlem, neměl bych problém během tuhé severské zimy k některému z nich přilnout. A hlavně pan Kulíšek, můj oblíbený hromotluk, ten překonává sám sebe a vikinguje jako o život. Antonín to vzývání Alláha také předstírá téměř dokonale a člověk už jenom čeká, kdy vběhne do chumlu těch neandrtálských nájezdníků a zatáhne za roznětku. Nějaké drobné kokotinky by se samozřejmě našly, ale místní obecné znechucení nesdílím, takže mi jděte s těma kritikama do pořádně hluboké, vlhké, smrduté, nechutně chlupaté... sakra, teď si nemůžu vzpomenout, jak se to hláskuje ve vikingštině.(7.2.2015)

• kingik

Redfordovi už jsem říkal, aby přestal režírovat, tobě McTiernane rovnou vzkazuji vypadni a přestaň obtěžovat svou těžkopádnou režií, která vždycky stála za houby. Tobě bych nedal režírovat ani Ošklivku Katku, VKVéčka.a Televizní noviny na Nově. To se nestydíš za to, co jsi stvořil za shit?! Taky se dost divím, že tě po tomto fiasku ještě někdo nechá režírovat. To vše ještě obohaceno o špatného Banderase. Jednu hvězdičku dávám za to, že v rukou jiného režiséra by to byl super film. 20%(11.2.2009)

Mě se to docela líbilo.. Pominu-li trošku za ušio přitaženou zkratku týkající se jazykové bariéry (Banderas sedne k ohni a když od něho vstane, umí Vikingsky), dostalo se mi velmi zručně natočemé akční "historické" dobrodružství, s velmi dobrým Banderasem, několika úchvatnými scénami a zajímavou hudbou a celkem zajímavým dějem, obsahujícím několik naproto rozkošných scének(exhibice koně, Banderasova neschopnost manévrovat s těžkým mečem a jeho následná úprava).. jsem spokojen..(22.6.2006)

• - Drtivá většina Vikingů ve filmu nemá adekvátní dobovou zbroj a výzbroj. Ve snímku je možné vidět Vikinga ve zbroji španělských conquistadorů až ze 16. století a nebo pro změnu Vikinga s gladiátorskou přilbicí z 2. století př. n. letopočtem. Hlavní hrdina Bulwoy () má plátové brnění také ze 16. století, přičemž film se odehrává roku 922. (Rawen616)

• - Ačkoliv to skutečný Ibn Fadlan ve svých zápiscích zdůrazňuje, ve filmu ani jeden ze seveřanů nemá žádné výrazné tetování. Stejně tak jsme ochuzeni i o poněkud pikantnější průběh pohřbu velmože na začátku. Obětovaná dívka totiž musela strávit noc se všemi muži z jeho družiny, než byla zabita a spálena na lodi plné darů. (Rawen616)

• - Tržby v USA za první víkend přes 10 milionů dolarů, náklady na výrobu 125 milonů dolarů a náklady na reklamu přes 25 milionů dolarů. (BloodMax)