Vikingové

Vikingovia

Akční / Dobrodružný / Historický

USA, 1999, 102 min

• Le_Chuck

Spájať arabov s vikingmi ? Heh ! Vychrtlý Banderas vyzerá medzi tými blonďatými svalovcami ako päsť na oko a nezachráni to ani ta vševysvetlujúca omáčka. Rezignovať sa odporúča. Našťastie je tu akcia a kto má rád historiské mlátičky na ostrie noža, či sekery bude rád. Len v tom nehľadajte preboha Gladiátora.(3.7.2005)

Všechno dobré, ani ty vyloženě "kecací" pasáže mě v obzvláště historicko-dobrodružných snímcích nevadily. Ale sakra něco mi tu nesedí. Velkofilm a hodinu a půl ? Ano, skvělé scénky, bojové i jsem se někdy zasmál. Chtělo to podle mě více těch komerčních a bechderoucích scének typu 1000 lodí na oceánu, velké bojiště atd. Celkově ale tento snímek neodsuzuji, i když pravda, moc do nebes ho také nevyzdvihuji.(4.1.2006)

• Radyo

Jeden z důkazů, že Američani dokážou i z poměrně dobrého námětu udělat hroznou selanku. Některé kostýmy neměly s vikingským oděvem společné zhola nic, naprosto mě dorazil rychlokurz vikingštiny, při němž stačí sedět s několika bojovníky u ohně pár hodin, a bez problémů se naučíte jejich řeč skoro lépe, než ji umějí oni sami. Děj místy pokulhával na obě nohy, herecké výkony pochybné - proč tomu filmu vlastně dávám dvě hvězdičky ? :)(17.7.2002)

Myslíš na to, čo príde, a v duchu si predstavuješ strašné veci, od akých by stuhla každému krv v žilách. Nemysli na budúcnosť a nech Ťa poteší vedomie, že nikto nežije večne. Knihu Netvori z Hmiel Michaela Crichtona som čítal a film je jej až prekvapivo verný. Rozdielov je minimum. Možno to je zásadný problém, prečo je film tak zatracovaný. Predloha nepatrí medzi najlepšie Crichtonove diela a dovolil by som si tvrdiť, že je priemerná. Film ma však bavil a aj keď nepatrí medzi najlepšie historické filmy, rozhodne patrí medzi tie lepšie dobrodružné. Bitky sú natočené dobre, atmosféra je citeľná a hudba skvelá. Ja si to hocikedy pozriem vždy rád. Chvála Bohovi, lebo vo svojej múdrosti ustanovil smrť na koniec života, a nie na jeho začiatok.70%(22.9.2007)

Pomerne slusny historicky akcni velkofilm, ktery se sice nemuze radit po bok Statecneho Srdce nebo Gladiatora, ale rozhodne ma co nabidnout. Banderas byl v roli arabskeho vyhnance presvedcivy a proti jeho vykonu nemam vyhrad. Jednotlive postavy vikingu se mi libily, ale nektere mi tam prisly zbytecne a skoro tam ani nepromluvily. Co bych nejvice vyzdvihl je uzasny hudebni doprovod Jerryho Goldsmithe, ktery film neskutecne zvedl. Dej je trosku zmateny ale neni se cemu divit pri problemech, ktere rezii provazely. Nicmene napad je vskutku originalni, ale na druhou stranu, dalo se z nej vytezit mnohem mnohem vice. Ja sem ale spokojeny a jelikoz mam tento zanr rad, moje hodnoceni tomu faktu take odpovida. Moje matka....byla čistá žena z urozené rodiny a já... alespoň vím....kdo byl můj otec, ty jeden....z děvky vzešlý prasožroute.(20.7.2006)

• - Mezi knihou a filmových zpracováním lze nalézt několik rozdílů. V knize Michaela Crichtona "Eaters of The Dead" například Buliwyf (Vladimir Kulich) nežádá o radu stařenu, nýbž skrytou kolonii trpaslíků. (Conspi)

• - Jedna z vikingských lodí použitých ve filmu je v současnosti umístěna v norském zábavním centru Epcot, což je obdoba Walt Disney World, kde slouží hlavně jako atrakce pro nejmenší. (Conspi)

• - Postavu Bulywyfa si zahrál herec českého původu Vladimír Kulich. (M.B)