Expres foto

One Hour Photo

Expres foto

Drama / Thriller / Psychologický

USA, 2002, 92 min

Do poloviny filmu si nejspíš budete říkat, co to proboha ten chudák Sy dělá, že mu není trapně, proč si nezkusí najít nějakou babu a já nevim... v druhé půli vás ze Seymoura už nejspíš bude mrazit. Budete si říkat, kam to sakra ještě povede, co všechno ten týpek udělá, no a nakonci... budete nejspíš trošku zklamaní. Ale vůbec ne z takřka dokonalého Robina Williamse, ani z krásné Connie Nielsen, dokonce ani ten příběh není vůbec špatný, je originální, ale...ale. Něco tam prost není správně, několik zbytečností a nesrovnalostí by se dalo odpustit, ale ten závěr a smysl toho "poselství"? Slabší 4*.(3.4.2011)

• easaque

tento thriller byl pro mě zajímavý ze dvou hledisek. Ukazuje jak je Robin W. flexibilní herec a snad neexistuje role, kterou by přesvědčivě nezahrál. A taky kvůli obrazové stránce, která nebyla rozhodně špatná. Zaujal mě i námět, ale scénář se bohužel hodně drží běžných hollywoodských postupů a nevyniká. Navíc jsem od konce čekal něco navíc a tento mě neuspokojil - proto jen silnější 2hvězdy. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](14.8.2012)

Když si člověk prohlíží rodinné fotografie, zdálo by se, že ti, co je vytvořili, prožili nádherný život, plný radosti a krásných chvil, že je nikdy nic netrápilo. Protože člověk obvykle nefotí věci, které by si nechtěl zapamatovat. A to je jen jedna z mála krásných a trefných myšlenek, které se ve filmu objeví. Jako člověk, který zažil ještě to čekání na výsledek fotografií nejen z dovolené, na které se nějakou dobu těšil, pak je šel vyzvednout a v tom voňavém obchodě je s velkou zvědavostí pomalu vytahoval z papírové obálky a s velkým zájmem si je prohlížel, dokážu ocenit nejen všechny ty krásné záběry na výrobu fotografií a jakousi zvláštní preciznost v podstatě ve všem, co se ve filmu objeví. Jakkoli děsivé bylo téma tohoto filmu, pro mě bude Robin asi už navždycky ten otec, co si hrál na chůvu svých dětí a pořád v něm budu vidět jistou něhu, kterou on tady také nedokázal úplně potlačit. A proč by měl? Možná, že by se nic takového nestalo, kdyby si lidé vážili svého štěstí. Geniální film s úžasným hereckým výkonem Robina Williamse. Na to, že je takový, jaký je, viděla jsem ho několikrát a vždycky je mi Sye Parrise moc líto.(12.12.2016)

Robin Williams dokonale překvapil. Herec, kterého mám zapsaného jako sympatického, leč zahrabaného "strejdu" z komedií a rodinných filmů, se v Expres Fotu ukázal jako výborná volba pro psychopatického pracovníka minilabu. Ten si vysnil, že je členem rodiny jedné ze stálých zákaznic a když zjistí, že ne všechno je, jak se zdá být z idylických snímků, vezmi věci do vlastních rukou. Je velmi těžké nesoucítit s hlavní postavou, přestože se jedná o velmi vyšinutého člověka. Film plyne velmi zvolna, ale s každou scénou roste napětí a očekávání neodvratného se blíží každým okénkem. Debutující Mark Romanek předvedl úžasnou práci a proto mě šokuje, že další celovečerní snímek má ve filmografii až o 8 let později. Přitom to rozhodně nebylo ani finančním neúspěchem filmu (rozpočet 12 mil. / tržby 52 mil.). Prostě záhada.(25.9.2011)

Mark Romanek diváka nešetří, jenom zmrazení a řezání žil ale taky nečeká. Chladná vizuální stránka děsivě povědomá nepotěší diváky středního proudu, kteří nemají zájem tuto sondu (ve skutečnosti často jejich realitu) vidět a nadto s pohledu lidské bestie v podání skvělého Robina Williamse pochopit příčiny. Evidentně ten film ukazuje temnou mysl, ale ač je jakákoli, je stále v našem světě. Pochopit už samotné jednání Seymoura Parrishe vyžaduje kooperaci diváka. Ten film však není samoúčelný a tím je silnější.(3.4.2006)

• - Číslo 23 sa často objavuje počas celého filmu, pretože produkčná spoločnosť sa volá "Catch 23". (U_S_O)

• - Přibližně v 15. minutě Sy (Robin Williams) sleduje na 2. epizodu 5. série seriálu Simpsonovi (od r. 1989) "Mys hrůzy", kdy chce Levák Bob zabít Barta. V atmosféře a pojetí postav scény seriálu lze nalézt paralelu s excentricitou hlavního hrdiny filmu. (dokec)

• - Sy (Robin Williams) sleduje v televizi scifi snímek Plán 9 (1959). (campa)