Útěk robotů

Runaway

Sci-Fi / Thriller

USA, 1984, 99 min

Zamýšlený sci-fi trhák v režii krále technothrillerů Michaela Crichtona s hudbou Jerry Goldsmithe a tehdy hvězdným Selleckem se nekonal nejen proto, že mu ve stejném roce vlezl do zelí jakýsi TERMINÁTOR, ale především díky tomu, že si Crichton jaksi nevšiml, že zaspal dobu a navrch loví v ryze béčkových vodách. Jeho vize budoucnosti plná legračních krabicovitých robotů a robůtků je roztomilá, ale na ni naroubovaný, pro Crichtona charakteristický koncept "naplnění nejhoršího možného scénáře" působí hrozně naivně a komicky a nevyhne se ani nejhorším klišé (překonané trauma) a toporné romantice. Kdo by ostatně bral vážně film s robotickými pavouky zabíjejícími kyselinou? Nebo film kde hraje policejního šéfa představitel kapitána Harrise z POLICEJNÍ AKADEMIE G.W.Bailey? (dokonce jsem během filmu zaslechl, jak ho oslovují poručíku Harrisi!) Crichton prostě hodně ujel, ale jako béčko to nemá chybu. Především je po čertech akční, roboti blázní jeden za druhým a vycpávky mezi jednotlivými akcemi jsou ještě kratší než v pornu. Crichton taky hýří technokratickými nápady, zaplavuje nás nejrůznějšími roboty, hejblaty a vychytávkami (zmínění robopavouci nebo projektily pronásledující člověka), tu a tam přihodí nějaký vtípek a v neposlední řadě dal dohromady docela zajímavé obsazení, kterému vévodí krásně hnusný záporák, kissácký Gene Simmons. Přičtěte si moji slabost pro roboty a trochu nostalgie (šlo o jeden z prvních filmů, co jsme si okopčili z videopůjčovny) a čtyři hvězdičky jsou na světě.(1.8.2007)

• Han22

Na to jak jsem to dlouho sháněl docela zklamání. Čekal jsem když je to od Crichtona zajímavou podívanou, ale místo toho je Runaway jen utahané policajtské béčko s trapnými hračkovými robůtky, kteří jsou jen prostředkem jednoho záporáka. Humor nebo napětí tu chybí, akce je tu nemastná neslaná. Úplná ztráta času nebo brak to není, ale čekal jsem trošku více.(2.4.2010)

• nash.

Typicky osmdesátková, ale docela svižná a zábavná podívaná, s vraždícími mixéry, robůtky stavěnými ze stavebnice Merkur, řízenými ministřelami a Kissákem Gene Simmonsem, který je dokonalý padouch, ale ani jednou nevyplázne jazyk. Spousta vymakaných detailů, uvěřitelných vychytávek, občas vtípek, jen je zapotřebí sfouknout nános času, aby to začalo fungovat.(23.12.2010)

• Quint

Michael Crichton ve svých technothrillerech vždy klade velký důraz na velmi propracovanou technickou stránku příběhu, která prakticky zastiňuje vše ostatní. Zde ona technická stránka překvapivě funguje ze všeho nejméně. Především kvůli nepřesvědčivé výpravě. To, že se všichni lidé v budoucnosti (plné porouchaných domácích robotů) oblékají jak v roce, kdy film vznikl, se dá ještě přehlédnout. Mnohem větším problémem jsou tu titulní vraždící roboti, kteří vypadají spíše komicky než nebezpečně, a tak jakýkoliv pokus o napětí tu bohužel vyznívá naprázdno.(15.1.2015)

Mam takovej pocit, že se někdo nechal inspirovat Blade runnerem, ale poněkud to nezvládnul. Tom Selleck nechytá androidy, ale poblázněný roboty, který dělaj různý domácí práce a vypadaj jak z nějakýho sci-fi z 50. let. Blade runnera mi připomínala chvílema i hudba a závěr filmu, kdy hlavní hrdina šplhá někde po vejškách. Tento film bych doporučil zejména těm, co psali do komentářů u Blade runnera, jak se u toho strašně nudili a že by to chtělo víc akce. Tohle je sice poněkud naivní Béčko, ale rozhodně to neni nuda. Občas se tam najde i nějakej vtip na odlehčení a celkově bych řek, že se film nebere moc vážně. 60%(18.12.2008)