Reklama

Reklama

Bílý bizon

Trailer

Obsahy(1)

Bílé zemětřesení se blíží! Posvátný bílý bizon představuje pro legendárního desperáta Divokého západu Billa Hickoka děsivou noční můru, které se nemůže zbavit. Děsivý sen se ho drží jako pijavice a ve spánku jakoby sváděl boj se samotným satanem. Pod novou identitou se proto vydává na cestu do hor, kde má z dřívějška nevyřízené účty s místním šerifem. Touha po skolení mýtického zvířete ovšem představuje mnohem silnější motivaci, protože ho vytrvale děsí k smrti. Stejný záměr má siouxský válečník Splašený kůň, jehož žene bolest v srdci a touha po pomstě. Bílé monstrum připravilo o život jeho milovanou dcerku při krveprolití v siouxské vesnici. Starý indiánský zvyk praví, že její duše bude očištěna, pokud bude tělo zabaleno do posvátné bizoní kůže. Kořist je ale jen jedna a oba si na ni činí stejný nárok. Blíží se osudový střet s bílým bizonem a lovci musí vsadit vše na jednu kartu. Komu se podaří skolit bájného bizona a nalézt konečně klid ve své duši? Westernový snímek s prvky hororu a katastrofické tematiky přestavuje poslední westernovou roli hvězdného Charlese Bronsona, jenž se představil jako drsný pistolník Bill Hickok. Jeho souputníka na lovu bílého bizona ztvárnil významný herec indiánského původu Will Sampson, jenž se krátce předtím proslavil jako Náčelník v Přeletu nad kukaččím hnízdem. Hvězdné herecké obsazení doplňují ve vedlejších rolích Jack Warden nebo Kim Novaková. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (40)

tron 

všechny recenze uživatele

„Nechci ma naštvať, Frank.“ – „Teba som sa nikdy nebál, Bob.“ Zvláštny film, svojím spôsobom jedinečný. Bohužiaľ aj troška nudný, na čom má najväčší podiel asi to, že je naraz o mnohých veciach, ktoré k sebe skôr nepasujú, ako pasujú... aj keď sa mi zdá pozoruhodné, že niekto mal odvahu vmiešať ich do jedného filmu a vyskúšať, čo z toho bude. Dodnes je z toho prekvapivo dobrý film o slávnom pištoľníkovi Divokého Západu Billom Hickokovi (Charles Bronson), ktorý sa vracia na horúcu pôdu, kde mu na každom kroku hrozí zabitie, aby si vybavil účty so svojou nočnou morou – krvilačným legendárnym bielym bizónom, údajne posledným kusom, žijúcim v indiánskej divočine. Mnohé motívy a postavy sú načrtnuté v troch scénach, aby sa na ne následne zabudlo (bradatý zloduch so snežnicami). Inokedy sa od skvelého nápadu s vraždiacim bizónom (spolu s KOSATKOU ZABIJAKOM, v ktorej tiež hral Will Sampson, je to jedna z najbizarnejších kópií ČEĽUSTÍ... zasa z produkcie Dina De Laurentiisa) snáď na celé desiatky minút oddelíme a prejdeme k inej téme (vzťah Indiánov a belochov). Spolu to tvorí zaujímavý, originálny ale aj dosť čudný a nekompatibilný mix motívov a myšlienok. ()

movie 

všechny recenze uživatele

Když se Bronsonovi s Thompsonem dařilo, tak to obvykle stálo za to. Sedmdesátá léta jsou toho dobrým příkladem a tenhle Bílý Bizon asi tím největším. Western s prvky londonovské dobrodružné romantiky a makabrózního přírodního horroru, který zde ztělesňuje berserkující bizon, jenž Bronsonově postavě Billa Hickoka (skutečně žijící pistolník) přinaší nelibé noční můry, při nichž se ze spaní chápe svých koltů a zběsile pálí všude kolem (dost překvapivě u toho nikoho nezabije). Westernový vliv se zde neodkazuje ke klasickému americkému stylu, ale překvapivě je zde citit hodně spaghetti westernu (viz. scéna přestřelky v zasněženém údolí s naechovaným řevem zůčastněných). Jakousi epiku filmu pak dodává skvělá kamera Paula Lohmanna, ale především skladatelské angažmá Johna Barryho, který celý kousek posouvá o něco výš. V jádru je to sice jenom béčko, ale s hodně ačkovou fasádou a mimochodem, Bronson tu funguje skvěle. ()

Reklama

George Stobbart 

všechny recenze uživatele

Zaujímavý mysteriózny western krížený s monster horrorom. Tajomný Bill Hickok sa snaží uloviť legendárneho bieleho bizóna, ktorý ho pravidelne trápi v nočných morách. Zároveň sa ho však snaží dolapiť aj indiánsky bojovník, ktorému biely bizón spustošil osadu a zabil dcéru. Títo dvaja muži sa časom stretnú a napriek značným rozdielom spriatelia, no ani tak nie je isté, či sa im podarí masívneho bieleho netvora zabiť. Filmík má podarenú, zvláštnu atmosféru, niekoľko značne napínavých scén a kvalitný záver, ktorý ho z westernu ťahá do hororu. Prostredie je fajn, obzvlášť zasnežená nočná príroda a Charles Bronson je v úlohe Hickoka charizmatický a skvelý ako vo väčšine svojich filmov. Samotný biely bizón je spracovaný na svoju dobu celkom dobre, miestami pôsobí desivo a vzbudzuje rešpekt, hoci v niektorých záberoch vyzerá skôr ako umelá ťava. Neukazujú ho však príliš často a tak je výsledný dojem bez problémov pozitívny. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Byl by to vyrovnaný souboj bílého sudokopytníka se splašeným lichokopytníkem, kdyby se do něj nevložil kapitán Aha Bronson, který se kvůli posvátnému zvířeti probouzí upocený ze snů. Chlupatý Moby Dick ho tak dráždí, že to po Moby ponechá v nečinnosti, i když o něj aktivně usiluje zachovalé děvče z Vertiga! Řádění nasrané tatanky možná slibovalo nádech hororu a mystiky, nicméně scény s animatronickým bizonem připomínajícím porouchaný trenažér na rodeo spíš vyvolají jen úsměv a rozpaky. Byla tu i snaha o příběhovou linku, kdy bílý a rudý muž hledají cestu k rasové snášenlivosti přes ukázky vlastní kuráže, ale ani ta nedisponuje nějakým funkčnějším rozměrem. Přes to všechno ale nebudu Lakota a tu třetí hvězdu dám. Kvůli Johnu Barrymu.. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Bohužel spíše můžu ocenit zfilmování postavy Divokého Billa Hickoka než vlastní příběh o ulovení strašného bílého bizona (při objevení příšerné karikatury legendárního chlupáče jsem chytal záchvaty smíchu). Tento zvláštní western je opravdu zajímavý jen v částech, kdy se nejedná o bílého bizona, ale o pistolníka Hickoka. Celkově jde o film s podprůměrnou režií a příšernými triky, jehož jedinou záchranou je charismatický Charles Bronson, který je skutečnému Hickokovi i podobný - viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Wild_Bill_Hickok. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=cp17j-fQkWE ()

Galerie (24)

Zajímavosti (4)

  • Bronsonov posledný western. (m.a.t.o.)
  • Posledný film, na ktorom producent Dino De Laurentiis spolupracoval s Charlesom Bronsonom. (m.a.t.o.)
  • Film bol natočený podľa knižnej predlohy Richarda Salea, ktorý k nemu sám napísal aj scenár. (m.a.t.o.)

Reklama

Reklama