Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Je podzim roku 1874. Vlak směřující na západ veze Billa Hickoka na místa, odkud před časem po dramatických událostech odjel. Kvůli své bezpečnosti se vrací pod cizím jménem, ale vrátit se musí, protože trpí noční můrou (ve snu ho pronásleduje legendární Bílý bizon), které se nemůže zbavit nikde jinde. Bílý bizon právě napadl indiánskou vesnici a zabil malinkou dcerku bojovníka Splašeného koně. Splašený kůň dceru hlasitě oplakává, ale to se nesrovnává s indiánskou etikou, a tak mu náčelník odebere jméno a nazve ho Červem. Jméno se mu vrátí, až když bizona zabije a přinese jeho kůži. Bill (vystupuje jako James Otis) pokračuje spolu s přítelem Charliem v cestě na sever až do oblasti, kam se vydal i Červ. Stanou se náhodnými svědky toho, jak Červ čelí přesile nepřátelských indiánů a Bill mu pomůže. Dva muži s úplně odlišným pohledem na svět se stanou téměř bratry, ale na Bílého bizona si dělají stejný nárok oba (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (34)

George Stobbart 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý mysteriózny western krížený s monster horrorom. Tajomný Bill Hickok sa snaží uloviť legendárneho bieleho bizóna, ktorý ho pravidelne trápi v nočných morách. Zároveň sa ho však snaží dolapiť aj indiánsky bojovník, ktorému biely bizón spustošil osadu a zabil dcéru. Títo dvaja muži sa časom stretnú a napriek značným rozdielom spriatelia, no ani tak nie je isté, či sa im podarí masívneho bieleho netvora zabiť. Filmík má podarenú, zvláštnu atmosféru, niekoľko značne napínavých scén a kvalitný záver, ktorý ho z westernu ťahá do hororu. Prostredie je fajn, obzvlášť zasnežená nočná príroda a Charles Bronson je v úlohe Hickoka charizmatický a skvelý ako vo väčšine svojich filmov. Samotný biely bizón je spracovaný na svoju dobu celkom dobre, miestami pôsobí desivo a vzbudzuje rešpekt, hoci v niektorých záberoch vyzerá skôr ako umelá ťava. Neukazujú ho však príliš často a tak je výsledný dojem bez problémov pozitívny. ()

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Zajímavý western, který se ani tam moc neopírá o staré dobré taháky barových rvaček a nahánění lupičů dostavníků, jak spíš o lov legendárního bílého bizona. Na jedné straně je tu běloch, který ho chce ulovit pro peníze a na druhé Indián, který jej loví pro pomstu. Vcelku nenáročný film, který pobaví, ale nijak moc nezaujme. Odpočinková klasika z dob starého západu. 60% ()

Reklama

movie 

všechny recenze uživatele

Když se Bronsonovi s Thompsonem dařilo, tak to obvykle stálo za to. Sedmdesátá léta jsou toho dobrým příkladem a tenhle Bílý Bizon asi tím největším. Western s prvky londonovské dobrodružné romantiky a makabrózního přírodního horroru, který zde ztělesňuje berserkující bizon, jenž Bronsonově postavě Billa Hickoka (skutečně žijící pistolník) přinaší nelibé noční můry, při nichž se ze spaní chápe svých koltů a zběsile pálí všude kolem (dost překvapivě u toho nikoho nezabije). Westernový vliv se zde neodkazuje ke klasickému americkému stylu, ale překvapivě je zde citit hodně spaghetti westernu (viz. scéna přestřelky v zasněženém údolí s naechovaným řevem zůčastněných). Jakousi epiku filmu pak dodává skvělá kamera Paula Lohmanna, ale především skladatelské angažmá Johna Barryho, který celý kousek posouvá o něco výš. V jádru je to sice jenom béčko, ale s hodně ačkovou fasádou a mimochodem, Bronson tu funguje skvěle. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Bohužel spíše můžu ocenit zfilmování postavy Divokého Billa Hickoka než vlastní příběh o ulovení strašného bílého bizona (při objevení příšerné karikatury legendárního chlupáče jsem chytal záchvaty smíchu). Tento zvláštní western je opravdu zajímavý jen v částech, kdy se nejedná o bílého bizona, ale o pistolníka Hickoka. Celkově jde o film s podprůměrnou režií a příšernými triky, jehož jedinou záchranou je charismatický Charles Bronson, který je skutečnému Hickokovi i podobný - viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Wild_Bill_Hickok. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=cp17j-fQkWE ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Nechci ma naštvať, Frank.“ – „Teba som sa nikdy nebál, Bob.“ Zvláštny film, svojím spôsobom jedinečný. Bohužiaľ aj troška nudný, na čom má najväčší podiel asi to, že je naraz o mnohých veciach, ktoré k sebe skôr nepasujú, ako pasujú... aj keď sa mi zdá pozoruhodné, že niekto mal odvahu vmiešať ich do jedného filmu a vyskúšať, čo z toho bude. Dodnes je z toho prekvapivo dobrý film o slávnom pištoľníkovi Divokého Západu Billom Hickokovi (Charles Bronson), ktorý sa vracia na horúcu pôdu, kde mu na každom kroku hrozí zabitie, aby si vybavil účty so svojou nočnou morou – krvilačným legendárnym bielym bizónom, údajne posledným kusom, žijúcim v indiánskej divočine. Mnohé motívy a postavy sú načrtnuté v troch scénach, aby sa na ne následne zabudlo (bradatý zloduch so snežnicami). Inokedy sa od skvelého nápadu s vraždiacim bizónom (spolu s KOSATKOU ZABIJAKOM, v ktorej tiež hral Will Sampson, je to jedna z najbizarnejších kópií ČEĽUSTÍ... zasa z produkcie Dina De Laurentiisa) snáď na celé desiatky minút oddelíme a prejdeme k inej téme (vzťah Indiánov a belochov). Spolu to tvorí zaujímavý, originálny ale aj dosť čudný a nekompatibilný mix motívov a myšlienok. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (4)

  • Posledný film, na ktorom producent Dino De Laurentiis spolupracoval s Charlesom Bronsonom. (m.a.t.o.)
  • Film bol natočený podľa knižnej predlohy Richarda Salea, ktorý k nemu sám napísal aj scenár. (m.a.t.o.)
  • Bronsonov posledný western. (m.a.t.o.)

Reklama

Reklama