Bílý bizon

The White Buffalo

Hunt to Kill

Western

USA, 1977, 97 min

Je to mix westernu a monster filmu.A to veľmi podivný a neuveriteľný.Charles Bronson v tej dobe na vrchole kariéry.Monster film s takýmto zverom som ešte nevidel a neviem či vôbec aj iný ako tento existuje.Ale úspech tento film nemal.Keby ho boli urobili pred takými 15-20 rokmi,úspech by mal určite.Ale mne sa aj tak páčil,všetko jedno.A je to vôbec netypický film pre Bronsona.Veľmi netreba rozmýšľať,či sa Wild Bill Hickok niekedy stretol s náčenikom Crazy Horse,pretože to v tomto filme nie je podstatné.Mimochodom,obaja boli zavraždený do jedného roka.Biely byvol síce ako monstrum nie je nič moc,ale ujde to.(25.3.2009)

Když se Bronsonovi s Thompsonem dařilo, tak to obvykle stálo za to. Sedmdesátá léta jsou toho dobrým příkladem a tenhle Bílý Bizon asi tím největším. Western s prvky londonovské dobrodružné romantiky a makabrózního přírodního horroru, který zde ztělesňuje berserkující bizon, jenž Bronsonově postavě Billa Hickoka (skutečně žijící pistolník) přinaší nelibé noční můry, při nichž se ze spaní chápe svých koltů a zběsile pálí všude kolem (dost překvapivě u toho nikoho nezabije). Westernový vliv se zde neodkazuje ke klasickému americkému stylu, ale překvapivě je zde citit hodně spaghetti westernu (viz. scéna přestřelky v zasněženém údolí s naechovaným řevem zůčastněných). Jakousi epiku filmu pak dodává skvělá kamera Paula Lohmanna, ale především skladatelské angažmá Johna Barryho, který celý kousek posouvá o něco výš. V jádru je to sice jenom béčko, ale s hodně ačkovou fasádou a mimochodem, Bronson tu funguje skvěle.(22.2.2019)

Zaujímavý mysteriózny western krížený s monster horrorom. Tajomný Bill Hickok sa snaží uloviť legendárneho bieleho bizóna, ktorý ho pravidelne trápi v nočných morách. Zároveň sa ho však snaží dolapiť aj indiánsky bojovník, ktorému biely bizón spustošil osadu a zabil dcéru. Títo dvaja muži sa časom stretnú a napriek značným rozdielom spriatelia, no ani tak nie je isté, či sa im podarí masívneho bieleho netvora zabiť. Filmík má podarenú, zvláštnu atmosféru, niekoľko značne napínavých scén a kvalitný záver, ktorý ho z westernu ťahá do hororu. Prostredie je fajn, obzvlášť zasnežená nočná príroda a Charles Bronson je v úlohe Hickoka charizmatický a skvelý ako vo väčšine svojich filmov. Samotný biely bizón je spracovaný na svoju dobu celkom dobre, miestami pôsobí desivo a vzbudzuje rešpekt, hoci v niektorých záberoch vyzerá skôr ako umelá ťava. Neukazujú ho však príliš často a tak je výsledný dojem bez problémov pozitívny.(16.2.2011)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Bohužel spíše můžu ocenit zfilmování postavy Divokého Billa Hickoka než vlastní příběh o ulovení strašného bílého bizona (při objevení příšerné karikatury legendárního chlupáče jsem chytal záchvaty smíchu). Tento zvláštní western je opravdu zajímavý jen v částech, kdy se nejedná o bílého bizona, ale o pistolníka Hickoka. Celkově jde o film s podprůměrnou režií a příšernými triky, jehož jedinou záchranou je charismatický Charles Bronson, který je skutečnému Hickokovi i podobný - viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Wild_Bill_Hickok. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=cp17j-fQkWE(31.8.2011)

Film z r.1977, proto jej asi velmi málo dnešních mladých diváků vidělo. Řekla bych, že se nejedná o typický western, ale spíše westernový thriller. Hrají zde 2 hvězdy (Charles BRONSON a Will SAMPSON / kterého znáte jako silného indiána z Formanova "Přeletu nad kukaččím..../). Oba tito herci vytvářejí jakousi kulisu v boji o zabiti obrovského bílého bizona. Každý z nich má jiný důvod, aby byl oním lovcem, který bude mít tu čest. Všechno by bylo OK, ale jak řekl kdysi můj muž: "je to kráva převlečena za bizona." Byl v kině tehdy na tom sám, já byla doma se svou chřipkou. Nevěřila jsem mu. Dnes mu dávám za pravdu. Je to jediný úsměvný kaz na tom filmu. Samozřejmě s dnešními možnostmi by řežie s triky vymyslela příšeru obrovských rozměrů, že by nám běhal mráz po zádech, ale !!! - neměli by BRONSONA s jeho úzkýma šibalskýma očičkama, když je připraven tvrdě skolit nepřítele. Každá doba má prostě své neopakovatelné priority.(17.2.2010)

• - Bronsonov posledný western. (m.a.t.o.)

• - Posledný film, na ktorom producent Dino De Laurentiis spolupracoval s Charlesom Bronsonom. (m.a.t.o.)

• - Film bol natočený podľa knižnej predlohy Richarda Salea, ktorý k nemu sám napísal aj scenár. (m.a.t.o.)