Film je točen podle knihy Michaela Crichtona - Pojídači mrtvých a rozhodně jsem se u něj tak nebavil jako u knihy. Přiznávám, že Banderas arabského vzdělance, který si ze zažitých příhod píše pro sebe a pro svého kalifa denník zahrál na jedničku. To že arabaští cestovatelé a vyslanci se dostali do skutečně vzdálených a podivných končin od Arábie není žádný blábol. Jsou toho důkazem právě různé denníky, cestopisy i popisy oněch podivných zemí v knihách a kronikách arabských učenců... První boje po boku Normanů celkem ušly. Vše táhne napětí a strach z tmy, ve které jsou - oni. Pak už mně to ale bavilo čím dál méně. Konec mi přišel (stejně jako kniha) rychle ukončený. Inu - jako dobrodružný filmík na nějaké odpoledne či podvečer proč ne. Víc od toho ale nečekejte. Standard, který rychle odezní. * * *(17.4.2012)

Hudba a atmosféra zachraňujú ABSOLÚTNE nevýrazného Banderasa. Už chápem prečo to "premenovali" z 13. bojovníka na Vikingov. Nevyužitý potenciál...___Keď sa na to pozriete s odstupom (ako ja po pár rokoch) a budete to krok za krokom študovať ako "cover verziu" klasickej legendy o Beowulfovi, získava film ďalší rozmer (len ten Banderas je tam stále navyše)...(14.11.2005)

Všechno dobré, ani ty vyloženě "kecací" pasáže mě v obzvláště historicko-dobrodružných snímcích nevadily. Ale sakra něco mi tu nesedí. Velkofilm a hodinu a půl ? Ano, skvělé scénky, bojové i jsem se někdy zasmál. Chtělo to podle mě více těch komerčních a bechderoucích scének typu 1000 lodí na oceánu, velké bojiště atd. Celkově ale tento snímek neodsuzuji, i když pravda, moc do nebes ho také nevyzdvihuji.(4.1.2006)

• tron

"Nie som bojovník." - "Čoskoro budeš." Prvý raz som sa s týmto príbehom (ak nerátam mrazivú Crichtonovu knihu) stretol koncom roka 1999 v našom kine. Keď som sa večer vracal domov po tichej, vyľudnenej, pochmúrnej, jesenno-zimnej, temnej ulici, nebál som sa prepadnutia. Bál som sa, že by som Vikingov musel ešte niekedy v živote vidieť. Obrovské očakávania sa v kine premenili na obrovské sklamanie. Na filme je strašne vidieť, v akých problémoch sa rodil. Drasticky prekročený rozpočet (niektoré šialené odhady tvrdia, že to pod 170 miliónov nemohlo ísť), niekoľkonásobný odklad premiéry, brutálne prestrihávanie (miznú kľúčové postavy a nie sú dokončené celé dejové línie!!!) a otvorená vojna medzi režisérom McTiernanom a Crichtonom, ktorý snímku produkoval. McTiernan bol nakoniec "odídený", Crichton vraj množstvo scén povyhadzoval a nakrútil nové. Celé je to strašná škoda, pretože v jednotlivostiach ten film vôbec nie je zlý. Banderas sa do filmu prekvapivo hodí (ostatne, jeho postava pôsobí ako päsť na oko už v románe, kde okrem iného ide o kultúrne rozdiely medzi "civilizovaným" Arabom a "primitívnymi" Vikingami, viď. scéna rannej hygieny), jednotlivé postavy Vikingov sú typovo vybraté veľmi dobre (sympaťáci Tonny Curran a Dennis Storhøi, masívny vodca Vladimír Kulich...), atmosféra je mimoriadne silná a mnohé scény polokultové (prieskum napadnutého domu hlboko v lesoch, matka Wendelov). Lenže čo z toho, keď je to celé zle? Vinou WTF strihu vzniká veľmi veľa kurióznych momentov, ktoré vás zbytočne zmätú (naučil sa hrdina reč Vikingov behom jednej noci, alebo ide o viacero dní? Počasie sa v danej scéne mení, čo naznačuje, že ide o viacero nocí... ale pokojne mohlo ísť o jednu noc s premenlivým počasím, ehm). Otázkou je, kam sa podel obrovský rozpočet, lebo avizované "veľkolepé horské kráľovstvo" sa v skutočnosti zdrclo do pár trápnych drevených domčekov uprostred zablateného lesa. Napriek tomu všetkému sa musím priznať, že mám Vikingov rád a vždy si ich rád pozriem. Napriek tomu, akí nevydarení sú. Veľmi ma každopádne sklamalo, že obávané príšery sú v skutočnosti len... ups, spoiler. Viac v mojej recenzii: http://www.studna.net/reviews/663/ Kino Považan NmnV 1999(20.10.2004)

Daleký sever, ostré hory, hluboké lesy, u pobřeží kotví vikingské lodě a mlha patří ke kraji jako déšť k Anglii. Příběh se nápadně podobá eposu o Beowulfovi. A k tomu hraje fenomenální Jerry! Hlouposti ve filmu: (1) Tataři!!! Hehe, výborný vtip, v této době a v této oblasti se s nimi fakt nemáme šanci setkat, žili tu spíš jiní kočovníci (Pečeněhové apod.). (2) reálie jsou pro vikingy dost mimo, určitě ve výzbroji neměli gladiátorské helmy, či španělskou zbroj z 15. století. No tvůrci asi při natáčení nesnídali, tak do filmu naprali všechno, co viděli v encyklopedii zbraní od Larousse. A tak podobně (nepravděpodobné věštění z kostí, vůdcové byli pohřbíváni spíše pod velké mohyly v lodích, ibn Fahdlán byl poslán na sever společně s několika tisíci lidmi atd.). Ale víte vy co? Mně je to fuk. Naopak souboj cti a stavba opevnění - oboje na jedničku. Pokud tedy přimhouřím oko nad několika nonsensy, bavil jsem se velmi dobře. A bijec Vláďa Kulich se konečně předvedl... a ta hudba, ta hudba, láska na první tón......(25.4.2006)

• - Ahmed Ibn Fadlan byl ve skutečnosti islámským vyslancem, který měl za úkol šířit Islám v zemích Volga Bulgaria. To je stát rozkládající se při soutoku řek Volha a Kama v době mezi 7. a 13. stoletím na území dnešního centrálního Ruska. Po jeho návratu do rodné země v roce 923 se o něm nedochovala žádná dokumentace. (Conspi)

• - Film byl natočen dva roky před oficiální premiérou, jejíž datum bylo několikrát posunuto. (Bauer)

• - Hlavní postava - arab Ahmed Ibn Fadlan Ibn AlAbbás - je zmiňována i v knize Ricka Riordana „Magnus Chase“. Postava Sam (valkýra arabského původu) jej uvádí jako jednoho z předků a vysvětluje tak svoje propojení se severskou kulturou. (SIRborio)