Povídání o pejskovi a kočičce

všechny plakáty
Animovaný / Rodinný
Československo, (1950–1951), 1 h 8 min (Minutáž: 8–16 min)

Režie:

Hudba:

Jan Rychlík

Karel Höger (vypravěč)

Epizody(6)

Jak spolu pejsek a kočička hospodařili a ještě o všelijakých jiných věcech - pro děti napsal a nakreslil Josef Čapek, vypráví Karel Höger. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele tomtomtoma k tomuto seriálu (1)

Povídání o pejskovi a kočičce (1950)

Josef Čapek stojí sice ve stínu svého slavnějšího bratra, ale jeho ilustrace a spisovatelská tvorba pro děti patří k vrcholům literárních děl pro nejmenší již téměř jedno století. Laskavost je duchem, který proniká k dětským srdcím a vroucným slovem poodhaluje život výchovně a radostně. Výchova a rozvoj jedinců hrou je jedním z nejlepších způsobů, jak lze dětské nadání a lidskost v každé bytosti otevřít a upevnit. Eduard Hofman byl schopným a vynalézavým režisérem animovaných filmů a sérií pro děti. Čapkovu knihu rozpohyboval a celkovou tvář dotvořil nádherně zabarvený hlas Karla Högera. Jako malý kluk, co s radostí a nadšením pronikal do tajemství litery písmenek a slov, jsem knihu miloval a usínal s ní spokojeně pod peřinou. Neminula mě ani tato filmová verze. S odstupem času lze toto dílo vnímat jako ideální produkt pro rozvoj malého človíčka. Oproštěno násilí překonává třídní rozdíly, závist i další nepěkné lidské vlastnosti a snaží se působit ve vzoru slušnosti a respektu k ostatním lidem ve společnosti. Co více od těchto milých příběhů můžeme chtít? ()